Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conectare masina de spalat vase la apa .

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Salut.
Am un prieten care si-a adus o masina de spalat vase si la conectare la apa rece .are mufa din imagine.Si un robinet de bucatarie cumparat ulterior cu trei furtune pe unul dintre ele apare o sageata albastra ca si cum ar fi indicat iesire.Cum conectez masina de spalat vase la apa rece prin acel furtun. Se poate la acel furtun cu sageata albastra?

Attached Files


Edited by mmiclaus, 22 July 2019 - 23:21.


#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006
masina de spalat se conecteaza la un robinet de genul

Attached Files



#3
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Mufa aia neagra se desface in două bucăți .Parte cu filet , probabil 3/4 se montează la robinetul de apa existent .
Acolo mai trebuie un teu , niste reducții ,un niplu ...

#4
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Si robinetul de bucatarie are trei furtune pe un furtun are o sageata albastra ca si cum ar indica iesirea.Ce este aceasta?

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
E tot intrare dar pentru apă filtrată. Nu se poate face amestecul cu cea calda în aceasta poziție.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cu un instalator ai încercat ?

#7
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

 cspot, on 23 iulie 2019 - 07:22, said:

Cu un instalator ai încercat ?
Am incercat sunt ocupati si nu au timp pt treburi "marunte".
Eu cred ca de aia este acest forum.

Edited by mmiclaus, 23 July 2019 - 07:37.


#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
cspot te-a întrebat din grijă față de tine. Pot fi multe accidente.  Dacă vrei sa incerci singur, mai întâi pune o poză și cu bateria de chiuvetă.
Din ceea ce se vede, la robineții de sub chiuveta, unul de calda si unul de rece, trebuie sa adaptezi , daca nu se potrivesc filetele, piulițele furtunelor la filetul exterior al robineților. Dacă nu ai filtru de apă, la capătul celui de-al treilea furtun pui dop.

Edited by orlandobarbulescu, 23 July 2019 - 08:48.


#9
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 orlandobarbulescu, on 23 iulie 2019 - 08:34, said:

cspot te-a întrebat din grijă față de tine. Pot fi multe accidente.  Dacă vrei sa incerci singur, mai întâi pune o poză și cu bateria de chiuvetă.
Din ceea ce se vede, la robineții de sub chiuveta, unul de calda si unul de rece, trebuie sa adaptezi , daca nu se potrivesc filetele, piulițele furtunelor la filetul exterior al robineților. Dacă nu ai filtru de apă, la capătul celui de-al treilea furtun pui dop.
Ce treabă are bateria de chiuvetă?
Mașina de spălat vase NU se alimentează de la bateria de chiuvetă!
Din câte înțeleg, mașina este englezească, cu alimentare separată apă rece/apă caldă. Asta înseamnă că nu încălzește singură apa. Asta înseamnă și că trebuie alimentată cu apă caldă. În final, asta înseamnă că nu merită și mai bine își ia o mașină nouă! Posted Image
@inițiator: pozele tale nu sunt deloc clare. Ce e cu cele trei racorduri din poza din dreapta? că nu sunt părți ale mașinii! Ar fi fost necesar să pui o poză cu mașina, să se vadă cum are alimentarea și evacuarea.

Edited by stancosty, 23 July 2019 - 09:49.


#10
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Stai linistit ca nu m-am ofticat.Daca am apelat la un instalator nu se leaga de lucruri de astea are lucrări mai mari.

#11
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

 stancosty, on 23 iulie 2019 - 09:42, said:


Ce treabă are bateria de chiuvetă?
Mașina de spălat vase NU se alimentează de la bateria de chiuvetă!
Din câte Ă®nțeleg, mașina este englezească, cu alimentare separată apă rece/apă caldă. Asta Ă®nseamnă că nu Ă®ncălzește singură apa. Asta Ă®nseamnă și că trebuie alimentată cu apă caldă. ĂŽn final, asta Ă®nseamnă că nu merită și mai bine Ă®și ia o mașină nouă! Posted Image
@inițiator: pozele tale nu sunt deloc clare. Ce e cu cele trei racorduri din poza din dreapta? că nu sunt părți ale mașinii! Ar fi fost necesar să pui o poză cu mașina, să se vadă cum are alimentarea și evacuarea.
Masina de spălat vase are 2 furtuna. Alimentare apa si evacuare.Cele trei recorduri vin din baterie.Voi face poze mai clare.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
@stancosty   ,Si un robinet de bucatarie cumparat ulterior cu trei furtune”  Tu ce intelegi de aici?

#13
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Asa arata robinetul.
Pe mine ma intereseaza cum leg masina de spalat .

Attached Files



#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
„Se poate la acel furtun cu sageata albastra?”   Nu.

La robinetul de apă rece de sub chiuvetă adaugi un T 1/2  din inox sau bronz apoi la un capăt pui un niplu pe dimensiunea furtunelor, la celălalt un adaptor de la 1/2 la 3/4 FE( filet exterior) in care vi cu furtunul de la mașină. E simplu. Nu ai nevoie de instalator.

Acu, niplul trebuie sa fie pe acelasi diametru cu furtunul de la baterie

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 24 July 2019 - 06:14.


#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Se poate fara adaptorul 3/4 la 1/2 daca folosesti robinetul lui @dan210

Edited by orlandobarbulescu, 24 July 2019 - 13:36.


#16
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Am găsit un instalator dar nu are timp sa faca si aceleasi piese mi-a dat sa cumpăr. Se pune dop pe furtunul albastru.

#17
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Rezolvata treaba.Pus dop pe furtunul cu sageata albastra am fost in impas trebuia dop de 3/8 eu aveam de 1/2..noroc cu vecini am gasit reductie de la 3/8 la 1/2 si dop cu filet interior de 1/2.Folosit niplu si piesa t de 1/2 si robinet pt masina de spalat+ robinet la apa rece robinet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate