Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Renunțare la succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cami066

cami066

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2019
buna
  tatal meu a decedat de 3 luni,eu nu sunt in tara,fratii mei insista sa le dau o procura prin care sa le cedez dreptul meu la succesine pentru a semna niste acte.
imi spun  ca este pentru mama mea, sa cedez in favoarea ei.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cami066, on 22 iulie 2019 - 03:15, said:

imi spun  ca este pentru mama mea, sa cedez in favoarea ei.
Ce zic ei nu se poate, nu se scrie pe procură renunț la moștenire în favoarea mamei. Când renunți e ca și cum n-ai fi fost moștenitor niciodată, nu poți decide cine îți ia partea. Renunțarea ta mărește valoarea cotelor celorlalți moștenitori.

Dacă aș fi în locul tău aș face procură de reprezentare la succesiune, atât. Asta înseamnă că se va putea dezbate succesiunea și se vor stabili cotele fiecăruia (ale voastre și a mamei). După ce se dezbate succesiunea poți decide ce faci cu partea ta: o donezi mamei sau o păstrezi.

Nu ți-au spus de ce vor să renunți la cota ta? Ei renunță? Mă îndoiesc.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
Acum depinde si de valoare si amplasament.sunt zone în care cu câteva mii de euro cumperi o gospodărie intreaga

#4
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Ati scos certificatele de mostenitor la notar?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 toto_riina, on 22 iulie 2019 - 07:11, said:

Ati scos certificatele de mostenitor la notar?
Nu  s-a dezbătut succesiunea, ce întrebare e asta...

 EMPP, on 22 iulie 2019 - 06:00, said:

Acum depinde si de valoare si amplasament.sunt zone în care cu câteva mii de euro cumperi o gospodărie intreaga
Nu văd legătura cu subiectul.

Postați, vă rog, dacă aveți ceva util de spus.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Este o chestie care se face frecvent in cazul succesiunilor. Intr-adevar, in cele mai multe cazuri, copiii renunta la cotele de mostenire in favoarea parintelui in viata, pana la decesul celui de-al doilea, cand se face imparteala efectiva.
Dezbaterile trebuie sa aiba loc in termen de maxim 12 luni de la deces.
In fine... pentru asta, partile (sotul supravietuitor si copiii), eventual ceilalti coproprietari (daca este cazul) trebuie sa se prezinte PERSONAL la notar pentru a semna titlurile sau renunţarea.
În caz de imposibilitatea prezentării, cred ca se poate trimite un imputernicit, dar sa aiba o imputernicire / procura notariala, in care sa fie mentionate explicit speta si motivul neprezentarii.
Întreabă un notar sau avocat, preferabil specializat in astfel de chestiuni, cum sa procedezi.

Edited by bonygy, 22 July 2019 - 07:54.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,956
  • Înscris: 18.12.2007
Nu renunta in favoarea nimanui! Nu poti sa renunti in favoarea cuiva, a mentionat si althea mai sus.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bonygy, on 22 iulie 2019 - 07:50, said:

Intr-adevar, in cele mai multe cazuri, copiii renunta la cotele de mostenire in favoarea parintelui in viata, pana la decesul celui de-al doilea, cand se face imparteala efectiva.
Am mai zis, nu există în favoarea. E renunțare la drept, nu poți dispune cine să primească ce nu vrei tu, primesc toți ceilalți moștenitori.
Renunțarea nu are sens decât dacă părintele supraviețuitor vrea să dispună singur de toată proprietatea ca s-o vândă sau s-o doneze cui vrea. E bine, totuși, să se dezbată ca să nu fie de dezbătut două succesiuni după ce se duce și al doilea părinte.

 bonygy, on 22 iulie 2019 - 07:50, said:

În caz de imposibilitatea prezentării, cred ca se poate trimite un imputernicit, dar sa aiba o imputernicire / procura notariala, in care sa fie specificat motivul neprezentarii.
Nu e nevoie să fie trecut motivul neprezentării, trebuie scris ce are dreptul să facă mandatarul (împuternicitul) în numele celui care nu se poate prezenta. Sunt pe net modele pentru procuri de reprezentare la succesiune, cine vrea să vadă poate căuta.

În cazul ei, care e în străinătate, procura se face la consulat. Trebuie doar să se hotărască ce vrea: să participe la dezbaterea succesiunii sau renunțe la partea ei. Deocamdată nu are rost să-i umplem capul cu detalii, doar o amețim.

Edited by althea, 22 July 2019 - 08:08.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 AlexEn, on 22 iulie 2019 - 07:57, said:

Nu poti sa renunti in favoarea cuiva, a mentionat si althea mai sus.
Ba se poate, este libera vointa exprimata de succesor in fata notarului (bineinteles, semnata, autentificata...), in favoarea parintelui supravietuitor, a unuia dintre mostenitori, sau chiar a unui terţ (si acesta trebuie sa se prezinte la notar), nu exista nicio restricţie.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,956
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa iti exprimi ce dorinta vrei tu. Daca nu este legala nu se aplica.

#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
@bonygy - nu mai vorbi prosti!!!

Renunţarea trebuie să fie pur abdicativă (impersonală şi cu titlu gratuit); renunţarea in favorem reprezintă în realitate acte de acceptare a moştenirii însoţite de acte de înstrăinare între vii a drepturilor succesorale, cu toate consecinţele acceptării şi transmiterii drepturilor succesorale.

#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca semnezi pierzi partea tatalui, fratii tai asta urmaresc sa nu primesti parte acolo cand se va deschide succesiunea.
Mama are partea ei, copii partea lor iar partea tatalului acum se imparte la toti.
Trebuie sa vii in tara, si sa stii ce semnezi daca semnezi ceva ca nu ai pretentii atunci se impart ceilalti intre ei sau va ramane unui mostenitor iar ceilalti isi vor primi partea fie bani, fie un teren ceva.

Stiu asta pentru ca mama are un frate care i-a ramas lui totul, nu s-a dus sa semneze cu celelalte doua surori si a facut acte false.Tot asa venea acasa sa o prosteasca sa semneze ca deschide magazin, cu toate ca tatal lor era in viata el vroia sa faca acte ca i-a lasat lui si nici partea bunicii nu a fost impartita.
Puteam sa dam in instanta si nici acum nu cred ca ar fi tarziu dar mai mult cheltuieli, bataie de cap si ura intre frati.Pentru asta ar putea sa ajunga dupa gratii si notarul care i-a facut acte false.

Edited by smiley2, 22 July 2019 - 09:05.


#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Poti sa le spui asa, ca vrei evaluarea bunurilor care intra la succesiune si renunti la orice drept dupa ce iti primesti partea in bani, uneori nu ai cum sa iei o camera din patru, sau o roata de la o masina, daca le dai procura si renunti fara pretentii este alegerea ta

#14
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Nu este normala legea.
Daca este o mama si tata (sot si sotie) cu copii plecati afara pe care ii doare in 14 de parinti asa cum sunt majoritatea copiilor, si tatal moare atunci mama risca sa ajunga pe drumuri daca copiii jegosi isi cer partea lor asa cum fac in general.
Este complet imoral si nedrept. Mama ar trebui automat sa ramana cu partea sotului pana cand moare si ea, eventual fara drept de vanzare a partii sotului.. si doar dupa ce moare sa se imparta la copii

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Platon, on 22 iulie 2019 - 09:14, said:

Poti sa le spui asa, ca vrei evaluarea bunurilor care intra la succesiune si renunti la orice drept dupa ce iti primesti partea in bani
Asta nu e legal. Cine renunță nu o poate face decât cu titlu gratuit.
Partea de bani de care zici se numește sultă și nu o poate primi decât un moștenitor care și-a acceptat partea și după aceea o cedă contra unei sume de bani.

Sigur că moștenitorii se pot înțelege și așa, dar plata nu se poate face în fața notarului.

 nyxx, on 22 iulie 2019 - 10:01, said:

Daca este o mama si tata (sot si sotie) cu copii plecati afara pe care ii doare in 14 de parinti asa cum sunt majoritatea copiilor, si tatal moare atunci mama risca sa ajunga pe drumuri daca copiii jegosi isi cer partea lor asa cum fac in general.
Nu-i așa. Mama, în majoritatea cazurilor, are jumătatea ei, iar din jumătatea tatălui moștenește 1/4. Cam greu să rămână pe drumuri când copiii au doar 3/4 din jumătate.

Edited by althea, 22 July 2019 - 10:02.


#16
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 cami066, on 22 iulie 2019 - 03:15, said:

buna
  tatal meu a decedat de 3 luni,eu nu sunt in tara,fratii mei insista sa le dau o procura prin care sa le cedez dreptul meu la succesine pentru a semna niste acte.
imi spun  ca este pentru mama mea, sa cedez in favoarea ei.
daca renunt la dreptul de succesiune vei renunta la orice drepturi care vor veni din partea unchilor tai, bunicilor tai, etc.Adica vei renunta la absolut toate drepturile ce ti se cuvin in familia ta acum dar si in viitor. De asemeni vei renunta la partea ta si la locurile de veci(morminte) iar daca rudele tale vor vinde unele locuri de veci tu iei ciuciu.

 bonygy, on 22 iulie 2019 - 08:09, said:

Ba se poate, este libera vointa exprimata de succesor in fata notarului (bineinteles, semnata, autentificata...), in favoarea parintelui supravietuitor, a unuia dintre mostenitori, sau chiar a unui terţ (si acesta trebuie sa se prezinte la notar), nu exista nicio restricţie.
Nu, nu se poate daca renunta, partea ei se imparte in cote egale la ceilalti membrii ai masei succesorale

Edited by Iulius-Foyas, 22 July 2019 - 10:11.


#17
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
o simpla parere despre cum as fi procedat eu daca aveam frati: mai bine faceti totul pe numele vostru de acum ca sa nu mai stati inca o data cand, Doamne fereste, nu va mai fi nici mama voastra. puneti clauza ca unul/mai multi/toti sa nu o puteti da afara si sa aveti grija mamei voastre cat timp va trai si rezolvati inca de pe acum imparteala. ca un simplu sfat.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Iulius-Foyas, on 22 iulie 2019 - 10:09, said:

Nu, nu se poate daca renunta, partea ei se imparte in cote egale la ceilalti membrii ai masei succesorale
În 2010, tatăl meu ne-a părăsit. În concluzie, masa succesorala s-a împărţit (doar verbal, conform legii) aşa: 50% mama, iar restul de 50% in mod egal copiii (3 la număr), adică 16,66% fiecare.
În 2011 cu mai puţin de un an de la deces, ne-am întâlnit toţi la notar (mama şi copiii) şi am semnat documentele prin care renunţam la părţile noastre STRICT în favoarea mamei (sau cedare, sau, spuneti cum vreti), nu lăsat la împărţeală între ceilalţi.
Dacă exista situaţia în care doar unul dintre fraţi făcea asta, atunci mama ar fi avut 50+16,66%, iar restul bucăţica lor... cei 16,66% fiecare.

 Gbr_smt, on 22 iulie 2019 - 10:33, said:

puneti clauza ca unul/mai multi/toti sa nu o puteti da afara si sa aveti grija mamei voastre cat timp va trai si rezolvati inca de pe acum imparteala. ca un simplu sfat.

Da, poate ca asa s-ar proceda in alte familii, unde goana dupa mosteniri sau averi primeaza in fata valorilor morale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate