Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Bronsectazia da simptomele astea ?

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Buna ziua,

Mama a locuit si locuieste in prezent in mediu monastic.

A avut parte de raceli foarte puternice, din pacate netratate sau tratate necorespunzator, cu tratament naturist. A avut pneumonii si pleurezie.

La Nasta i s-a pus diagnosticul Bronsectazie. Nu exista remediu. Singurul tratament prescris ACC. Insa nu o ajuta.

Ea acuza mediul monastic cu mucegai si umezeala, ciuperca din zidul bisericii, chiliilor.

La analize exudat, secretie linguala, sputa nu au iesit bacterii, fungi. Decat o singura data cateva colonii de candida.

Foarte ciudate sunt simptomele. Expectoreaza, tuseste si scuipa permanent zi si noapte. Din aceasta cauza are parte de respingere din partea celor din jur. Plus teama celorlalti de a nu lua microbi de la ea. Din aceasta cauza au izolat-o.

Pe langa asta acuza mereu faptul ca nu are aer, nu poate respira. Mai mult din cauza tusei si expectoratiei nu se poate odihni deloc de foarte multi ani.

A avut si 2 atacuri cerebrale minore date de lipsa de oxigen si/sau oboseala.

A incercat sa ia tratament de somn, dar ii este mai rau pentru ca ii deprima centrul respirator si simte ca se sufoca cu secretiile acumulate in somn.

1. Sunt normale aceste simptome pentru bronsectazie ? Adica de a expectora, tusi, scuipa mereu?
2. Exista vreo modalitate prin care se poate odihni fara sa se sufoce in somn daca ia somnifere?

Va multumesc!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
1.Da, sunt simptome specifice.
2. Tratamentul e simptomatic, in cazul expus ar ajuta și un pat special in care sa sa poata dormi in poziție semi-sezanda. In plus oxigenoterapia ar fi de real folos. Cazurile mai grave se pot rezolva doar prin transplant pulmonar.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mama ta trebuie sa schimbe si mediul in care traieste. acest mediu numai bine nu-i face...

#4
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri !

Doresc sa mai stiu daca pot lua microbi de la mama? Sau familia mea ?

Daca da, microbii respectivi pot determina si la mine aceeasi boala?

Am avut mult timp simptome ciudate in sfera ORL. Recent m-am operat la amigdalele paladine cu criptoliza laser.

La analize sputa, exudat, secretie linguala mi-au iesit candida albicans numeroasa si citrobacter freundi.
Le-am tratat si nu au mai iesit la repetarea analizelor.

Aveam intepaturi foarte puternice in gat. Am locuit o perioada cu mama si apoi am inceput sa am aceste simptome.
Mai mult, era un miros foarte puternic greu de descris in prezenta ei cat si in locuinta, miros care imi crea acele intepaturi foarte puternice in gat.Chiar si dupa ce nu am mai locuit impreuna intepaturile au persistat mai bine de 8 luni.

Dupa ce am facut tratament pentru citrobacter si candida nu am mai avut intepaturi dar am ramas cu sensibilitate in gat.
Nu pot bea sau manca cald sau rece, condimentat, acidulat.Racesc foarte usor.Am dureri pe mucoase. De asta am optat si pentru operatie.

Am un copil de 2 ani si 4 luni, si cu atat mai mult imi e teama.

Trebuie sa evit contactul cu mama?

Bolnavii de bronsectazie imprastie microbi?

Se poate ajunge pana acolo,incat sa se ia indirect, adica daca eu am luat microbi de la mama, sa poata lua de la mine sotia si copilul?
Sotia si-a facut exudat. Nu i-a iesit nimic. Copilul a racit de 3 ori in 2 ani. Ultima data a fost mai rau, cu febra, dar a trecut. Pe el nu l-am supus deocamdata la chinul de a-i face exudat. Crizeaza cand e vorba de medici de cand l-am vaccinat.

Cand racesc port mereu masca de unica folosinta. Mananc cu tacamuri separate. Totul ca sa ii protejez.

Va multumesc!

Edited by sergiu88888, 30 July 2019 - 14:01.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sergiu, cred ca doar un medic pneumolog sau infectionist ti-ar putea raspunde la intrebari.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 sergiu88888, on 30 iulie 2019 - 13:51, said:

Doresc sa mai stiu daca pot lua microbi de la mama? Sau familia mea ?

Trebuie sa evit contactul cu mama?

Bolnavii de bronsectazie imprastie microbi?

Imprastierea microbilor prin tuse si picaturi de sputa e redusa, insa poate cauza imbolnaviri (bronsite, pneumonii) la persoanele tarate sau cu imunitate scazuta. Copilul pare a avea imunitate foarte buna, daca a racit doar de 3 ori in 2 ani. Oricum bronsiectazia e o conditie cronica si trebuie sa se intruneasca concomitent o multitudine de factori (imunitate scazuta, infectii prelungite, deficit in clearance-ul muco-ciliar, deficit de alfa 1 antitripsina, etc ) pt a o dezvolta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate