Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dovada ca astronautii au fost pe Luna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#37
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
nu va mai certati ca in 4 ani merg astia inapoi pe luna si se lamureste treaba
dar de ce merg eu tot nu inteleg

#38
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpetre69, on 22 iulie 2019 - 09:37, said:

nu va mai certati ca in 4 ani merg astia inapoi pe luna si se lamureste treaba
dar de ce merg eu tot nu inteleg
Uite eu as vrea sa merg pe luna inapoi, in numele Romaniei, sa aterizez fix acolo unde au aterizat americanii prima oara, sa iau steagul lor si sa-l rup in doua, iar in loc sa infig steagul romanesc, care sa falfaie mandru.

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Nu se falfaie ca nu este atmosfera.

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPiticVerde, on 22 iulie 2019 - 09:05, said:

Eu nu tin parte la nimeni.Ce este palpabil si interesant.NASA sustine ca nu mai are nici o piatra din sutele de kg aduse pe pamant

Unde sustine asta?

Eu vad ca se pot si imprumuta mostre de la ei, deci nici vorba de ce zici tu...

#41
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View Postfastcojo, on 21 iulie 2019 - 17:44, said:

Se intreaba lumea aici la ce bun "plimbarile" pe Luna.Va dau cel putin un exemplu practic: pampersii, pe care nu mai stiti sa-i dezobisnuiti pe copii vostri (cei care aveti) sa-i foloseasca, au fost inventati pentru astronauti.
Atentie, am spus astronauti, caci cosmonautii (adica sovieticii) faceau la "haznaua din fundul curtii", la fel ca 43% (parca atata este procentul) din casele romanesti.
Probabil ca acei 43% sunt cei care si cred teoria conspirationista de inspiratie sovietica


Cum naiba sa curga apa in imponderabilitate???
Dar tu crezi ca toate rezervoarele de lichid trebuie musai sa aiba presiune zero in ele?
Hai ca la asta nu te-ai gandit. Posted Image

View PostPopaXXX, on 22 iulie 2019 - 09:50, said:

Uite eu as vrea sa merg pe luna inapoi, in numele Romaniei, sa aterizez fix acolo unde au aterizat americanii prima oara, sa iau steagul lor si sa-l rup in doua, iar in loc sa infig steagul romanesc, care sa falfaie mandru.
Dar ce-ti veni bre? Nu poti sa ti-l infigi pe al tau alaturi?
Mare e gradina si ce ciudati au sarit gardul!

#42
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postpacopaco1967, on 21 iulie 2019 - 10:58, said:

Adica faci calatoria [...] si vii cu cateva poze amarate, care pe urma zici ca s-au pierdut ?

View PostPiticVerde, on 22 iulie 2019 - 09:05, said:

NASA sustine ca nu mai are nici o piatra din sutele de kg aduse pe pamant ,iar filmarile spun ei... au disparut.

Cineva cu răbdare este rugat să le explice colegilor cum informațiile se pot găsi pe Internet și că nu trebuie să credem tot ce auzim stând la coadă la compensate.

#43
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Au pierdut o gramada, dar mai au destule...

NASA Has Lost Hundreds of Its Moon Rocks, New Report Says

#44
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Aici e aceeasi fauna de primitivi ca si in cazul fetei aceleia adoptata de curand.
Din pacate au si drept de vot!
Asta apropo de steag si fake-news.

#45
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostCousteau, on 22 iulie 2019 - 12:24, said:

Dar ce-ti veni bre? Nu poti sa ti-l infigi pe al tau alaturi?
Mare e gradina si ce ciudati au sarit gardul!
Pai daca nu au mai fost de 50 de ani, o sa revendic luna in numele Romaniei, americanii se pot sterge pe bot de ea. De aproape 40 de ani ei vand parcele cu pamant pe luna, dar nu au mai investit nimic in tehnologia necesara calatoriilor spatiale. Daca ajungem noi acolo, ne vom declara suveranitatea asupra lunii si vom vinde noi legal apoi parcele lunare, iar cu banii stransi vom coloniza si construi baze spatiale pe luna.

#46
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Nu poti sa revendici nimic.

"UN Outer Space Treaty, signed in 1967 by countries including the US, the Soviet Union and the UK:

"Outer space, including the Moon and other celestial bodies, is not subject to national appropriation by claim of sovereignty, by means of use or occupation, or by any other means."

#47
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Și poți să te fac stapin pe luna, sau sa decizi soarta ei ???
Dacă vine un marțian și spune că este teritoriul lui ???

#48
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostPopaXXX, on 22 iulie 2019 - 09:50, said:

iar in loc sa infig steagul romanesc, care sa falfaie mandru.

Adica "ni se falfaie".
Cel putin politicienilor romani, dar si celorlalti...

View PostCousteau, on 22 iulie 2019 - 12:24, said:

Dar tu crezi ca toate rezervoarele de lichid trebuie musai sa aiba presiune zero in ele?
Hai ca la asta nu te-ai gandit. Posted Image


Ba eu m-am gandit, dar am intrebat cum curge, sau mai exact ce se intampla cu jetul DUPA ce iese din rezervoare/tevi/baterie monocomanda!

De fapt, eu stiu si ca nu-si va pastra forma de jet si se va dispersa in picaturi incontrolabile, si ca nu se va duce singura la o scurgere/recuperare de lichide, si mai ales stiu ca nimanui intreg la cerebel de la Nasa nu-i va trece prin minte sa trimita in spatiu sute de litri/kilograme de apa ca sa se spele astronautii pe maini si sa traga apa la "viseu"....

View Postedy_wheazel, on 22 iulie 2019 - 09:51, said:

Nu se falfaie ca nu este atmosfera.

Trec startrecii pe acolo cu ZGOMOT si cu warp taspe, si sa vezi ce-o sa li/ni se mai falfaie

View Postpetre69, on 22 iulie 2019 - 09:37, said:

dar de ce merg eu tot nu inteleg

Pentru ca pot!?

#49
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

Quote




Ba eu m-am gandit, dar am intrebat cum curge, sau mai exact ce se intampla cu jetul DUPA ce iese din rezervoare/tevi/baterie monocomanda!

De fapt, eu stiu si ca nu-si va pastra forma de jet si se va dispersa in picaturi incontrolabile, si ca nu se va duce singura la o scurgere/recuperare de lichide, si mai ales stiu ca nimanui intreg la cerebel de la Nasa nu-i va trece prin minte sa trimita in spatiu sute de litri/kilograme de apa ca sa se spele astronautii pe maini si sa traga apa la "viseu"....


Baia sau msi bine zis cabina de dus e incinta inchisa. La fel ca la toaleta, lichidul e supt in alte rezervoare prin pompa de vid care reduce putin presiunea asa ca apa sau urina se duc rapid pe teava. Nu se imprastie nici o picatura de acolo. Le-o suge!
Apoi, apa se curata, purifica, se recicleaza adica. Si apa din transpiratie se colecteaza si se recicleaza.

#50
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostRamuran, on 22 iulie 2019 - 17:07, said:

Nu poti sa revendici nimic.
"UN Outer Space Treaty, signed in 1967 by countries including the US, the Soviet Union and the UK:
"Outer space, including the Moon and other celestial bodies, is not subject to national appropriation by claim of sovereignty, by means of use or occupation, or by any other means."
Sa fie la ei, Romania nu a semnat asa ceva, nu se aplica in cazul nostru.

#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Asa este, imbecilii nu au nevoie de tratate.
Eventual tratamente, dar se pare ca si alea sunt inutile.
O tin pe-a lor, spre distractia celorlalti.
:lol:

Luna e "proprietate universala", a tuturor si a nici unuia, s-a facut tratatul tocmai pentru a stavili actiuni unilaterale, potential periculoase pentru umanitate. Asta nu inseamna ca nu poate oricine sa incerce misiuni acolo, daca are tehnologia si banii necesari. Problema a fost intotdeauna - dupa misiunile din anii 70- ca nu e nimic de facut acolo, in afara de etapa in cadrul unui program mai complex, de ex, "antrenament" ptr. misiuni pe Marte sau mai departe. Exploatarea eventualelor resurse minerale e inca mult prea scumpa ca sa intre in discutie, afara de speculatii ieftine, care sa umple ceva goluri prin reviste.

#52
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Nu Luna e problema momentan, dupa cum bine subliniaza si colegul de mai sus. In schimb, spatiul extraterestru da. Acolo va fi urmatorul "razboi rece" pentru superioritatea spatiala si militarizarea spatiului. Tratatul interzice doar armele de distrugere in masa. Oricum in situatia actuala, satelitii au dubla utilitate, civila si militara, cred ca nu e nimeni naiv sa creada altceva, chiar daca nu e o utilitate militara activa, ci mai degraba in scopuri pasive.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CAM9gvH7gFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mdEegBUrDgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#53
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostRosebud09, on 23 iulie 2019 - 14:33, said:

Baia sau msi bine zis cabina de dus e incinta inchisa. La fel ca la toaleta, lichidul e supt in alte rezervoare prin pompa de vid care reduce putin presiunea asa ca apa sau urina se duc rapid pe teava. Nu se imprastie nici o picatura de acolo. Le-o suge!
Apoi, apa se curata, purifica, se recicleaza adica. Si apa din transpiratie se colecteaza si se recicleaza.
Discutia cu apa a plecat de la bateria monocomanda, pare-se inventata de Nasa.....

#54
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Apropo, am vazut ieri pe Rock TV, un videoclip cu niste roacheri care aselenizau si cantau pe luna. Deci daca pana si o trupa rock de duzina si-a permis sa toarne un clip convingator in care arata de chiar zici ca-s pe luna, atunci NASA cu miliardele ei, va dati seama ce poate face!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rr8ljRgcJNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate