Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ulei de motor Ford focus 3 facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.07.2009
Va salut,
De putin timp am achizitionat un Ford focus 1,5 TDCI, 120 CP, 88 kw, fabricatie 2015.

Ar trebui sa schimb uleiul, si cum nu cunosc masina bine inca, poate ma ajutati cu niste sfaturi, pareri etc.

1. Ce tip de ulei trebuie la un astfel de motor? Am vazut pe internet variante cum ar fi 0W-30 sau 5W-30 (in special Castrol - recomandat de Ford). Intr-un manual de utilizare descarcat de pe site-ul ford, la motorul meu precizeaza ca trebuie 0W-30. Dar multi utilizatori de Ford spun ca pe motorizare identica folosesc 5W-30 si n-au probleme. Care este diferenta dintre ele??
2. Ce cantitate de ulei intra la un schimb? Ajung oare 4 litri, sau trebuie sa iau un bidon de 5 litri?
3. La un schimb de ulei in service, in afara de ulei si filtrul de ulei, mai trebuie cumparat ceva pt aceasta interventie? Masina mea anterioara era mult mai veche (2002) si acolo luam doar ulei si filtru de ulei cand faceam schimbul.

Va multumesc.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Strasnic motor ai vad ca nici calculatorul ravenoil nici cel opie nu il stie.
Pune uleiul recomandat in manual de producator. Nu stiu la 1.5 dar la Ford 1.0 stiu ca orificiile sunt asa de mici incat orice alt ulei mai lent (cod SAE mai mare) ar avea probleme de curgere si in cativa ani s-ar distruge motorul.
Grija mare de unde iei daca vrei Castrol, prin Romania umbla si contrafacut.
Vezi care e codul de aprobare Ford pt motoare turbo diesel si poti dupa lua linistit uleiuri de la alti producatori.
Eu de exemplu am Renault turbo benzinar, cod RN710 si asa pot umbla cu uleiuri aprobate de Renault pt motoare turbo benzinare dar de calitate superioara Elf-ului, partenerul Renault.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B43eA709zO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SpeedDemon, 20 July 2019 - 19:24.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Manualul masinii este sfant.
Fa-ti rost de unul si vei avea toate informatiile de care ai nevoie.
Eu as respecta ce scrie in carte,nu ce se scrie pe forumuri.

Edited by adisz, 20 July 2019 - 19:21.


#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Trebuie sa pui ceva ce respecta norma Ford WSS-M2C950-A. SI da, uleiul e 0w30.
4 litri iti ajung.
Filtrul de combustibil si pe cel de aer sa le schimbi.

#5
ciupakapra

ciupakapra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Exact...si pe filtrul de ulei sa-l schimbi facultativ....Posted Image

#6
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Toate fordurile pe care le-am vazut diesel foloseau numai 5w30, si n-aveau nici o problema cu ele.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017
Pune de la Bunica, E sfant !!

#8
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
https://applications...(88-kw)-(2015-) Uite aici. Vezi ca initial Fill e 4.25, ia-ti 5 litri.

Edited by valentincr, 21 July 2019 - 00:59.


#9
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.07.2009
Am incercat si eu cu aplicatia Castrol, zilele trecute nu mergea pt. modelul meu, nu gasea nimic. Vad ca merge acum. Mersi de ajutor :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate