Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Powerlifter in MMA

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ceea ce contează este energia cinetică dezvoltată. Aceasta este proporțională cu masa și cu pătratul vitezei.
La dublarea masei vei avea dublarea energiei, v fiind constant.
La dublarea vitezei vei avea cvadruplarea energiei, m fiind constant.
In concluzie e preferabil să lucrezi pentru mărirea vitezei. Dealtfel, se si observă asta la sporturile de contact, inclusiv cei de la categoria grea sunt relativ supli,nu pachete de muschi.

Evident, si viteza are limitări fiziologice, asa ca un practică se caută atingerea unui echilibru care să ofere performanțe maxime.
Să ne amintim de Remy Boniasky.

Edited by Amaryl, 26 July 2019 - 09:10.


#20
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Posteiffel, on 26 iulie 2019 - 08:53, said:

Intamplator stiu un tip care a facut si MMA si a ajuns la asta - https://en.wikipedia.../Gary_Goodridge
Bravo! Felicitări!  😅
Eu, sâmbătă am fost felicitat de fostul antrenor al regretatului Andy Hug.  😉

#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postspooky51, on 26 iulie 2019 - 08:25, said:

A lua insa in calcul o lupta de strada fara reguli cu Tyson nu s-ar pune problema de a-l face praf pe acesta,

asta suna a aventurile baronului Munchausen :)

View PostMariusvlad2, on 26 iulie 2019 - 08:50, said:

Revenind la forță in lupta, sacul de box, la heavy bag, in artele martiale, chiar si in cele de full contact se spune ca o lovitură buna nu trebuie sa miste sacul sau adversarul. Aceste lovituri sunt cunoscute sub denumirea de "piscaturi" si au ca efect o durere extrema dupa 3-5 secunde de la incasarea ei iar cel care o incaseaza nu este impins, nu cade in urma ei dar se resimte atat de tare incat de cele mai multe ori are nevoie de o mica pauza ca sa poata continua.

ma indoiesc ca a castigat cineva vreodata o lupta prin lovituri de genul asta

#22
CalotaGlaciara

CalotaGlaciara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.07.2019
https://m.youtube.co...h?v=ApQlzehYyfo

Cum se face ca a avut cel mai tare pumn din box?
Nu era rapid, iar uneori a dat k.o numai cu bratul adica faca sa puna greutatea corporala in joc

#23
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Poststalker2142, on 26 iulie 2019 - 14:08, said:

ma indoiesc ca a castigat cineva vreodata o lupta prin lovituri de genul asta
Iti garantez ca sunt o grămadă. Ultimele le-am văzut sâmbătă la C.E. de Kyokushin.
Pentru privitor aceste lovituri pot sa treaca neobservate deoarece nu cade nimeni la podea direct din aceasta lovitură dar devine victima perfectă in următoarele secunde.


#24
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Poststalker2142, on 26 iulie 2019 - 07:46, said:

Puterea vine din masa x viteza pumnului
viteza se masoara la punching machine..aparatele din parcurile de distractii unde bagi moneda si dai cu pumnul in balon, balonul ala este foarte usor astfel incat in final aparatul masoara mai mult viteza nu puterea pumnului
puterea pumnului se masoara la heavy bag pentru ca sacul opune rezistenta mare.
daca iei 10 indivizi de aceasi inaltime, greutate, aceasi grosime a incheieturii la mana si acelasi reach (distanta dintre maini cu mainile intinse orizontal)
..unii or sa loveasca cu putere mai mare, altii cu putere mai mica ..in functie de viteza care pot sa o dezvolte, viteza vine dintr-un cumul de factori in general cat de bine sunt antrenati si structura fibrelor musculare, cei care au preponderent fibre fast twitch or sa loveasca mai puternic, conteaza mult si tehnica loviturii..o lovitura care implica mult muschii corpului (asa cum era specializat Mike) o sa fie mult mai puternica ca o lovitura care vine mai mult din umar/brat

Poate in fizica. In lupte nu este adevarat. Este greutate si tehnica. Cei mai puternici oameni nu sunt cei mai rapizi oameni. Dar cei mai puternici oameni sunt cei mai grei si tehnici oameni. Poti sa fii oricat de greu, e vorba de cata greutate poti sa pui in lovitura. Un om greu poate sa puna toata greutatea in lovitura, sau poate sa-ti dea o palma cat sa te stearga de praf daca nu pune greutate. Fara tehnica, nu va avea forta.

In lupte, e greutate si tehnica. Poti sa fii oricat de rapid vrei, poti sa-mi arati orice oameni rapizi vrei. Sunt puternici pentru ca sunt grei si tehnici. Scazi elementele astea doua si devin fetite. Scazi viteza si nu devin fetite. Elementele alea doua fac totul. A fost demonstrat de cercetatori care si-au dedicat toata viata pentru stiinta sportului. Nu vorbim de voi care dati un gugal si le stiti pe toate ca "stati putin ca nu e chiar asa".

#25
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am 62 de kg. Ce sanse imi dai într-o lupta reala cu unul de 80 de kg?

#26
CalotaGlaciara

CalotaGlaciara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.07.2019

View PostMariusvlad2, on 26 iulie 2019 - 17:09, said:

Eu am 62 de kg. Ce sanse imi dai într-o lupta reala cu unul de 80 de kg?
50% daca e doar grasime.

#27
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCalotaGlaciara, on 26 iulie 2019 - 15:16, said:

Cum se face ca a avut cel mai tare pumn din box?

daca te uiti mai atent Foreman isi suceste toata partea superioara a corpului cand loveste in clipul ala, lovitura din brat e doar prin intinderea bratului ... in plus Foreman are maini foarte lungi de asta isi foloseste mai putin corpul fata de Mike spre exemplu care are maini scurte

View PostMariusvlad2, on 26 iulie 2019 - 16:43, said:

Iti garantez ca sunt o grămadă. Ultimele le-am văzut sâmbătă la C.E. de Kyokushin.
Pentru privitor aceste lovituri pot sa treaca neobservate deoarece nu cade nimeni la podea direct din aceasta lovitură dar devine victima perfectă in următoarele secunde.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZTb6RLUfOUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru multi genul asta de competitii sunt mai mult un fel de imbranceli copilaresti, nu se compara cu un meci de kickboxing ..care e mult mai apropiat de o lupta reala
in principiu box, kickboxing si mma sunt cele mai serioase. karate sunt fun ca antrenament, dar la genul asta de competitii eu nici nu pot sa ma uit

View PostAdiTwism, on 26 iulie 2019 - 16:46, said:

In lupte, e greutate si tehnica. Poti sa fii oricat de rapid vrei, poti sa-mi arati orice oameni rapizi vrei. Sunt puternici pentru ca sunt grei si tehnici. Scazi elementele astea doua si devin fetite. Scazi viteza si nu devin fetite. Elementele alea doua fac totul. A fost demonstrat de cercetatori care si-au dedicat toata viata pentru stiinta sportului. Nu vorbim de voi care dati un gugal si le stiti pe toate ca "stati putin ca nu e chiar asa".

ti-am dat exemplu mai sus care contrazice teoria ta, vezi clipul pus de Un Zeu
Kai Greene e greu undeva pe la 130-140 de kg, e puternic la fiare poate sa traga cu greutati mari la orice exercitiu in schimb e foarte incet din cauza masei musculare masive nu poate sa-si suceasca corpul ca un boxeor pentru o lovitura puternica :)
Nu vorbesc doar din google, m-am antrenat o vreme in box suficient sa-mi fac o parere...cred ca o sa reiau in curand ceva antrenamente la sac ca m-am plictisit doar de greutati. Pot sa zic ca am ajuns la o forta a loviturii destul de napraznica, pot sa fac un sac de box greu sa se balanseze ca un leagan sub lovituri fara manusi ..cu pumnii goi.

#28
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Poststalker2142, on 26 iulie 2019 - 17:57, said:

ti-am dat exemplu mai sus care contrazice teoria ta, vezi clipul pus de Un Zeu
Kai Greene e greu undeva pe la 130-140 de kg, e puternic la fiare poate sa traga cu greutati mari la orice exercitiu in schimb e foarte incet din cauza masei musculare masive nu poate sa-si suceasca corpul ca un boxeor pentru o lovitura puternica Posted Image
Nu vorbesc doar din google, m-am antrenat o vreme in box suficient sa-mi fac o parere...cred ca o sa reiau in curand ceva antrenamente la sac ca m-am plictisit doar de greutati. Pot sa zic ca am ajuns la o forta a loviturii destul de napraznica, pot sa fac un sac de box greu sa se balanseze ca un leagan sub lovituri fara manusi ..cu pumnii goi.

Tu compari mere cu pere. Eu am scris clar lupte, tu vii cu Kai Greene care nu se poate sterge nici la fund. Ce face el nu are nici-o treaba cu lupta. In lupte, conteaza sa fii greu si tehnic, daca vrei sa fii puternic. Orice om care a fost pe cele mai inalte culmi in putere a fost asa. Presupunem ca cel care a dat kick Muay Thai (era un middleweight) a fost similar in greutate cu cel de la Capoeira. Deci greutate la fel, viteza mare si putere mica MT iar cel cu viteza mica si putere mare Capoeira. Dovedeste cata diferenta poate exista intre stiluri si cat de importanta e tehnica si cat de putin importanta e viteza. Aceeasi lucru de la kick e valabil si la pumn, dar nici nu conteaza, eu vorbesc de putere in general, cum generezi putere. Cine vrea putere ar face bine sa fie greu si tehnic. Nu te antrenezi in viteza ca sa generezi putere ci ca sa lovesti inainte sa fii blocat. Puterea a venit din greutate si tehnica, poate chiar cel mai mult tehnica, din cate se poate vedea in exemplu, daca presupunem ca erau egali in greutate.

Edited by AdiTwism, 26 July 2019 - 18:45.


#29
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Poststalker2142, on 26 iulie 2019 - 17:57, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZTb6RLUfOUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru multi genul asta de competitii sunt mai mult un fel de imbranceli copilaresti, nu se compara cu un meci de kickboxing ..care e mult mai apropiat de o lupta reala
in principiu box, kickboxing si mma sunt cele mai serioase. karate sunt fun ca antrenament, dar la genul asta de competitii eu nici nu pot sa ma uit


La Vilnius, nimic spectaculos, ai dreptate.
Anul trecul in vara la C.E. de Kyokushin de la Sibiu la 4 tatami se striga dupa medic o data la 10 min.
Cauta si tu meciuri ale lui Andy Hug, Feitosa, Filho care au făcut cariera in K1 sau ale japonezilor Matsui, Midori, Kazumi daca vrei sa vezi spectacol. Midori a iesit campion mondial avand 165 cm si 70 kg, deci nu vorbim despre vreo forta a naturii.
Un luptător autohton din zilele noastre cu un stil frumos este Catalin Mocanu.
Cat despre datul la sac cu mâinile goale... îți dau maxim 15 min pana la prima rana pe pumni. Sti cum e, pielea transpirata, tu incepi sa obosesti si apar lovituri sterse. 😅 In seara asta am avut o "eroina" de 18 ani care a început antrenamentul la sac fara manusi. 🤣
In alta ordine de idei forta cu care lovești sacul nu prea are relevanta într-o lupta deoarece la sac ritmul respiratiei il stabilesti tu si poti lovi puternic pe respirație in schimb in lupta ritmul respiratiei e dictat de adversar si sunt putine situații în care poti coordona respiratia, lovitura si forta.
Aptitudini necesare unui bun luptător sunt in aceasta ordine: rezistenta la lovituri, tehnica, viteza, rezistenta la efort si forta.

Edited by Mariusvlad2, 26 July 2019 - 21:42.


#30
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Poststalker2142, on 26 iulie 2019 - 17:57, said:

pentru multi genul asta de competitii sunt mai mult un fel de imbranceli copilaresti, nu se compara cu un meci de kickboxing ..care e mult mai apropiat de o lupta reala
in principiu box, kickboxing si mma sunt cele mai serioase. karate sunt fun ca antrenament, dar la genul asta de competitii eu nici nu pot sa ma uit

Hai sa le luam punctual. Tu zici ca un meci de kickbox in care se lupta cu manusi e mai apropiat de lupta reala decât unul de Kyokushin in care se lupta fara nici o protecție, cu mainile goale? Hmmm...
Pe urmă amesteci boxul si kickboxul care sunt stiluri de lupta cu mma care este o platformă care reuneste toate stilurile inclusiv boxul si kickboxul.
Daca spui despre un antrenament de karate ca este fun...nu stiu la ce antrenament ai asistat dar nu recomand sala aceea.
Mai spui ca dai in sac cu o forță de se misca ca un leagan. 🤣 Din prima lovitură nu ai cum caci sacul preia energia, o disipeaza si se indoaie putin in locul in care lovești. Dupa 3, 4 lovituri se misca destul de tare chiar si la piticii de 8 ani dar asta este semn ca nu stie sa îl struneasca din lovitură pe contra balans. Daca totusi il misti din prima lovitură atunci aia e mai degraba împingere decât lovitură. Nici cum nu-i bine, așa e? 😅
Iti recomand in continuare cu căldură să cauți pe YouTube, "Kyokushin KO" poate îți schimbi parerea.
Si poate gasesti vreun prieten la sala cu care sa faci sparring fara mănuși sa simti monturile pe stern si coaste, tibia pe coapsa, să îți faci o idee despre "îmbrânceli". 🤣

Edited by Mariusvlad2, 26 July 2019 - 23:51.


#31
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Posteiffel, on 25 iulie 2019 - 20:38, said:

Orice stil veti folosi in final va veti alege cu leziuni ireversibile pe creier. Asta daca nu sunt deja acolo...
Asta de unde ai scos-o? 🤣🤣🤣
Sti tu vreun exemplu? Eu cunosc o grămadă de luptatori, toti întregi la cap.
Nu mai veniți cu povesti din acestea cu care v-au speriat parintii in copilarie ca sa stati departe de karate.

#32
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMariusvlad2, on 26 iulie 2019 - 21:36, said:

La Vilnius, nimic spectaculos, ai dreptate.
Anul trecul in vara la C.E. de Kyokushin de la Sibiu la 4 tatami se striga dupa medic o data la 10 min.
Cauta si tu meciuri ale lui Andy Hug, Feitosa, Filho care au făcut cariera in K1 sau ale japonezilor Matsui, Midori, Kazumi daca vrei sa vezi spectacol. Midori a iesit campion mondial avand 165 cm si 70 kg, deci nu vorbim despre vreo forta a naturii.
Un luptător autohton din zilele noastre cu un stil frumos este Catalin Mocanu.
Cat despre datul la sac cu mâinile goale... îți dau maxim 15 min pana la prima rana pe pumni. Sti cum e, pielea transpirata, tu incepi sa obosesti si apar lovituri sterse. 😅 In seara asta am avut o "eroina" de 18 ani care a început antrenamentul la sac fara manusi. 🤣
In alta ordine de idei forta cu care lovești sacul nu prea are relevanta într-o lupta deoarece la sac ritmul respiratiei il stabilesti tu si poti lovi puternic pe respirație in schimb in lupta ritmul respiratiei e dictat de adversar si sunt putine situații în care poti coordona respiratia, lovitura si forta.
Aptitudini necesare unui bun luptător sunt in aceasta ordine: rezistenta la lovituri, tehnica, viteza, rezistenta la efort si forta.

pai se rupea pielea pe pumn la fiecare din sesiunile alea..si da inevitabil apar lovituri sterse care fac cel mai mare damage; ideea e ca erau doar de suprafata
corect, e cu totul alta treaba intr-o lupta in miscare...si dpdv al respiratiei, ritmului cat si pozitia picioarelor pe sol dar are relevanta pentru ca paritatea se pastreaza: daca nu poti lovi cu forta la sac intr-o lupta nici atat

View PostMariusvlad2, on 26 iulie 2019 - 23:42, said:

Hai sa le luam punctual. Tu zici ca un meci de kickbox in care se lupta cu manusi e mai apropiat de lupta reala decât unul de Kyokushin in care se lupta fara nici o protecție, cu mainile goale? Hmmm...
Pe urmă amesteci boxul si kickboxul care sunt stiluri de lupta cu mma care este o platformă care reuneste toate stilurile inclusiv boxul si kickboxul.
Daca spui despre un antrenament de karate ca este fun...nu stiu la ce antrenament ai asistat dar nu recomand sala aceea.
Mai spui ca dai in sac cu o forță de se misca ca un leagan. 🤣 Din prima lovitură nu ai cum caci sacul preia energia, o disipeaza si se indoaie putin in locul in care lovești. Dupa 3, 4 lovituri se misca destul de tare chiar si la piticii de 8 ani dar asta este semn ca nu stie sa îl struneasca din lovitură pe contra balans. Daca totusi il misti din prima lovitură atunci aia e mai degraba împingere decât lovitură. Nici cum nu-i bine, așa e? 😅
Iti recomand in continuare cu căldură să cauți pe YouTube, "Kyokushin KO" poate îți schimbi parerea.
Si poate gasesti vreun prieten la sala cu care sa faci sparring fara mănuși sa simti monturile pe stern si coaste, tibia pe coapsa, să îți faci o idee despre "îmbrânceli". 🤣

la kyokushin se lupta intradevar fara manusi dar fara lovituri la cap; adevarul e ca toate stilurile sunt sporturi bazate pe lupte, toate au restrictii care dicteaza evolutia luptei...nu cred ca o sa apara in lumea civizilizata un stil care imita doua animale care se lupta in natura pentru supravietuire :)

pot si dintr-un singur croseu de dreapta in sacul perfect nemiscat..sa-l proiectez din pumn :) leaganul vine dintr-o combinatie de lovituri
ideea e ca o lovitura puternica se simte si din sunetul facut de sac, e diferenta mare dintre o pufaitura si o lovitura care se aude ca un baros

nu zic ca nu sunt dureroase loviturile alea la corp la kyokushin.. eu nu fac nici un sparring, doar antrenament :)

#33
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Poststalker2142, on 27 iulie 2019 - 10:05, said:

ideea e ca o lovitura puternica se simte si din sunetul facut de sac, e diferenta mare dintre o pufaitura si o lovitura care se aude ca un baros

La sac unii dau cu manusi grele si fac galagie mare, altii doar cu bandaj pe mana. Unii lovesc cu laba piciorului si zici ca rup sacul, altii cu tibia inferioara si de abea se aude si putini, foarte putini lovesc cu tibia superioara foarte aproape de genunchi si nu se aude nimic mai mult decat lantul sacului. Unii lovesc din intoarcere cu dosul pumnului si explodeaza la figurat sacul dar cei care stiu ce fac baga cotul si se aude doar lantul sacului. Din toate trei exemplele de astia silentiosi trebuie sa te ferești.
Galagia e relevanta doar daca toți poarta același tip de manusi si au aceeasi rezistență caci in cele mai multe cazuri cei care dau foarte tare consuma multa energie in primele minute si termina meciul sau antrenamentul in genunchi.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Asta de unde ai scos-o? ������
Sti tu vreun exemplu? Eu cunosc o grămadă de luptatori, toti întregi la cap.
Nici macar nu cititi topicul si sariti cu gura.
Am dat un exemplu deja.

Daca mai vrei unul, dar din box - Cassius Clay / Mohammad Ali.

#35
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Cu Goodridge sunt de acord cu toate ca a-și putea afirma că este exceptia care confirmă regula dar Cassius Clay? Glumesti? Ai fi primul medic neurolog care sustine ca parkinsonul are vreo legătură cu traumatismele cerebrale. Sau nu esti medic? 😅
Daca vrei exemple de oameni păliți la cap cauta pe Softpedia că sunt o grămadă si nu au luat un pumn in viața lor.
Totusi ai făcut o afirmație si ma astept sa vi cu dovezi altfel nu faci decât sa imi confirmi banuiala.
Sâmbătă la C.E. de Kyokushin de la Sibu am stat intre 450 de luptatori din toata Europa iar unii dintre ei au luat picioare în cap de pe vremea cand probabil tu nu erai născut si nu am observat simptome care sa ma duca cu gandul ca ar fi ceva in neregula cu ei. Dă-mi indicii, la ce ar trebui sa ma uit?

Edited by Mariusvlad2, 27 July 2019 - 21:01.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Parkinson-ul l-a avut pe langa problemele de la lovituri.
Care s-ar parea ca au "Ajutat" la aparitia sa la o varsta mai "tanara" - de obicei apare dupa 60 de ani, la el a aparut la 40.
Problema e ca pe vremea respectiva CTE-ul nici nu era recunoscut ca boala.
https://www.washingt...m=.141125f7bbaa
https://www.rollings...ootball-107318/

Edited by eiffel, 28 July 2019 - 08:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate