Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ce relatie a existat intre Maria Magdalena si Isus?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
Stie cineva sa demonstreze cu citate din Biblie?
Adica nu bullshituri ci direct quote din text.

Hai ...

#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 14.04.2005
caută şi tu pe youtube.

în documentarul ăsta ai şi citate :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z8Nn8rXHD5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Eu nu mi-aș pierde timpul cu uTube-ul. Pe vremea aia nu era nici curent, darmite camere video și net.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post__Dan__, on 21 iulie 2019 - 10:17, said:

Eu nu mi-aș pierde timpul cu uTube-ul. Pe vremea aia nu era nici curent, darmite camere video și net.
Ești foarte perspicace.

#5
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
Si nici martori oculari, care sa scrie ce au vazut, pe foi de papirus sau pergamente.
Si atunci, de unde s-au strans textele sacre?

#6
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016
Mediasick loveste din nou... :naughty:

#7
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,945
  • Înscris: 27.05.2010

View Postmediasick, on 21 iulie 2019 - 09:55, said:

Stie cineva sa demonstreze cu citate din Biblie?
Adica nu bullshituri ci direct quote din text.

Hai ...

Ce fel de relatie vrei sa demonstreza cine? Ca in prostia aia a lui Dan Brown sau ce?

#8
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017

View PostXlander, on 21 iulie 2019 - 10:29, said:

Mediasick loveste din nou... Posted Image

din nou si des.

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Se pare ca in pelerinajul lui isus prin toata zona israelului, unde locuiau iudeii, era foarte cunoscut pentru vorbirea si faptele lui.
isus isi dadea seama ca cei ce il abordau aveau probleme de care doreau sa scape. La fel cum astazi cei cu probleme apeleaza la ajutor .
Maria Magdalena  apeleaza la isus sperand la o rezolvare , si uneori "pacientii" se ataseaza de vindecatorul lor.

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Din unele manuscrise de la Marea Moarta dar si din alte apocrife se spune ca erau amanti, chiar daca nu convine bisericii, asa e scris

Edited by ciine, 21 July 2019 - 12:21.


#11
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmediasick, on 21 iulie 2019 - 09:55, said:

Stie cineva sa demonstreze cu citate din Biblie?
Adica nu bullshituri ci direct quote din text.
În apocrife e prezentat un moment în care Isus o sărută pe Maria, dar nu spune că pe gură. Ca un făcut exact acea parte a textului lipsește. Deci poa să fie și pe frunte și pe obraz.
Altă situație e când Pedro e gelos pe Maria.
Concret, putem spune că era foarte apropiată și apreciată de Isus, dar că ar fi fost amanți e pură speculație.


#12
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,826
  • Înscris: 10.09.2008
Maria Magdalena a fost prima care s-a dus la mormânt și i-a anunțat pe Petru și pe un alt ucenic că trupul lui Isus a fost luat și pus în alt loc.
După plecarea ucenicilor a rămas lângă mormânt plângând și a fost prima cu care Isus a luat contact și cea care s-a dus apoi și le-a vestit ucenicilor că l-a văzut pe Isus și a vorbit cu el.

Maria căuta corpul lui Isus, ca și cum avea drept asupra lui. „Domnule, dacă L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, şi mă voi duce să-L iau”.
La evrei soția avea acest drept sau după caz rudele apropiate.

Quote

Ioan 20
1 În ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineaţă la mormânt, pe când era încă întuneric; şi a văzut că piatra fusese luată de pe mormânt.
2 A alergat la Simon Petru şi la celălalt ucenic, pe care-l iubea Isus, şi le-a zis: „Au luat pe Domnul din mormânt, şi nu ştiu unde L-au pus.”
3 Petru şi celălalt ucenic au ieşit şi au plecat spre mormânt.
4 Au început să alerge amândoi împreună. Dar celălalt ucenic alerga mai repede decât Petru şi a ajuns cel dintâi la mormânt.
5 S-a plecat şi s-a uitat înăuntru, a văzut fâşiile de pânză jos, dar n-a intrat.
6 Simon Petru, care venea după el, a ajuns şi el, a intrat în mormânt şi a văzut fâşiile de pânză jos.
7 Iar ştergarul care fusese pus pe capul lui Isus nu era cu fâşiile de pânză, ci făcut sul şi pus într-un alt loc singur.
8 Atunci celălalt ucenic, care ajunsese cel dintâi la mormânt, a intrat şi el; şi a văzut şi a crezut.
9 Căci tot nu pricepeau că, după Scriptură, Isus trebuia să învie din morţi.
10 Apoi ucenicii s-au întors acasă.
Isus Se arată Mariei
11 Dar Maria şedea afară lângă mormânt şi plângea. Pe când plângea, s-a plecat să se uite în mormânt.
12 Şi a văzut doi îngeri în alb, şezând în locul unde fusese culcat trupul lui Isus; unul la cap, şi altul la picioare.
13 „Femeie”, i-au zis ei, „pentru ce plângi?” Ea le-a răspuns: „Pentru că au luat pe Domnul meu, şi nu ştiu unde L-au pus.”
14 După ce a zis aceste vorbe, s-a întors şi a văzut pe Isus stând acolo în picioare; dar nu ştia că este Isus.
15 „Femeie”, i-a zis Isus, „de ce plângi? Pe cine cauţi?” Ea a crezut că este grădinarul şi I-a zis: „Domnule, dacă L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, şi mă voi duce să-L iau.”
16 Isus i-a zis: „Marie!” Ea s-a întors şi I-a zis în evreieşte: „Rabuni!”, adică: „Învăţătorule!”
17 „Nu mă ţine”, i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.”
18 Maria Magdalena s-a dus şi a vestit ucenicilor că a văzut pe Domnul şi că i-a spus aceste lucruri.


#13
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016

View Postciine, on 21 iulie 2019 - 12:20, said:

Din unele manuscrise de la Marea Moarta dar si din alte apocrife se spune ca erau amanti, chiar daca nu convine bisericii, asa e scris
In Dead Sea Scrolls nu. Nu sunt manuscrise care fac referire sau contin informatii despre crestinismul timpuriu sau Isus Hristos.
Nici in alte evanghelii apocrife nu sunt dovezi ca ar fi fost insurat sau logodit sau altceva. Nicaieri.
Sunt prostii a la Dan Brown.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/72uLXSsP180?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostXlander, on 21 iulie 2019 - 14:46, said:

In Dead Sea Scrolls nu. Nu sunt manuscrise care fac referire sau contin informatii despre crestinismul timpuriu sau Isus Hristos.
Nici in alte evanghelii apocrife nu sunt dovezi ca ar fi fost insurat sau logodit sau altceva. Nicaieri.
Sunt prostii a la Dan Brown.

Si daca ar fi sotia lui , care e problema??? Cu ce demonstrezi tu contrariu ? Cumva cu biblia aprobata de biserica?, Biserica fiind cine? Cea care a tinut omenirea intr-un ev mediu perpetuu, cea care o face prostituata?
In plus de asta ,n-am zis nimic de Brown si nici nu stiu cine e.

Quote

Un manuscris vechi de aproape 1.500 de ani, aflat la British Library, a fost tradus recent din limba aramaică şi oferă informaţii noi, controversate, despre viaţa lui Iisus.
Traducerea a fost realizată de profesorul Barrie Wilson şi de Simcha Jacobovic.
Potrivit acestui manuscris, numit de experţi Evanghelia Pierdută, Iisus şi Maria Magdalena au avut împreună 2 copii, iar formula Fecioara Maria nu se referea iniţial la mama lui Iisus, ci la soţia lui.
Maria Magdalena a fost o personă mult mai important decât se ştia până acum, chiar dacă ea este menţionată foarte puţin în alte texte creştine.


Manuscrisul prezintă ipoteza conform căreia Magdalena a fost soţia lui Iisus. Teoria apare şi în alte texte apocrife, fiind preluată apoi în romane celebre, precum "Codul lui Da Vinci", de Dan Brown sau "Ultima ispită a lui Iisus", de Nikos Kazantzakis.

Edited by ciine, 21 July 2019 - 15:12.


#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016

View Postciine, on 21 iulie 2019 - 15:00, said:

Si daca ar fi sotia lui , care e problema??? Cu ce demonstrezi tu contrariu ? Cumva cu biblia aprobata de biserica?, Biserica fiind cine? Cea care a tinut omenirea intr-un ev mediu perpetuu, cea care o face prostituata?
Nu apare nicaieri informatia respectiva. Da, cu Scriptura existenta plus evangheliile gnostice, cu asta dovedim. :habarnam:
Cel putin nimeni nu demonstreaza pe principiul "ca asa vreau eu", ok?
Tu cum demonstrezi ? :naughty:

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostXlander, on 21 iulie 2019 - 15:12, said:

Nu apare nicaieri informatia respectiva. Da, cu Scriptura existenta plus evangheliile gnostice, cu asta dovedim. Posted Image
Cel putin nimeni nu demonstreaza pe principiul "ca asa vreau eu", ok?
Tu cum demonstrezi ? Posted Image
Cu sciptura existenta Posted Image, pamintul e plat si a fost facut in 7 zile, Maria era gravida si virginaPosted Image
asta e sursa credibila? Hai ba ma lasi

Edited by ciine, 21 July 2019 - 15:23.


#17
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016

View Postciine, on 21 iulie 2019 - 15:18, said:


Cu sciptura existenta Posted Image, pamintul e plat si a fost facut in 7 zilePosted Image asta e sursa credibila? Hai ba ma lasi
Daca dai 10 Biblii la 10 oameni si-i lasi sa citeasca, apoi sa-i intrebi ce-au inteles, ehee...tine-te bine.
Nu e plat. 6 zile, mai exact, aici, pe Terra. Cu ceasul in mana. Dar oare stii tu cat timp a trecut in acele 6 zile la marginile Universului ? :naughty:

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostXlander, on 21 iulie 2019 - 15:25, said:

Daca dai 10 Biblii la 10 oameni si-i lasi sa citeasca, apoi sa-i intrebi ce-au inteles, ehee...tine-te bine.
Nu e plat. 6 zile, mai exact, aici, pe Terra. Cu ceasul in mana. Dar oare stii tu cat timp a trecut in acele 6 zile la marginile Universului ? Posted Image
Da bree era prostituata dar stii ca aveu  copii impreunaPosted Image , cam asa suna replica ta

Edited by ciine, 21 July 2019 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate