Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Solutie wireless sau poate wire

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Situatia sta in felul urmator:

Anul trecut m-am mutat la casa si am mici probleme cu internetul. Casa am cumparat-o gata construita, si nu avea trase cabluri de retea prin pereti, am doar coaxial prin pereti.
Casa e P+1 100mp (50 mp parter + 50 mp etaj), intre etaje e turnata placa de beton cu armatura.

Netul + TV-ul imi intra sus la etaj in una din camere unde e si spliteru-ul care trimite cablurile coaxiale in cea de-a 2-a camera si in living(parter). Net am fiblelink 500 de le digi.

Eu calculatorul il tin in living(cel de Work-Gaming). Am routerul celor de la Digi (hg8121h). Cu acest router aveam semal si viteza destul de mica. Asa ca am cumparat un TP-Link 1043nd, crezand ca daca il leg la router-ul de la digi voi avea semnal mai bun. Mare gresala, acest router are viteza si semnal mai prost decat cel de la digi.
Calculatorul are placa de baza (Asus Maximus Code IX) care are placa de retea wireless incorporata (2x2 Wi-Fi with MU-MIMO 802.11 a/b/g/n/ac supports dual frequency band 2.4/5 GHz).

Daca duc calculatorul sus langa Router prind ~ 300 Mbps pe wireless si 500Mbps pe cablu.
Jos prind 30-40 Mbps pe wireless dar cu spike-uri mari de ping. Pe mine ping-ul ma deranjaza mai mult decat viteza in sine.

Ce pot face fara sa sparg pereti sau sa trag cabluri? Nu am chef de tras cabluri care se vad.

Tinand cont ca de sus de la router pana jos langa calculator am tras coaxial, nu exista un media converter UTP to COAX si apoi COAX to UPT si atunci as rezolva problema?
Sau exista Routere care sa treaca usor prin placa de beton dintre nivele si sa nu mai am spik-urile de ping?

Please help me!!!

Edited by mirel3003, 23 July 2019 - 09:11.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dai o gaură parter etaj și gata.
Sau alegi ethernet over power.
Sunt niște adaptoare de la TPLINK parcă la Emag.

Uite
Vândute de Emag, dacă nu ești mulțumit le faci retur

https://www.emag.ro/...t/pd/E89VNBBBM/

Edited by waterman, 23 July 2019 - 09:19.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gasesti o solutie ca sa aduci cablul pana in vecinatatea PC-ului si acolo fie il folosesti ca atare, fie pui un AP ca sa extinzi reteaua wifi.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 waterman, on 23 iulie 2019 - 09:18, said:

Dai o gaură parter etaj și gata.
Sau alegi ethernet over power.
Sunt niște adaptoare de la TPLINK parcă la Emag.

Uite
Vândute de Emag, dacă nu ești mulțumit le faci retur

https://www.emag.ro/...t/pd/E89VNBBBM/
Tocmai asta e ideea ca nu vreau sa dau gauri prin pereti/placa - am si scris asta....

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Incearca samuti ruterul fixdeasupra pc-ului, ca semnalul sa treaca perpendicular prin planseu, nu in diagonala, poate mai castigi ceva. Apoi, coaxul ala nu e teas prin tub? Daca da, poafe mai incape si un utp langa el, sau, daca nu ai nevoie de coax, sa-l scoti si sa teagi utp in locul lui. Mai sunf si jucarii,  care sebaga in priza si transmit semnalul prin reteaua electrica, dar repetoarele astea au in general pierderi, nu preasunt pt gaming.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mirel3003, on 23 iulie 2019 - 09:23, said:

Tocmai asta e ideea ca nu vreau sa dau gauri prin pereti/placa - am si scris asta....
Marketingul e una, iar in practica nu se pupa mereu. Tocmai ai vazut ca minuni nu exista.
Daca distanta e prea mare nu te ajuta un singur AP, indiferent cate antene sau ce putere are!

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 rumegus, on 23 iulie 2019 - 09:24, said:

Incearca samuti ruterul fixdeasupra pc-ului, ca semnalul sa treaca perpendicular prin planseu,
Nu trece prin planșeu, mai ales dacă are plasă de fier acolo, e o cușcă Faraday.

Soluția cea mai bună e ce i-am dat eu. Sub 200 de lei, 2 adaptoare, cablu de lan din router în primul - la etaj, și adaptorul în priză, cablu de lan din al doilea care a băgat în priză la parter - dus în pc.

E soluție probată de mine într-un spațiu under erau multe camere și e o chestie cel puțin decentă.
Plus că, așa cum am zis, le poți face retur dacă nu ești mulțumit.


NU e cea mai rapidă soluție dpdv al vitezei, dar e FĂRĂ GĂURI ȘI CABLURI.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ozUiXnbUl4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ziWUI88dGLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 23 July 2019 - 09:33.


#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
1. Ai o prastie de router. Ai receptie ac si tu cumperi o prastie de pe vremea lui basvante chiorul N.
2. Treci pe un router AC si pune un extender ac pe casa scarii.

https://www.emag.ro/...6/pd/D0CSFCBBM/
https://www.emag.ro/...k/pd/D7W5YMBBM/

Daca tot nu merge cum trebuie scoti cablul din extender la calculator.

Ori mergi pe solutia lui waterman.

Edited by elbjorn, 23 July 2019 - 09:35.


#9
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Daca iei router cu MU-MIMO + minim 2x2 stream-uri, preferabil 3x3 atunci o sa duci 500-600 Mb/s pe Wi-Fi fara nici o problema. Eu am TP-Link Archer C6 si cam atat duce pe laptopul meu. Dar ai nevoie de ceva cu semnal puternic. Te poti uita la routere mai scumpe enterprise gen ubiquiti care dau semnal puternic si stabil.

Asta ar fi solutia wireless.

Pentru cablu n am idee, exista solutii de tip Powerline dar din ce am citit n ai sanse sa atingi gigabit dar depine de reteua electrica.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lui nu ii ajunge semnalul pe 2.4Ghz si voi vorbiti de avioane cu nspe streamuri pe 5ghz.

#11
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
cum zice si @waterman , incearca cu powerline adaptors ; sunt ok in majoritatea timpului ( viteza de pe marketingul de pe ambalaj e pt dus-intors, deci viteza reala e jumate ) - mai trebuie resetate din cand in cand - se blocheaza si nu mai mere netul - scoate si reintrodu in priza ( power cycle )

-poti sa incerci si cu cablu ethernet plat [flat ethernet cable] ( eu am tras pe sub mochete/covoare un cablu de 15m si e ok de 3 ani...

Edited by marmota_vasi, 23 July 2019 - 09:40.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Doar cu o gaura se rezolva partea de ping - ca sa bagi cablu direct in placa de retea.
W-Fi-ul si alte adaptoare gen powerline vor induce lag - ping mai prost. La viteza sunt ok si alea.

Edited by eiffel, 23 July 2019 - 09:46.


#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Legat de buget, sunt dispus sa investesc, dar numai sa nu trag cabluri si sa dau gauri in pereti.

Chiar nu exista un media converter UTP to COAX si COAX to UPT care sa imi rezolve problema? Asta ar fi cea mai simpla solutie din punctul meu de vedere.

#14
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

 mirel3003, on 23 iulie 2019 - 09:47, said:

Chiar nu exista un media converter UTP to COAX si COAX to UPT care sa imi rezolve problema? Asta ar fi cea mai simpla solutie din punctul meu de vedere.


Ok. So...the hard way.

Mai sapa tu pe net despre MoCa  . sa ne spui i cateva zile /saptamani cum merge proiectul ( si noi suntem interesati de tehnologii alternative )

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ieși pe net cu un modem 4G și intri înapoi în LAN printr-un VPN. De ce să alegi soluții simple? Fii creativ!

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
M-as duce azi sa iau un Asus RT-AC86U, si daca cumva nu sunt multumit de el ii dau retur.
Am vazut ca are review-uri pozitive legate de acoperire...

Sau as gasii o alta solutie de router la maxim 1000 Ron mai bun?

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

 mirel3003, on 23 iulie 2019 - 09:47, said:

Legat de buget, sunt dispus sa investesc, dar numai sa nu trag cabluri si sa dau gauri in pereti.

Chiar nu exista un media converter UTP to COAX si COAX to UPT care sa imi rezolve problema? Asta ar fi cea mai simpla solutie din punctul meu de vedere.

Acesta e raspunsul la intrebarea ta ( presupunand ca ai linie directa intre punctele dorite sa fie conectate pt. ca spliter-ele cam creeaza probleme ) ; la nivel teoretic adaptoarea MOCA 2.0/2.1 Bonded sunt capabile de link gigabit ( inclusiv cu coaxial folosit pt. semnal TV); review aicisa stii al ce sa te astepti .
Pe wireless mai greu iti vei rezolva problema de latenta ; ca sa incerci cat de cat imbunatatirea situatiei pozitioneaza antenele a.i. sa fie perpendiculare pe directia/linia care uneste router-ul cu calculatorul (chiar si la antenele normale omnidirectionale lobii emisiei sunt in majoritate in plan perpendicular cu orientarea antenei )

Edited by me_iauras, 23 July 2019 - 10:53.


#18
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 mirel3003, on 23 iulie 2019 - 10:46, said:

Sau as gasii o alta solutie de router la maxim 1000 Ron mai bun?
Doar daca vrei musai un Asus.

https://www.tomsguid...eview-2498.html
https://www.emag.ro/...0/pd/DCLH4NBBM/
https://www.emag.ro/...00/pd/DQSC12BBM
Ai nevoie si de un extender!

Edited by elbjorn, 23 July 2019 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate