Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrare din Romania-pas cu pas

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
viitoremigrant

viitoremigrant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019
Ma gandesc la Germania sau Austria.  
Care ar fi primul pas pentru emigrare?
Cat m-ar costa transportul si chiria in prima luna intr-un oras mare ori in capitala ?
Sa ma duc la ambasada?
Ce acte sa-mi iau?
Cat m-ar costa sa-mi cumpar cetatenia si cat timp sa astept?
Cat de repede pot invata limba germana?
Cat de repede imi pot gasi un loc de munca, din orice domeniu? Avand in vedere conditile de lucru de acolo, salariul mai mare, serviciile publice, autoritatile mai competente, oamenii mai cizelati, poti munci si ca ambalator in fabrica sau gunoier fara sa am rusine sau dificultati.

Edited by viitoremigrant, 28 July 2019 - 14:42.


#2
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Posted Image  Sincer nu stiu ce sa iti raspund. Depinde cati ani ai si ce stii sa faci. Si ce noroc ai. Tu crezi ca duc lipsa de gunoieri.

Edited by nico99900, 28 July 2019 - 15:04.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Ma gandesc la Germania sau Austria.
1.Care ar fi primul pas pentru emigrare?
2. Cat m-ar costa transportul si chiria in prima luna intr-un oras mare ori in capitala ?
3. Sa ma duc la ambasada?
4. Ce acte sa-mi iau?
5. Cat m-ar costa sa-mi cumpar cetatenia si cat timp sa astept?
6. Cat de repede pot invata limba germana?
7.Cat de repede imi pot gasi un loc de munca, din orice domeniu? Avand in vedere conditile de lucru de acolo, salariul mai mare, serviciile publice, autoritatile mai competente, oamenii mai cizelati, poti munci si ca ambalator in fabrica sau gunoier fara sa am rusine sau dificultati.

1. Iesirea din tara
2. Depinde cu cine/ce mergi si unde stai mai exact. Transport de la 100E pana la 1000E+ daca iei avionul cu cateva ore inainte. Chiria la fel, 300-400 de euro daca stai in ghetou sau cateva mii daca vrei la penthouse
3. De ce ?
4. Toate
5. Punctul 4, da mergi la ambasada sau intreaba pe cei ce locuiesc acolo (vezi grupuri pe facebook)
6. Depinde, altii nu au invatat nici limba romana intr-o viata , vezi cazul Dancila
7. Depinde ce stii sa faci, daca cunosti limba (desi nu cred) si care e cererea pe piata muncii

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
aici ai lucat ceva sau esti obosit si simti o sfarseala?

iti vinzi casa terenurile afacerea si te duci oriunde in lume

Edited by EMPP, 28 July 2019 - 15:07.


#5
viitoremigrant

viitoremigrant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019

View PostEMPP, on 28 iulie 2019 - 15:07, said:

aici ai lucat ceca sau esti obosit si simti o sfarseala?
E din cauza ca ce s-a intamplat recent a fost efectiv ultima picatura.
Ma rog, trebuia sa ma fi convins de la alegerile din 2016 dupa ce a fost Colectivul sau dupa jandarmeriada de pe 10 august ca nu exista leac pentru poporul asta.  
Am fost la vot, Dragnea e in inchisoare............ si degeaba, tara asta tot ramane in primitivism.

Nu mai pun si spagile si pilele de pe piata muncii, sistemul medical, sistemul de invatamant care nu m-a invatat nimic, salariile, conditile de munca, infrastructura, mancarea din magazine, poluarea, gunoaiele, meltenismul de pe sosele , manelele,  de pe strada si de pe internet. Inclusiv de mistocareala si caterinca romaneasca de pe internet sunt satul. Din cauza mediului si romanilor din jur  poti sa ajungi si tu infractor si meltean  fara sa vrei.
Imi vine sa uit sa mai vorbesc limba romana si sa-i mint pe vestici ca nu m-am nascut in Romania.

Edited by viitoremigrant, 28 July 2019 - 15:14.


#6
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Era ieri unul la Carrf care cauta oameni pentru gunoiere in Germania si Olanda 1200 euro Deci se cauta

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
You need guts! And balls!   Daca ai bani pt.2 luni de chirie(afli pe net)sau prieteni(adica prieteni) si mesteci cat de cat limba din tara unde vrei sa ajungi da-I drumul!  Nu conteaza daca ai 20 sau 50. Daca mai ai si o calificare,si mai bine.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMikeSpike, on 28 iulie 2019 - 15:40, said:

You need guts! And balls!   Daca ai bani pt.2 luni de chirie(afli pe net)sau prieteni(adica prieteni) si mesteci cat de cat limba din tara unde vrei sa ajungi da-I drumul!  Nu conteaza daca ai 20 sau 50. Daca mai ai si o calificare,si mai bine.
Tu chiar ai citit tot ce a scris omul?Posted Image
LE, ma refeream la Austria, dar na, a iesit Australia.

Edited by myshyk, 28 July 2019 - 16:00.


#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da!  E tarsht! Are frica-n buzunare!  Vrea siguranta! VISEEE!  Ps. eu am visat ceva din 90 pana-n 97 decembrie.  Si nu am intrebat ,,pa net,,! M-am prezentat in poarta la Portvieux/Marsilia!  Mi-a trecut experimentand!

#10
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postviitoremigrant, on 28 iulie 2019 - 15:13, said:

E din cauza ca ce s-a intamplat recent a fost efectiv ultima picatura.
cand mor cate 10-20 de oameni in weekend pe sosele nu-ti vine gandul sa pleci?

#11
viitoremigrant

viitoremigrant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019

View Postpersona695, on 28 iulie 2019 - 16:23, said:

cand mor cate 10-20 de oameni in weekend pe sosele nu-ti vine gandul sa pleci?
Asta e in toata lumea. Dar macar acolo mai exista autoritati care isi fac treaba pe impozitele noastre. Aici si politistii si doctorii te lasa sa mori.

#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Tu vrei să emigrezi sau să faci politică pe aici ?
Uite, pe alții i a mai învățat cate ceva sistemul de învățământ.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pas cu pas?Aaaa?Bre, macar rac daca erai.Da' nah, de la 28/07/1019:15:33 mergi in fata(ia-o si pe vasila).

Recomandarea mea e Cambodgia.

Edited by ionutz_joe2009, 28 July 2019 - 16:58.


#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
nu cred ca trebuie sa faci mare lucru. te duci in Germania si incerci sa-ti gasesti un job, fie prin agentie fie solo. incerci sa vezi o chirie comvenabila. dupa care incerci sa-ti pui toate actele in regula.
despre cetatenie, poti sa dai si pe google cetatenie in Germania. nu stii limba nu primesti cetatenie iar joburile sunt cele de jos.

despre motivul plecarii...hai sa comentez. am observat ca e un trend intre oamenii de 30-40 de ani sa fie nemultumiti. multi vor sa plece. sunt genul de oameni revoltati pe orice, de la faptul ca e o pavea stramba pana la faptul ca e aglomeratie.
ca om care a vizitat vreo 10 tari si care lucreaza la o multinationala, pot sa zic ca si afara au problemele lor. as putea insira aici multe, dar ai si tu google. nu e de competenanta mea sa-ti spun daca sa ramai sau pleci. pe o strada o sa intalnesti cam aceeasi oameni indiferent ca esti in Romania, Germania sau Japonia.
ce s-a intamplat cu fetele alea e naspa si trebuie sa facem orice sa nu se mai intample. dar oamenii fac greseli si o iau razna. poate e un reminder bun ca viata e trecatoare si lucruri naspa se pot intampla oricand, indiferent unde esti pe glob.

Edited by bobitad, 28 July 2019 - 17:17.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postviitoremigrant, on 28 iulie 2019 - 16:31, said:

Asta e in toata lumea. Dar macar acolo mai exista autoritati care isi fac treaba pe impozitele noastre.
Aici si politistii si doctorii te lasa sa mori.
Cam ai dreptate....Posted Image Posted Image Posted Image

#16
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Criminali in serie si dezaxati exista peste tot, daca asta e picatura care iti umple paharul macar sa stii la ce sa te astepti dincolo.  Daca tu te astepti ca societatea sa se schimbe pentru ca ti-ai rapit tu 15 minute din timpul tau pretios ca sa pui o stampila la vot, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu functioneaza asa. Societatea are nevoie de indivizi care sa se implice, indiferent ca e vorba de ONG-uri, de voluntariat sau pur si simplu sa te inscrii intr-un partid politic in care sa iti exprimi activ nemultumirile si ideile.

Daca vrei sa emigrezi pui mana si iti cauti un job in afara, treci prin niste interviuri, apoi dupa ce gasesti ceva incepi sa iti pui probleme de locuinta si altele, pentru asta nu iti trebuie decat internet si niste rabdare sa citesti lucruri care s-au mai spus si s-au mai explicat deja de o mie de ori.
Vitejismele astea cu gata mi-a ajuns, plec cu bani de o luna in buzunar si ma descurc eu la fata locului functionau acum 50 de ani, acum sunt doar un bilet pentru o cariera de succes in livrat pizza, incarcat marfa sau spalat masini si intors in cativa ani cu coada intre picioare si cu explicatia ca gata, s-a futut si in vest treaba.

Iar pentru emigrat in Austria sau Germania, intrucat e evident ca nu vei lucra in IT, pentru orice alt job limba germana este esentiala, deci indiferent ca incepi de aici sau de acolo asta ar trebui sa fie printre principalele tale preocupari.

Edited by nnestor, 28 July 2019 - 17:56.


#17
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postviitoremigrant, on 28 iulie 2019 - 14:39, said:

Ma gandesc la Germania sau Austria.  
Care ar fi primul pas pentru emigrare?
Cat m-ar costa transportul si chiria in prima luna intr-un oras mare ori in capitala ?
Sa ma duc la ambasada?
Ce acte sa-mi iau?
Cat m-ar costa sa-mi cumpar cetatenia si cat timp sa astept?
Cat de repede pot invata limba germana?
Cat de repede imi pot gasi un loc de munca, din orice domeniu? Avand in vedere conditile de lucru de acolo, salariul mai mare, serviciile publice, autoritatile mai competente, oamenii mai cizelati, poti munci si ca ambalator in fabrica sau gunoier fara sa am rusine sau dificultati.
Ai in linkul de mai jos destule topicuri in care s-au dezbatut problemele care te intereseaza.
https://forum.softpe...uropa-centrala/

View Postviitoremigrant, on 28 iulie 2019 - 15:13, said:

E din cauza ca ce s-a intamplat recent a fost efectiv ultima picatura.
Ma rog, trebuia sa ma fi convins de la alegerile din 2016 dupa ce a fost Colectivul sau dupa jandarmeriada de pe 10 august ca nu exista leac pentru poporul asta.  
Am fost la vot, Dragnea e in inchisoare............ si degeaba, tara asta tot ramane in primitivism.

Nu mai pun si spagile si pilele de pe piata muncii, sistemul medical, sistemul de invatamant care nu m-a invatat nimic, salariile, conditile de munca, infrastructura, mancarea din magazine, poluarea, gunoaiele, meltenismul de pe sosele , manelele,  de pe strada si de pe internet. Inclusiv de mistocareala si caterinca romaneasca de pe internet sunt satul. Din cauza mediului si romanilor din jur  poti sa ajungi si tu infractor si meltean  fara sa vrei.
Imi vine sa uit sa mai vorbesc limba romana si sa-i mint pe vestici ca nu m-am nascut in Romania.
Fiecare popor are un anume specific.Specificul majoritarii romanilor este sa fie ca cei amintiti de tine.Mai mult sau mai putin.Se schimba generatiile insa nu se schimba caracterul generatiilor.Locul lui Dragnea a fost luat imediat de Dancila.Cand cotofana asta va disparea din varful piramidei PSD, locul ei va fi luat imediat de altcineva.Desi in ultimii 19 ani, PSD a avut mai multi lideri, mentalitatea si moralitatea acestor lideri a fost aceeasi.Singurii politicieni, care pana la proba contrara, sunt foarte bine intentionati, sunt cei de la USR-Plus care are un electorat format din oameni foarte bine intentionati, corecti, carora le place cinstea si corectitudinea.
Vezi ca si in Austria sau Germania conteaza foarte mult recomandarile si relatiile personale.Datorita relatiilor sale personale, von der Leye, actuala presedinta a UE, desi a plagiat lucrarea ei de doctorat, desi era foarte evident acest plagiat, totul a fost musamalizat.Si vorbim de Germania care insa, fata de Romania, ofera mult mai multe oportunitati unui om harnic, corect, educat, bun profesionist, decat Romania.

View Postmyshyk, on 28 iulie 2019 - 15:28, said:

Eu lucrez in Italia cu pakistanezi, sunt exact asa cum te descrii tu: niste nimicuri cu aspect de biped, ca oameni nu pot fi numiti. Si nu sunt rasist.
Crezi ca in UK unde majoritatea pakistanezilor aflati de 2-3 generatii,  inca nu s-au integrat pentru ca nu doresc, acesti oameni sunt altfel?Crezi ca in SUA, majoritatea pakistanezilor sunt altfel decat cei din Italia?Peste tot in lume, pakistanezul, arabul, romanul, rusul, italianul, etc, sunt in general la fel.

Edited by max_01, 28 July 2019 - 18:27.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
LIMBA GERMANA!! nici macar engleza nu te prea ajuta. chiar daca seful de echipa stie engleza n-o sa-ti ceara sa aduci roaba in engleza. cum te intelegi cu ei? prin semne?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate