Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Receptoare second-hand?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alexdicu0

alexdicu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2017
Salut! Doresc sa montez un echipament cu antena satelit si 2 receptoare intr-o locatie unde nu exista televiziune prin cablu. Am studiat ofertele de la operatorii din tara si ma gandesc la un abonament de la Digi. Am observat la ei pe site ca nu dau receivere in custodie/chirie ci trebuie cumparate (150/bucata). M-am uitat pe site-uri gen OLX/Okazii si am vazut ca sunt persoane care vand receptoare satelit Digi SH. Daca voi cumpara un acest fel de dispozitiv, voi putea recepta canalele codate sau doar pe cele FTA? Vor functiona normal, vor trebui doar activate in retea?

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cei de la Digi nu imperecheaza cu cartela receptoarele care au fost luate in custodie (mai demult) si "furate", adica ce nu au fost date inapoi la incheierea contractului.
Eu am avut un receptor cumparat pe care l-am dat unui prieten. La DIGI au verificat pe calculator daca receptorul a fost cumparat sau "pastrat".

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

 alexdicu0, on 22 iulie 2019 - 23:26, said:

Daca voi cumpara un acest fel de dispozitiv, voi putea recepta canalele codate sau doar pe cele FTA? Vor functiona normal, vor trebui doar activate in retea?

Pe decodoarele de satelit Digi sunt restrictionate programele FTA. Vei prinde doar vreo trei programe care sunt la liber, pentru restul va trebui sa activezi cartela. Pentru activarea cartelei iti trebuie abonament, iar decodorul luat de pe oleics trebuie sa apara cumparat in baza de date Digi. Ar trebui sa iei un decodor HD, la cele SD este mai greu sa dovedesti ca a fost cumparat fara sa ai si chitanta, nu toti operatorii au acces sa vada si facturile mai vechi din baza de date. In general inainte de cumpararea decodorului ar trebui sa-i verifici seria sa vezi daca nu exista datorii pe el, chiar daca a fost cumparat, pentru ca in acest caz nu-l poti folosi pana nu achiti TOATE datoriile de pe acel cont. Eu recomand totusi sa nu te legi la cap si sa cumperi un decodor nou. Daca chiar e o problema cu banii il poti lua in 12 rate a cate 12.5 lei. Unii agenti din teren mai au si decodoare HD reconditionate si pe acestea le poti lua in chirie cu 5 lei/luna.

Edited by 2Unlimited, 23 July 2019 - 07:50.


#4
Tissotsamo

Tissotsamo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2020
Acum o saptamana am instalat un sistem satelit Orange care vine cu decodoare Kaon. Nu sunt mulțumit de aceste model si as dori sa-mi iau de pe OLX un reciver Orange modelul anterior.
Intrebare: Se poate imperechea/activa cartela cu un  reciver generație anterioară?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate