Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Telefon Turcia - lunga durata(12 luni)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut! Probabil ca nu postez unde trebuie dar ma gandesc ca aici am mai mari sanse sa dau de conationali care au stat/inca stau in Turcia pe perioade lungi de timp si ma pot ajuta.

Urmeaza sa locuiesc un an de zile in Istanbul. Am facut un pic de research si am aflat ca pentru cativa GB de date si convorbiri internationale cea mai ieftina si buna companie ar fi Turkcell la un pret de ~80 de lei(conversie), pret care mi se pare ENORM de mare pentru doar ~4GB de date inclus si cateva sute de minute internationale.

Exista alte variante? Ceva care sa-mi ofere net pe telefon(minim 30GB - nelimitat cu limita pe download... nici nu stiu) fara sa rup banca in fiecare saptamana si sa ajung sa cheltuiesc 10 milioane pe luna doar pt internet pe mobil?

PS: M-am uitat si la optiunile roaming de la astia din tara noastra dar se aplica doar spatiului economic European nu si Turcilor, acolo neexistand optiuni de 10 euro sau mai stiu eu care sa aiba si date serioase incluse.

Edited by ravaell, 26 July 2019 - 20:38.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta wifi free si foloseste Whatsapp.
Cu o cartela din Ro, dai faliment intr-o zi.


#3
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
cumpara o cartela prepaid de la turkcell si activeaza option ALO AVRUPA 1 SAAT ,  18 tl total cost si poti sa suni 60 min catre Ro ori ce nr fix / mobil + mai adauga option internet la cartela ,
Dar atentie telefonul dc ai cumparat de la Romania poti sa folosesti o perioda limitat , 120 zile poti sa folosesti,  dc mai vrei cu acelasi telefon trb sa platesti o taxa 1500 TL , aprox 240 euro !!!!

#4
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
vezi ca daca stai peste 2-3 luni fara telefon turcesc, iti blocheaza SIM-ul / telefonul nu stiu exact. Este o taxa ptr deblocare, destul de mare, pe la 700 TL
Citeste despre chestia asta, nu am toate detaliile

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Cauta o cartela turceasa cu cât mai mult net. Apoi ia-ți număr Skype (cca 7 eur/luna) și un abonament Skype cu minut nelimitate către orice număr din România (alți cca 7 eur/luna). Poți personaliza contul ca atunci cind suni apelatul sa vadă numărul tău romanesc de mobil (sau orice alt număr, n-am încercat). Cred ca e cea mai cost-effective soluție, în afara de whatsapp, care are niște limitări totuși.

#6
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Telekom si digi au tarife mai ok. Acum nu stiu cat vrei sa vorbesti  tu.

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postsuri, on 27 iulie 2019 - 05:04, said:

Apoi ia-ți număr Skype (cca 7 eur/luna) și un abonament Skype cu minut nelimitate către orice număr din România (alți cca 7 eur/luna). Poți personaliza contul ca atunci cind suni apelatul sa vadă numărul tău romanesc de mobil (sau orice alt număr, n-am încercat). Cred ca e cea mai cost-effective soluție, în afara de whatsapp, care are niște limitări totuși.

1. Nu cred ca am inteles cum i se reduc costurile apelurilor facute, de pe mobil, in Turcia...
2 Ce limitari are whatsapp?

Edited by Piscopescu, 27 July 2019 - 09:41.


#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Am plecat de la premisa ca inițiatorul dorește sa vorbească ieftin către România. Habar n-am care sunt tarifele internaționale în Turcia, dar experienta din Rusia îmi spune asa: 20 de minute pe zi cu familia x 30 de zile înseamnă 600 pe luna. La 15 EUR pe luna abonemantul Skype, asta înseamnă cam 2.5 cenți pe minut. Cartela locala mai este 220 de ruble / lune (vreo 15 lei) cu 1000 minute locale și 30 de Gb de net. Adică puțin raportat la orice altceva.
Cu whatsapp nu poți suna decât în aplicație, adică doar telefoane mobile care au whatsapp instalat. Nu poți suna la banca, de exemplu. Sau la primărie. Sau mai știu eu pe unde. 1 an de zile este lung, și se pot întâmplă multe. Și e bine sa poți sa comunici în tara fară limitări.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
1. Trebuie sa activezi telefonul pentru uz în Turcia. Costa cam 130 TL. Altfel după 3 luni ți-l dezactivează
2. Oferte vezi la turkcell. Dar nu e ieftin și cu atata internet.
Ai wifi în multe locuri

#10
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostLex404, on 28 iulie 2019 - 08:16, said:

1. Trebuie sa activezi telefonul pentru uz în Turcia. Costa cam 130 TL. Altfel după 3 luni ți-l dezactivează
2. Oferte vezi la turkcell. Dar nu e ieftin și cu atata internet.
Ai wifi în multe locuri
nu mai este 130 TL ,  acum 1500 TL

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
LOLOLO

Mai bine îți cumperi un modem 4g cu wifi din TC și îl folosești

1500 taxa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate