Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Facultate privata in toamna?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
stillababy

stillababy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2019
Hello,

Ca sa va pun putin in context trebuie sa va povestesc ca am locuit in Spania vreo 17 ani, insa am revenit acum vreo 7-8 luni in Romania.
Am 23 de ani, si as vrea sa ma reapuc de facultate aici (limbi straine, spaniola-engleza). Buba ar fi la faptul ca am deja un job full-time si am ratat inscrierea/admiterea din vara.

Din cate am inteles, mai am o sansa in toamna? Mai sunt locuri la facultati? In Spania, spre exemplu, in sesiunea de toamna mai ramaneau locuri doar la turism si inca 2-3 tampenii, insa mi s-a zis ca la privat mereu sunt locuri.

A doua mea intrebare ar fi cat de grea este o facultate (privata) in Romania? Tinand cont ca eu nu prea o pot frecventa, nu prea spre mai deloc.

Si a treia intrebare ar fi legata de actele prezentate pentru admitere/inscriere, tinand cont ca eu am toate studiile, inclusiv bacul in Spania. Diploma de bac trebuie tradusa, trebuie dusa undeva sa o acrediteze...? Nu am idee..

Am incercat deja sa sun pe la facultati private, insa felul sec si flegmatic in care mi se raspunde parca-mi ia si cheful de facultate in sine Posted Image). Am vreo sansa sau m-am trezit prea tarziu? Nu as vrea sa mai pierd inca un an...

Edited by stillababy, 30 July 2019 - 14:38.


#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că te poți înscrie și acum la o facultate privată.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Prima întrebare ar fi de ce vrei facultate, apoi în funcție de răspuns continui cu variante.
Dacă vrei doar o fabrică de diplome, neacreditată, se găsesc destule să-ți ia banii.

#4
stillababy

stillababy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2019
ironic...?

 pexCom, on 30 iulie 2019 - 15:14, said:

Prima întrebare ar fi de ce vrei facultate, apoi în funcție de răspuns continui cu variante.
Dacă vrei doar o fabrică de diplome, neacreditată, se găsesc destule să-ți ia banii.
Mi am petrecut toata viata in Spania, unde ti se returneaza si ultimul cent, nu prea percep eu foarte clar conceptul de '' spaga ''.
Vreau totusi sa-mi termin facultatea deoarece candva imi doream sa fiu profa de spaniola, but life s*cks si n am mai putut s o continui in Spania. Iti dai seama ca vreau sa fie acreditata, mi am ales profilul de limbi straine pentru ca as putea sa ma descurc ceva mai lejer, zic eu. Problema e ca nuuu stiu nimic, nimic. Nu inteleg cum merg lucrurile in general cu studiile superioare in Ro, in afara de cele 3 intrebari pe care le am pus mai sus. Help pls?

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Locurile in facultatile cu vedere (Finante Banci, IT, etc) se dau in vara. Ce ramane va trebui sa vezi daca te incanta sau nu (in 2004, cand intram eu la facultate, Geografia (si cam ce tinea de geografie) si SNSPA (stiinte politice) parca erau ultimile ca programare a admiterii/depunerii de dosare, deci cine nu intra la ce vroia, mai avea o sansa la ele).

La private, e alta ciorba. Inscrierile tin cam toata vara (iulie-august) si, la cine nu se ocupa, mai fac o reinscriere in septembrie (sunt termene limita, trebuie sa te interesezi pe specializarea ta).

Legat de viata studenteasca, trebuie sa vezi, macar, la ce vrei sa urmezi. Eu am facut Romano-Americana (2004-2008) si pot spune ca am invatat chestii care imi trebuiesc in viata profesionala (lucrez in contabilitatea de gestiune).
Ultimii doi ani de facultate au fost (la mine) cu prezenta de 20-25% (ajungeam la cursurile de dimineata la 8 si seara dupa 18). Daca reusesti sa mergi la cateva cursuri, ar fi bine sa faci tot posibilul sa ajungi. Materia se explica la curs, nu pe drumuri.

Stiu, deja se bate apa in piua, darla Spiru am avut ceva colegi de munca si nu prea intelegeau ce vorbeam (profesional) si cam trebuia sa fac scoala cu ei. Sper sa se mai fi schimbat lucrurile (in bine), dar ar fi ideal sa mai vina colegi care au facut Spiru si sa ma contrazica (Spiru fiind recunoscuta pentru diplomele pe banda rulanta).

#6
stillababy

stillababy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2019

 Pololica, on 30 iulie 2019 - 15:23, said:

Locurile in facultatile cu vedere (Finante Banci, IT, etc) se dau in vara. Ce ramane va trebui sa vezi daca te incanta sau nu (in 2004, cand intram eu la facultate, Geografia (si cam ce tinea de geografie) si SNSPA (stiinte politice) parca erau ultimile ca programare a admiterii/depunerii de dosare, deci cine nu intra la ce vroia, mai avea o sansa la ele).

La private, e alta ciorba. Inscrierile tin cam toata vara (iulie-august) si, la cine nu se ocupa, mai fac o reinscriere in septembrie (sunt termene limita, trebuie sa te interesezi pe specializarea ta).

Legat de viata studenteasca, trebuie sa vezi, macar, la ce vrei sa urmezi. Eu am facut Romano-Americana (2004-2008) si pot spune ca am invatat chestii care imi trebuiesc in viata profesionala (lucrez in contabilitatea de gestiune).
Ultimii doi ani de facultate au fost (la mine) cu prezenta de 20-25% (ajungeam la cursurile de dimineata la 8 si seara dupa 18). Daca reusesti sa mergi la cateva cursuri, ar fi bine sa faci tot posibilul sa ajungi. Materia se explica la curs, nu pe drumuri.

Stiu, deja se bate apa in piua, darla Spiru am avut ceva colegi de munca si nu prea intelegeau ce vorbeam (profesional) si cam trebuia sa fac scoala cu ei. Sper sa se mai fi schimbat lucrurile (in bine), dar ar fi ideal sa mai vina colegi care au facut Spiru si sa ma contrazica (Spiru fiind recunoscuta pentru diplomele pe banda rulanta).


Am auzit de Spiru si Hyperion cum ca ar fi mai mult pe spaga... frica mea e sa nu mai gasesc locuri nici macar la privat.

#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nu mă refeream la șpagă, ci mai mult la procesul de evaluare a studentului, și la ce se așteaptă de la studentul respectiv, știindu-se de la bun început de ce acesta s-a înscris.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De spaga la cele doua nu stiu, doar calitatea diplomelor la Spiru o stiu. Intra pe site-urile universitatilor si vezi cand si ce locuri mai au.

Daca tot ai stat pana acum, nu mai poti amana un an? Majoritatea facultatilor (cel putin de Stat) au in iulie admiterea principala. Privatele se intind, cum spuneam, toata vara, dar fiecare dupa normele proprii.

#9
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
La stat cel mai probabil s-a terminat inscrierea din prima sesiune , mai exista sanse la a doua care e in septembrie . La privat e posibil sa fie si acum posibila inscrierea in prima sesiune , intrucat exista si in toamna sesiune a doua  . Totul depinde de unde vrei sa dai , vezi ce si cum e  perioada de inscriere , locuri ramase disponibile. In legatura cu nivelul facultatii depinde de tine , cat de bine esti pregatit . Nu te speria pentru ca nu e asa de greu . Diplomele din strainitate ar trebui echivalate aici in tara , totul depinde de politica si regulamentul facultatii la care vrei sa dai .
Cel mai bine mergi acolo si intrebi .

Edited by GoldMasters, 30 July 2019 - 15:43.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În ce zonă locuiești și în ce oraș ai vrea să urmezi cursurile ?

#11
stillababy

stillababy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2019

 MembruAnonim93, on 30 iulie 2019 - 15:45, said:

În ce zonă locuiești și în ce oraș ai vrea să urmezi cursurile ?
Sunt din Bucuresti,sector 3, imi pare rau ca nu am specificat. Profilul pe care l-as vrea este limbi straine Spaniola-Engelza... asa ca nu stiu ce sa zic de locuri.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
București, perfect.
Ți-aș recomanda UCDC, singura privată unde chiar se învață ceva.

Astăzi ar fi fost ultima zi pentru depunerea dosarelor, dacă ai fi întrebat ieri, azi te-ai fi înscris.
Studiază puțin aici.

https://www.ucdc.ro/...re/admitere.php

Attached Files



#13
shadow89

shadow89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2019
La UCDC am terminat si eu, recomand

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este cea mai bună privată din România; are aproape toate specializările acreditate.

#15
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 stillababy, on 30 iulie 2019 - 15:49, said:

Profilul pe care l-as vrea este limbi straine Spaniola-Engelza... .
Presupune.
doar presupune.
Presupune ca DEJA ai terminat facultatea pe care o doresti.
Fix spaniola-engle.
Presupune ca in afara acestor 2 limbi ( studiate la o facultate acreditata), cunosti foarte bine inca 2 ( doua) limbi straine.
Acum gandeste=te unde si care-i nivelul de salarizare pe care-l obtii.
Care patron din Romania are poturi disponibile? si cat crezi ca-ti va oferi?
Cauta un anunt de angajare, si mergi la angajator.

Edited by tioopedi, 30 July 2019 - 17:22.


#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 stillababy, on 30 iulie 2019 - 14:36, said:

Si a treia intrebare ar fi legata de actele prezentate pentru admitere/inscriere, tinand cont ca eu am toate studiile, inclusiv bacul in Spania

Scuze de offtopic insa trebuie sa remarc foarte placut surprins calitatea superba a lb. romane scrise(!) pe care o posezi!

#17
stillababy

stillababy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2019

 tioopedi, on 30 iulie 2019 - 17:21, said:

Presupune.
doar presupune.
Presupune ca DEJA ai terminat facultatea pe care o doresti.
Fix spaniola-engle.
Presupune ca in afara acestor 2 limbi ( studiate la o facultate acreditata), cunosti foarte bine inca 2 ( doua) limbi straine.
Acum gandeste=te unde si care-i nivelul de salarizare pe care-l obtii.
Care patron din Romania are poturi disponibile? si cat crezi ca-ti va oferi?
Cauta un anunt de angajare, si mergi la angajator.
Ce ar fi trebuit sa realizez eu dupa aceasta ipoteza?

 Piscopescu, on 30 iulie 2019 - 20:09, said:

Scuze de offtopic insa trebuie sa remarc foarte placut surprins calitatea superba a lb. romane scrise(!) pe care o posezi!
ma bucur ca cineva imi observa efortul de a nu face greseli, multumesc frumos :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate