Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ubuntu mate raspberry

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
salut, asa cum spune si titlul am un miniserver facut pe un raspberry pi 3b plus, dar intampin o problema, raspberry e conectat direct la ont printr-un port gigabit, contractul e fiberlink 300 la un test de banda pe pc se duce undeva in 290/250 dl/up ceea ce e super ok, in schimb la un test de banda de pe raspberry dl se duce in 80 si up in 3-4....mentionez ca Ubuntu e instalat pe curat fara nimic altceva, am probat atat pe un card in clasa 10 cat si pe un stick usb3.0 chiar daca acesta are porturile usb 2.0.....de unde poate fi buba? am schimbat si cabluri intre ont si raspberry, linkul e gigabit....chiar nu imi dau seama.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 06.03.2016
Raspbian ai încercat?
Controller-ul Ethernet e conectat la hub-ul USB 2.0, deci viteza e limitată de interfață și de alte dispozitive USB. Degeaba știe el Gigabit.

Raspberry Pi 4 are controller-ul pt. Ethernet integrat în SoC, iar controller-ul USB 3.0 e conectat la o magistrală PCIe. Deci nu mai există nici un bottleneck.

Edited by red46, 25 July 2019 - 09:58.


#3
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postred46, on 25 iulie 2019 - 09:52, said:

Raspbian ai încercat?
Controller-ul Ethernet e conectat la hub-ul USB 2.0, deci viteza e limitată de interfață și de alte dispozitive USB. Degeaba știe el Gigabit.

Raspberry Pi 4 are controller-ul pt. Ethernet integrat în SoC, iar controller-ul USB 3.0 e conectat la o magistrală PCIe. Deci nu mai există nici un bottleneck.
pentru applicatiile viitoare sunt constrans sa folosesc Ubuntu, nu am incercat raspbian. ms de raspuns, o sa probez.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 06.03.2016
Si Raspbian si Ubuntu Mate sunt bazate pe Debian. Diferența e că Raspbian e OS-ul oficial pentru Raspberry Pi și consumă mai puține resurse / e mai rapid.
Ce te constrânge să folosești Ubuntu?

Edited by red46, 25 July 2019 - 10:05.


#5
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postred46, on 25 iulie 2019 - 10:05, said:

Si Raspbian si Ubuntu Mate sunt bazate pe Debian. Diferența e că Raspbian e OS-ul oficial pentru Raspberry Pi și consumă mai puține resurse / e mai rapid.
Ce te constrânge să folosești Ubuntu?
am pus raspbian, dl 120,30Mbit si upload 160,69Mbit, deci prb e undeva cu ubuntu mate...
pai nu stiu daca multics ruleaza pe raspbian...o sal instalez sa vad

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sudo sysctl -a | grep net

pe raspbian si pe balaria de bubuntu. Vezi ca stiva TCP/IP de pe basina de bubuntu nu e optimizata, cel mai probabil, de aici diferenta de viteza. Daca gasesti ceva pentru Pi bazat pe BSD, FreeBSD sau NetBSD, vei avea viteza si mai mare.

Edited by MembruAnonim, 25 July 2019 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate