Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

probleme care se pot inrautati

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Va salut si sper sa nimeresc sectiunea potrivita.
Am aproape 21 de ani, inca locuiesc cu ai mei la o casa dar am un stres colosal din cauza unui frate mai mic, minor. El are varsta de 16 ani.
  In urma cu doua luni, frustrat cel mai probabil pe faptul ca muncesc si am o masina, mai multa libertate si lucruri pe care el deocamdata nu si le permite pt ca este elev, acesta s-a impins si mi-a fortat pana mi-a rupt blocatorii si spart sticla de la geamul termopan(unul pe sina, ceva mai scump).
A intrat in camera mea in multiple randuri si mi-a furat din tot ce reusesc sa strang eu. In mare parte imi fura haine(en-gros), obiecte de uz personal, bani pe care si-i insuseste cu o seninatate iesita din comun. M-a costat aproape 2,500 de lei sticla pentru termopan si reparatia, efectiv am fost nevoit sa fac un imprumut la firma si SA MUNCESC O VARA DEGEABA CA SA NU DORM IN FRIG.

E grobian, foarte vagabond si inselator. Desi suntem 5 frati, acesta este singurul care cauzeaza probleme. Ce e si mai trist in treaba asta pentru mine e ca nu ducem lipsa de nimic( cred ca sufera de cleptomanie). De fiecare data cand imi gasesc EFECTIV CAMERA VANDALIZATA si ii spun sa imi inapoieze lucrurile pt ca imi lipsesc, ma provoaca, injura in cel mai scabros mod si sare la bataie in asa fel incat eu sa cad vinovat.  
Am incercat de foarte multe ori sa deschid o discutie cu parintii mei FARA SA-I FAC NIMIC dupa ce imi gasesc lucrurile distruse si furate, in speranta ca poate se va rezolva situatia. Tot ce se intampla sunt tipetele mamei catre el pret de o ora si nepasarea tatalui. A doua zi o ia iar de la capat.

Mă fură cam de 5 ani constant, imi cauzeaza stres psihic si stres financiar. Ca să nu dau de pamant cu el si sa fac o prostie, am zis sa imi prezint problema pe acest forum in speranta că poate voi primi un sfat legat de ceea ce pot să fac pe cale legală pt a scăpa de această problemă.

Acestea nu sunt numai clinciuri si "războaie" temporare intre frati... va rog să mă credeti pe cuvant.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Scurt si la obiect: Muta-te!

Sau daca nuy, macar ia-ti o incuietoare buna. Si daca ti-o sparge, poti sa chemi politia.

#3
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Muta-te.

Legal nu vad cum ai avea ce sa faci.

De ce nu incui camera?

#4
singleforever

singleforever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.07.2019
Cred ca de aici e problema politiei si autoritatilor competente.  
O fi minor, dar asta nu inseamna ca nu poate fi scutit de scoala de corectie.
Sau munca in folosul comunitatii.

Sa inceapa sa fure bani si sa distruga prin casa de la varsta aia   e grav.  
Ar fi bine sa chemi politia pana nu e prea tarziu.

Poti sa te muti, dar nu poti sa-l lasi asa.  
Fratele tau poate ajunge un pericol public pentru societate.  

Cine stie, daca il viziteaza un politist si discuta cu el, eventual ii face un tur pe la scoala de corectie sau chiar la vreun penitenciar sa vada conditile de acolo ,   se va potoli.

Vezi, poate sa nu aiba cumva o boala psihica....si sa fie internat la un azil si pus sub tratament.
Poate de la un ADHD sau o boala  netratata din copilarie

Edited by singleforever, 22 July 2019 - 23:53.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Banii mai poti sa-I pitesti,la haine asta e.Eu zic sa-I zici:  Ia ma nene toale,folosestele,da ai grija de ele ca sa le mai avem si maine. La bani,sant banci,carduri!  Consumabile,tigari,o bere le treci la pierderi. Daca nu ,...mutatul in alt loc.

#6
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Cu samuraii lupti ca cu samuraii iar cu hotii lupti ca cu hotii.
Eu in locul tau as incepe sa ii raspund de 2 ori cu aceeasi moneda si as sta tare pe pozitie nici in ruptul capului nu as pleca, te vede ca pe o tinta slaba si usoara.

Edited by Freak404, 23 July 2019 - 00:02.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ah ce as lasa niste haine imbibate cu praf de scarpinat... (mai ales niste ciorapi si chiloti).

niste bani scosi la imprimanta, etc.

in rest un sut in fund un pas inainte. ia-ti zborul.

Edited by arg, 23 July 2019 - 00:21.


#8
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Ca sa ma ma mut singur as mai avea nevoie de cateva luni in care sa agonisesc alti bani. E o situatie hilara in care ma aflu, oricand pot face o greseala si sa-l las lat, iar apoi pierd orice relatie cu parintii.
Ceea ce mi se pare si mai socant e ca am fost recent la sectia de politie de care apartin pt a explica situatia, iar politistul de acolo mi-a spus ca nu poate face nimic momentan, că trebuie să le spun părintilor să se prezinte cu el la sectie, iar ai mei nici nu vor să audă de asa ceva. Taica-meu are probleme severe cu insomniile de aproape un an de zile( nu poate face mai nimic, se zbate să doarmă si nu reuseste, nu stiu sincer prin ce boală trece), maica-mea tine casa singură iar ăsta isi face de cap.

@Steetch-tot timpul inchid usa si geamurile, problema e ca se impinge in ele cand sunt plecat de acasa pana cedeaza si trebuie schimbata feroneria.

@singleforever- A furat de mic copil sume mari de bani, nu a inceput acum.

Edited by forsaken44, 23 July 2019 - 00:25.


#9
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Am citit cap-coada toate comentariile...si da, cred ca ar fi timpul sa incep o noua etapa in viata mea si sa incerc sa ma mut incet-incet. Ar fi pasul cel mai rentabil.

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Eu zic ca daca de 5 ani deja esti in situatia asta, undeva gresesti si tu. Nu pot sa cred ca cineva se complace in asa ceva (daca nu e masochist), chiar daca e vorba de familie. Ce dracu', te lasi furat si terorizat de un adolescent si nu faci nimic???

Ia-l la o discutie cu parintii tai de fata si spune-i ca-i faci plangere penala pentru distrugere (art. 217 Cod Penal), printre altele. Oricum ia in calcul varianta sa te muti de acolo.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
adica piticul ala isi permite chestiile astea de la 11ani?

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
mai omule, nu zice nimeni sa-l bati sa-l lasi pe jos, tu trebuia de la inceput sa fii mai exigent putin cu el si sa te impui ca frate mai mare.
o palma, un sut in cur, o injuratura de mama (lol)... ca-ntre frati. acum la 16 ani se mai poate dezvata, dar mai greu.
eu pe frate-miu mai mic cu 3 ani il terorizam, era majordomul meu, facea ce ziceam eu.

#13
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
nu te indemn la violenta, dar vreo doua palme peste ochi se cam impun in situatia ta, mai ales ca din ce povestesti, lucrurile cam (au) scapa(t) de sub control. daca la 16 ani isi permite din astea cu tine gandeste-te cam cum vor sta lucrurile pe la 25-30.
sau iti iei bocceluta in carca si te muti ca sa te departezi de chestia asta.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca cel mai bine te muti si ii lasi pe cei care raman acolo sa se descurce.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Incuietuare pe usa si cat mai putini bani in casa (daca se poate nu platesti nimic cu bani chash, totu cu cardul).

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Baiatului asta trebuie sa i se corecteze comportamentul, altfel o sa fie un client obisnuit al puscariilor peste ceva ani, poate nu ar fi rau sa discutati cu parintii si cu autoritatile, se pare ca in casa aia rasfatatul casei vi s-a urcat pe cap, si va cam chinuie, daca nu luati masuri o sa fie si mai rau.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postarg, on 23 iulie 2019 - 00:20, said:

ah ce as lasa niste haine imbibate cu praf de scarpinat... (mai ales niste ciorapi si chiloti).
Am inteles ca si vata minerala frecata de haine (de preferat pe interiorul pantalonilor) ar avea efect. Posted Image

View Postpufonel, on 22 iulie 2019 - 23:48, said:

Sau daca nuy, macar ia-ti o incuietoare buna. Si daca ti-o sparge, poti sa chemi politia.
Din ce am inteles isi incuie usa, dar micul diavol i-a spart-o.

View Postforsaken44, on 22 iulie 2019 - 23:00, said:

Mă fură cam de 5 ani constant, imi cauzeaza stres psihic si stres financiar. Ca să nu dau de pamant cu el si sa fac o prostie, am zis sa imi prezint problema pe acest forum in speranta că poate voi primi un sfat legat de ceea ce pot să fac pe cale legală pt a scăpa de această problemă.
Acestea nu sunt numai clinciuri si "războaie" temporare intre frati... va rog să mă credeti pe cuvant.
Cum spun si ceilalti, muta-te. Poate iti gasesti macar o chirie intr-o casa gen camin unde ai camera separata, dar bucatarie si baie la comun (la astea de obicei chiria e mult mai mica decat daca ti-ai lua o garsoniera unde sa stai singur).
Dar macar stii ca scapi de stres si de fratele tau.

Edited by Hider141, 23 July 2019 - 08:27.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Varianta A: îți pui palma în cur și te cari, dacă ești genul egoist. Fratele va continua să aibă probleme, le va provoca și părinților probleme.

Varianta B: îi presezi pe ai tăi să ia atitudine și să rezolvați problema împreună, comportamentul ăsta e bine să fie corectat. Dacă durează deja de câțiva ani, nu e bine deloc. Ar trebui dus la un psiholog până nu face lucruri mai grave.

Legal nu ai ce face, în afară de plângere penală pentru furt și distrugere, dacă se poate dovedi că bunurile furate/distruse îți aparțin și că el este făptașul. Nu e cazul să adaug că este o idee proastă.

Edited by neur0, 23 July 2019 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate