Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Case la tara vechi,dar nu traditionale in totalitate, cum le salvam?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am cumparat o casa la tara are peste 69 ani dar afost modificata, desi materialele sunt taditionale designul nu mai este traditional in totalitate.

Mai mostenesc una si aceasta modificata.

Problema este ca cea cumparata este amenintata de o alunecare de teren datorita unor cariere de piatra din vecinatate unde se lucreaza cu exploziv.

Cea  cumparata are modificari mai putine si panorama este superba, si este si aproape .

Nu sunt in stare sa fac lucarile de intretinere necesare de unul singur, familia nu este interesata, deocamdata terenul sta cat decat ca au crescut niste pomi care il fixeaza, dar nu se stie cat va sta.

EXista vreo asociatie cate poate opferi sprijin cu astfel de lucari?

La proprietatea mostenita m-e peste mana sa ajung, si sunt si niste litigii, am oarecum intentia sa o vand, sar, atunci nu mai pot veni nici celelate rude acolo.

Parintii mamei si mama sunt morti asa ca nu mai locuieste nimeni acolo si nu are cine o intretine.

Fratele mamei a vandut ei drepturile si am rama s cu ea, este modificata mult, numai are valoare istorica, nu am nici o varinata sa o intretin

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
În ce zonă se află ?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
deci ai o casa veche si vrei sa ti-o repare cineva gratis, ca tu nu ai timp si bani pentru asta?

#4
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Nu ai incercat la UNESCO . Am auzit ca se ocupa cu asa ceva,

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
demolarea satelor a fost visul cuiva.acum se ruineaza singure,dispar incet unul dupa altul

Edited by EMPP, 21 July 2019 - 22:28.


#6
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View Postnico99900, on 21 iulie 2019 - 21:23, said:

Nu ai incercat la UNESCO . Am auzit ca se ocupa cu asa ceva,
Nu sunt de categoria UNESCO.

Aia de la munte poate ca o pot salva ca am lua-o in acelasi sat unde locuiesc, si acolo este o panta spre sud ar merge 200 Kw de fotovoltaic easy.

Mostenirea sunt dispus sa o donez celorlalte rude din partea mamei, Tata nu vrea sa auda, deoarece a cuparat paretea fratlui in numle mamei, las timpul sa decida, acola este panta spre nord, fotovoltaice nu merg si nici sursa hydro nu exista.

Tara se depopuleaza datorita zgarceniei parintilor care desi au tin sa investeasaca in ce vor ei, raspusul din partea copiilor este sa se incadreze in patura lor, acum nu mai este ca pe vremuri, copiii stau pe internet nu merg la munca.

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ce topic e asta?:D tara se depopuleaza, cineva sa imi repare casa, tata si-a vandut partea lui la cineva. wtf?

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Eu astept cu nerabdare sa apara si inevitabila referinta la nemuritoarele SiC. :D

#9
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View Postkolfleading, on 22 iulie 2019 - 12:23, said:

Eu astept cu nerabdare sa apara si inevitabila referinta la nemuritoarele SiC. Posted Image
Tocmai a aparut.

De banii aia putea sa instaleze un miniparc fotovoltaic si mai veneau si altii, si sa fi lasat partea fratelui mamei.

I-mi dau seama ca nu pot fi toate salvate.

Am pus intrebarea ca lucrurile astea sa nu piara fara sa sa fie pusa intrebarea macar.

E clar pe cont propriu este exclus, asociatii care se ocupa de asta nu exista, nu ceream gartis, dar un demers organizat cu costuri rezonabile.

Daca vrei sa pastezi locul de pelerinaj in familie constructiile sunt sortite autdemolarii, e o decizie imposibil de luat pentru mine, deorece nu stiu ce implicatii are.


In concluzie istoria este implacabila,cele aflate la rascruci de interese se vor autodemola.

Nu pot fi toate salvate, valoarea istorica este doar o amagire, in realitate nu face doi bani.

Dupa sate vor urma si orasele, istoria le recicleaza pe toate.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcavit, on 22 iulie 2019 - 12:55, said:

.......asociatii care se ocupa de asta nu exista..........

poti detalia? ce e acest "asta" cu care sa se ocupe asociatiile in a caror existenta sperai?

#11
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cu reabititare de case taranesti, eventual indepartarea modificarilor.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
incearca atunci pe la Muzeul Taranului Roman, poate sunt ei interesati :)

#13
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Asta este o utopie, m-am resemnat, se autodemoleaza el centrul Timisoarei, din acalesi motive, si asa o sa ramina zeci sau sute de ani sau pentru todeauna, asta este, istoria recicleaza si sate si orase, tot ce se afla la rascruci de interese are aceeasi soarta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate