Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Care este pretul corect la un Dell precision m6800 refurbished?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Am vazut de la 2900 la 5000 [lei]

A luat cineva de aici unul refurbished?

Ma intereseaza sa-mi iau, si caut ceva info suplimentar.

Merci.

Edited by mediasick, 25 July 2019 - 20:02.


#2
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Avem la serviciu, ca si workstation standard. Am lucrat si eu pe unul 1 an jumate. Al meu a costat 7000 de lei in ianuarie 2018 (refurbished), dar in ultima vreme au fost achizitionate si exemplare cu 4000 de lei, in functie de placa video.
Al meu era in configuratie i7 gen 4 de 3.2 ghz parca, 32 gb ram, 250 gb ssd si o placa video nVidia Quadro foarte scumpa (nu mai stiu exact modelul, dar pe net era 7600 de lei bucata doar placa video).
Laptopul se misca brici, deschide si modele 3D Catia usor, singurul dezavantaj e ca e foarte greu, daca ai de calatorit cu el.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu am de calatorit, vreau sa schimb desktopul

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mai bine fa un desktop nou, cu procesor si componente de ultima generatie. Laptop-ul ala este o racheta, dar isi are limitarile sale si nu merita sa platesti pentru portabilitate atunci cand nu ai nevoie de ea.

PS: nu se vede link-ul.

Edited by connectorxp, 25 July 2019 - 20:22.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pretul ala de la 2900 la 5000 de lei difera si in functie de placa video instalata, capacitatea de memorie etc.
Eu am din 2011 la munca un Dell precision m4600. Merge foarte bine si astazi. Este un desktop replacement foarte bun cu un docking.
Cu un SSD zbarnaie. Nu se compara cu un desktop, dar este peste multe laptopuri.
Sa nu mai vorbim de carcasa din aluminiu.

Edited by tehnics, 25 July 2019 - 21:39.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Prețul diferă pentru că în general aceste laptopuri sunt BTO sau CTO. Nu sunt laptopuri de duzină, în care pur și simplu accepți ce configurație îți pică, poți varia foarte tare în configurație, începând de la procesoare, de la i5 la i7 extreme,memorie, grafică,stocare,display, wireless N sau AC, slot pt SIM 3g sau LTE (care nu e deloc ieftin).

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postnoone2v1, on 25 iulie 2019 - 20:06, said:

Avem la serviciu, ca si workstation standard. Am lucrat si eu pe unul 1 an jumate. Al meu a costat 7000 de lei in ianuarie 2018 (refurbished), dar in ultima vreme au fost achizitionate si exemplare cu 4000 de lei, in functie de placa video.
Al meu era in configuratie i7 gen 4 de 3.2 ghz parca, 32 gb ram, 250 gb ssd si o placa video nVidia Quadro foarte scumpa (nu mai stiu exact modelul, dar pe net era 7600 de lei bucata doar placa video).
Laptopul se misca brici, deschide si modele 3D Catia usor, singurul dezavantaj e ca e foarte greu, daca ai de calatorit cu el.

Nu se schimba placa video la laptopuri. Deci e impropriu sa spui ca la un laptop doar placa video a costat nustiucat. A costat laptopul cu cipul grafic sudat pe placa de baza.

#8
daniells84

daniells84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmurdar, on 07 iunie 2020 - 19:48, said:


Nu se schimba placa video la laptopuri. Deci e impropriu sa spui ca la un laptop doar placa video a costat nustiucat. A costat laptopul cu cipul grafic sudat pe placa de baza.


GRESIT!  Acest model de laptop (M6800) are placa video detasabila si poate fi schimbata la fel ca placa video de la PC. De asemeni are si cooler separat fata de procesor, deci sistemul are 2 ventilatoare. Se poate monta nvidia k3100, k4100, k5100, etc. Am demontat un astfel de sistem, si pot spune ca toate componentele sunt extrem de calitative si asamblate profesional.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate