Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

TV tuner digital MICROSOFT Xbox One

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Salutari
am luat o consola Xbox One S si vad ca Microsoft au scos si un tuner ptr ea TV tuner digital MICROSOFT Xbox One
As vrea sa va intreb daca are cineva si daca se poate receptiona si in Romania posturile de pe DIGI
https://www.emag.ro/...2/pd/DRBP5KBBM/

Enjoy your favorite local channels while you play, with the Xbox One Digital TV Tuner. Snap live TV right next to a game while playing. You can even pause and fast forward playback. And with the OneGuide, your top channels, gaming and entertainment apps, and movies are right where you want them. Simply connect your digital TV antenna or coaxial outlet, and never miss a moment of the action.
Why watch free-to-air on Xbox One?
TV Playback including snap mode
OneGuide: TV Listings
OneGuide: Favourite channels
Mini-guide overlay for basic channel information
“Live-pause” buffering with trick modes (Pause/RW/FF)
Full command and control with speech, Media Remote, controller or SmartGlass
Channel tuning by speech (“Xbox Watch *Channel* ”)
Full OneGuide on SmartGlass with ability to tune channels on Xbox
TV listings indicate which shows are available on demand from OTT providers
Additional Q&A
Q: Is it a single tuner or a dual tuner?
A: Single.
Q: Why is not a dual tuner?
A: We wanted to make the Digital TV tuner as affordable as possible so that we enable as many households as possible. Making this a dual tuner device would have increased the costs significantly and as a result the expected product adoption.
Q: Is there a DVR option?
A: No. Pause of live TV is a feature
Multumesc

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Din ce stiu, nu functioneaza in Romania.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
La ce util un tuner TV, când televizoarele au deja așa ceva în el.

#4
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Nu iti lua daca ai deja la TV. Am eu si ce ofera Xbox (meniu, configuratie etc.) e in comparatie cu un TV (am un LG cu webOS) neintuitiv.

#5
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Aa, am uitat sa precize. Am consola conectata la Proiector, deci nu la TV si vreau sa ma mai uit cateodata la un meci, etc. Asta e in jur de 40 RON ( 60 ROn cu transport) . Nu as da aproape 200 RON pe un BOX dedicat gen AMIKO, doar ptr a ma uita ocazional la un meci pe Proiector.
Deci nu merge pe Romania?

Edited by gealatu, 24 July 2019 - 12:44.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca zice de antena - deci ar prinda probabil doar ce se emite terestru in DVB-T. Deci nimic interesant ( daca esti undeva unde se emite ) sau chiar nimic.
Ca sa te uiti la Digi ai nevoie de DVB-C/C2.

Edited by eiffel, 24 July 2019 - 15:18.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,145
  • Înscris: 27.06.2007

View Postgealatu, on 24 iulie 2019 - 12:40, said:

Aa, am uitat sa precize. Am consola conectata la Proiector, deci nu la TV si vreau sa ma mai uit cateodata la un meci, etc. Asta e in jur de 40 RON ( 60 ROn cu transport) . Nu as da aproape 200 RON pe un BOX dedicat gen AMIKO, doar ptr a ma uita ocazional la un meci pe Proiector.
Deci nu merge pe Romania?
https://www.elstar.r...dline-T10-Cable

#8
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
tunerul stie dvb-t/t2 .

Pt canalele de cablu, dvb-c trebuie drivere separate, care nu cred ca sunt disponibile pt Xbox, dar uita-te la solutia tehnica cu raspberry pi , si in functie de abilitati, poti construi o soolutie perfecta pt tine ; raspberry poate fi accesat pe Lan, si are hdmi out, in caz ca proiectorul are intrare hdmi

uite discutia aici, postarea #46  

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pt canalele de cablu, dvb-c trebuie drivere separate
Nu. Trebuei alt TUNER - hardware sunt diferite ptr ca sunt standarde diferite. Driverele nu fac nimic la capitolul asta.

#10
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc la toti ptr efortul de a-mi raspunde, poate nu chiar la subiect dar apreciez ca ati pierdut timpul vostru pentru a incerca sa imi dati un sfat
Nu ma intereseaza Raspery sau daca am TV cu Tv Tunner, voiam strict sa stiu daca sa iau acest TV tunner sau nu. il comndasem si eram pe punctul de a da cancel la comanda
Marmota VAsi, daca TV tuner-ul e construit strict ptr XBOX one, asta ca trebuiesc drivere separate ptr Xbox one e cam eronat

Am gasit raspuns in alta parte,
Multumesc

#11
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
tunerul de Xbox one merge si pe cablu cu drivere de dvb-c , dar NU pe Xbox ; merge in combinatie cu alt hardware/software ( raspb pi, tvheadend ,etc )
Discutia e mai complexa si mai tehnica , nu e chiar plug-n-play.

Edited by marmota_vasi, 25 July 2019 - 10:25.


#12
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005

View Postmarmota_vasi, on 25 iulie 2019 - 10:22, said:

tunerul de Xbox one merge si pe cablu cu drivere de dvb-c , dar NU pe Xbox ; merge in combinatie cu alt hardware/software ( raspb pi, tvheadend ,etc )
Discutia e mai complexa si mai tehnica , nu e chiar plug-n-play.
Marmota, ai tu personal si incercat plug and play pe Xbox consola si nu merge?
Imi vine azi tuner-ul si vad daca merge....

Edited by gealatu, 25 July 2019 - 10:26.


#13
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
tunerul venise cu consola, dar era mai scump pe atunci ; l-am testat pe dvb-t : mergea ok ; nu mergea pe cablu dvb-c .

Pt digi dvb-c : am un stb mutant (Mut@nt HD 530C ) cu enigma2 ; am descarcat playlist-ul cu canale digi de pe enigma2 si am uploadat-o pe aplicatia Kodi de pe Xbox : atata timp cat esti in retea , merge fara probleme ( merge si din afara retelei cu mici tweak-uri )

Fiecare are nevoi diferite , bugete diferite si cunostinte tehnice diferite .

#14
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Un Update
A venit Tuner-ul si l-am instalat, Plug and Play si merge perfect pe Digi RDS. Au trebuit niste setari doar facute in Cosola inainte de a da scan la programe ( Zip Code, tara, provider de cablu). Am toate programele care le am si pe TV, inclusiv Digi 4k ( hbo-LE sunt dar evident ca nu are cum sa le decodeze)
Pentru ce vreau eu, sunt Multumit. Se vede lacrima. Repet, eu am consola instalata la proiector. Ma interesa sa am oportunitatea cand sunt ceva meciuri de fotbal sau evenimente sportive sa pot vedea pe perete
o zi frumoasa

Edited by gealatu, 26 July 2019 - 09:11.


#15
BogdanStefanM

BogdanStefanM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2011

View Postgealatu, on 26 iulie 2019 - 09:10, said:

Un Update
A venit Tuner-ul si l-am instalat, Plug and Play si merge perfect pe Digi RDS. Au trebuit niste setari doar facute in Cosola inainte de a da scan la programe ( Zip Code, tara, provider de cablu). Am toate programele care le am si pe TV, inclusiv Digi 4k ( hbo-LE sunt dar evident ca nu are cum sa le decodeze)
Pentru ce vreau eu, sunt Multumit. Se vede lacrima. Repet, eu am consola instalata la proiector. Ma interesa sa am oportunitatea cand sunt ceva meciuri de fotbal sau evenimente sportive sa pot vedea pe perete
o zi frumoasa

Poti sa imi spui si mie ce setari ai facut? Pe mine nu ma lasa sa aleg "Romania" la "Where do you live?" iar cand bag codul postal la setarea TV tuner-ului, imi spune ca nu a putut sa gaseasca providerii din zona mea.

Multumesc frumos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate