Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Recomandare automatizare porti batante auto (marca, model, furnizor)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

smoke

smoke

Senior Member

• Grup: Senior Members
SAlut ,

vreau sa imi automatizez portile batante auto.  au cam 1.7m  bucata,  nu are mai mult de 100 kg/buc si sunt pe pivot (nu balamale). stalpii sunt rectangular 10x10x3. presupun ca un kit vine cu tot ce trebuie - senzori de prezenta la inchidere/deschidere, lumina de avertizare, telecomenzi....ce altceva  mai trebuie sau e bine/recomandat sa am ? Ce marci/modele sunt recomandate ? ce furnizor/instalator e serios ?

multumesc !

Ferlito

Ferlito

Member

• Grup: Members
Iti spun cum am patit eu si cum sa NU procedezi.

Ca orice om gospodar, am zis ca sa cumpar kitul inainte, sa gasesc pret bun, si dupa sa caut instalator.
Am gasit o oferta pt un kit de la linomatik, pe 230v (recomandat vs 12/24v ), am cumparat anexe, tot, etc.
Apoi a urmat distractia.
Am sunat la toti "instalatorii" de pe olx care ofereau acest serviciu in craiova.
TOTI nu stiau sa monteze decat nice si motorline si parca inca o firma. Dar toti, nici o exceptie. Pe cativa i-am intrebat daca nu e intuitiv si oricum am manual si in romana si in engleza, mai ajut si eu, ii dam de cap. Au refuzat.
Toti au invatat babeste unul, maxim 2 producatori si doar asta monteaza. Practic nu stiu mecanica din spate, au o lista cu pasii care trebuiesc efectuati si portile merg.
Eventual am citit manualul si mi le-am montat singur in 4-5 zile.

Morala ar fi ca intai sa cauti un instalator, si dupa sa te conformezi dupa ei.
Pt ce ai tu, un maxim de 2000 ron te-ar costa kitul, cu tot cu fotocelule si yala/blocator.
Daca ai plicarbonat de porti, ar fi recomandat sa le iei pt cat mai multe KG posibil, chiar maximul care il gasesti, caci pe vant nu se inchid complet daca nu au forta.

jm2010

jm2010

Senior Member

Subscriu la ce spune colegul Ferlito.
Initial si eu am cautat instalator dar, din 4 cati am contactat, doar unul a catadicsit sa imi spuna un pret pentru automatizare si manopera si era fantezist: aproape 3000 lei. Restul nu au revenit cu un pret. La final, ca sa nu mai pierd vremea, am cumparat un kit linomatik cu 1500 lei si l-am instalat singur in cam 3 ore (cu ajutor de la taica-miu care stia sa sudeze, am preferat sa sudez suportii de poarta).
On-topic: din ce am vazut pe forumuri (inainte sa cumpar kitul am studiat putin piata), linomatik si motorline sunt cele de care lumea este cel mai multumita.

Ferlito

Ferlito

Member

Da, eu am omis pretul cerut pentru manopera, care o sa te sperie un pic. In primul rand cum zice colegul mai sus, cam toti inceaca sa iti vanda si produsul ( pret de pret ) si calculezi ca doar manopera cade pe la 500-600 ron. jm2010 a fost mai indeletnic cu 3 ore in schimb, i-a mers mana :))
daca o sa ai de ales intre sudat si prins cu suruburi, in primul rand ca nu am aparat de sudura si nici nu stiu sa sudez. au 3 ani si se prezinta ok, un canat avand 240kg, policarbonat pe ele, si vanturi sa te sperie toamna
acelasi pret l-am prins si eu la lino, era oferta unde mi-au dat si fotocelulele cadou ( simple, cu fir dar isi fac treaba )
daca nu ai cabluri trase pe stalpi, si ai deja beton turnat, sunt si fotocelule wireless cu baterii.

smoke

smoke

Senior Member

pai sunt in cautari acu..sa vedem preturi/reccomandari  ce mi le fac. am dat niste mailuri, am mai intrebat..vedem ce iese.

am vazut ca maj recomanda Nice.

ce alte accesorii sunt necesare ? functii ? la ce sa am grija ?

Mizu

Mizu

moroșan

Nu zic ca linomatik si motorline n-or fi bune, dar din moment ce stiu ca Nice sunt automatizari ieftine si bune, gandul ma duce ca problemele celor doua automatizari sunt reduse pentru ca nu le prea detine nimeni.

Stiu si instalatorii de ce pun Nice, ca sunt ieftine, fiabile si usor de montat. Nu discut de pretul montajului, pe care un instalator serios il da numai dupa ce vede si poarta, nu la telefon.

E o naivitate sa zici ca tu nu sudezi ci pui suruburi, de parca ai habar de ce vorbesti. Daca trebuie sudat nu ai ce face si sudezi.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

La NICE am telecomenzile cu roll-on code, deci mai sigure;
oricum trebuie tras fir pentru un actuator, deci mai bine fotocelula pe fir (receptorul sa nu stea in soare)

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

si numa ce mai uitasem de cheltuiala cu portile
eu am de la key,pana acum multumit

smoke

smoke

Senior Member

ce inseamna roll-on code ?

eiven

eiven

Junior Member

• Grup: Junior Members
S-a exprimat greșit. A vrut sa spuna rolling code
https://en.m.wikiped...ki/Rolling_code

Edited by eiven, 26 July 2019 - 12:59.

smoke

smoke

Senior Member

aha clear now. ms !

am primit niste propuneri de came krono kr310..si inca ceva pw200 gasesc pe la unguri...stiti ceva de ele ?

smoke

smoke

Senior Member

de modelul asta ce ziceti ? comparat cu celelalte ?

Kit automatizare poarta batanta, Nice, WINGO4KIT, 2m, montare externa, WINGO4KCE

Mizu

Mizu

moroșan

Came sunt foarte bune, montam din astea in urma cu 15 ani si unele mai functioneaza si in ziua de azi fara nicio revizie.

Trebuie sa te gandesti si la faptul ca daca intampini probleme nu va stii nimeni sa repare o linomatik, pe cine chemi?

smoke

smoke

Senior Member

pai de asta intreb :) sa iau ceva care sa nu imi creeze dureri de cap mai incolo.

de ex came ala e 3100 iar nice e 2000...e o diferenta destul de mare...care e de ales ?

Mizu

Mizu

moroșan

Nu ma ocup eu personal, dar amicul care vinde asa ceva zice ca Nice a schimbat deja cateva, dar Came niciuna pentru ca nu s-au stricat. Acu' vezi tu daca merita diferenta de pret, eventual mai cere oferte si din alte locuri.

jm2010

jm2010

Senior Member

View PostMizu, on 26 iulie 2019 - 16:02, said:

Came sunt foarte bune, montam din astea in urma cu 15 ani si unele mai functioneaza si in ziua de azi fara nicio revizie.

Trebuie sa te gandesti si la faptul ca daca intampini probleme nu va stii nimeni sa repare o linomatik, pe cine chemi?
Acuma sincer, eu mi-am pus Linomatik dar nu am luat in calcul reparatia. Adica, daca se duce vreun motor nu cred ca iti schimba doar unul la nici o firma. Iar daca se duce placa de baza, schimbi totul ca nu ti-o repara careva. In ziua de azi nu mai iei in calcul reparatii la ele. Cat e in garantie, aia doi ani le trimiti, dupa, daca se strica iei altul. Ca la televizor, nimeni nu le mai repara.

Mizu

Mizu

moroșan

Se schimba, dar poate ajungi sa ti-o cauti tu pe la chinezi si sa o schimbi personal.

mark74bv

mark74bv

New Member

View Postsmoke, on 26 iulie 2019 - 18:36, said:

pai de asta intreb Posted Image sa iau ceva care sa nu imi creeze dureri de cap mai incolo.

de ex came ala e 3100 iar nice e 2000...e o diferenta destul de mare...care e de ales ?
Ai PM   .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate