Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Titu Maiorescu sau Cantemir

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Hisoka

Hisoka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2017
Salutare, ce universitate recomandati dintre acestea doua?
Vreau sa studiez finante-banci la IF

#2
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Ambele sunt de prestigiu, adica au multi oameni de succes ce au diplome de la ei.
Cred ca per total Cantemir il bate pe Maiorescu.

Totusi de ce nu ASE?

#3
Hisoka

Hisoka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2017

 VIGame, on 19 iulie 2019 - 23:31, said:


Totusi de ce nu ASE?
Nu am medie de ASE, din pacate.

#4
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Orice ai face, vezi ca macar masterul sa fie la universitatea de securisti carol, asta daca vrei sa ai succes in viata.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 Hisoka, on 19 iulie 2019 - 23:19, said:

Vreau sa studiez finante-banci la IF
Ce speri tu sa muncesti pe urma?

#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 VIGame, on 19 iulie 2019 - 23:31, said:

Ambele sunt de prestigiu, adica au multi oameni de succes ce au diplome de la ei.
Cred ca per total Cantemir il bate pe Maiorescu.
Totusi de ce nu ASE?
Ai uitat ghilimelele la cuvântul „prestigiu”!

 Hisoka, on 19 iulie 2019 - 23:50, said:

Nu am medie de ASE, din pacate.
Păi, la ASE știu că nu se intră pe concurs de dosar, ci pe concurs de cunoștințe ...
Deci, nici din alea nu ai!
În acest caz, nici nu contează la ce „universitate” te duci... Eu îți recomand, din tot sufletul, Spiru Haret! Posted Image

Edited by stancosty, 20 July 2019 - 12:31.


#7
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Din ultimele informatii detinute de mine la ASE se intra cu concurs de dosare. Si te mai pune sa compui si o oda sa gadili orgoliile "comisiei".
Dupa 2000 majoritatea universitatior care aveau prostia cu "examen de admitere" au renuntat treptat la ea, ca era o pierdere de timp, din moment ce asta era scopul bacalaureatului, sa fie un examen de admitere uniformizat.

Edited by VIGame, 20 July 2019 - 21:47.


#8
Hisoka

Hisoka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2017

 stancosty, on 20 iulie 2019 - 12:30, said:



Păi, la ASE știu că nu se intră pe concurs de dosar, ci pe concurs de cunoștințe ...
Deci, nici din alea nu ai! Posted Image
La ei pe site scrie ca se intra pe baza de dosar alcatuit dintr-un eseu motivational si ,,MEDIE GENERALA DE ADMITERE calculata ca medie ponderata intre media obtinuta la examenul de bacalaureat - cu o pondere de 70% - si media anilor de studii - cu o pondere de 30%."
Dar hei, tu stii mai bine.

#9
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 05.04.2012

 VIGame, on 20 iulie 2019 - 21:46, said:

Din ultimele informatii detinute de mine la ASE se intra cu concurs de dosare. Si te mai pune sa compui si o oda sa gadili orgoliile "comisiei".
Dupa 2000 majoritatea universitatior care aveau prostia cu "examen de admitere" au renuntat treptat la ea, ca era o pierdere de timp, din moment ce asta era scopul bacalaureatului, sa fie un examen de admitere uniformizat.

Ehe e varza invatamantul. In 1994 am intrat la ase cu 10 pe loc, exmen dur. Dadeau unii de pe vremea lui ceasca si nu intrau. Atunci daca picai te lua in armata, nu existau locuri cu taxa, prin corespondenta, online etc. Toti am ajuns bine caci am invatat, azi absolventii de ase sunt agenti de vanzari. Cum naiba bacul de azi e serios cand se dau 7 sesiuni ca se iei un 5 fara nici un fel de concurenta. Atunci urlai de bucurie cand intrai la facultate cu 10-20 pe loc, iar azi sari in sus cand iei un amarat de 5 la un bac cu subiecte de oligofreni. Facultatile au renuntat la examen de admitere datorita turmelor de bovine analfabete ce nici nu stiu sa scrie. Aici a intervenit si politicul caci bovinele ce abia au terminat liceul au drept de vot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate