Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Alegerea bancii potrivite

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CharlieCluster7

CharlieCluster7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2019
Salut, urmeaza sa imi incep cariera pe mare si am nevoie sa aleg o banca pentru salariul in euro, iar in acelasi timp vreau sa imi fac si un plan pe termen lung.
As fi recunscator daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu alegerea potrivita a unei banci si a unui plan. Mai precis voi primi salariul maxim 8 luni pe an, in transe de 4luni,salariul fiind in jur de 3000E/luna. As dori sa aleg o banca potrivita la care sa imi deschid cont in euro cu card de debit atasat, de asemenea sa deschid un card de credit pe care doresc sa il folosesc in scopul achitarii cheltuielilor lunare, asigurari de sanatate, cumparaturi,etc.
Mentionez ca pe timpul in care nu sunt acasa, prietena si parintii se vor ocupa de gestionarea conturilor.
Din cate am gasit pana in prezent, ofertele de la ING par potrivite, voi ce parere aveti?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Cum nu prea ai cum evita anumite costuri, cauta ceva cu card in EUR atasat. Nu schimba in RON si folosi cardul in RON in afara mai ales la ING ca are dubla conversie.
In rest ING ar trebui sa fie ok. In functie de unde mergi sau unde e stabilita compania poti sa-ti faci si acolo, in Europa iti poti deschide conturi fara batai de cap (mai putin UK).



Card de credit vezi dupa 3 luni

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Nu stiu daca este bine sa lasi pe altii sa aiba acces full la contul tau de salariu. Poti sa trimiti tu o anumita suma lunar prin internet banking in contul lor.... Poti avea surpriza sa muncesti un an si cand o sa ai nevoie de ceva bani, sa nu mai ai nimic in cont si sa primesti diverse explicatii, ca au avut nevoie pentru una sau alta...
La suma aia lunar incasata nu ai nevoie de card de credit.... Platile le poti face chiar tu cu cardul de salariu din aplicatie oriunde ai fi pe glob... la un moment dat ajungi in zone cu internet mai ieftin sau cred ca ai acces si pe nava la internet, chiar daca nu poti sa te uiti la filme... dar pentru a citi un mail sau a face o tranzactie on-line functioneaza.

Edited by baribalu, 21 July 2019 - 11:26.


#4
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Raiffeisen cu zero tot. La 2000 ron pe luna ai si card/cont in euro gratuit.

Cand incasezi e ok si dupa aia mai rulezi tu lunar o suma de 2000 ron ca sa pastrezi comisioanele zero.

#5
CharlieCluster7

CharlieCluster7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2019

View Postbaribalu, on 21 iulie 2019 - 11:20, said:

Nu stiu daca este bine sa lasi pe altii sa aiba acces full la contul tau de salariu. Poti sa trimiti tu o anumita suma lunar prin internet banking in contul lor.... Poti avea surpriza sa muncesti un an si cand o sa ai nevoie de ceva bani, sa nu mai ai nimic in cont si sa primesti diverse explicatii, ca au avut nevoie pentru una sau alta...
La suma aia lunar incasata nu ai nevoie de card de credit.... Platile le poti face chiar tu cu cardul de salariu din aplicatie oriunde ai fi pe glob... la un moment dat ajungi in zone cu internet mai ieftin sau cred ca ai acces si pe nava la internet, chiar daca nu poti sa te uiti la filme... dar pentru a citi un mail sau a face o tranzactie on-line functioneaza.
Multumesc pentru raspuns, nu intotdeauna am acces la internet, de aceea ma bazez pe cei de acasa. O singura intrebare am. De ce sa nu profit de avantajele unui card de credit ? Adica sa nu platesc totul integral cash, ci sa achit in rate fara dobanda, poate profit si de niste reduceri, cashback sau altele in functie de oferte.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,074
  • Înscris: 27.10.2007

View PostCharlieCluster7, on 21 iulie 2019 - 10:51, said:

Mentionez ca pe timpul in care nu sunt acasa, prietena si parintii se vor ocupa de gestionarea conturilor.
in nici un caz sa nu faci asta. sunt banii tai, ii pui pe un cont al tau.pentru cheltuielile care le ai in Romania sau pentru orice altceva, facii un alt cont in care pui bani, cat vrei tu, cand vrei tu.
crede-ma nu exista cheltuili care trebuie urgent platite. nu e nimic daca intarzii 2-3 zile, chiar si o saptamana .
pentru platile regulate, de ex. abonamentul la telefonul mobil, poti activa plata recurenta, sau gasesti alte metode de a plati.
sa dai acces nelimitat la banii tai e o greseala mare, care va genera discutii la un moment dat, chiar adaca e vorba de parinti. esti pe banii tai, zboara puiule, zboara ...

Edited by strongsss, 21 July 2019 - 12:06.


#7
CharlieCluster7

CharlieCluster7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2019

View Poststrongsss, on 21 iulie 2019 - 12:00, said:

in nici un caz sa nu faci asta. sunt banii tai, ii pui pe un cont al tau.pentru cheltuielile care le ai in Romania sau pentru orice altceva, facii un alt cont in care pui bani, cat vrei tu, cand vrei tu.
crede-ma nu exista cheltuili care trebuie urgent platite. nu e nimic daca intarzii 2-3 zile, chiar si o saptamana .
pentru paltile regulate, de ex. abonamentul la telefonul mobil, poti face plata recurenta, sau gasesti alte metode de a plati.
sa dai acces nelimitat la banii tai e o greseala mare, care va genera discutii la un moment dat, chiar adaca e vorba de parinti. esti pe banii tai, zboara puiule, zboara ...
Ma voi gandi bine la asta. Mersi!

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Cardul de credit e bun pentru a achiziona in rate fara dobanda de la anumite magazine. Tu avand acces sa iti poti cumpara din diferite orase din lumea asta, ai putea sa iti cumperi diferite lucruri mult mai ieftin decat in tara. Dezavantajul ar fi doar de garantie, dar in functie de produsul achizitionat si de pretul lui ( daca ar fi sa zicem 50% mai mic decat in tara) poti renunta la garantie..

Edited by baribalu, 21 July 2019 - 12:09.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Cardul de credit e util la plati. Punct.

Pentru asta a fost facut, plati in rate sau nu, la plati. Cardul de debit e ca sa scoti hartia de la ATM.  Nu cred ca are rost sa re-intru in detalii despre siguranta platilor in cazurile astea.

In plus cu cardul de debit in america poti sa mori de foame. Si nu doar america.

Edited by Lex404, 21 July 2019 - 12:38.


#10
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.06.2010
Deci salariul este platit direct in euro. Dar cheltuielile in ce monede vor fi? Că și asta e important.

Legat de un card de credit: da, sigur ca trebuie un card de credit. Nu ca sa te imprumuti, ca nu ai nevoie, ci ca sa te folosesti de functionalitatile lui. Rambursezi mereu integral suma cheltuita si atunci nu ai dobanzi. Jonglezi cu ratele si cu cashbackul cum vrei tu.

View PostCharlieCluster7, on 21 iulie 2019 - 10:51, said:

Salut, urmeaza sa imi incep cariera pe mare si am nevoie sa aleg o banca pentru salariul in euro, iar in acelasi timp vreau sa imi fac si un plan pe termen lung.
As fi recunscator daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu alegerea potrivita a unei banci si a unui plan. Mai precis voi primi salariul maxim 8 luni pe an, in transe de 4luni,salariul fiind in jur de 3000E/luna. As dori sa aleg o banca potrivita la care sa imi deschid cont in euro cu card de debit atasat, de asemenea sa deschid un card de credit pe care doresc sa il folosesc in scopul achitarii cheltuielilor lunare, asigurari de sanatate, cumparaturi,etc.
Mentionez ca pe timpul in care nu sunt acasa, prietena si parintii se vor ocupa de gestionarea conturilor.
Din cate am gasit pana in prezent, ofertele de la ING par potrivite, voi ce parere aveti?


#11
CharlieCluster7

CharlieCluster7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2019

View Posttravelpouch, on 21 iulie 2019 - 12:39, said:

Deci salariul este platit direct in euro. Dar cheltuielile in ce monede vor fi? Că și asta e important.

Legat de un card de credit: da, sigur ca trebuie un card de credit. Nu ca sa te imprumuti, ca nu ai nevoie, ci ca sa te folosesti de functionalitatile lui. Rambursezi mereu integral suma cheltuita si atunci nu ai dobanzi. Jonglezi cu ratele si cu cashbackul cum vrei tu.
Cheltuielile vor fi in Lei, bineinteles. Legat de cardul de credit, exact la asta ma gandeam sa fac, sa profit de tot ce are mai bun si sa fiu intotdeauna atent sa platesc la timp.

#12
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
cel mai mare dusman pe care poti sa-l ai in capitalism este fara indoiala, banca !
un dusman extrem de puternic. indiferent ce vei face, pana la urma castiga.

Edited by benetusseryo, 21 July 2019 - 14:44.


#13
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.06.2010

View PostCharlieCluster7, on 21 iulie 2019 - 13:02, said:

Cheltuielile vor fi in Lei, bineinteles. Legat de cardul de credit, exact la asta ma gandeam sa fac, sa profit de tot ce are mai bun si sa fiu intotdeauna atent sa platesc la timp.

Atunci iti trebuie o modalitate eficienta de la schimba euro in lei, fara ca sa te jecmaneasca banca cu o rata de schimb execrabila. Sau fara sa ca trebuiasca sa ii scoti cash din banca ca sa ii plimbi la casa de schimb pentru un curs mai bun.

Nu vad decat o solutie, cu doua componente care pot functiona in paralel:

1. Deschizi un cont in euro la Unicredit, unde sa iti intre salariul. Acestui cont ii atasezi un card de debit in euro. In acest cont iti intra salariul. De asemenea, deschizi si un cont curent de lei, si ii atasezi si acestuia un card de debit de lei. Si vei avea urmatoarele posibilitati:
- o data pe zi, mi se pare ca intre orele 12 - 13, Unicredit te lasa sa schimbi euro in lei la cursul BNR, in limita a 1000 de euro. Treaba asta nu mai exista la nicio alta banca in Romania.
- independent de prima optiune, poti face top-up pe Revolut direct in euro cu cardul de debit mentionat mai sus; vei avea asadar acces la un curs de schimb euro-lei mai bun in afara orelor 12 - 13.

2. Iti faci un cont si card Revolut, ca sa poti jongla cu lei, euro si orice alta moneda mai ai tu nevoie. Daca nu stii Revolut, citeste mai intai topicurile anterioare pe subiect, ca sa te lamuresti.

Eu asa asa as face.

Sigur ca si Reiffeisen e o optiune, ca nu au comisioane, dar ma tem ca ei nu iti ofera curs de schimb BNR pentru euro.

View Postbenetusseryo, on 21 iulie 2019 - 14:42, said:

cel mai mare dusman pe care poti sa-l ai in capitalism este fara indoiala, banca !
un dusman extrem de puternic. indiferent ce vei face, pana la urma castiga.

Eu cred ca cel mai mare dusman pe care poti sa-l ai in capitalism (cel putin in capitalismul asta din estul Europei) este statul. Nu bancile.

Edited by travelpouch, 22 July 2019 - 11:42.


#14
CharlieCluster7

CharlieCluster7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2019

View Posttravelpouch, on 22 iulie 2019 - 11:38, said:



Atunci iti trebuie o modalitate eficienta de la schimba euro in lei, fara ca sa te jecmaneasca banca cu o rata de schimb execrabila. Sau fara sa ca trebuiasca sa ii scoti cash din banca ca sa ii plimbi la casa de schimb pentru un curs mai bun.

Nu vad decat o solutie, cu doua componente care pot functiona in paralel:

1. Deschizi un cont in euro la Unicredit, unde sa iti intre salariul. Acestui cont ii atasezi un card de debit in euro. In acest cont iti intra salariul. De asemenea, deschizi si un cont curent de lei, si ii atasezi si acestuia un card de debit de lei. Si vei avea urmatoarele posibilitati:
- o data pe zi, mi se pare ca intre orele 12 - 13, Unicredit te lasa sa schimbi euro in lei la cursul BNR, in limita a 1000 de euro. Treaba asta nu mai exista la nicio alta banca in Romania.


Mulțumesc pentru idee, într-adevăr la Unicredit aceasta oferta este cea mai buna, dar din câte am văzut este valabila doar pana la 31.12.2019. Nu pot fi sigur ca o vor extinde si asta imi da de gândit. In legătură cu Revolut, nu vreau sa imi asum riscuri cu banii, mai ales ca voi fi plecat luni bune si nu pot controla ce se întâmplă.

#15
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.06.2010
Merita sa incerci Revolut. Pentru asta este facut, pentru calatorii. Nu risti nimic, folosesti sume mici. Nu iti pui nici salariul, nici economiile acolo. Sume mici, cat sa iti acoperi o parte din cheltuieli. O sa iti placa, este o jucarie foarte faina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate