Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Licențele terestre analogice ale programelor publice de radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Din pacate NU vom scapa de analogic pana in 2025 , vezi foto atasat

- Având în vedere obligațiile asumate de statul român în cadrul Conferinței Regionale de Radiocomunicații pentru planificarea serviciului de radiodifuziune digitală terestră în părți din regiunile 1 și 3 din cadrul Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor, acordul internațional fiind ratificat prin Legea nr. 378/2009 privind ratificarea Actelor finale ale Conferinței Regionale de Radiocomunicații pentru planificarea serviciului de radiodifuziune digitală terestră în părți din regiunile 1 și 3, în benzile de frecvente 174-230 MHz și 470-862 MHz, și a celor pentru revizuirea Acordului de la Stockholm 1961, semnate la Geneva la 16 iunie 2006

Eu sunt tare interesat cum se va reflecta/interfera de acum incolo noul domeniu 5G care ocupa banda de 700Mhz
E adevarat ca nu sunt si nu vor fi posturi emise in eter analogic , dar chiar si asa domeniul cablului analogic s-ar putea sa aibe de suferit
- Oare cati romani de la sate ( in orase probabil ca procentajul tinde spre zero ) mai vizualizeaza prg tv de pe cablu analogic ?



Sursa: https://www.hdsateli...logice-ale.html

Attached Files



#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Destui. Și crezi că toți bătrânii cu pensii de 700 de lei au investit în TV-uri plate?

Edited by __Dan__, 28 July 2019 - 13:18.


#3
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu vad ca titlul se refera la televiziune analogica (care a fost oprita in mai 2016 daca tin bine minte) iar textul se refera la radiodifuziune care este vechiul "radio". Macar sa se hotareasca.
Programe tv pe cablu analogic dar cu conversia facuta la firma de cablu si nu receptia in antena. Textul se refera la receptionarea programelor "pe antena".

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwather, on 28 iulie 2019 - 12:59, said:

E adevarat ca nu sunt si nu vor fi posturi emise in eter analogic , dar chiar si asa domeniul cablului analogic s-ar putea sa aibe de suferit
N-au decat firmele de cablu sa-si izoleze mai bine retelele. Azi, cam scot din grila frecventele care interfereaza.

View Postwather, on 28 iulie 2019 - 12:59, said:

- Oare cati romani de la sate ( in orase probabil ca procentajul tinde spre zero ) mai vizualizeaza prg tv de pe cablu analogic ?
Sunt si la oras destui.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2019 - 13:25.


#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002
Dar pe unde se mai emite televiziune in analogic? In judetul meu, la releul de la Siria emisia pe canalul 12 a fost oprita prin 2016.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postwather, on 28 iulie 2019 - 12:59, said:

E adevarat ca nu sunt si nu vor fi posturi emise in eter analogic , dar chiar si asa domeniul cablului analogic s-ar putea sa aibe de suferit
- Oare cati romani de la sate ( in orase probabil ca procentajul tinde spre zero ) mai vizualizeaza prg tv de pe cablu analogic ?

    E adevărat că nu se vor mai emite posturi TV în format analogic .
    Vei putea recepționat respectivele posturi doar dacă ai un convertor digital .
     Prin cablu vor putea fi emise în continuare posturi TV în format analogic .
     Legea se referă la emisii radio tereste .


#7
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postwather, on 28 iulie 2019 - 12:59, said:

Din pacate NU vom scapa de analogic pana in 2025 , vezi foto atasat
Și cu ce te deranjează?
Eu am ignorat complet canalele analogice, le-am programat doar pe cele digitale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate