Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

The Boys

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Mă mir că n-a pomenit nimeni de The Boys https://www.imdb.com/title/tt1190634/
notă imensă pe IMDB,
Univers cu supereroi angajați de o firmă de "impresariat" care-i închiriază pentru protecția orașelor, promovarea de activități, produse...
Totul destul de prozaic și realist.
Acțiunile "supe"-erilor duc și la pierderi colaterale iar "The Boys" vor să răzbune moartea celor apropiați.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Prea multe filme si seriale cu super eroi.
Deja incepe saturatia.

#3
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Ciudat este cum astfel de filme, bune poate doar pentru copii, au note foarte mari, în timp ce filme remarcabile, antologice, au note mai mici. Dar, e drept, notele astea sunt date de tot felul de stupizi care se duc la film ca să mănânce floricele, să bea cola, sau să spargă o sămânță ...
Asta seamănă cu situația elevilor din ziua de azi; notele mai mari, dar cunoștințe mai puține față de generațiile anterioare ...
O fi având legătură cu imbecilizarea populației și cu faptul că ne îndreptăm spre idiocrație? :P

#4
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Ăsta e altfel, supereroii sînt tratați ca niște vedete surprinse nemachiate, coborîți la nivelul "umanilor", cu defecte pe măsura puterilor.

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
M-am cam săturat de filme/seriale cu supereroi.
Am vrut să merg săptămâna trecută la multiplex, nu am ce vedea, și sunt vreo 20 de săli. Filme cu supereroi, filme pentru copii, și vreo 2 filme de groază submediocre.
A fost ok la început (de exemplu "The Dark Knight"), dar acum sunt efecte speciale și cam atât.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
E altfel serialul, e cu supereroi care nu-s eroi,  mi s-a parut captivanta povestea, din primul episod iti dai seama ce e.

PS: e pt adulti, r-rated 18+

Edited by Handicarpati, 31 July 2019 - 11:58.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007

 stancosty, on 31 iulie 2019 - 11:35, said:

Ciudat este cum astfel de filme, bune poate doar pentru copii, au note foarte mari, în timp ce filme remarcabile, antologice, au note mai mici. Dar, e drept, notele astea sunt date de tot felul de stupizi care se duc la film ca să mănânce floricele, să bea cola, sau să spargă o sămânță ...
Asta seamănă cu situația elevilor din ziua de azi; notele mai mari, dar cunoștințe mai puține față de generațiile anterioare ...
O fi având legătură cu imbecilizarea populației și cu faptul că ne îndreptăm spre idiocrație? Posted Image

Sau ca se schimba gusturile?
Nici mie nu imi plac filmele cu supereroi dar de aici pana la a zice ca se imbecilizeaza populatia doar pentru ca are alte gusturi decat ale tale e un pas mare si necinstit.

#8
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Nu știu cu ce sînt mai idioate filmele de acum cu supereroi față de western spaghetti de acu' 60 de ani

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu va obliga nimeni sa va uitati la ce nu va place dar se pare ca nu va puteti abtine Posted Image

#10
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Baxon, on 31 iulie 2019 - 12:15, said:

Nu va obliga nimeni sa va uitati la ce nu va place dar se pare ca nu va puteti abtine Posted Image
Dacă asta îmi este adresată mie, să știi că nu mă uit!
Problema este că sunt din ce în ce mai puține filme care să merite să te uiți la ele. Pe HBO, cele mai multe filme și seriale sunt astea inspirate din benzile desenate, sau din cele horror.
Puține, foarte puține filme la care să te gândești după ce filmul s-a încheiat!
Restul, cum spuneam: pop-corn! S-a terminat filmul, l-ai și uitat.
@AlexEn, Păi, asta am spus și eu: se schimbă gusturile! Dar cele ale majorității de azi îți fac greață!
Dacă un film are vânzări de miliarde, asta nu înseamnă că e bun, dar dacă e prost, asta ne spune ceva despre nivelul mediu de cultură al spectatorilor.

Edited by stancosty, 31 July 2019 - 12:35.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si ti-ai gasit tocmai pe topicul asta sa refulezi ? Nu m-am referit la tine in special dar daca tot te-ai simtit cu musca pe caciula ... si daca nu te uiti ce drak cauti pe topicul asta ? Dupa ce vizionezi serialul poti emite o parere , pana atunci faci doar off topic ( ca si multi altii plictisiti ) .
Io nu va inteleg , daca nu-ti place , treci mai departe dar nu iti refulezi frustrarile  pe unde apuci .

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
De ce nu incercati sa-l vedeti? Nu este film cu supereroi clasic, dimpotriva, este mai mult o abordare sarcastica sau o satira la adresa supereroilor si nu numai. Este chiar foarte bun serialul.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 gepres, on 31 iulie 2019 - 11:25, said:

Mă mir că n-a pomenit nimeni de The Boys https://www.imdb.com/title/tt1190634/
notă imensă pe IMDB,
Univers cu supereroi angajați de o firmă de "impresariat" care-i închiriază pentru protecția orașelor, promovarea de activități, produse...
Totul destul de prozaic și realist.
Acțiunile "supe"-erilor duc și la pierderi colaterale iar "The Boys" vor să răzbune moartea celor apropiați.

nu exagerez, dar cred ca sunt peste 10 seriale cu supereroi :)...eu ma mir cu au notele astea...9.1....parca nici breaking bad nu avea atat :))

#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Repet, e altfel de "film cu supereroi", sînt prezentați ca un fel de vedete ce-și vînd calitățile, cu impresar care-i reprezintă și le găsește contracte...
Merită să-l vedeți înainte de a-l critica, măcar să știți despre ce vorbiți.

#15
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Baxon, on 31 iulie 2019 - 12:46, said:

Si ti-ai gasit tocmai pe topicul asta sa refulezi ? Nu m-am referit la tine in special dar daca tot te-ai simtit cu musca pe caciula ... si daca nu te uiti ce drak cauti pe topicul asta ? Dupa ce vizionezi serialul poti emite o parere , pana atunci faci doar off topic ( ca si multi altii plictisiti ) .
Io nu va inteleg , daca nu-ti place , treci mai departe dar nu iti refulezi frustrarile  pe unde apuci .
Frustrat ești, mai degrabă, tu. Poate și pentru că nu înțelegi sensul cuvintelor. A refula are un sens exact invers celui în care folosești tu cuvântul. Corect, era a defula!
Și nu fac off topic, m-am referit exact la ce spunea inițiatorul:

Quote

notă imensă pe IMDB
Iar un film cu supereroi este exact ceea ce este: un film inspirat din benzile desenate, pentru copii, deci cu IQ încă redus!
Asta e opinia mea și cred că am dreptul să mi-o exprim, nu ești tu în măsură să-mi interzici!

 mkdan2004, on 31 iulie 2019 - 12:52, said:

De ce nu incercati sa-l vedeti? Nu este film cu supereroi clasic, dimpotriva, este mai mult o abordare sarcastica sau o satira la adresa supereroilor si nu numai. Este chiar foarte bun serialul.
Poate m-aș uita, să-mi fac o părere, dar pe HBO Go nu l-am găsit! Posted Image

Edited by stancosty, 31 July 2019 - 13:39.


#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Amazon Prime
încearcă gratis

#17
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018

 stancosty, on 31 iulie 2019 - 11:35, said:

Ciudat este cum astfel de filme, bune poate doar pentru copii, au note foarte mari, în timp ce filme remarcabile, antologice, au note mai mici.
Acum orice film lansat beneficiaza de campanii de note si reviews platite. Dupa cateva luni nota ajunge la nivelul real, dar la inceput sunt sute sau mii de voturi mari platite de catre companiile care produc filmele si serialele respective.

#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Este cu anti-eroi. Foarte țeapăn construit, mai puțin finalul de sezon.

Nota este fix pentru că este opusul filmelor de genul ăsta. De aia e nota atât de mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate