Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea la buget

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Conform legii nr.1/2011, art. 142:


(6) O persoană poate beneficia de finanțare de la buget pentru un singur program de licență, pentru un singur program de master și pentru un singur program de doctorat.
(6.1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.


Anul acesta am fost admis la medicina. Problema este ca cei de la medicina, in formularul de admitere, m-au intrebat daca am mai terminat o facultate, ceea ce eu am raspuns afirmativ si am depus o adeverinta cu anii facuti la buget (la prima facultate terminata).
Acum am fost admis pe loc bugetat, dar a aparut urmatoarea problema: eu am facut, de fapt, 2 facultati si un masterat. De ce nu am pus in dosar? Pentru ca nu m-au intrebat, iar pentru facultatea terminata inainte de medicina aveau un singur camp de completat (intrebarea fiind si la singular). Mai mult - nu ma asteptam sa intru la buget, ci la taxa.

Prima facultate: 2 ani la buget, 1 taxa
A doua facultate: 2 ani la buget, 2 taxa
Masterat: 2 ani la buget

In acest context, oare mai pot avea dreptul la doi ani la medicina la buget, tinand cont de faptul ca ciclul este de 6 ani? Ma gandesc ca am facut 4 ani la buget, iar la medicina sunt 6 - deci as mai avea dreptul la 2, daca se aplica ciclul maximal, iar anii de masterat nu sunt luati in considerare (de 6 ani in acest caz).
Desigur ca sunt dispus sa platesc toti 6 ani daca e nevoie, insa acum o sa am bataie de cap pentru a ma trece de la buget la taxa, si ma gandeam ca ar fi excelent sa mai pot face 2 ani la buget, caci, in primul rand, m-ar scuti de niste drumuri (adeverinte, casierie, re-confirmare etc.).

Din experienta personala stiu ca daca ai facut un ciclu de 3 ani la buget la stiinte economice sa zicem, atunci daca treci la un ciclu de 4 ani (la inginerie, de exp.) mai ai dreptul la 1 an la buget. Prin corespondenta, daca ai facut un ciclu de 4 ani la inginerie, sa zicem, trecand la medicina nu mai ai dreptul la inca 2 ani la buget ?

Voi ce spuneti? A fost cineva in situatia asta?

PS:
M-am oferit sa platesc anii pe care I-am facut la buget pana acum, insa nu pot conform art. 142, 6.1 (b).

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Felicitari, pentru admitere,
Nu cred ca o sa reusesti, resemneaza-te si confirma locul la taxa.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Dacă faci un an la buget și abandonezi facultatea poți termina ulterior alta pe locuri bugetate?

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cati ani ai?

#5
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

 jimi91, on 30 iulie 2019 - 22:26, said:

cati ani ai?

implinesc 28 anul acesta

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 72788, on 30 iulie 2019 - 22:27, said:


implinesc 28 anul acesta

pai, nu esti cam batran pentru medicina ? zic asta, pentru ca eu am 27 si ma bate acelasi gand, sa fac medicina :)

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 72788, on 30 iulie 2019 - 21:35, said:

In acest context, oare mai pot avea dreptul la doi ani la medicina la buget, tinand cont de faptul ca ciclul este de 6 ani?
Nu. Statul nu ofera ani ci un ciclu bugetat. Ai terminat o facultate, chiar doua, aleluia, ai o licenta luata.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2019 - 22:57.


#8
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

 jimi91, on 30 iulie 2019 - 22:28, said:


pai, nu esti cam batran pentru medicina ? zic asta, pentru ca eu am 27 si ma bate acelasi gand, sa fac medicina Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ngX78e3TfeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate gasesti inspiratie… niciodata nu e prea tarziu sa inveti ceva nou. Iar la medicina este absoluta nevoie sa ai mintea coapta. Copii astia de 18 ani habar n-au la ce se inhama.

 neagu_laurentiu, on 30 iulie 2019 - 22:56, said:

Nu. Statul nu ofera ani ci un ciclu bugetat. Ai terminat o facultate, chiar doua, aleluia, ai o licenta luata.

E logic ce spui, doar ca peste tot unde am fost faceau corelatia de care am pomenit mai sus, in cazul in care la licenta se faceau mai multi ani. Si intr-adevar: unu la medicina are 6 ani bugetati, pe cand unu la psihologie are doar 3 ani. Ar fi correct ca cel de la psihologie sa mai aiba dreptul la 3 ani la buget in cazul in care face facultatea de medicina.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
N-ar fi corect. Cat timp statul te tine la buget indiferent de ani, pe un ciclu de licenta, socoteala anilor e sa ne aflam in discutie.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2019 - 23:08.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 72788, on 30 iulie 2019 - 21:35, said:

(6.1)
b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
Asta mergea daca plateai inainte de inscriere la medicina.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 72788, on 30 iulie 2019 - 23:06, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ngX78e3TfeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate gasesti inspiratie… niciodata nu e prea tarziu sa inveti ceva nou. Iar la medicina este absoluta nevoie sa ai mintea coapta. Copii astia de 18 ani habar n-au la ce se inhama.



De acord cu tine, dar, la 27 de ani altii au deja viitorul facut :)...sa nu mai spun ca la medicina trebuie sa fii intretinut, nu cred ca merge sa ai job...aici se cam invata :)...nu poti nici sa lipsesti

#12
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

View Postjimi91, on 30 iulie 2019 - 23:44, said:

De acord cu tine, dar, la 27 de ani altii au deja viitorul facut Posted Image...sa nu mai spun ca la medicina trebuie sa fii intretinut, nu cred ca merge sa ai job...aici se cam invata Posted Image...nu poti nici sa lipsesti

Ca sa incheiem topicul: Pot sa mai fac 2 ani la buget. Mi-a confirmat secretariatul de la facultatea de medicina, si am ramas la buget.

E plictisitor sa ai viitorul facut (stai in birouri, stii care-s posibilitatile de avansare, astepti concediile programate samd.). Eu nu stiu ce o sa fac in viitor, dar stiu ce o sa fac astazi. Depinde de cat esti de muncitor si cat de tare iti doresti medicina. Poti muncii in vacante, in week-end-uri samd., poti lua bursa.

Edited by 72788, 04 August 2019 - 16:26.


#13
iatrogenus

iatrogenus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2016
Salut! Ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Anul acesta am fost admis la medicina, in bucuresti. Le-am mentionat ca am absolvit si facultatea de farmacie, tot la UMF Bucuresti, unde am facut 3 ani buget, 2 ani taxa. Mi-au spus ca fiind la a 2-a facultate, pot candida doar pe loc cu taxa si ca daca voi fi in primii 650 (atatea locuri bugetate au fost anul acesta) voi avea dreptul la niste reduceri, insa vbim dupa admitere. Am intrat in primii 650 dar acuma mi-au spus ca nu se poate face nimic, trebuie sa platesc taxa integral, pt ca am avut odata loc la buget, ei nu mai pot face nimic si trebuie sa platesc.

Am cateva intrebari: la ce facultate de medicina esti? S-a rezolvat totul la secretariat sau a trebuit sa te duci la rectorat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate