Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomate bolnave, am nevoie de sfaturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
camyroxy

camyroxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.07.2014
Buna ziua , va rog mult poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat despre tomatele mele?
Va rog mult de tot ptr ca nu stiu ce sa fac.Am atasat cateva poze.Mentionez ca am gradina in aer liber . In gradina
mai am ardei , vinete si varza. Mentionez ca si la unii ardei unele frunze s-au strans ,dar nu foarte mult.
Din ce am cautat pe net( ptr tomate) cred ca unele au fuzarioza si altele boala frunzelor de feriga.Cred ca au fuzarioza ,
(din ce am citit ), uneori unele plante sunt ofilite si seara isi revin.Mentionez ca plantele care au mai facut asa pana la urma au murit.
Am fost la doua magazine fitosanitare si la primul mi-au spus sa dau cu BRAVO , iar la al doi-lea mi-au dat ORTIVA si
MILBEKNOCK spunandu-mi ca au si paianjenul rosu.Mi-au mai spus ca maine dimineata sa dau intai cu MILBEKNOCK pe toate plantele
(ardei, tomate si vinete ) si dupa doua ore sa dau cu ORTIVA doar pe tomate.Dupa care peste 8 zile sa dau cu DITHANE amestecat cu
TOPSIN.
  Va rog mult imi spune-ti ca sa fac??? Nu am pe cine sa intreb ce au plantele mele si ce tratament sa le fac.
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR !

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   198.64K   194 downloads
  • Attached File  2.jpg   180.46K   204 downloads
  • Attached File  3.jpg   162.35K   189 downloads
  • Attached File  4.jpg   172.97K   189 downloads
  • Attached File  5.jpg   160.4K   172 downloads
  • Attached File  6.jpg   107.77K   161 downloads
  • Attached File  7.jpg   98.52K   138 downloads


#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Pai dacă au fuzarioza nu prea mai ce sa le faci. Verifica secțiunea la tulpina, dacă este maronie atunci au fuzarioza. Dacă au fuzarioza atunci pământul trebuie tratat cu Basamid dar numai pt la anul.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
E din cauza caldurii intense si a soiului neadaptat la aceste conditii. Eu am propriul soi de ani de zile si nu se manifesta problema, pe cand unde am plantat rasaduri cumparate, s-au ofilit exact ca in cazul tau. Data viitoare sa pui samanta unde vrei plantatia si lasi sa creasca , fara sa-i muti.

#4
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ai tratat plantele cu Topsin după plantare? Terenul arată foarte rău, nu ai nici bandă de picurare, nici plasă de umbrire. Dacă este fuzarioza trebuie să scoți plantele și să le arzi, din păcate.
Pentru la anul te alături nouă pe aria de legumicultură, semănăm, plantăm și tratăm împreună și nu vei mai avea probleme.

#5
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Eu vad lipsa de apa si de la caldura se strang frunzele

#6
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
solul ala este mort de multi ani .
fara viata proprie solul nu poate apara si hrani plantele.

Edited by benetusseryo, 26 July 2019 - 15:12.


#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 camyroxy, on 26 iulie 2019 - 14:25, said:

  Va rog mult imi spune-ti ca sa fac??? Nu am pe cine sa intreb ce au plantele mele si ce tratament sa le fac.
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR !

Au exces de apa la baza solului... rosiile intotdeauna se imbolnavesc de la exces de apa, frunze la nivelul solului si canicula.. toate la un loc..  deci las-o mai moale cu irigatul pe caldura, taie toate frunzele care atarna pe sol si poate mai e vreo speranta.

Le-ai dat apa cu nemiluita si a venit caldura.. Daca le bagi apa cu furtunul neaparat seara.. rosia e sensibila la soc termic... apa rece la radacina.. daca afara e cald..
Lasa-le neudate cateva zile poate isi revin.. dar taie orice fel de frunza vesteda care poate atarna pe sol.

Incearca varianta prin picurare, e fara moarte pentru rosii...  O zi da.. 3 zile nu... apa prin picurare.   Rosia e sensibila la umiditate din pacate. Constatat pe propria piele.

Edited by Kres, 26 July 2019 - 17:21.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 sanyi_2005, on 26 iulie 2019 - 14:58, said:

Eu vad lipsa de apa si de la caldura se strang frunzele
Tomatele nu au nevoie de multa apa,in general.

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

 sanyi_2005, on 26 iulie 2019 - 14:58, said:

Eu vad lipsa de apa si de la caldura se strang frunzele

Exact asta vad si eu. Se vede ca pamantul e crapat, e clar ca nu au apa destula. Chiar daca uzi cu furtunul si se umezeste pamantul, nu inseamna ca a ajuns pamantul adanc in sol pentru a le hidrata pe parcursul zilei. Eu cand tineam gradina (aveam tomate, ardei, castraveti, vinete, dovlecei, fasole), ca sa ajung la servici la 9 ma trezeam zilnic pe la 4:30 ca sa apuc sa ud tot. Ca idee, imi lua 10 minute dusul, 5 minute spalatul pe dinti si 5 minute imbracatul, + 10 minute drumul cu bicicleta pana la servici, deci udam aproximativ 3 ore zilnic. S-au si vazut rezultatele

#10
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007

 adisz, on 26 iulie 2019 - 17:55, said:

Tomatele nu au nevoie de multa apa,in general.
Nu au da acolo e crapat pamantul deci apa lipsa

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 R10, on 26 iulie 2019 - 18:58, said:

Eu cand tineam gradina (aveam tomate, ardei, castraveti, vinete, dovlecei, fasole), ca sa ajung la servici la 9 ma trezeam zilnic pe la 4:30 ca sa apuc sa ud tot. Ca idee, imi lua 10 minute dusul, 5 minute spalatul pe dinti si 5 minute imbracatul, + 10 minute drumul cu bicicleta pana la servici, deci udam aproximativ 3 ore zilnic. S-au si vazut rezultatele
Glumești. Cum să uzi 3 ore? Nu se inventase irigarea prin picurare? Prima instalație de udat cu picătura am avut-o în 1996 cu o minimă automatizare.

#12
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Rosiile nu se mai fac afara in multe zone din tara...e un cumul de boli si din cauza  modificarilor climatice.Parerea mea ca sunt si ceva virusi pe langa ce au spus colegii.Din pacate nimeni nu spune si nu face nimic.Inainte de 89 nu erau asa multe probleme,motiv pentru care eu cred ca au fost intentionat raspandite aceste viroze.Nu mai da banii pe pesticide...n-ai ce le face.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe aspersie se udă si 3 ore corsica.

#14
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu la legume.

Și nu în fiecare zi, cred că uda pe rigole.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
initiator i a bagă o sapă si  controleaza câți cm adâncime este ud pământul?
la metoda ta de irigare este posibil sa umezesti pamantul maxim 2 cm.

eu ud legumele prin aspersie, cum adica nu la legume?

#16
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Rosiile sunt rezistente in general,nu are legatura cu udatul sau cu arsita.Sunt gradini si solarii care au fost inundate in totalitate si tot au scapat

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu uda nici macar pe rigole.. uda prin cea mai proastă metodă

 dan.smarandoi, on 26 iulie 2019 - 19:22, said:

Rosiile sunt rezistente in general,nu are legatura cu udatul sau cu arsita.Sunt gradini si solarii care au fost inundate in totalitate si tot au scapat
eu am vazut un solar unde roșiile cresteau sub apă!

#18
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Im mod cert le-a prins canicula nepregatite :fără imunitate,radacina slab dezvoltata ,rasad inbatranit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate