Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mama si-a rupt glezna pe scari, se impune sa o iau la mine o perioada?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Buna dimineata, mama mea este pensionata, ieri a cazut pe scari si si-a rupt glezna, a fost chemata salvarea iar ea internata la Floreasca la ortopedie unde a fost operata si urmeaza sa fie operata din nou, cica sa-i puna tija. Eu nu locuiesc cu ea dar din ce am citit pe net are entorsa de gradul 3 din moment ce a fost nevoie de operatie. O sa ma duc sa o vizitez pe la pranz; am intrebat-o la telefon daca are nevoie de carje si a zis ca deocamdata nu ca e imobilizata la pat. Intrebarea mea este: daca e atat de rau cum o sa se descurce cand o sa fie externata? Nu ma asteptam sa fie asa de rau si nu stiu ce sa fac. Oare ar trebui sa o iau la mine o perioada? Din pacate de abia mi s-a terminat concediul si nu pot sa imi iau iar liber, decat maxim 2-4 zile pe care va trebui sa le recuperez. Dar nici nu stiu daca poate sta singura.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Îi iei un cadru, nu cârje.
Cel puțin 2 luni va avea de tras.

Multă sănătate.



#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Va sta cu piciorul imobilizat și e bine să meargă cu ajutorul unor cârje sau cu un cadru din ăla ca să nu se sprijine cu toată greutatea pe piciorul cu pricina. Oricum, medicul e cel mai în măsură să-ți spună cum trebuie să decurgă recuperarea iar în funcție de asta vei vedea ce ai de făcut.

#4
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
O iei la tine -nu o iei la tine,faci cum iti dicteaza constiinta.
Nu cred ca de aici de pe forum poate decide cineva in locul tau.
Respectul si iubirea pentru un parinte vine din interior, nu la sfatul cuiva.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 alensava, on 22 iulie 2019 - 07:16, said:

din ce am citit pe net are entorsa de gradul 3 din moment ce a fost nevoie de operatie.
Cum poti sa spui ca are entorsa daca tot tu ai afirmat ca ''si-a rupt glezna'' apoi confirmi ca  i-a fost pusa tija? Cere diagnosticul ICD-10 de la medicul ortoped,
In jur de 6-8 saptamani dureaza recuperarea dupa fractura de glezna (depinde si de tip, de localizare, de varsta si conditia fizica a pacientului, de cum raspunde la fizioterapie etc etc).

#6
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Pai am crezut ca e acelasi lucru.. sa inteleg ca entorsa e doar sucire? In fine.. asta imi mai lipsea acuma ca nu se uita pe unde merge, e cu capul in nori :/

Eu asa am citit pe net: ca entorsa de gradul 3 necesita operatie

Edited by alensava, 22 July 2019 - 08:35.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu că ar conta, dar ce vârstă are?
Referitor la nedumerirea ta: ea este femeia care ţi-a dat viaţă şi te-a alăptat. Mai departe, tu decizi.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt parinti care prefera de 1000x sa ramana in casuta lor, unde au totul la indemana.
Ce distanta ai pana la ea ?
Poti angaja o femeie sa-i faca curat, cumparaturi etc ?

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 alensava, on 22 iulie 2019 - 08:47, said:

Pai am crezut ca e acelasi lucru.. sa inteleg ca entorsa e doar sucire? In fine.. asta imi mai lipsea acuma ca nu se uita pe unde merge, e cu capul in nori :/

Eu asa am citit pe net: ca entorsa de gradul 3 necesita operatie

Da. Acum depinde dacă și-a fracturat și vreun os, asta nu ne-ai spus. Entorsa se referă la o leziune a ligamentelor și dacă ligamentul s-a rupt, și nu doar a fost tensionat peste măsură, trebuia operat.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 caiuscorneliu, on 22 iulie 2019 - 09:38, said:

Da. Acum depinde dacă și-a fracturat și vreun os, asta nu ne-ai spus.
Se deduce din: ''urmeaza sa fie operata din nou, cica sa-i puna tija''

 caiuscorneliu, on 22 iulie 2019 - 09:38, said:

și dacă ligamentul s-a rupt, și nu doar a fost tensionat peste măsură, trebuia operat.
In foarte rare cazuri se apeleaza la trat. chirurgical pt asa ceva. Tratamentul recomandat e cel conservator, cu imobilizare.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Poti sa stai linitit, daca a avut operatie la glezna minim o luna e imobilizata. In mod normal nu poate sta singura in casa decat daca nu are pe nimeni, tu iti dai seama ce efort e sa te duci pana la WC dar apoi ceva mai complicat gen sa te imbraci sau sa iti faci ceva de mancare. Daca iti faci griji ca iti comenteaza nevasta da-o dracu, femeile vor comenta intotdeauna contra soacrei... e asa de cand lumea, tu ocupa-te de maica-ta. E o situatie punctuala, nu pui om sa o ingrijeasca o luna/doua ca maxim o ruda sau vecin de baza se baga la asa ceva.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Va avea nevoie de ajutor cu unele activitati pt o perioada. S-ar descurca f greu singura.

Mai ales ca nu mai e nici tanara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate