Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

antrenament pattern recognition

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
recunoasterea tiparelor reprezinta un factor esential in ceea ce priveste inteligenta umana. am gasit un studiu care demosntreaza ca daca privesti un anumit timp la fractali generati pe ecran , ai parte de o imbunatatire a activitatii cognitive si te ajuta in cazul unor boli mentale si neurodegenerative.
iata studiul
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4502359/
iata si un clip cu fractali generati de softuri automate , a caror privire duce la o imbunatatire a abilitatilor cognitive , mai ale ale persoanelor in varsta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t6jlhqNxRYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
Si, ai observat vreo diferenta?

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cum sa nu, nu vezi ce inteligibil scrie acum ?! ;)

#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Interesant.
Ai incercat sa privesti fractalii respectivi ?

Am citit introducerea teoriei, evident ca am deja o opinie (ha ha, hai sa zic "prima impresie"), s-ar putea sa ajute la ceva.
Nu foarte mult, adica nu la modul "bag fractali fratelo pana ajung geniu" dar in eliminarea unor probleme si marirea capacitatii de absorbtie a info noi (cu diverse atenuari a unora vechi) cred ca ar putea avea efecte bune observabile.

edit - o alternativa moka ar fi o plimbare prin padure; nu-mi dau seama acum daca ar fi mai buna sau mai proasta decat fractalii computerizati da' as vedea efectul intr-o zona asemanatoare (si pana citesc mai mult, as ghici ca plimbarea prin padure e mai buna)

De pilda :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/478TeAxm12g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(nu atata de privit la ecran cat de facut pe bune asa plimbari)

Edited by theMisuser, 20 July 2019 - 16:56.


#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Si trebuie sa vezi tot clipul de 10 ore???

#6
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
Eu m-am uitat un minut si am ametit.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cat vrei tu numai sa faci chestia asta des

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Mda. M-am plictisit de citit.
Concluzia mea e ca merita incercate ambele metode. Si fractalii computerizati si plimbarile prin padure.
Cand te saturi de una, treci la cealalta :)

Oricum, interesanta teorie. Am ceva rezerve da' interesanta oricum (maxim 15% am citit - poate e mai buna mai tarziu).

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Problema la aia cu fractalii este că nu știi ce rahat de informație subliminală este pitită acolo și te trezești că faci lucruri ciudate: vorbești japoneză, rezolvi Conjectura lui Hodge, iei bacul Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate