Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dimensionare corecta a tevilor pentru o centrala de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Intr-un apartament de 70mp se doreste montarea unei centrale termice de 24kw cu instalatia aferenta realizata din ppr, cu  6 calorifere dintre care 2 de baie. "Meseriasul" a propus sa realizeze instalatia integral pe ppr de 20. Este corect ce doreste sa faca, relativ la marimea apartamentului, sau magistralele trebuie realizate cu tevi ce diametru mai mare?

#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ar trebui sa ai incredere in meseriasul pe care l-ai ales! Oricum agentul termic este recirculat cu ajutorul unei pompe iar debitul prin fiecare calorifer il reglezi din robineti.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E mai sanatos sa mergi pe 25.
(Ia in calcul ca PPR-ul mai face si niste galme pe la lipituri, unele destul de obstructive)
O rezerva de debit te pune la adapost in caz de mai multe grade sub zero.

 iuliean50, on 20 iulie 2019 - 08:16, said:

...debitul prin fiecare calorifer il reglezi din robineti.
Il reglezi in jos.
Mai mult decat debitul oferit de conducte nu ai cum sa-l ridici.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
PPR 20mm este prea puțin. Cu PPR 20 , poți alimenta maxim 2 calorifere mai normale, mai mici.
Țeava de PPR 20mm are interiorul util de aproximativ 14,4mm Ar cam fi echivalent cu țeava de cupru de 15mm. Ai mai văzut undeva o instalație pe cupru, făcută cu o țeavă așa de subțire ?

Edited by florin71_skoda, 20 July 2019 - 08:30.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am făcut magistralele cu 25, iar deviațile cu 20. În 2005, cred.
Vânt puternic, cofura rezistă. Posted Image

 florin71_skoda, on 20 iulie 2019 - 08:29, said:

PPR 20mm este prea puțin. Cu PPR 20 , poți alimenta maxim 2 calorifere mai normale, mai mici.
Țeava de PPR 20mm are interiorul util de aproximativ 14,4mm Ar cam fi echivalent cu țeava de cupru de 15mm. Ai mai văzut undeva o instalație pe cupru, făcută cu o țeavă așa de subțire ?
Apa circulă egal de debit.

#6
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Multumesc pentru  raspunsurile voastre prompte.

Edited by GrLght, 20 July 2019 - 08:36.


#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Debitul necesar este în funcție de puterea instalată, adică de puterea radiatoarelor.
Pe urmă că sa transportam temperatura la un ecart mic intre tur/retur, avem nevoie de o anumită viteza.
Că sa fie totul ok, trebuie sa ne încadrăm cu viteza intre anumite limite. În funcție de limitele de viteza, se alege diametrul țevilor.
Daca țeava este prea subțire, trebuie să pui o pompa mai mare, care este mă scumpă și consumă mai mult curent.
La apartamentele de bloc nu se prea simțea că ai țeava prea subțire, deoarece oricum pompa este mai mare decât instalația. Este pompa ce poate duce 24kw și tu probabil că ai instalat maxim 10kw
La centralele in condensație, pompa este modulanta în funcție de temperatura. Cînd centrala este aproape de temperatura setata, scade turația la pompa. Așa că la centralele astea, este posibil sa ai surprize daca nu respecți diametrul țevilor. La centralele clasice erau pompe cu turație fixa și de-aia nu se prea simțea că ai țeava subțire

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Florine, inițiatorul vorbește de un apartament, 70 mp, 6 calorifere.
Dacă e să ducem discuția mai departe, firma la care lucrez acum chiar schimbă toată tubulatura din Cu cu PPR pentru că vor ca convexia să se facă prin radiatoare și vor să minimalizeze pierderile din traseu.

Îmi scapă mie din vedere, sau de ce nu optați pentru plinta radiantă?
Ăsta e pasul următor pe care îl voi face când ajung acasă.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Noi avem multe apartamente și case prost izolate, iar plinta radianta nu ar avea randament pentru clima noastră (și apartamentele noastre). Plus că nu prea avem instalatori care sa implementeze așa ceva. Este mai simplu sa cumperi o presa de PPR cu maxim 200 lei și să devi instalator peste noapte.

#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 GrLght, on 20 iulie 2019 - 08:04, said:

...... "Meseriasul" a propus sa realizeze instalatia integral pe ppr de 20. Este corect ce doreste sa faca, relativ la marimea apartamentului, sau magistralele trebuie realizate cu tevi ce diametru mai mare?
Deloc . In functie de configuratie , se poate face chiar pe 32 plecarea si reteaua pe 25 . Caloriferele se leaga pe 20 .

 ericmario, on 20 iulie 2019 - 09:02, said:

.....

Îmi scapă mie din vedere, sau de ce nu optați pentru plinta radiantă?
....
Plinta radianta este alta mincare de peste , si este ceva scump .
...dar si instalatia aparenta are o anume " pierdere " care ajuta zidurile in zona aceea .

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 florin71_skoda, on 20 iulie 2019 - 09:41, said:

1. Noi avem multe apartamente și case prost izolate, iar plinta radianta nu ar avea randament pentru clima noastră (și apartamentele noastre).
2. Plus că nu prea avem instalatori care sa implementeze așa ceva. Este mai simplu sa cumperi o presa de PPR cu maxim 200 lei și să devi instalator peste noapte.
1. Dezvoltă idea.
2. Asta e într-adevăr o problemă. Trebuie să-i mulțumești celei care a desființat școlile profesionale.

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Eu am magistrala de 25, distributiile spre calorifere de 20, iar apa calda totul pe 20.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vad ca totusi nimeni nu a cerut o schita a instalatiei , care dpmdv e f importanta .
Oricum tevile principale de transport AT e bine sa fie mai mari in diametru decat cele de racordare radiatoare , In cazul de fata parerea mea este ca cele principale sa fie de 25 si cele secundare de 20 .

#14
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Toate ca toate, dar daca vorbim de o instalatie aparenta nici nu m-as gandi sa pun altceva decat cupru. PPR-ul ala arata oribil plus ca se incovoaie pe lungimi mari, arata ca dracu.

#15
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Nu este instalatie aparenta, se va trage prin sapa. Nu stiu daca mai are rost sa mai pun schita (lungimile traseelor nu difera f mult la apartamente cu 3 camere in cazul meu, indiferent de layout-ul lor ), se pare ca parerea universal valabila a tuturor cunoscatorilor/profesionistilor in domeniu este aceiasi: ppr25 pe magistrala si ppr20 pe ramificatii.
Nu voi face lucrarea cu "meseriasul" cu idei sclipitoare este riscul prea mare. Voi cauta pe cineva mai profesionist sau o firma .
Avand in vedere ca majoritatea centralelor au iesire pe tur/retur 3/4 adica echivalentul PPR25, mai are rost sa mai fac la iesirea din centrala cu ppr32?

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ericmario, on 20 iulie 2019 - 10:55, said:


1. Dezvoltă idea.

Cam ce putere dezvolta o plinta dinastia, pe metru liniar ?
Daca luam o camera de bloc de 20 mp, și considerăm că ne trebuie peste 100W/mp, la cît de prost este izolata, înseamnă că avem un necesar de cam 2.000W. Că și plinta, putem pune cam 17 metri liniari. Asta înseamnă că plinta noastră trebuie să dezvolte peste 120W pe metru liniar.

 GrLght, on 20 iulie 2019 - 12:11, said:

Avand in vedere ca majoritatea centralelor au iesire pe tur/retur 3/4 adica echivalentul PPR25, ....
Este echivalent mai de graba cu PPR 32 😀
Țeava de PPR 32 are in general grosimea in carne de 4,4mm și asta înseamnă că interiorul țevi este de 23,2mm. In centrala ai țeava de cupru de 22mm, care are interiorul de peste 20mm.
PPR-ul de 25 are interiorul de 18mm

Pentru un calcul corect, trebuie neapărat schiță cu traseul și mărimea radiatoarelor.

Edited by florin71_skoda, 20 July 2019 - 13:13.


#17
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Nu exista normative în legătură cu subiectul discutat?  Cei mai multi "meseriasi" în realitate lucrează după "ureche".

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ba da, există. Sunt normative de proiectare , însă sint multe formule destul de complexe pentru muritorul de rind. De-aia ar fi bine sa existe un proiect, făcut de un proiectant priceput. Problema este că sunt mulți proiectanți doar cu diploma, ce știu doar copy /paste, și cum la clădirile mici instalațiile nu-s foarte complicate, ne-am învățat să lucrăm fara proiect, care în mai mult de 50% din cazuri, oricum este prost.

Edited by florin71_skoda, 20 July 2019 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate