Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Succesiune casa

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Buna ziua. Vreau ceva sfaturi de la voi, care ati mai trecut prin asta.
Bunicii au decedat, si nu au lasat nici un testament. Acum 10 ani. Bunicii au 3 copii, 2 fete (una din ele e mama mea) si un baiat.
Baiatul e in turcia, plecat de pe la 18 ani, are familie acolo din ce stim.. nu se stie nimic de el... el nu mai tine legatura cu nimeni.
Pana acum in casa am locuit doar eu cu mama, sorina ei venind de la bucuresti doar in concediul.
Anul trecut, au venit sa investeasca in casa, le-am zis ca nu ne permitem financiar, sa puna actele daca se poate pentru partaj si sa faca in partea lor... Dar nu ai vrut sa inteleaga.. mama fiind in italia, nu a putut veni.. dar eu nu prea am avut un cuvant de spus. Si-au renovat 2 camere din 4 cat cuprinde casa, si au schimbat acoperisul...
Nu au putut pune actele pentru partaj si din cauza ca nu a fost platit tot impozitul,bunica cat a trait nu a platit iar jumatate din el l-am platit eu.
Acum, cand a venit in vacanta a vrut sa pun actele si are probleme... Ne-a amenintat ca ne da afara din casa.. ma rog.. pe mine... ca mama oricum e in italia.
Cam cat timp dureaza acesta succesiune? Nici mama nici fratele ei nu sunt in Romania.. iar de frate nu stim nimic. Deja simt ca imi pierd rabdarea, imi fac valiza si îi las doar pe ei sa ramana. Îi inteleg, au investit.. dar eu vroiam sa faca asta in partea lor.. partea lui mama sa o lase asa. Insa sau bagat.. fara sa vorbeasca cu ea. Acum.. se plimba pe la tribunale.. primarii... nici nu stiu ce sa mai zic... multumesc mult pentru timpul pierdut sa cititi asta.. poate e  cineva care a mai traceut prin asta.. E normal,banii mereu vor provoca discutii.. se intampla si la case mai mari. Nu-i condamn, îi inteleg. Insa ce e de facut? Cum putem da de fratele din turcia? Nu stiu nimic legat de juridic

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine anume a renovat ? Sora mamei tale ?
N-au ce acte să facă până nu se adună toți 3 moștenitorii.
Stai liniștit.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate considera ca fratele nu a acceptat mostenirea (nici expres si nici tacit) si se poate indeparta.

Edited by pasilla, 22 July 2019 - 13:36.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 13:36, said:

Se poate considera ca fratele nu a acceptat mostenirea (nici expres si nici tacit) si se poate indeparta.
Cum așa ? Poți argumenta te rog ?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:27, said:

Cum putem da de fratele din turcia?
Nu-ți bate capul cu asta. Problema ta e și a lor, aș zice să-i lași pe ei dacă zici că umblă pe unde umblă. Caută un avocat, plătește o consultație  și povestește-i ce ai scris aici. O să-ți mai pună, cu siguranță, întrebări și o să te lămurească dacă ar fi bine să faci ceva sau să-i lași pe ei să facă primul pas legal pentru rezolvare.

Pe scurt: nu te pot da afară în faza asta.

#6
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Nu au nici un drept sa te dea afara din casa. Faptul ca au renovat nu ii face proprietari..

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:38, said:

Cum așa ? Poți argumenta te rog ?
Daca timp de un an (cred) de la deces nu accepti expres mostenirea sau tacit (platind impozit, sau reparand casa, sau folosind masina,  etc.) se considera ca esti strain de succesiune.

Edited by pasilla, 22 July 2019 - 13:42.


#8
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 althea, on 22 iulie 2019 - 13:38, said:


Nu-ți bate capul cu asta. Problema ta e și a lor, aș zice să-i lași pe ei dacă zici că umblă pe unde umblă. Caută un avocat, plătește o consultație  și povestește-i ce ai scris aici. O să-ți mai pună, cu siguranță, Ă®ntrebări și o să te lămurească dacă ar fi bine să faci ceva sau să-i lași pe ei să facă primul pas legal pentru rezolvare.

Pe scurt: nu te pot da afară Ă®n faza asta.
Nu am ce sa fac.. Îi las pe ei sa faca ce vor momentan. Daca o cheama pe mama in instanta si se alege cu ceva banuti.. mai punem cumva de ceva si luam undeva la tara un acoperis. Pai.. toti 3 nu cred ca se pot aduna la ,,masa,,.. din pacate fratele ei nu a mai dat un semn de 10 ani. Da.. investitiile le-a facut sora mamei mele in cele 2 camere din 4 pe care le ia ea plus acoperis... Acum ne ameninta ca daca nu-i da 200 milioane pe acoperis ne da afara sau baga rrom in partea lor. Eu am zis sa faca partajul, macar succesiunea iar daca partea noastra valoreaza 10.000 euro.. noi sa luam macar 4.000 si cele 6.000 sa ramana ca despagubire pentru acoperis
Momentan nu pot sa fac nimic.. tac si inghit... astept sa vad ce miscare fac.

#9
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu exista "partea" lor momentan , pana la dezbaterea succesiunii care se poate face la notar daca exista intelegere intre mostenitori si dureaza cateva zile iar daca nu in instanta, care va stabili cine ce primeste si cat,  daca este cazul plata de sulta etc. teoretic fiecare parte are dreptul la 1/3 din mostenirea cumulata.Iar matusa ta investeste cam aiurea avand in vedere faptul ca din 4 camere ea are dreptul la 1.3 nu la doua dar asta este alta discutie :)

Edited by GTDONE, 22 July 2019 - 13:49.


#10
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 13:42, said:


Daca timp de un an (cred) de la deces nu accepti expres mostenirea sau tacit (platind impozit, sau reparand casa, sau folosind masina,  etc.) se considera ca esti strain de succesiune.
Nu stiam.. credeam ca cineva locuieste trebuie sa plateasca.. habar nu am cum e treaba asta. Jumatate din impozit l-am platit noi.. facturile la enegie.. apa.. tot noi.. doar noi ne foloseam de ele. Chiar daca ei veneau si stateau o luna pe an in care nu plateam nimic.. Nu asta e problema.. faza e cat dureaza oare toata tevatura asta? Mama nu poate pleca din italia decat la sfarsitul lunii in caz de o cheama in proces. Am inteles ca asta si vor...

 GTDONE, on 22 iulie 2019 - 13:46, said:

Nu exista "partea" lor momentan , pana la dezbaterea succesiunii care se poate face la notar daca exista intelegere intre mostenitori si dureaza cateva zile iar daca nu in instanta, care va stabili cine ce primeste si cat,  daca este cazul plata de sulta etc. teoretic fiecare parte are dreptul la 1/3 din mostenirea cumulata.
Multumesc. Vor merge in instata din ce am inteles.... De frate nu stim nimic de 10 ani. Ultima oara era in turcia.. in religia lor.. cu alt nume de familie.. cu doua fete... abia mai vorbea romana. Trebuie chemat si el in judecata? Cat dureaza oare toata chestia asta? Sincer nu tin cu dintii de casa.. eu am gasit o casuta la tara.. ca alternativa :D

#11
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Este evident faptul ca nu se va ajunge la un consens. Mama ta nu trebuie sa vina neaparat este suficienta o procura de reprezentare pentru un avocat dar cauta un avocat bun iar in instanta sa te astepti la cativa ani pana la finalizare.Trebuie chemat si unchiul tau sau urmasii acestuia, stabileste o intalnire cu un avocat bun ,specializat in civil si vei afla toate detaliile iar la urmatoarea discutie cu matusa ta poti sa o tragi la "semne" cu o simpla matematica indiferent cate acoperisuri pune sau cu cate kg de aur placheaza curtea

Edited by GTDONE, 22 July 2019 - 13:59.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca "surorle" nu se inteleg ce si cum ia fiecare, va dura cel putin 2 ani, va fi costisitor si toata lumea va pierde.

Se fac expertize, contra expertize. Daca acea casa nu e partajabila, o va primi un singur mostenitor, urmand sa il despagubeasca pe celalalt.
Daca nici asa nu se inteleg, va fi vanduta la licitatie, iar banii care mai raman se vor imparti.

Edited by pasilla, 22 July 2019 - 13:56.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:44, said:

Stai liniștit, nu vor băga naționalități conlocuitoare în camerele renovate.


Nu e obligatoriu ca mama să se prezinte la proces, angajați un avocat s-o reprezinte. Faceți, însă, tot posibilul să evitați instanța. E scump și de durată, nu merită să vă târâiți ani de zile. La final nu rămâneți cu mare lucru. Gândiți-vă la o sumă drept despăgubire și încercați să negociați.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 13:42, said:

Daca timp de un an (cred) de la deces nu accepti expres mostenirea sau tacit (platind impozit, sau reparand casa, sau folosind masina,  etc.) se considera ca esti strain de succesiune.
Dă-mi voie să nu cred asta. Nu am tangență cu situația, dar mi se pare destul de bizar și puțin probabil.
Aștept o confirmare de la șefa supermoderatoare. Sunt chiar curios de asta.
Dacă există o bază legală pentru ce spui.



 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:44, said:

Nu am ce sa fac.. Îi las pe ei sa faca ce vor momentan. Daca o cheama pe mama in instanta si se alege cu ceva banuti.. mai punem cumva de ceva si luam undeva la tara un acoperis. Pai.. toti 3 nu cred ca se pot aduna la ,,masa,,.. din pacate fratele ei nu a mai dat un semn de 10 ani. Da.. investitiile le-a facut sora mamei mele in cele 2 camere din 4 pe care le ia ea plus acoperis... Acum ne ameninta ca daca nu-i da 200 milioane pe acoperis ne da afara sau baga rrom in partea lor. Eu am zis sa faca partajul, macar succesiunea iar daca partea noastra valoreaza 10.000 euro.. noi sa luam macar 4.000 si cele 6.000 sa ramana ca despagubire pentru acoperis
Momentan nu pot sa fac nimic.. tac si inghit... astept sa vad ce miscare fac.
Momentan nu există nici o parte a lor.

Plus că nu cred că cineva bagă 400 de milioane în acoperiș la o casă care face 10 000 de euro.
Și așa din senin.

Miroase a tentativă de țeapă / intimidare.
Investiția lor n-are nici o treabă cu tine. Așa chemi și tu  un pictor supra realist și mâzgălește un perete și le ceri și tu 64 de mii de euro partea lor.

Unde e casa în ce oraș în ce zonă etc ?

Edited by waterman, 22 July 2019 - 13:59.


#15
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 althea, on 22 iulie 2019 - 13:55, said:


Stai liniștit, nu vor băga naționalități conlocuitoare Ă®n camerele renovate.


Nu e obligatoriu ca mama să se prezinte la proces, angajați un avocat s-o reprezinte. Faceți, Ă®nsă, tot posibilul să evitați instanța. E scump și de durată, nu merită să vă târâiți ani de zile. La final nu rămâneți cu mare lucru. Gândiți-vă la o sumă drept despăgubire și Ă®ncercați să negociați.
Pai.. eu am zis o solutie.. daca vor... Vand casa la final impatt banii iar investitia in acoperis o dam jumi/juma. Adica din partea noastra platim jumatate din acoperis. Faza e ca nu vrea.. ne ameninta ca baga rromi.. de parca asta ar fi problema mea.. o data ce are actu sa bage ce vrea. Momentan nu are
. Cred ca astept.. e cel mai bine. Si daca o cheama la proces.. si nu vor sa ajunga la o intelegere.. sa caut un avocat si sa inceapa chinul.

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:57, said:


Dă-mi voie să nu cred asta. Nu am tangență cu situația, dar mi se pare destul de bizar și puțin probabil.
Aștept o confirmare de la șefa supermoderatoare. Sunt chiar curios de asta.
Dacă există o bază legală pentru ce spui.




Momentan nu există nici o parte a lor.

Plus că nu cred că cineva bagă 400 de milioane Ă®n acoperiș la o casă care face 10 000 de euro.
Și așa din senin.

Miroase a tentativă de țeapă / intimidare.
Investiția lor n-are nici o treabă cu tine. Așa chemi și tu  un pictor supra realist și mâzgălește un perete și le ceri și tu 64 de mii de euro partea lor.

Unde e casa Ă®n ce oraș Ă®n ce zonă etc ?
E in Murgeni judetul Vaslui...

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 waterman, on 22 iulie 2019 - 13:57, said:

Dacă există o bază legală pentru ce spui.
Există, însă ar trebui să se demonstreze că a știut de deces când s-a întâmplat și n-a făcut nimic ca să arate că acceptă succesiunea. Or aici nu pare că ar fi așa.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:59, said:

Pai.. eu am zis o solutie.. daca vor... Vand casa la final impatt banii iar investitia in acoperis o dam jumi/juma.

Stop joc.
Pentru a vinde casa e nevoie de succesiune.
De dat nu aveți ce da că n-ați cerut voi acoperiș.
Mai ales că nu stau ei acolo nu cred că face acoperișul ăla 400 de milioane așa încât să vă ceară vouă 200.

Există facturi de materiale, manoperă ceva ? De curios ?

Aș face pariu că nu face mai mult de 5.000 de lei acoperișul.

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:59, said:

E in Murgeni judetul Vaslui...
Presimt că iei o altă casă bună cu 4000 de euro.

Am greșit.
Pardon.
Cu 40 de mii de lei.

https://www.olx.ro/o...ui-IDb6HtW.html

 althea, on 22 iulie 2019 - 14:00, said:

Există, însă ar trebui să se demonstreze că a știut de deces când s-a întâmplat și n-a făcut nimic ca să arate că acceptă succesiunea. Or aici nu pare că ar fi așa.
Mulțumesc.

Cum fac surorile dovada că l-au înștiințat de moartea tatălui pe frate ?
Sau se consideră automat la 1 an de la deces că dacă nu află singur asta este... ?

Edited by waterman, 22 July 2019 - 14:03.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:59, said:

Ei par că vor să păstreze casa, nu cred că vor fi de acord cu vânzarea. Propune-le să vă dea o sumă drept despăgubire, poate sunt de acord dacă își dau seama cât costă în total un proces. Dup-aia puteți merge să discutați cu un notar să vedeți ce se poate face și cu fratele, sau împreună cu un avocat să faceți prin instanță dacă altfel nu se poate.

 danidica, on 22 iulie 2019 - 13:59, said:

Cred ca astept.. e cel mai bine.  
Așa cred și eu. Deocamdată merg la intimidare, dar dacă au minte se vor dezmetici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate