Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Poveste trista , cer un sfat !

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Acum aproximativ 2 saptamani un catel de la locul meu de munca  a fost lovit de o masina..
La ce viteza avea masina si cat de tare l-a lovit este un miracol ca inca traieste , numai ca , picioarele din spate sunt irecuperabile coloana vertebrală este rupta de la jumatate (din spusele medicului)... Incearca sa se ridice pe burta dar destul de greu , mai nou au inceput sa apara si leziuni de la statul numai culcat pana si la "oua" are rani  , a scapat de infecție si   febra dar tot nu da semne ca s-ar imbunatatii starea lui .
Bani nu prea mai am de veterinar si alte consultatii fiind singurul care este imteresat de starea lui (restul lumii propune "injectia" )
Stiu ca iubitorii de animale s-ar putea sa ma certe , dar nu din vina mea a fost lovit si chiar nu mai pot sa il vad asa , plus ca ingrijirea unui catel paralizat(acum am.vazut si eu ) i-ti cam termina ficatul ...
Ce sa fac? Oare sa fie "injectia" o solutie ? Oare isi va revenii ( chiar daca nu misca picioarele din spate , i-as cumpara un dispozitv cu  roți..
Nu mai stiu ce sa fac ...




#2
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Asa ceva este o solutie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfPIaEkDT_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Cere ajutor la diverse organizatii/chestii de genu pe facebook, sigur gasesti oameni cu mai multa experienta si/sau dornici sa ajute cu cheltuieli.
Daca nu reusesti nici acolo, nu e inuman sa-i curmi suferinta.

#4
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Fa tot posibilul sa ii prelungesti viata..

#5
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Adopta-l si lupta pana la capat pentru el, pana la capat.De asemeni nu ar strica sa te rogi si la Dumnezeu sa-l ajute sa se vindece, insa nu-l lasa si nu te lua dupa altii.

Edited by Iulius-Foyas, 22 July 2019 - 04:39.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Iulius-Foyas, on 22 iulie 2019 - 04:38, said:

Adopta-l si lupta pana la capat pentru el, pana la capat.De asemeni nu ar strica sa te rogi si la Dumnezeu sa-l ajute sa se vindece, insa nu-l lasa si nu te lua dupa altii.
daca vrei sa continui lupta poti si  tu sa o faci.ti-l aduce in prag  si dupa o saptamana ne zici ce si cum sa facem mai departe.ce zici te bagi?

Animalul este prea chinuit.daca arata cum imi imaginez atunci mai bine injectia

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
intreaba veterinarul daca are vreo sansa sa se poata misca cu un dispozitiv cu roti

daca nu, aia nu e viata pentru un catel. stii ce ai de facut.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sincer, as merge pe varianta injectiei, ar scapa de suferinta :( .

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 EMPP, on 22 iulie 2019 - 06:07, said:

daca vrei sa continui lupta poti si  tu sa o faci.ti-l aduce in prag  si dupa o saptamana ne zici ce si cum sa facem mai departe.ce zici te bagi?

Animalul este prea chinuit.daca arata cum imi imaginez atunci mai bine injectia
2 zile  

 newbie13, on 22 iulie 2019 - 07:36, said:

intreaba veterinarul daca are vreo sansa sa se poata misca cu un dispozitiv cu roti

daca nu, aia nu e viata pentru un catel. stii ce ai de facut.


veterinarul nu este nici el sigur fiindca a fost destul de grav !
Va multumesc pentru sustinere !
Eu stiu ca injectia i-ar curma suferinta , dar ganditi-va ca eu am fost primul care a ajuns la el cand a fost lovit .... si am vazut disperarea din ochii lui , in seara de dupa accident (am un pat la atelier ) , am dormit la munca eu , in pat si el langa mine .... toata noaptea l-am tinut de labuta ..... nu e chiar asa usor nici pentru mine

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă tot l-ai salvat după accident nu face o tâmpenie să iei tu o viață acum.

Uite aici 8 modele de cărucioare pentru căței.

https://www.k9ofmine...og-wheelchairs/

uite unul din pvc cu tot ce trebuie să faci

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4txTwafKlKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 mihaiduban, on 22 iulie 2019 - 08:59, said:

Eu stiu ca injectia i-ar curma suferinta , dar ganditi-va ca eu am fost primul care a ajuns la el cand a fost lovit .... si am vazut disperarea din ochii lui , in seara de dupa accident (am un pat la atelier ) , am dormit la munca eu , in pat si el langa mine .... toata noaptea l-am tinut de labuta ..... nu e chiar asa usor nici pentru mine
Gandeste-te daca ai fii tu in locul lui, si ai fi fost accidentat si s-ar uita alti oameni la tine si ar zice: "Omoara-l  ca nu are cine sa-l ingijeasca". "A , este prea greu de ingrijit, trebuie sa moara ca sa
scapm de o grija" .Acum inverseaza situatia si punte-te in situatia in care esti si uita -te la acel catel si pune-ti intrebarea "daca ai avea au accident ai prefera sa fii omorat sau traieisti sa fii ajutat sa traiesti ?"

Poate Dumnezeu vrea sa-ti transmita un mesaj.Nimic in viata asta nu se intampla accidental si nu exista coincidente.
https://doxologia.ro...-din-gospodarie
Si de fiecare data cand crezi ca n-ai iesire roaga-te la Maica Domnului si nu te lua dupa oamenii care se trag din maimutza , ia-te dupa oamenii care se trag din Dumnezeu

Edited by Iulius-Foyas, 22 July 2019 - 10:20.


#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nu te lua după habotnicul de deasupra cu aberațiile lui. Ăsta are nevoie de tratament mai mult decât cățelul tău. Vorbește cu veterinarul și vezi dacă poți să-i adaptezi o proteză cu roți.

#13
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 Iulius-Foyas, on 22 iulie 2019 - 10:17, said:

Si de fiecare data cand crezi ca n-ai iesire roaga-te la Maica Domnului si nu te lua dupa oamenii care se trag din maimutza , ia-te dupa oamenii care se trag din Dumnezeu
Posted Image

Imagineaza-ti ca un scenariu asemanator s-ar intampla in natura (un caine, caprioara, cal, etc. este ranit intr-un accident - cade de pe o stanca, o creanga se rupe si ii zdrobeste coloana, etc.). Ce face D-zeu? Se incordeaza si salveaza animalul? Nu. Acel animal devine hrana pentru altul (daca vrei, D-zeu exista si ii ofera pradatorului "fast food").

@ initiator: du-l la doctor si ia-ti la revedere. Chiar si cu un carucior...e caine, nu om...trebuie sa fie sanatos/integru pentru perioada lui (scurta) de sedere pe planeta asta...

#14
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Du-l la alt veterinar cu mai multa experienta, daca acesta nu este sigur. Atata timp cat o viata poate fi salvata, nu trebuie curmata.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
catelul face pe el,nu se mai tine este ud pana-n gat.de miros nu mai zic iar in cateva zile incepe si putrezeste de viu.caruciorul este pentru alte chestii

#16
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 EMPP, on 22 iulie 2019 - 20:31, said:

catelul face pe el,nu se mai tine este ud pana-n gat.de miros nu mai zic iar in cateva zile incepe si putrezeste de viu.caruciorul este pentru alte chestii
exact asta a inceput sa se intample !
nu am ce sa mai fac
ma tot chinui cu apa oxigenata dar degeaba

#17
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Schimb un pic tema !
Cea mai ieftina metoda de eutanasiere fara chin ?
am gasit cateva cabinete care fac asta si costa cam cat o operatie pe cord deschis la om !

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite aici ca e un tarif mai accesibil
https://biovet-impex.ro/tarife/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate