Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pieloplastie laparoscopica pentru sindrom de jonctiune pieloureterala

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Buna ziua tuturor.

Ma intereseaza daca a avut cineva sindrom de jonctiune pieloureterĂ la
care sa conduca la interventia pe cale chirurgicala pentru plastia stenozei
fie ea deschisa sau laparoscopica. Poate ne va impartasi cate ceva din
experienta prin care a trecut: simptome, cum a fost descoperita malformatia
obstructia, gradul de hidronefroza, rinichiul afectat(drept sau stang), diagnosticul si
testele pe baza caruia a fost pus acesta (ecografie, CT, RMN, renograma, pyelografie s.a)
unde a avut loc operatia, durata acesteia, evolutia postoperatorie si gradul de reusita
la 6 saptamani, 6 luni sau mai tarziu, calitatea vietii pre si post operativ.

Va multumesc anticipat

Edited by radu2014, 25 July 2019 - 16:51.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 radu2014, on 25 iulie 2019 - 16:49, said:

...
Managementul acestei afectiuni constituie strict apanajul urologului, practic nici eu nu stiu mai multe decat (in mod sigur) ai citit si tu pe net.
Trebuie sa iei deci legatura cu un urolog care a tratat asa ceva, din pacate nu-ti pot recomanda vreun nume, nu am avut tangenta.
Depinde si de bani, eventual ai putea intreba pe la ceva clinici din vest...

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Sun in UK acum, am fost programat pentru operatie si sunt un pic anxios. Ideea e am fost surprins sa aflu ca urologul la care am fost trimis de la ecograf si CT scan dupa ce au descoperit hidronefroza e si chirurg si ma va opera chiar el. Conditia pare sa fie congenitala si a fost oarecum asimptomatica timp de 4 decenii sau poate nu-mi aduc eu aminte sau nu realizam ca durerea e de la rinichi. Mai am 37% r8nichi functional sau asa rezulta din MAG3. Dilema mea e clasica: riscuri/beneficii. As vrea sa aflu si o a doua opinie, am dreptul dpdv legal, dar nu stiu cum sa procedez practic, iar daca refuz operatia acum ma programeaza la Sfantul asteapta in sistemul NHS.

#4
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Pentru că e foarte improbabil sa raspunda altcineva, voi răspunde tot eu, după ce na întremez puțin. Acum 12 ore am avut procedura executata de unul dintre primii trei chirurgi urologi din Anglia cu ajutorul lui Da Vinci. Stent montat preoperative, procedura executata cu abord transperitoneal, fara dren la sfârșit. Mai multe detalii mâine la vizita doctorului.

Din păcate sunt complicații. Bine că nu majore, sau celpuțin așa m-am autodiagnosticat.

#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cateterul scos a doua zi dimineata. Externat a treia zi când puteam merge pe picioare. Primul scaun tot a treia zi pe seara. Dureri de la stent doar la urinare când se golește vezica. Complicații sunt de la 'Trapped CO2 'care a intrat și coborât în locuri mai puțin obișnuite. Vine cu pusee de durere, mai ales când faci mișcări bruște. Management clasic cu paracetamol la 4 ore. Miscarea ajuta la absorbția gazului.

#6
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Cum de s-a amanat atat de mult operatia? Din 1 august...aproape 6 luni. A costat ceva sau acopera asigurarea? Simptomele neplacute ce provin de la montarea stentului, in mod normal, dispar cam intr-o saptamana, conteaza si daca bei multe lichide (cum se recomanda) sau nu. Extragerea stentului e o nimica toata, dureaza cam 1 minut, anestezie locala. Si atunci apar simptomele, dar mult reduse, cam o zi, doua.

De temut, nu m-am temut de operatii, de anestezie, dar m-am temut de nosocomiale. Pana acum am scapat.

#7
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
S-a amânat pentru că la primul spital au doar un singur chirurg specializat. Când am văzut că nu-mi mai dau data am căutat  in orașele vecine și am găsit unde fac asistată robotic și au 5 chirurgi in clinica dintre care 2 profesori.

De platit nu am platit nimic.

Ziua a patra:

Funcțiile fiziologice normale.
O mica jena la terminarea urinării.
Dureri generate de absorbția CO2 (cel mai probabil) in general suportabile și tratabile cu paracetamol 500 mg la 4 ore.

Dieta aproape normala insistând mai mult pe mâncare gătită cat mai puțin cu aport mare de proteine( peste, piept de pui, avocado, nuci, alune oua fierte etc.

Nu tolerez prea bine laptele deci doar brânzeturi ușoare și puțin lapte in ceai.

Fructe proaspete cat pot duce


Nu cafea
Nu carbogazoase
Nu prăjeli
Nu alcool
Nu dulciuri

Mișcare? Am urcat de 4 ori scările și am pășit aproximativ 1.200 m
Mă simt mai bine când stau pe fotoliu decât culcat. Deci, în pat doar pentru somn. De ridicat mă ridic mai ușor decât ieri dimineață în ciuda durerilor.

Când zic dureri mă refer la 5-6 pe o scara până la 10.

Mai scriu daca mâine ceva relevant pentru azi, daca nu voi scrie mâine.

Sănătate.

Edited by radu2014, 18 January 2020 - 10:54.


#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Multă sănătate Radu!!!!!

#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Revin cu info noi despre recuperare dupa PLAR Pieloplastie Laparoscopica Asistata Robotic.

Nu am scris zilele trecute mai precis 19, 20, 21, 22, 23 fiindca m-am simtit  rau spre foarte rau
pe punctul de a chema ambulanta pe data de 21. Mi-am revenit si am inceput sa ma simt mai bine
In data de 20 am fost la GP si dupa proba de urina s-a descoperit ca am infectie de tract urinar
cu Pseudomonas. M-a asteptam ca aceasta infectie sa revina. Trei zile Inainte de operatie si 3 zile dupa
operatie am luat Nitrofurantoin contra acestei bacterii. Tratamentul a fost oprit la externare si cu toate ca
am cerut cura profilactica cu antibiotic, nu am primit. Bineinteles ca pe foundul unui sistem imunitar slabit
bacteria a revenit.
Am primit de la GP reteta pentru Ciprofloxacin 500 2 tablete zilnic pentru 5 zile.
Sper sa scap de data asta.
Am avut febra frisoane si am transpirat abundent mai ales noaptea pana in data de 22. Durerile
se manifesta mai ales in zona abdominala si lombara stanga dar si in zona inghinala cand migreaza
dioxidul de carbon. Se pare ca la mine dureaza mai mult decat in medie sa absorb acest gaz. Nu exista alt
remediu decat miscarea pentru a ajuta corpul sa absoarba acesta gaz.
Au fost cateva episoade de hematurie si de vreo doua ori,la urinare, un pic de jena de la stent.
Febra nu mai fac si durearea e controlabila cu 2 tablete de paracetamol plus 1 ibuprofen la 4 ore.
Ma simt slabit in continuare, dar am reusit ieri sa ma plimb cateva sute de metri. Ranile de la locurile inciziei se vindeca
normal martea viitoare urmand sa ma prezint la clinica sa-mi scoata capsele. Pansamentele au fost schimbate de 2 ori
pana acum. Sper sa incep sa-mi revin si sa nu mai am epiosade de febra. Daca apar noutati semnificative voi scrie
in jurnal.

Sanatate tuturor

#10
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Sigur o sa scapi de infectie cu Ciprofloxacin, asta e antibioticul ce l-am luat si eu inainte, in timpul si dupa montarea stentului inca o saptamana -am avut o infectie urata. Ceva jena de la stent, da, am simtit si eu sub coaste, mai ales la eforturi fizice (gen aspirat covor sau carat o plasa de 1-2kg), in tot timpul in care l-am avut. Sanatate!

#11
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
La cat timp dupa operatie ai fost in stare sa ridici mai mult de 6-7 kg, sa alergi sau sa faci alt gen de efort sustinut?
Si daca nu e cu suparare sa precizezi si varsta la care ai fost operat. Multumesc mult.

Update jurnal.
Temp 36.9 C
Tensiune 123/84
Functii fiziologice normale.
Dureri de la stent absente.
Hematurie prezenta 1/2.
Hematospermie, dar cica e un efect secundar normal ce trece in 2 saptamani.
Dureri mult reduse fata de zilele precedente 3-4 din 10 si doar sporadic. Am injumatatit doza de Paracetamol 300 mg la 4 ore.
Putina febra pe parcursul noptii/diminetii.
Facut miscare 4 km mers, cca 8 ori urcat scarile un etaj. Ma simt obosit, dar mi-a revenit pofta de mancare si am moral mai bun.
Am facut curat in camera si am spalat rufe.
Cam atat.

Sanatate!

#12
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Sunt femeie si n-am o constitutie atletica, sportiva -ba dimpotriva. Asa ca nu ridic 6-7kg si nici nu-mi place sa alerg sau sa fac alte eforturi fizice. Dar ce am putut face inainte de operatii, am putut face si dupa, la doua ore dupa, cand ai voie sa te ridici din pat (cred ca alea doua ore sunt necesare ca sa-ti revii complet dupa anestezia generala, sa nu cazi sau alte accidente posibile). N-am simtit niciun fel de slabiciune sau diminuare a puterii fizice.

Am avut -am - litiaza renala, iar operatiile pe care le-am suportat au fost endo(-)urologice: montare de stent prima si ureteroscopie flexibila cu fragmentare laser a celor  3 pietre din ureter si rinichi, a doua operatie. Endourologia presupune intrarea cu instrumentarul pe caile naturale, operatiile sunt considerate "cele mai" minim invazive, mai putin invazive si decat operatiile laparoscopice si dupa operatie, de a doua zi, iti poti relua viata obisnuita. Chiar am vazut ca nici macar cei ce au o munca ce presupune eforturi fizice -am avut colega de salon o muncitoare ce lucra la ambalat si carat cutii cu electrocasnice- nu primesc la externare concediu medical mai mult de 3, poate 5 zile si cred ca si sportivii sunt sfatuiti sa reinceapa cat mai curand activitatile normale.

Edited by stlx, 26 January 2020 - 10:39.


#13
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
2 săptămâni de la operatie:
funcții fiziologice normal
stare fizica bună 6/10
dureri stent absente
hematurie 2 din 5

Continui cu paracetamol 1000 mg la 6 ore.
Nu am mai avut episoade de febră.
Pofta de mâncare și mișcare ridicata.
Am pus și vreo 2-3 kg înapoi.
Moralul bun.

Scos capsele astăzi și pus pansament cu iod ptr 72 ore.
Inciziile după operație se vindeca normal.

Edited by radu2014, 28 January 2020 - 18:11.


#14
Thoring

Thoring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.01.2014
Buna Radu,
Am gasit feed-ul acum. Am citit ce ai scris, iti mulțumesc ca ai impartasit aici experienta ta, m-a ajutat. Sper ca esti bine si ca evoluția este una buna, am observat ca nu ai mai scris.

Si eu am fost operat laparoscopie pieloplastie ureter stg joncțiune. A fost destul de grea interventia am stat 10 zile in spital, nu s-a reușit montarea sondei interne bine prima data. Iesit din spital lucrurile au mers mai bine. Am facut un control la 3 luni de la operarie. Sonda interna scoasa la 5 sapt de la interventie. Au trecut de la operatie aproape 9 luni. Am inceput sa fac mișcare si mers la sala. De cateva zile am o jena in partea stg spate. Urmeaza sa ma duc la un consult urologic mâine. Sper sa fie bine.

Dupa operatie moralul a fost cam jos recunosc, experienta m-a afectat sonda, drena, lipsa de miscare. Acum incerc sa mi revin.

Sănătate sa avem!

p.s. operatia am făcut-o in București

Edited by Thoring, 24 February 2021 - 01:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate