Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tomate bolnave, am nevoie de sfaturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ce de certuri..
Initiator, pe o bucata de pamant iriga si pe o alta nu iriga zile la rand , asa te prinzi de cum si ce are solul nevoie fara sa mai intrebi pe forum. Similar cu tratamente, notezi innfiecare an ce ai pus si in ce cantitate si verifici cat de eficiente sunt tratamentele. Notezi , bineinteles si conditiile de mediu, temperatura.....dupa care prin eliminare stabilesti ce se preteaza mai bine pentru tine.

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
șofronelul :roflmaofast:

#21
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Offf; păi dacă nu udă plantele, cu pământul ăla crăpat se va duce uscătura până în fundul pământului!

Soluția: sapa; după  udare sau ploaie trebuie săpat când e momentul(cam după 2-3 zile), că după ce se crapă pământul și se usucă nu mai merge decât cu picamerul.

Între udări mai merge să sari săpatul anume să bagi udare dar înainte de crăparea solului(e o vorbă: cu o apă sari o sapă); fără sapă deloc, doar cu udat, trebuie să ții buruienile în frâu: le jumulești, le faci ceva acolo, sau plantezi suficient de des încât buruienile nu mai au condiții să facă deranj.

#22
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Sapati in primul rand solul pe langa ele dupa cum v-a spus si colegul de mai sus  , montati un sistem de picurare pt viitorul apropiat , cautati si administrati produsul Amalgerol in doza de 100 de ml in 10 litri de apa , foliar
Eu boala in sine nu vad , decat un stres maxim ...

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am pământ sărăcăcios nisipos acid, o fostă luncă a râului Motru și mă chinui în fiecare an cu gunoi de grajd și compost să-i îmbunătățesc PH-ul spre neutru, dar roșiile nu-mi merg deloc datorită ploilor acide abundente din ultima vreme, arșiță, boli etc. doar cu seceta n-am avut probleme pentru că irig ori de câte ori este nevoie, apă am berechet, pânza freatică (nivelul râului) este la 4-5m ! Singura rezolvare ca să am roșii este să-mi construiesc un solar și să-l îmbunătățesc cu câteva tone de pământ negru (chernoziom) din zona Doljului, în rest pe pământul meu acid merge foarte bine fasolea, dovleceii, pepenii etc. Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 July 2019 - 12:30.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Fa un solar si fa si sistem de irigatii , ambele se completeaza reciproc in functie de starea vremii...

O solutie pentru asta cu solul prea slab calitativ , ar fi o rezervatie naturala de animale si insecte puse special sa umple solul cu mancare. Gen 1 an de zile o parcela de teren sa nu fie folosita si sa fie incurajata cresterea insectelor care se omoara unele pe altele si astfel sa se obtina materie organica.

Sau insecte care sa fie inamicul natural al ierbii de camp , pusa din belsug, si care sa transforme in materie organica.

#25
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Cred ca prima problema este faptul ca sunt mult prea mici pentru sfarsit de iulie. Plantele au nevoie de un timp sa creasca radacinile, banuiesc ca au fost puse foarte tarziu, puse direct in conditii stresante nu e deloc avantajos.
Unele par probabil cu ceva fusarioza, in rest e ok. Nu vad de ce te-ai avantat la atatea stropeli nefolositoare. Frunele rasucite sunt de la mult prea mult stres, dar nu e marea problema, produc si cu ele rasucite, nu pare a fi virus.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
initiator a pus o întrebare și s a culcat, asta e inca o problema. plantele alea sufera de lipsa de apa in primul rand. cand uzi cu stropitoarea pe coaja aia groasa de 3 cm apa nu intra în pământ, degeaba se vede ud pe deasupra.

#27
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Pamantul e crapat fiindca s-a uscat prea repede, la fel se intampla si la beton, in poze se vede clar cum a baltit apa in nici un caz nu mai au nevoie de apa

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai nu m a inebuni !!!,o conditie principala ca apa sa balteasca este sa fie o vale un sant ceva pe randul de rosii...ori acolo dupa cum vezi terenul este drept si alaturi de zona udata este pamant uscat ..pe cale de consecinta acolo a fost udat cu stropitoarea superficial deoarece stropitoarea uda prea repede si apa nu are timp sa intere in pamant.
uda tu cu stropitoarea o zona dreapta de teren pana apa se intinde la latimea care o vezi in poza apoi peste 10 minute du te si cauta sa vezi pana la ce adincime este pamantul ud ..iti spun eu ,maxim 3 cm adancime.ori o planta are radacinile cam pe o raza de 15 cm de jur imprejurul plantei si majoritatea nu sunt in stratul udat.
deci initiatoare ,ori faci vaduri ori pui niste benzi de picurare.

#29
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
apa balteste cand e prea multa si nu are unde sa se scurga, adica cum daca e ses apa nu balteste ca trebuie sa fie vale sau sant? nu reinventa roata

Edited by Powerup, 30 July 2019 - 22:59.


#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
du te ma si uda cu stropitoarea si nu m a contrazice, fa experimentul asta.

#31
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Da ce nu poti fi contrazis cand aberezi? Am udat de destule ori cu stropitoarea ca sa stiu ce se intampla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate