Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#55
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
N-ai nici o problema pentru ca n-ai nici o relatie. te intalnesti cand si cand cu un tip, asta nu e relatie. el nu da doi bani pe tine (vine cand vrea, pleaca cand vrea, face ce vrea) tu nu te bucuri ca il vezi, dar crezi ca te opreste sa faci si mai multi bani. ce fel de relatie e asta, ce valori comune aveti? daca ai fi mai atenta in jur, tipi cu care sa te vezi o data la cateva luni sunt peste tot.
In concluzie, daca tu crezi ca ai o problema cu aceasta asa zisa relatie, solutia este simpla. iesi din aceasta relatie.

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

e din usa, din middle class dar daca e sa ne casatorim la un moment dat voi avea un avantaj la viza
tu chiar vezi numai partea materiala a povestii, n-avem ce sfaturi sa iti dam, pentru ca repet, n-ai o relatie. investeti intr-un tip cu speranta ca vei primi bani de la el, sau cel putin viza.

Edited by strongsss, 20 July 2019 - 16:33.


#56
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
1. tu nu-l iubesti
2.n-ai chef sa-ti petreci viata acum,te agiti sa platesti rahatul de cocioaba cu 4 pereti de beton si te vei trezi ,dupa achitare,ca esti batrana ,zbarcita si nu se mai uita nici dracu dupa tine,dar nah,ai apartament.

#57
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 08:31, said:

un fel de relatie la distanta cu un tip strain
ma tine din treaba si incep sa ma simt depasita de situatie
eu nu am timp si chef de asa ceva
ma ajuta cu bani dar sume mici, nu ma pot baza pe ce imi da el
nu mi-a dat niciodata o suma mare sa inteleg si eu ceva din ea
la inceput mi se parea ok sa o ard asa boem cu el cand venea la mine
dar acum prioritatile mi s-au schimbat
desi nu am chef, il iau sa iesim mai mult ca sa-l nu il tin numai in casa pe canapea la TV
cand umblu cu el brambura prin mall-uri si prin parcuri simt ca pierd timpul, sincer
daca aveti orice sfat sau parere despre ce si cum as putea face fara sa-i dau neaparat papucii
macar sa-l fac sa stea mai putin gen doar 1 saptamana sau sa vina doar o data pe an

:lol:  acum... de tine am înțeles ce simți. Dar cum dumnezeu o fi tipu' de vine la tine? în fiecare concediu? cu așa hotărâre? ce îl mână? :lol:  ce viață o fi având? :lol:


View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 09:06, said:

el si la 2, 3 sute de euro zice ca sunt o gramada de bani

'ai... prost te-ai mai orientat.


Ok, sfat. N-ai ce să sugerezi și să fii subtilă, trebuia de mult, de când ți-a făcut primele "faze", să-i spui când ești disponibilă. Îți alegeai lunile mai proaste ca activitate și i le spuneai. I le dictai. Me no home in disembăr.

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Stii, tu ti-ai facut un scop din plata apartamentului dar care nu-ti va fi de nici un folos in cazul in care te casatoresti cu el. Poate ca el e indragostit de tine, vrea ceva mai serios sau macar vrea sa petreaca timp cu tine iar tu numai apartamentul il ai in cap.

#59
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

ca ce? nu-l vreau prin preajma mea? nu-l iubesc? etc
Păi e cam slow tipu' dacă nu-și dă seama singur că NU, nu-l vrei pe-acolo și te-ncurcă; NU, nu-l iubești și ai vrea să mai rărești întâlnirile astea de doi lei. E cam... cam. Dar na... la atât ai acces și tu.

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

ar vrea ceva mai serios dar mie nu-mi sta gandul la asta acuma, eu vreau doar sa-mi termin de platit creditul
Nu te forța, că știi, vine-napoi.

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

e din usa, din middle class dar daca e sa ne casatorim la un moment dat voi avea un avantaj la viza
Am înțeles Posted Image
Te seacă, e vai de capu' lui, dar are un pașaport și de-aia tre' să ții cu dinții de el, să nu fii prea recalcitrantă.
Ce să zic, e păcat că te simți depășită de situație, ar trebui să fii mai manipulatoare.

Edited by Jayanti, 20 July 2019 - 16:56.


#60
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Dar credeti ca nu i-am zis ce ma deranjeaza de la inceput? Discutiile au inceput dupa primele doua dati cand a venit cand am vazut ca isi programeaza singur concedii fara sa ma intrebe si pe mine daca e ok, atunci eram angajata la job si i-am zis ca nu stiu daca pot sa iau concediu exact cand vine el si cat sta el si zicea ca deja si-a luat bilete si si-a rezervat camera la hotel, ca eu atunci stateam cu chirie si nu puteam sa-l iau sa stea la mine. Si acum isi mai rezerva camera dar doar pentru primele 2-3 zile apoi vine la mine. Nu stiu ce sa-i  mai zic, zau, ca eu zic, eu aud, el o tine una si buna pe a lui cu dragostea :/

Edited by Ramina_1, 20 July 2019 - 17:03.


#61
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca scopul tau sunt banii si viza nu prea ai solutii decat sa ...... in continuare 4 saptamani pe ani, tipul nu pare maleabil din acest punct de vedere. Dar poti considera luna pierduta ca pe o investitie pe termen lung.

Edited by althea, 20 July 2019 - 17:08.
terminati cu limbajul ăsta!


#62
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 17:01, said:

Nu stiu ce sa-i  mai zic, zau, ca eu zic, eu aud, el o tine una si buna pe a lui cu dragostea :/
Ce tembel, nu? :lol:

Asta e, te sacrifici și tu, dacă nu ești în stare să minți ceva cu mai mult spor...

Băi, ce situație, ce bărbat, să zboare atâtea ore, să nu se ducă într-un loc mișto, ci să vină mereu în România (presupun), într-o cutie de chibrituri, să stea pe canapea, în timp ce femeia nici nu se uită la el. Cam cât de ... să fie?

Dar se impune și el undeva, își face calendaru' singur. Dacă n-ai fi atât de săracă, ați putea să mergeți undeva în vacanță și să plănuiți împreună și, atunci, trebuind să țină cont de disponibilitatea ta, ați decide împreună. Aproape ați părea un cuplu.

#63
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Topicul asta ar trebui mutat la sectiunea Money & Business.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 13:03, said:

Pai castig bine daca lucrez mult doar ca in timpul cat sta el la mine nu castig nimic ca nu lucrez si nici el nu-mi da cat as castiga daca as lucra. Practic pierd bani din cauza lui.
O doamnă se duce la medicul ginecolog pentru consultaţie. Medicul o întreabă, după ce o examinează:
- Pierdeţi mult la ciclu, doamnă?
- Destul de mult, domnule doctor... cam 500 de euro...

#65
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostJayanti, on 20 iulie 2019 - 16:55, said:

Te seacă, e vai de capu' lui, dar are un pașaport și de-aia tre' să ții cu dinții de el, să nu fii prea recalcitrantă.
Ce să zic, e păcat că te simți depășită de situație, ar trebui să fii mai manipulatoare.


Pai femeile din state asa sunt, niste javre manipulatoare, ba chiar acolo sunt sfatuiti barbatii in ultimul timp sa isi gaseasca femei prin europa de Est, ca cica ar fi mai ok Posted Image

Edited by epetroiu, 20 July 2019 - 20:18.


#66
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Băi deci oamenii aştia 2 au o lună relaţii sexoale şi apoi abstinenţă 11 luni?? sau autosatisfaceri sau relaţii cu alti indivizi. Păi atunci ce îi mai leagă?? internetul? Chiar se plac aştia? ăla ce vrea de la ea? ea ce vrea de la el?

Băi topicul ăsta e la mişto sau initiatorul minte mult.

Ce atâta stres cu banii, femeia asta ascunde ceva. Ce naiba să lucrezi atâta pe internet de acasă la un site de evenimente nunţi botezuri?? nici nu se potriveşte deloc detaliile astea. la ălea se lucrează pe teren nu online.

Nu se poate aşa ceva decât in afara intervalului de activitate omenească obisnuită, adică cum spuneam sub 15 ani si peste 70 ani.

Nu e nici o relaţie intre ei, este o amiciţie şi lasă enorm de mult loc altor relaţii.

Relaţia se poate intersecta cu jobul.
Să delimitezi jobul complet de relaţie este greu. De fapt in cazul de faţă jobul e online relatia online se intersectează in PC dar in cazul intâlnirii reale se exclud prea mult.

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

bai i-am zis, am incercat sa discut cu el pe tema asta dar se victimizeaza si dramatizeaza la extrem; ca ce? nu-l vreau prin preajma mea? nu-l iubesc? etc

ar vrea ceva mai serios dar mie nu-mi sta gandul la asta acuma, eu vreau doar sa-mi termin de platit creditul

e din usa, din middle class dar daca e sa ne casatorim la un moment dat voi avea un avantaj la viza
punctul pe i

Problem fixed

Tinerii se plac că nu-s prea hidoşi dar interesul primează la ambii. Au relaţii extraconjugale şi e o doar o amiciţie.

ea vrea veză, iar el mai schimbă macazurile să nu s eplictisească. Vine o lună pe an in eoropa şi nu stă la hotel ci are pă una, deci e mişto de el complet.

Deci complet pă interesuri la ambii.
Continuaţi până se intâmplă ceva.
Problem solved.

Edited by cipri2bau, 20 July 2019 - 20:55.


#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 16:29, said:

e din usa, din middle class dar daca e sa ne casatorim la un moment dat voi avea un avantaj la viza

Si eu tot din usa hai s-o punem, promit sa nu te deranjez.
Tu-ti muncesti, eu ma dau cu motorul, seara ne intalnim, mancam un avogado c-o chifla, ne sepsam si a doua zi de la capat.

Auzi, lasand gluma la o parte, cere-i bani sa-ti platesti casa, ce mare branza, cat iti trebuie?

View Postcipri2bau, on 20 iulie 2019 - 20:54, said:

Băi deci oamenii aştia 2 au o lună relaţii sexoale şi apoi abstinenţă 11 luni??

Nu ciprisor, ce tu ai pauza 12 luni pe an?
Tu o "pui" pe marginea patului de vo 2 ori pe zi, nu?

#68
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
N-am nici pauză 12 luni şi nici de 2 ori pe zi.
Păi aia intreb ei au pauză 11 luni? Că din ce era prin primul post din topic cam asa rezulta.
E clar că e doar amicitie şi fiecare dintre ei are şi multe alte relaţii. Ăla vine o lună pe an in europa la una si doarme la ea că e cel mai tare astfel iar ea poate ajunge in paradisul american foarte uşor mai incolo sau chiar mai repede decât se asteaptă. Deci nu există nici o nevoie de schimbare si nimic de rezolvat. Trebuie să s eintâmple ceva şi atât, in rest poate continua oricât astfel.

N-are rost să se despartă, trebuie să continue. Ambii sunt pe profit astfel. dacă se "despart" ea pierde viza iar el vacanta in europa eventual va cheltui cu cazarea in europa

Ar trebui să renunte la apartamentul ăla şi la credit şi să grăbească treraba ca să meargă in state. Ăla când isi va oficializa vreo relatie cu alta asta va pierde tot şi va regreta poate timpul pierdut aiurea când mai bine trăia oficial cu unul din orasul ei se si mutau impreună si scăpa si de sărăcie şi stat la pc prea mult.

View Postadycoke2, on 20 iulie 2019 - 16:33, said:

1. tu nu-l iubesti
2.n-ai chef sa-ti petreci viata acum,te agiti sa platesti rahatul de cocioaba cu 4 pereti de beton si te vei trezi ,dupa achitare,ca esti batrana ,zbarcita si nu se mai uita nici dracu dupa tine,dar nah,ai apartament.
eh sunt destui pe forum pe aici

Io zic să grăbească tot si să plece in state.
Nu inteleg ce si-a legat de gât apartamentul. Cu salariul din state poate plăti apoi creditul şi apoi să-l inchirieze, sau de acum inchiriază, sau să-l lase la prieteni rude.

Edited by cipri2bau, 20 July 2019 - 21:14.


#69
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
O sa transpun in romana o parte din ultima discutie avuta cu el:

Eu: Vreau sa te intreb ceva: crezi ca ai putea veni in ianuarie iarna asta? As vrea sa lucrez toata luna decembrie si sa mai fac o plata anticipta la credit in ianuarie. Atunci se presupune ca ar trebui sa termin de platit creditul pe care il am.
El: Deja am bilete si iau zile libere de la job pentru Craciun si Anul Nou pe care le contopesc cu concediul de iarna.
Eu: Da, deja ai bilete pentru ca le cumperi cu luni de zile inainte, fara sa ma consulti si pe mine. As vrea sa lucrez dar nu pot lucra cu tine aici; Am lucrat 2 zile cu tine aici si ai fost suparat tot timpul si mi-ai stricat si mie dispozitia. Stiu ca te astepti sa imi iau liber.
El: Nu, nu ma astept. O sa stau pe canapea la Tv. Faptul ca am fost suparat nu are nimic de-a face cu tine.
Eu: Deci vii aici doar ca sa stai pe canapea la Tv? Asta e absurd!
El: Nu e chiar asa de rau, macar sunt cu tine.
Eu: Am crezut ca vei fi putin flexibil si vei veni in ianuarie macar de data asta.
El: Mai bine nu mai vin deloc!
Eu: N-am zis asta, in fine.. Doar iti cer sa vii cu 2 saptamani mai tarziu de data asta. De ce dramatizezi?
El: No drama, stiu ca nu ma vrei. te-am incurcat inca de cand m-ai intalnit.
Eu: De ce spui asta? Am vrut doar sa vii cu 2 saptamani mai tarziu si tu te comporti over dramatic. Tu oricum nu imi dai cat sa platesc anticipat macar un an de zile din credit, spui ca sunt o gramada de bani... Si nu-i pot face nici singura daca trebuie sa-mi iau liber cand esti tu aici. Planul meu era sa termin de platit anul asta dar daca mai iau liber si in decembrie 2 saptamani asta nu se va intampla. Voi mai avea inca de plata in ianuarie.
El: Stiu ca nu-ti place sa ma ai prin preajma ta, te deranjez, te enervez, sunt zgarcit, prost, lent si nu merit  sa fiu cu tine. Tot ce vreau este sa fiu cu tine acolo si tu nici macar nu ma vrei in preajma ta, sunt foarte prost.
Eu: Cedez, ma duc la culcare.
El: Ok. sper sa dormi bine, nu te mai deranjez azi.

Deci in stilul asta dramatizeaza la extrem de fiecare data cand aduc in discutie subiectul concediilor lui la mine.

#70
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Ei, poate nu dramatizează, poate manipulează mai cu talent.

Aoleu, i-ai spus și lui că nu-ți dă măcar cât un an de credit? :lol:

#71
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa mor daca nu sună a negociere de preț.. daca tu ții la asta io înghit un kil de ținte. tot ce vrei pare a fi sa l faci sa ti dea mai multi bani. :(

Edited by silesax, 20 July 2019 - 21:54.


#72
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Nu.. vreau sa ma lase sa fac bani singura daca el nu vrea sa-mi dea. Sau macar sa ma lase sa imi termin de platit creditul dracului o data. Ce cer atat de mult?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate