Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Surse de aminoacizi fără alergeni

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt într-o situație mai puțin gravă decât fata din articol, în sensul că intoleranța mea nu se manifestă așa agresiv dar cert este că nu mai pot consuma carne, ciuperci, legumoniase, o groază de semințe.
https://health.usnew...most-every-food

Unde aș putea găsi o formulă cu aminoacizi de genul celei descrise în articol? Vreau să opresc scăderea masei musculare.

#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu merge linkul.

Daca nu poti sa mai mananci carne e foarte nasol. Ce se intampla daca mananci de ex. piept de curcan/pui la gratar?

#3
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- De pe PC merge, trebuie să dai ”Agree”, folosesc Yandex beta și Edge. Extras:
”APPLES, PEARS, broccoli, potatoes, shrimp, lettuce, lemon and bananas. For years, that was the complete universe of foods that Jori Kodroff, 23, could tolerate – she's allergic to everything else. And bananas make her sick now, so her food options have dwindled further. At 11, Jori was diagnosed with one of the eosinophilic gastrointestinal disorders, or EGID. Since then, whole groups of food she could once tolerate, such as dairy and wheat, cause reactions.
With EGID, a lifelong condition, many types of food, varying with each patient, trigger a toxic immune reaction. Too many of a specific type of white blood cell – called eosinophils – invade one or more digestive organs: the esophagus, stomach, large or small intestine. The result is ongoing inflammation in parts of the digestive tract, causing a variety of gastrointestinal  symptoms including vomiting, diarrhea and stomach pain. In severe cases, some types of EGID can lead to anemia, ulcers, malabsorption and failure to vitamine_pt_prosti – when children gain too little weight or gain it too slowly for their age.
By 14, Jori had stopped thriving and growing. "When she was going off to high school, she was 4 feet, 6 inches tall and weighed 68 pounds," recalls Ellyn Kodroff, Jori's mother. "She looked like a normal 8-year-old. It was very difficult."

"EGID involves breakdown of the immune system's tolerance to food," says Dr. Marc Rothenberg, director of the Cincinnati Center for Eosinophilic Disorders, part of the Cincinnati Children's Hospital Medical Center. There are several subtypes of eosinophilic gastrointestinal disorders.
What most people think of as traditional food allergies – like a severe peanut allergy that puts patients at risk for sudden reactions involving anaphylaxis – is different from EGID, Rothenberg says. Instead, the condition is somewhat similar to celiac disease, he says, in which people are allergic to gluten. "Typically, EGID patients don't have acute reactions," he says. "It's an ongoing swelling of the intestinal tract and intestinal dysfunction due to multiple foods."
Even so, EGID-related reactions can be serious and frightening. Severe throat swelling can make it difficult for patients to swallow as food literally gets "stuck" in the esophagus. It can take a few hours for food to pass through the esophagus. In some cases, it may require an urgent or emergency endoscopy to remove the food.

Îmi cer scuze pentru fragmentul mare, dar e pentru a ajuta un coleg.

- Medicii ce spun, sigur nu e vreun ingredient anume sau o gătire necorespunzătoare, de ex. prea puțin fiert, prea multă prăjeală cu ulei?

Edited by silverflower, 26 July 2019 - 05:59.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cum adica nu mai poti sa mananci carne, vorba unui coleg, cum se manifeste mai exact?
si carne, ce fel de carne ai mancat? baga niste carne de oaie cruda, sa vezi cum te simti. sa nu-mi zici ca iti e sila ca nu te cred!
chestia asta cu aminoacizii e o aberatie, cum sa manaci asa ceva? e ceva ultraprocesat.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Iti recomand sa citesti cartea asta daca vrei sa scapi de alergii:
https://www.amazon.c...g/dp/0062433644
Ai aici un rezumat cu principalele idei:
https://draxe.com/nu...le/eating-dirt/

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Scrie si tu pe google aminoacizi lichizi,o sa iti apara produse folosite de culturisti, pe langa prafuri, daca borcanele alea cu aminoacizi prafuri nu te ajuta,  mai se gasesc si in forma lichida.

Nu stiu cat de pure sunt si ce alergeni ar avea alea pentru culturisti,  dar daca nici alea nu te ajuta atunci nivelul urmator sunt solutiile perfuzabile de nutritie parenterala (alimentatie parenterala, nutritie artificiala), astea sunt pure deoarece se administreaza in mod normal direct in sange la cei la care din diferite motive nu se pot alimenta pe gura, oral, enteral. Pana anul trecut doar in spitale se putea face treaba asta, dar cica de anul asta se schimba sau s-a schimbat legea, nu stiu daca acum poti lua din farmacie asa ceva.

Edited by Handicarpati, 26 July 2019 - 07:23.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsilverflower, on 26 iulie 2019 - 05:53, said:



- Medicii ce spun, sigur nu e vreun ingredient anume sau o gătire necorespunzătoare, de ex. prea puțin fiert, prea multă prăjeală cu ulei?
Nope, nu importă cum sunt preparate.

View Postburkina, on 26 iulie 2019 - 03:09, said:

Nu merge linkul.

Daca nu poti sa mai mananci carne e foarte nasol. Ce se intampla daca mananci de ex. piept de curcan/pui la gratar?
https://forum.softpe...ntare-multiple/

#8
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Carnea este cel mai digerabil/asimilabil/complet aliment.

Incearca sa nu mai mananci altceva decat carne. Initial fiarta/la gratar si scoate tot in afara de carne.

Sunt oameni care s au vindecat cam de toate problemele de sanatate, de la inflamatie cronica/bolo autoimunitare pana la depresie trecand pe regim strict carnivor.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011
Colegule, fără supărare, nu vreau să îmi iau warn, tu ești turc? Fix carne nu mai pot să mănânc și încă dinainte de boală aveam probleme dacă mâncam exclusiv carne, am pățit odată la cineva, avea doar carne la grătar, pită și muștar. M-o rupt.

Acuma la 1g de carne deja am reacție.

#10
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Probabil te-ai documentat și știi, dar pun și eu o adresă. Nu strică să-ți monitorizezi și presiunea sîngelui.

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
draga benis, cu riscul de a fi facut si eu turc....
carne cruda ai incercat sa manaci? adica, te duci la o macelarie, cumperi o bucata de carne, ar fi bine sa fie cat ma curata, fara saruri nitrice, si mananci din ea. fara paine, fara nimic. doar carne. dar carne grasa, nu doar muschiul. eu ti-as recomanda niste piept de berbecut. ia incearca!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate