Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Notificari apel pierdut pe alte deviceuri din casa.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Salut. Cum spune si titlul, as dori sa primesc o notificare pe deviceurile imprastiate prin casa (telefoane vechi, tablete etc) in mom in care pierd un apel. Momentan folosesc Call alert care trimite un email dar nu e f fiabil. Uneori trimite imediat alerta, alteori dupa f mult timp si nu ma ajuta la nimic.
Altceva care sa functioneze stiti? Nu neaparat pe email.

Daca ar putea sa faca fw prin WiFi sa pot raspunde de pe orice e la indemana, ar fi deja grozav. Doar telefonul are sim.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si cum primesti apeluri telefonice pe telefoane si tablete fara sim???

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum am scris si in primul post, primesc doar o notificare pe email dar de multe ori dupa prea mult timp.
As vrea ceva care sa trimita mai repede notificarile.

In plus am intrebat daca nu cumva exista vreo metoda de a face FW apelului folosing WiFi-ul cand am atat teletonul cat si o tableta de exemplu sunt conectate in aceeasi retea. Poate exista vreo aplicatie care face asta. Dpdv tehnic ar fi posibil. De restul aspectelor nu sunt f convins. Deci, exista?

Edited by underb, 20 July 2019 - 11:44.


#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Notificari - Pushbullet (free, nu am testat ce si cum)

Forward apel - nu cred ca se poate, nu permite sistemul Android asa ceva, cum nu permite (in 99% din cazuri) nici inregistrarea apelului.
Pe de alta parte, chiar prima aplicatie de aici: https://www.techjunk...g-apps-android/ se lauda cu "forwarded over WiFi" ;)
Deci... cauta si tu si testeaza.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu tot nu pricep ce vrei defapt. In titlu ai scris de notificari apeluri pierdute, prin asta se intelege de regula apeluri pe un device cu sim, ce e un telefon functional. Alte notificari, gen mail, vin pe un cont, nu pe un anumit aparat. Poti explica mai clar? Ai in casa mai multe chestii, active, conectate la o retea wifi,fiecare cu un alt cont?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nici nu e greu de inteles.
1. Notificari (de orice fel) pentru apelurile pierdute pe telefon + sim - sa apara rapid pe alte dispozitive
2. Forward / redirectionare apel de pe telefon + sim prin wifi pe alte dispozitive

Edited by trollerul_de_serviciu, 20 July 2019 - 12:54.


#7
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009
Din moment ce nu vrei sa explici mai detaliat, hai sa iti spun cum am inteles eu si tu zici doar "da" sau "nu".
Ai telefonul tau, celularul principal, cu sim, cu tot ce trebuie. Si nu il ai mereu pe langa tine iar in casa mai ai alte aparate (telefoane smart fara sim, tablete, samd) legate la acelasi WiFi.
Daca pierzi un apel sosit pe celularul principal vrei notificari pe celelalte, asta insemnand ca te vor notifica toate.
Avem Pushbullet, cum a zis colegul de mai sus, mai avem IFTTT, si sigur gasesti apps related acestor doua.
Treaba e/pare relativ simpla, din moment ce le ai legate la wifi pe toate, doar ca....o sa te stie toata lumea daca ratezi un apel.
Ce te faci daca iti da amanta un bip? Posted Image

Partea cu fw e putin ciudata....pui sim in toate si le cascadezi.
Nu vad cum sa faci fw catre un device fara sim, deci fara capacitate de a primi apeluri. Parca apple are ceva de genul asta, dar trebuie doar aifoane ca sa mearga.
Mai da-ne detalii.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrumegus, on 20 iulie 2019 - 12:44, said:

Eu tot nu pricep ce vrei defapt. In titlu ai scris de notificari apeluri pierdute, prin asta se intelege de regula apeluri pe un device cu sim, ce e un telefon functional. Alte notificari, gen mail, vin pe un cont, nu pe un anumit aparat. Poti explica mai clar? Ai in casa mai multe chestii, active, conectate la o retea wifi,fiecare cu un alt cont?
Nu inteleg ce nu e clar. Am am zis de 2 ori pana acum, daca nu am telefonul langa mine as vrea sa stiu daca totusi ca imi suna telefonul. Am facut asta cu o aplicatie numita Call alert instalata pe telefon si care trimite un email. Avand acelasi email pe toate dispozitivele, aflu in principiu ca sunt sunat chiar daca nu am tel langa mine dar e alt dispozitiv. Din pacate cred ca aplicatia aia trimite un nr limitat de notificari pe zi ca nu trimite intotdeauna alerta la timp.
Am mai intrebat daca nu cumva pot face forward apelului la alte dispozitive conectate la acelasi router ca telefonul. Adica apelul sa fie preluat de o aplicatie, ceva, instalata pe telefon si dat mai departe folosindu-se de WiFi. Nu e ceva complicat de inteles.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 20 iulie 2019 - 12:00, said:

Notificari - Pushbullet (free, nu am testat ce si cum)

Forward apel - nu cred ca se poate, nu permite sistemul Android asa ceva, cum nu permite (in 99% din cazuri) nici inregistrarea apelului.
Pe de alta parte, chiar prima aplicatie de aici: https://www.techjunk...g-apps-android/ se lauda cu "forwarded over WiFi" Posted Image
Deci... cauta si tu si testeaza.
Merci. Verific.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postunderb, on 21 iulie 2019 - 08:32, said:

alte dispozitive conectate la acelasi router ca telefonul.
Nu doar la acelasi router, ci si la aceeasi retea / frecventa.
Adica, daca unele sint pe 2.4 si altele pe 5 Ghz - nu merje.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate