Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cum obtin sunet Dolby de la aplicatiile Sony Android TV, am doar PCM

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Salut!

Problema: nu reusesc sa obtin sunetul original de la aplicatiile Android gen HBO GO sau Youtube, receiver-ul imi arata ca are semnal PCM 2.0.

Am urmatorul setup:
1. TV Sony seria XF85, Android Oreo
2. Receiver: Yamaha RX-v481

Cele 2 sunt legate prin HDMI ARC (sloturile indicate pentru fiecare) si Optic. TV-ul e configurat la sunet pe Auto (non PCM), dezactivat prelucrarile facute de el caci intentia e sa fie facut totul de receiver.

Ce am testat si obtinut:
1. Am facut download filme de test Dolby/DTS, puse pe USB, rulate cu video player-ul TV-ului => obtin DD/DTS fara probleme.
2. Reusit dupa multe chinuri sa obtin DD si de la TV cu RDS SMART card; a trebuit sa pun Primary language for sound: English in setarile pentru Digital scan. Anterior aveam Romanian si apoi English si imi scotea la fel, 2.0 PCM. Testat pe PROTV HD.

Prin cele 2 puncte anterioare am eliminat orice problema de setup pe receiver sau incompatibilitate de cablu, dovedesc ca e ok pe partea asta.
Vreo idee cum obtin si la aplicatiile Android acelasi lucru? Ma astept ca pe HBO GO macar GOT sa aiba Dolby la sunet.

Multumesc anticipat.

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai vezi ce intrare in receiver foloseste. Eu de exemplu cu un receiver Yamaha dar cu tv Panasonic nu am Dolby decat pe optic. Pe Netflix trebuie mereu sa schimb intrarea din receiver.
Am cuatat pe net si am citit ca panasonic nu stie Dolby pe HDMI din AUX ci doar pe optic. Da, asa considera tv-ul ca e Netflix din aplicatia tv ca fiind AUX si nu mai decodeaza Dolby. La posturile TV stie si prin HDMI si da doar in engleza la RDS.
Cauta si tu...

Edited by Seteh, 20 July 2019 - 22:39.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017
Vezi daca te ajuta discutia de aici: https://community.so...gh/td-p/2366395

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Youtube sigur nu are Dolby.
HBO GO e posibil ca nici el - e ptr mobile in special - un stream dolby papa destula latime de banda, deci e posibil sa nu fie luata in calcul optiunea.

#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Samsung-ul meu recunoaste Dolby Digital pe Youtube si-l trimite prin HDMI catre soundbar. O fi defect?!

Edited by iZet, 21 July 2019 - 11:36.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu toate sursele iti ofera sunet dd si nici toate canalele din grila rds .
Sigur ai pe national geografic hd  pe pro tv hd si  hbo hd.
Din youtube free nu ai dd poate la abonament

#7
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Se poate obține sunet Dolby Digital / DTS si cu Kodi

HBO GO este o glumă de aplicație de filme... dacă vrei imagine si sunet de calitate pentru streaming "legal"  atunci Netflix si Amazon Video (pentru România)

La tunerul tv verifică butonul pentru optiuni cale sunet (jos in stânga pe telecomanda) si alegi versiunea engleză, original, etc pentru Dolby Digital sau AAC si sunetul este net superior !

Edited by KapitaK, 21 July 2019 - 14:02.


#8
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003

 iZet, on 21 iulie 2019 - 11:36, said:

Samsung-ul meu recunoaste Dolby Digital pe Youtube si-l trimite prin HDMI catre soundbar. O fi defect?!
Poti sa-mi dai exemplu un videoclip/link pe care ti-l ruleaza cu DD te rog?
HBO pe pagina lor spune ca ruleaza in RO cu DD 5.1: https://www.hbo.ro/article/hbo-hd_3629 -> e adevarat ca ptr aplicatia HBO GO nu gasesc detalii dar cumva mi-a ramas o amintire ca macar Game of Thrones ar avea sunet 5.1.
Nu doresc sa instalez Kodi doar ca sa rulez Youtube sa obtin astfel sunetul, e ca si cum l-as trece PCM prin receiver si i-as aplica acolo scenele specifice de DD.

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Indiferent daca setez PCM ori Bitstream (ori daca redau prin boxele tv-ului sau prin soundbar), imi arata bifata optiunea Dolby Digital

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nZaLpZue7us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003

 iZet, on 21 iulie 2019 - 21:12, said:

Indiferent daca setez PCM ori Bitstream (ori daca redau prin boxele tv-ului sau prin soundbar), imi arata bifata optiunea Dolby Digital

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nZaLpZue7us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ok, niciun rezultat, acelasi lucru; la tine sigur nu iti arata informatia de dupa transformarea din receiver? Esti sigur ca e cea de la input?

#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Asa imi arata in meniul televizorului. Pe soundbar nu imi arata ce tip de stream e.

#12
LydiaGoodwin

LydiaGoodwin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2020
Din câte știu, este posibil ca benzile să nu fie aprobate

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Hbo Go are sunet doar stereo, nu DD, punct.Transmisia pe cablu CATV pentru HBO are DD.

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Iar pentru asta, cel putin pentru cei care au RDS, se va seta limba audio pe engleza, nu pe romana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate