Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Reziliere contract RCS & RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017
Va rog să mă ajutați cu niște sfaturi.

Contract rcs-rds încheiat in martie. O luna mai târziu titularul contractului, de peste 90 de ani, cu început de demență, cade în curte.....mă rog, nu intru în detalii, de atunci omul e internat la căminul de bătrâni sub supraveghere permanentă.
Locuia singur, așa că acum casa e goală.
Cei de la rds au spus la telefon că trebuie să vină titularul să rezilieze și să plătească nu știu ce taxă, care ar reprezenta plata abonamentului până se împlinesc cei 2 ani de contract.

Bătrânul, titularul contractului, nu e proprietarul casei, în cazul ăsta  poate face proprietarul ceva? Dacă nu mai plătește facturile?  
Funcționara de la rds se făcea că nu pricepe că nu e proprietar și o tot dădea înainte cu titularul de contract și cu taxa de reziliere.

#2
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.11.2005
Simplu:merge la protecția consumatorului face o plingere și se rezolva tot după o saptamina-10zile

#3
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017
Să înțeleg că taxa aia nu e legală, nu?

#4
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Taxa nu e legala daca nu a beneficiat de promotie.
Pana la urma care e scopul de a rezilia... lasa asa, te bucuri de el pana il taie ei, si dupa aia pa si la revedere, ca daca are omul 90 de ani si nici n-are proprietati ce pot fi mostenite... mult succes recuperatorilor rcs-rds sa recupereze ceva de la un decedat.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 der25, on 20 iulie 2019 - 21:10, said:

Va rog să mă ajutați cu niște sfaturi.

BătrĂąnul, titularul contractului, nu e proprietarul casei, Ăźn cazul ăsta  poate face proprietarul ceva? Dacă nu mai plătește facturile?  
Funcționara de la rds se făcea că nu pricepe că nu e proprietar și o tot dădea Ăźnainte cu titularul de contract și cu taxa de reziliere.

Titularul de contract are obligatii contractuale nu proprietarul casei.
Obligatii care sunt in functie de ce scrie in contract.  Daca nu plateste, vin aia si il deconecteaza dar, pentru un nou contract la adresa, cred ca vor trebui achitate datoriile

#6
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 der25, on 20 iulie 2019 - 21:20, said:

Să ĂŽnțeleg că taxa aia nu e legală, nu?
Da, taxa este ilegala.
Detaliază problema intr-o sesizare ANPC.

#7
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017
Am înțeles, proprietarul iese din discuție.
Urmeaza să întrebe luni la rds dacă se poate cu procură. Notarul a cerut 500 de lei să se deplaseze la cămin dar a zis că dacă e vorba de demența.....că să vorbească cu el, să vadă dacă se poate.
Complicată situație.
Să ajungi să plătesti niște servicii pe care nu le folosești. Ar trebui, dacă nu plătesti o lună....deconectare si gata.

#8
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Nu da banii degeaba la notar.
Vezi de treaba ta, nu iti complica viata aiurea.
Pana la urma tu chiar ai de gand sa platesti lunile alea in avas care ti le cer despagubire sau cei 500 lei la notar?
Nu mai bine ramai cu contractul pana la termen sa beneficiezi de el daca tot planuiesti sa dai banii (si ii dai si lunar, nu tot odata), asta daca nu se intampla altceva intre timp si devine contractul nul si se va rezilia pe baza certificatului de deces?

Edited by VIGame, 20 July 2019 - 21:58.


#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E mult prietene 500 lei.. Ia o hartie de la azil sau medicul de familie din care sa rezulte incapacitatea batranului si faptul ca nu mai locuieste la adresa ci la azil si incearca sa rezolvi, chiar daca vor fi penalitati de rezilere anticipata.  Sau il lasi neplatit, o luna-doua, poate il inchid singuri.

Edited by Kres, 20 July 2019 - 21:58.


#10
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017

 VIGame, on 20 iulie 2019 - 21:56, said:

Nu mai bine ramai cu contractul pana la termen sa beneficiezi de el daca tot planuiesti sa dai baii

Nu beneficiaza nimeni de contract, casa e la țară și acum e goală. După deces va fi vândută.

#11
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Chiar si-asa, decat sa arunci banii pe nimic dintr-o data... mai bine lasi asa si platesti "in rate" pana la termen sau deces, ce intervine mai rapid, eventual il dai la un vecin sa se foloseasca de el.

#12
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017

 Nimcid25, on 20 iulie 2019 - 21:50, said:

Da, taxa este ilegala.
Detaliază problema intr-o sesizare ANPC.

Dar până la taxă, cine depune cererea de reziliere?
El nu poate fizic să meargă, notarul zice că dacă vede că e demență, e complicat și acum am aflat ca daca are dementa îi trebuie tutore sau nu stiu cum îi zice.

Noaptea minții Posted Image

Vă dați seama că nu se mai apucă nimeni de notar in cazul ăsta. Cine îi dă 500 lei?

Edited by der25, 20 July 2019 - 22:09.


#13
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 der25, on 20 iulie 2019 - 22:07, said:



Dar până la taxă, cine depune cererea de reziliere?
El nu poate fizic să meargă, notarul zice că dacă vede că e demență, e complicat și acum am aflat ca daca are dementa ĂŽi trebuie tutore sau nu stiu cum ĂŽi zice.

Noaptea minții Posted Image

Vă dați seama că nu se mai apucă nimeni de notar in cazul ăsta. Cine ĂŽi dă 500 lei?
Tu ce grad de rudenie ai cu titularul?

#14
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Astia nu accepta reziliere telefonica sau online?
Ca stiu pe cineva care la concurenta a reziliat simplu asa. La RCS-RDS trebuie sa dai cu subsemnatul ca la securitate?

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă are probleme psihice, trebuie să aibă o foaie care să ateste asta.
Mergi cu ea la un POP Digi și le-o arăți, dacă nu vor, îi ameninți cu ANPC, iar dacă nu cedează, faci o sesizare online la ANPC

#16
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017

 KyKyKyKy, on 20 iulie 2019 - 22:11, said:

Dacă are probleme psihice, trebuie să aibă o foaie care să ateste asta.


Are, că altfel nu-l internau la căminul ăsta, e un fel de cămin-spital.
A spus și asta funcționarei rds, răspunsul pe care-l recită este că titularul trebuie să depună cererea la rds.
Cred că în final, va plăti in continuare cei 2 ani sau până la deces.

Trăiască RDS.

#17
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Incearca totusi sa mergi pe calea ANPC si ANCOM, fa o sesizare simpla, nu pierzi nimic.

#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 der25, on 20 iulie 2019 - 21:10, said:

Va rog să mă ajutați cu niște sfaturi.

Contract rcs-rds încheiat in martie. O luna mai târziu titularul contractului, de peste 90 de ani, cu început de demență, cade în curte.....mă rog, nu intru în detalii, de atunci omul e internat la căminul de bătrâni sub supraveghere permanentă.
Locuia singur, așa că acum casa e goală.
Cei de la rds au spus la telefon că trebuie să vină titularul să rezilieze și să plătească nu știu ce taxă, care ar reprezenta plata abonamentului până se împlinesc cei 2 ani de contract.

Bătrânul, titularul contractului, nu e proprietarul casei, în cazul ăsta  poate face proprietarul ceva? Dacă nu mai plătește facturile?  
Funcționara de la rds se făcea că nu pricepe că nu e proprietar și o tot dădea înainte cu titularul de contract și cu taxa de reziliere.
Daca are dementa si nu se descurca singur, in mod normal trebuie pus sub interdictie> numit un tutore/curator care poate sa faca toate treburile astea in numele sau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate