Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Exista un card cu care poti sa treci peste limitarile regionale?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019
Salut, de-a lungul vremii am tot incercat sa gasesc metode prin care sa testez serviciile de streaming din alte tari ( in special US pentru ca ei au cel mai mare catalog dar si din Europa) dar m-am lovit de multe ori de limitarile regionale in sensul ca accepta doar carduri emise in tara respectiva.
Oricat ma chinui nu pot sa inteleg de ce sunt restrictiile astea, de ce sa nu vrea sa iti ia banii un serviciu daca tu esti dispus sa platesti? Nici nu mai incep discutia despre VPN.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poți pune un exemplu concret unde nu s-a acceptat un card Visa sau Mastercard ?

Edited by waterman, 22 July 2019 - 13:37.


#3
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:37, said:

Poți pune un exemplu concret unde nu s-a acceptat un card Visa sau Mastercard ?
Ok, sa zicem ca vrei sa iti faci cont de Netflix sau Hulu de state. Chiar daca intri printr-un VPN cand vei baga datele de card o sa vezi ca iti spune ca nu e un card emis in US

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:37, said:

Poți pune un exemplu concret unde nu s-a acceptat un card Visa sau Mastercard ?
Nu are legatura cu subiectul deschis de initiatorul, dar recent am vrut sa fac o donatie cu cardul meu BT pe platforma https://www.gofundme.com dar nu am putut de nicio culoare. Explicatia? Romania nu este printre tarile suportate

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lu_chus, on 22 iulie 2019 - 13:42, said:

Ok, sa zicem ca vrei sa iti faci cont de Netflix sau Hulu de state. Chiar daca intri printr-un VPN cand vei baga datele de card o sa vezi ca iti spune ca nu e un card emis in US
E treaba de copyright. Nu ai ce face. Trebuie sa dovedesti ca esti american.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 lu_chus, on 22 iulie 2019 - 13:33, said:

Salut, de-a lungul vremii am tot incercat sa gasesc metode prin care sa testez serviciile de streaming din alte tari ( in special US pentru ca ei au cel mai mare catalog dar si din Europa) dar m-am lovit de multe ori de limitarile regionale in sensul ca accepta doar carduri emise in tara respectiva.
Oricat ma chinui nu pot sa inteleg de ce sunt restrictiile astea, de ce sa nu vrea sa iti ia banii un serviciu daca tu esti dispus sa platesti? Nici nu mai incep discutia despre VPN.
Iti faci cont PayPal sau si mai bine, Revolut si platesti cu ala.
Dar eu nu am prea vazut restrictii geografice legate de card, ci pur si simplu de locatia de unde accesezi serviciul. Adica degeaba vrei sa-ti faci un cont Netflix cu care sa accesezi continut de US, daca tu esti in Romania si esti vazut cu IP de RO.
Cat despre continut, din pacate sunt implicate drepturi de autor, difuzare si alte chestiuni de ordin legal. Degeaba ar incerca ei sa-ti puna la dispozitie serialul "X", daca in Romania firma "Y" are drept exclusiv de difuzare.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar care e diferența dintre Netflixu dă state și Netflixu dă România?

Ăla e mai HD decât al nostru sau cum ?

#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:52, said:

Dar care e diferența dintre Netflixu dă state și Netflixu dă România?

Ăla e mai HD decât al nostru sau cum ?
Conținut mai bogat desigur.

#9
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 Hider141, on 22 iulie 2019 - 13:50, said:

Iti faci cont PayPal sau si mai bine, Revolut si platesti cu ala.
Dar eu nu am prea vazut restrictii geografice legate de card, ci pur si simplu de locatia de unde accesezi serviciul. Adica degeaba vrei sa-ti faci un cont Netflix cu care sa accesezi continut de US, daca tu esti in Romania si esti vazut cu IP de RO.
Cat despre continut, din pacate sunt implicate drepturi de autor, difuzare si alte chestiuni de ordin legal. Degeaba ar incerca ei sa-ti puna la dispozitie serialul "X", daca in Romania firma "Y" are drept exclusiv de difuzare.
Apropos de Revolut, chiar functioneaza la astel de tranzactii?

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:52, said:

Dar care e diferența dintre Netflixu dă state și Netflixu dă România?

Ăla e mai HD decât al nostru sau cum ?
Gandeste-te ca au mult mai multe filme (si la ei filmele noi intra mult mai repede) si mult mai multe seriale. Si ca idee la un moment dat abonamentul de la ei era chiar mai ieftin decat cel de la noi

Edited by lu_chus, 22 July 2019 - 14:00.


#10
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Revolut. Nici nu ai nevoie de un card fizic. Poti folosi un card virtual si aia e ( e gratis, doar daca vrei card fizic platesti 25 de lei parca ).

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din cate stiu, Revolut nu emite carduri de US.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 lu_chus, on 22 iulie 2019 - 13:33, said:

Salut, de-a lungul vremii am tot incercat sa gasesc metode prin care sa testez serviciile de streaming din alte tari ( in special US pentru ca ei au cel mai mare catalog dar si din Europa) dar m-am lovit de multe ori de limitarile regionale in sensul ca accepta doar carduri emise in tara respectiva.
Oricat ma chinui nu pot sa inteleg de ce sunt restrictiile astea, de ce sa nu vrea sa iti ia banii un serviciu daca tu esti dispus sa platesti? Nici nu mai incep discutia despre VPN.
Nu exista. Cat despre ce intrebi tu, DRM https://en.wikipedia...ghts_management

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:52, said:

Ăla e mai HD decât al nostru sau cum ?
Pe US au grija sa plateasca drepturi de difuzare pentru mai multe seriale/sezoane. De exemplu la un serial destul  de cunoscut printre utilizatorii Netflix a aparut deja sezonul 6, iar pe Netflix nici macar sezonul 5 nu il avem pentru Romania, sau alte tari europene. Daca nu ma insel nici macar nemtii nu il au, sau nu il aveau pe la inceputul anului.

Edited by Hider141, 22 July 2019 - 14:14.


#14
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 Hider141, on 22 iulie 2019 - 13:50, said:

Iti faci cont PayPal sau si mai bine, Revolut si platesti cu ala.
Dar eu nu am prea vazut restrictii geografice legate de card, ci pur si simplu de locatia de unde accesezi serviciul. Adica degeaba vrei sa-ti faci un cont Netflix cu care sa accesezi continut de US, daca tu esti in Romania si esti vazut cu IP de RO.
Cat despre continut, din pacate sunt implicate drepturi de autor, difuzare si alte chestiuni de ordin legal. Degeaba ar incerca ei sa-ti puna la dispozitie serialul "X", daca in Romania firma "Y" are drept exclusiv de difuzare.
Sunt constient de faza cu drepturile de autor de-aia am si mentionat de VPN

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

 Razvan125, on 22 iulie 2019 - 14:04, said:

Revolut. Nici nu ai nevoie de un card fizic. Poti folosi un card virtual si aia e ( e gratis, doar daca vrei card fizic platesti 25 de lei parca ).

s-o crezi tu. revolut e emis in uk.

#16
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 laffin, on 22 iulie 2019 - 14:46, said:


s-o crezi tu. revolut e emis in uk.
Asa am vazut si eu, nu stiu dar nu prea cred ca ar functiona sa platesti cu el in state

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

 lu_chus, on 22 iulie 2019 - 14:18, said:

Sunt constient de faza cu drepturile de autor de-aia am si mentionat de VPN
pai si ce treaba are vpn-ul cu drepturile de autor? crezi ca daca intri pe un site din state, din Romania, cu vpn de state, te absolveste de a mai respecta drepturile de autor, sau cum?

#18
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 born2lose, on 22 iulie 2019 - 17:06, said:


pai si ce treaba are vpn-ul cu drepturile de autor? crezi ca daca intri pe un site din state, din Romania, cu vpn de state, te absolveste de a mai respecta drepturile de autor, sau cum?
Singurul motiv pentru care oricine folosește un VPN este pentru a avea acces la conținutul din alte țări (in cazul de față US).
Eu eram dispus să plătesc pentru conținutul respectiv așa că nu vad care ar fi fost problema. Doar pentru că locuim in Romania nu ar trebui sa fie un impediment. Dar da, știu că sunt anumite legi in acest sens.
Și că idee dacă într-adevăr toate serviciile astea ar fi aplicat legile la sânge atunci probabil ar fi interzis și VPN-urile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate