Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Achizitie 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
razvan_crm

razvan_crm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.05.2019
Salut, as vrea sa strang bani de un telefon, aproximativ 1000-1500 de lei
Ma gandesc la urmatoarele optiuni
  • Iphone 7 / 7 Plus la mana a 2-a
  • S8 la mana a 2-a
  • Mate 20 Lite nou
  • Un xiaomi nou, oricare sa fie si frumos
Cel mai mult as vrea sa imi iau un Iphone 7, pentru ca imi place ca e compact si se misca super bine, cu o camera buna, plus ca de android m-am saturat la cate buguri intampin

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si ma rog, cate bug-uri intampini la android ? Ca eu folosesc android deja ca telefon principal de multi ani si n-am nici un bug...

#3
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
iPhone 7 deja e vechi. Minim un iPhone 8.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Xiaomi clar.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,331
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca folosesc android de vreo 6 ani. habar n-am ce buguri vezi tu in telefoanele recente cu android.
la iphone e ca la volkswagen, trebuie sa cauti sa vezi ce probleme a avut fiecare model.
de exemplu la iphone 7 au un recall: https://support.appl...ne-7-no-service
si alte lucruri care trebuiesc cautate. eu le stiu din random videos de pe youtube si google, dar daca tu o sa-ti dai banii pe asa ceva ar fi bine sa te apuci sa citesti.
in fine, era samsung a40 la 950 RON. mi se pare decent si e un telefon compact. are 1,2 inchi de ecran in plus fata de iphone 7 s este cu 6 mm mai inalt. nu are cea mai buna camera din lume sau cel mai bun procesor, dar pentru facebook/insta si fara jocuri o sa te descurci.
daca vrei jocuri ia xiaomi.

Edited by bobitad, 20 July 2019 - 21:42.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postrazvan_crm, on 20 iulie 2019 - 21:06, said:

Un xiaomi nou, oricare sa fie si frumos

+10.

#7
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Iphone nu stiu cum e ca nu am ,dar banuiesc ca e performant si de foarte buna calitate doar ca are ecran mic, sa dau bani multi pe un ecran asa mic nu as da.
In schimb am xiaomi r7 plus , mie cam la toate xiaomi imi place designul, am butonat unul in magazin care avea design super fain cu marginile subtiri de tot dar nu
mai stiu modelul. costa pe la 1400-1500 ron.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Vezi ca Xiaomi au unele modele cu baterie mare si autonomie foarte buna.Aceasta marca are cel mai bun raport pret/performanta/calitate componente.

#9
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View PostTruculMagic, on 20 iulie 2019 - 21:11, said:

Si ma rog, cate bug-uri intampini la android ? Ca eu folosesc android deja ca telefon principal de multi ani si n-am nici un bug...
Uite, iti zic eu unul: samsung a20e, android pie stock cu care a venit telefonul, nu primeste notificari pe whatsapp dupa 5-10 min de repaus. Nu e de la setari, e topic pe xda.
Ce e de facut? Asteptat update cand o vrea samsung...
Cred ca e mega exagerat sa zici ca android e fara buguri.

Eu as lua 7plus, fara sa clipesc.

Edited by trandafirdoru, 20 July 2019 - 21:59.


#10
razvan_crm

razvan_crm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.05.2019

View Postbobitad, on 20 iulie 2019 - 21:40, said:

cred ca folosesc android de vreo 6 ani. habar n-am ce buguri vezi tu in telefoanele recente cu android.
la iphone e ca la volkswagen, trebuie sa cauti sa vezi ce probleme a avut fiecare model.
de exemplu la iphone 7 au un recall: https://support.appl...ne-7-no-service
si alte lucruri care trebuiesc cautate. eu le stiu din random videos de pe youtube si google, dar daca tu o sa-ti dai banii pe asa ceva ar fi bine sa te apuci sa citesti.
in fine, era samsung a40 la 950 RON. mi se pare decent si e un telefon compact. are 1,2 inchi de ecran in plus fata de iphone 7 s este cu 6 mm mai inalt. nu are cea mai buna camera din lume sau cel mai bun procesor, dar pentru facebook/insta si fara jocuri o sa te descurci.
daca vrei jocuri ia xiaomi.
As fi stupid sa aleg A40 în loc la IPhone 7,dosr pentru ca arata mai bine. Am colegi de lucru care au și iPhone 6s și se mișcă super încă, fata de telefoanele samsung care după 2 luni vrei altul. De aceea am pus doar S8 la opțiuni.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Posttrandafirdoru, on 20 iulie 2019 - 21:58, said:

Uite, iti zic eu unul: samsung a20e, android pie stock cu care a venit telefonul, nu primeste notificari pe whatsapp dupa 5-10 min de repaus. Nu e de la setari, e topic pe xda.
Ce e de facut? Asteptat update cand o vrea samsung...
Cred ca e mega exagerat sa zici ca android e fara buguri.

Eu as lua 7plus, fara sa clipesc.

Vorbim de telefoane cu android cat de cat ok, nu mizerii de 600lei... , ca tot le comparati cu iphone. Si pe iphone n-ai astfel de bug-uri sau ce ? La 6-700lei singurul telefon pe care l-as cumpara si ar fi ok, ar fi ceva cu android one sau xiaomi redmi note 7, sub nici o forma samsung.

#12
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Xiaomi Redmi Note 7 : https://www.cel.ro/t...-pMCYzNDMqNw-l/

Xiaomi MI 9 SE : https://www.emag.ro/...e/pd/DSWYD5BBM/

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mi9 se il iei din china pe la 1000lei. Mi9 a fost acum 1-2 zile pe amazon italia vandut de un magazin serios la 300euro.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
care ati mai primit in ultima vreme pachete din China in Bucuresti ?    La ce oficiu postal ajung ? Ultuma ora era la mama naibii .....

#15
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Mi 8 e o alegere mai buna la la Xiaomi in bugetul tau: https://www.price.ro...d=2011322&asc=1

Mi 9 SE e midrange.

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Xiaomi mi9t e Best buy

#17
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View PostTruculMagic, on 20 iulie 2019 - 22:16, said:



Vorbim de telefoane cu android cat de cat ok, nu mizerii de 600lei... , ca tot le comparati cu iphone. Si pe iphone n-ai astfel de bug-uri sau ce ?
Vorbeam de android, nu de pretul lui a20e. Bugurile sunt ale androidului. De androidul laudat vorbeam, "fara niciun bug". Bug care este si pe note 9 din ce vad pe xda. Nu pretul conteaza cand e vorba de android. Conteaza timpul si disponibilitatea posesorului de a-l configura la nesfarsit.
Nu, pe ios n-am avut niciodata buguri de astea grave, sa ai mesaje de primit si el sa doarma in bocanci, fie ca e 5s, fie ca e xs max, sistemul de operare e acelasi, chiar daca hardwareul difera la greu.

Edited by trandafirdoru, 21 July 2019 - 00:18.


#18
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013

View Postbobalex18, on 21 iulie 2019 - 00:12, said:

Xiaomi mi9t e Best buy

9T si 9SE sunt modele de mijloc, inferioare fata de Mi8 (flagship-ul Xiaomi de anul trecut) https://www.gsmarena...3&idPhone2=9065

Mai nou nu inseamna mai bun!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate