Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Firma care sa obtina actele necesare modificarilor in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mihai_carst

Mihai_carst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2019
Buna ziua
Am un apartament in Bucuresti caruia i-am produs modificari fara autorizatie (demolat zid de bca). As vrea sa intru in legalitate insa nu am timp pentru a alerga personal pentru toate actele. Exista firme care sa intermedieze aceste operatiuni? Puteti recomanda vreuna?
Va multumesc
Mihai

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pentru un zid din BCA nu m-aș stresa deloc.

#3
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
O sa aiba probleme la o eventuala revanzare (cadastru) sau daca il reclama vreun vecin.
Fara atentii (substantiale) la primarie nu scapa; sau in cazul fericit va dura procedura ani buni ...

#4
Mihai_carst

Mihai_carst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2019
Va multumesc de raspunsuri. Cunoasteti vreo firma/contact care sa intermedieze relatia cu primaria? Sunt dispus sa achit costurile necesare.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPhoenixxx, on 21 iulie 2019 - 12:01, said:

O sa aiba probleme la o eventuala revanzare (cadastru) sau daca il reclama vreun vecin.
Fara atentii (substantiale) la primarie nu scapa; sau in cazul fericit va dura procedura ani buni ...
Nu scăpați de comunism niciodată.
Atenții, auzi la el, atenții.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
Daca modificarea nu presupune afectarea structurii de rezistenta (cazul de față) la revanzare unele bănci accepta situația, altele nu. Vorbește cu un birou de arhitectura, ei trebuie sa facă un proiect. Tot ei se ocupa, contra cost, de alergatura.

#7
kmbogd

kmbogd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.02.2009

View Postericmario, on 21 iulie 2019 - 12:19, said:

Nu scăpați de comunism niciodată.
Atenții, auzi la el, atenții.

E adevarat ce spui, pe de alta parte si atitudinea pe care o insinuai chiar tu mai sus de genul "nu te mai stresa, merge si asa", tot de prin vremurile alea a devenit populara.

Edited by kmbogd, 21 July 2019 - 15:11.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkmbogd, on 21 iulie 2019 - 15:07, said:

E adevarat ce spui, pe de alta parte si atitudinea pe care o insinuai chiar tu mai sus de genul "nu te mai stresa, merge si asa", tot de prin vremurile alea a devenit populara.

Si acum se aplica la modul general.
Atentie,comunism a fost doar intre 1947 si 1989,adica 42 de ani.

View PostMihai_carst, on 21 iulie 2019 - 11:41, said:

Buna ziua
Am un apartament in Bucuresti caruia i-am produs modificari fara autorizatie (demolat zid de bca). As vrea sa intru in legalitate insa nu am timp pentru a alerga personal pentru toate actele. Exista firme care sa intermedieze aceste operatiuni? Puteti recomanda vreuna?
Va multumesc
Mihai

Interesanta idee.Da' timp pentru demolari/construit ai avut,ai?
Cred ca te-a speriat tare-tare cineva,apropo,

#9
Mihai_carst

Mihai_carst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2019
Personal nu am demolat, am apelat tot la o firma. Consider ca nu sunt priceput la toate si ca atare platesc un serviciu efectuat de catre un profesionist. Nu e in interesul subiectului de ce nu s-a luat autorizatia la momentul respectiv (e o stare de fapt).
Pana acum din toate raspunsurile am retinut unul singur la subiect - firma de arhitectura - va multumesc de hint. Daca are cineva detalii mai "on-topic" este invitat sa le impartaseasca.
Va multumesc.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
Calea normala este: firma arhitectura - proiect - cert urbanism - avize - autorizatie construire. Avand in vedere ca nu e vorba de un perete de rezistenta, nu va fi necesar acordul locatarilor.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Pe bune, poți demola legal perete de rezistenta?

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
Teoretic, daca raportul de expertiza e favorabil, da. In practica, habar n-am., probabil ca nu.

#13
kmbogd

kmbogd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.02.2009
Daca peretele era de BCA, nu cred ca era de rezistenta. Nu sunt expert, dar din alte discutii asta am inteles.

@Mihai_carst: felicitari ca vrei sa faci lucrurile asa cum ar trebui sa fie facute. Tot din alte discutii am inteles ca in momentul in care obtii avizele ar fi bine (nu stiu daca chiar obligatoriu) sa dai copii (sau ce o fi necesar) si la administratie pentru a fi atasate la carta blocului.

#14
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View Postericmario, on 21 iulie 2019 - 12:19, said:

Nu scăpați de comunism niciodată.
Atenții, auzi la el, atenții.

Auzi la tine. In ce lume traiesti?
Asta este obiceiul prin primarii: dai banu' sau astepti de te plictisesti.
Alegerea este a clientului beneficiar.
Rar se intampla sa scape vreun solicitant fara sa dea spaga.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPhoenixxx, on 21 iulie 2019 - 21:41, said:

Auzi la tine. In ce lume traiesti?
Asta este obiceiul prin primarii: dai banu' sau astepti de te plictisesti.
Alegerea este a clientului beneficiar.
Rar se intampla sa scape vreun solicitant fara sa dea spaga.
În Germania.
Într-adevăr e o altă lume.

#16
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Din pacate fara alergatura nu stiu daca scapi. Am desfintat o debara din caramida si toata procedura a durat cateva lunii. Inca nu e gata, cei de la primarie au spus ca trebuie sa vina cineva de la politia locala sa faca o revizie si dupa as putea sa depun la ISC o cerere de terminare la lucrarilor, dar practic totul este gata si avem autorizatia de constructie/desfintare.

Ordinea ar fi cam asa: mergi la primarie sa obtii certificatul de urbanism (intri pe net pe site-ul primariei de care apartii si vezi acolo ce ai nevoie, e posibil sa poti face si online cererea de cert de urbanism). Dupa ce iese certificatul de urbanism, poti vorbi cu un arhitect (am eu un contact, daca ai nevoie ti-l dau intr-un pm) si te mai poate ajuta el cu anumite drumuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate