Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Telekom dă afară 700 angajați

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019

 Kres, on 19 iulie 2019 - 07:24, said:



Asta ar mai lipsi...Aceasta companie si-a taiat singura craca de sub picioare.

La kaufland.

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Kres, on 19 iulie 2019 - 03:39, said:

Era de asteptat. Telekom e o companie pe picior de vanzare a activelor din RO. Ca s-o cumpere cineva, trebuie sa arate cat mai supla. Concedieri vor mai fi, mai ales ca lui Orlando ii puie mintea sa reintroduca forfetarul la IMM-uri, ca pe vremea lu Boc.

Impactul Telekom nu mi se pare catastrofic, dar acolo sunt si oameni de varsta a doua care nu prea au alternative pe piata muncii.

IMM au deja un forfetar ce sa mai introduca altul ? Orice IMM plateste impozit pe venit, ca ai bani sau ai pierdut bani impozitul e pe cifra de afaceri, Orlando oricum este un tampit depasit de situatie, si ca orice ministru de finante rolul lui este sa faca bani pentru stat, nu are nici o treaba cu economia, cu dezvoltarea tarii, prostii, problema este foarte serioasa pentru persoanele de varsta a doua, pe care nu-i angajeaza nimeni nici daca sunt exceptionali, Telekom este pe faras de multa vreme, o companie bazata pe prosteala, minciuna si marketing agresiv nu are viata multa, in alta tara era dat in judecata si terminata ca si companie pentru reclamele alea defaimatoare, departe de mine sa iau apararea lui gigi, alta firma prostitoare care a ucis toata concurenta, dar astia sunt mai prostitori decat gigi, sunt daca vreti taticii lui gigi

#21
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Ar trebui sa stim citi angajati are in total sa ne facem o idee mai buna cit inseamna acesti 700.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 george_alexandru, on 19 iulie 2019 - 06:47, said:

Sunt curios dacă la interviu îți vor pune clasica întrebare "unde te vezi peste 5 ani"
La rds...
Sunt curios cum ar reactiona ala de la resurse cand primeste raspunsu asta

Edited by I2O, 19 July 2019 - 08:41.


#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Platon, on 19 iulie 2019 - 08:26, said:

IMM au deja un forfetar ce sa mai introduca altul ? Orice IMM plateste impozit pe venit, ca ai bani sau ai pierdut bani impozitul e pe cifra de afaceri,

Pai nu au inca ce vor astia sa faca... Vor sa faca ca in turism... o norma de venit la care sa platesti impozit indiferent de cat realizezi... Impozitul pe venit, mare sau mic cum e, tine totusi cont de incasari. Un forfetar NU tine cont de incasari ci doar de cati bani vrea sa ia statul de la tine - adica un fel de taxa de protectie.

Telekom si-a taiat sigura craca de sub picioare cand a mutilat grila TV de vreo 2-3  ori in 2018 si a aplicat vreo 2 scumpiri (2018-2019).. Deci servicii mai proaste la preturi mai mari. Rezilierile au fost masive.

Eu nu pot sa uit ce declarau oficialii Telekom in 2018

Telekom se plange din cauza faptului ca profitul generat de catre afacerile din Romania este prea mic si cere o reducere a numarului de operatori de pe piata.

https://www.idevice....ul-romania-mic/

Edited by Kres, 19 July 2019 - 08:45.


#24
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 Platon, on 19 iulie 2019 - 08:26, said:

problema este foarte serioasa pentru persoanele de varsta a doua, pe care nu-i angajeaza nimeni nici daca sunt exceptionali,
De ce nu-i angajeaza nimeni nici daca sunt exceptionali? Nu mai au nevoie angajatorii de persoane cu skills-uri si care sa nu plece maine in alta parte, urland ca e prea mult de munca?

#25
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Au de unde da afara, sunt overstaffed in anumite departamente.

Faptul ca dau afara in anumite departamente nu inseamna ca nu angajeaza in altele.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Au scris si ei roboti ca stiu ca e la moda. In realitate toata lumea din industrie stie ca acolo e plin de oameni din Romtelecom si Cosmorom care vin la birou doar ca sa nu consume ACul acasa, verifica o factura, proceseaza niste plati sau mai plimba (verifica) niste documente intre aia care scriu in ele si cei care le aproba. :) Asta doar la astia mici ca de managerii care nu au nici un om in subordine nu stiu daca s-au atins inca.

#27
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019

 baducu, on 19 iulie 2019 - 08:29, said:

Ar trebui sa stim citi angajati are in total sa ne facem o idee mai buna cit inseamna acesti 700.
Cei 700 reprezinta conform estimarilor aproximativ 10%.

#28
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

 filipxxx, on 19 iulie 2019 - 09:26, said:

Au scris si ei roboti ca stiu ca e la moda. In realitate toata lumea din industrie stie ca acolo e plin de oameni din Romtelecom si Cosmorom care vin la birou doar ca sa nu consume ACul acasa, verifica o factura, proceseaza niste plati sau mai plimba (verifica) niste documente intre aia care scriu in ele si cei care le aproba. Posted Image Asta doar la astia mici ca de managerii care nu au nici un om in subordine nu stiu daca s-au atins inca.
Vrei sa spui ca se freca menta si la privat ? Nuuuu cred. La privat este unu de 2.20 m injectat de steroizi care sta cu biciul si daca te vede ca stai 10 secunde degeaba iti da una pe spinare.

#29
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Cu cat e mai mare firma, cu atat freci menta mai mult.
La cele mici e omul cu biciul.

#30
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 06.09.2017
Oricum erau salarii de cacat in Romtelefon aka Telekom. Doar sefutzii bine-pusi aveau salarii mai bune.

#31
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu mai vorbiti prostii. E sclavageala maxima in corporatii si poti ajunge pe drumuri oricand.

#32
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019
Cel mai bine iti faci afacerea ta ori te angajezi la stat.
Persoanele  care nu suporta sa fie submisive sau asertive ori sunt prea slabe ca sa indure conditile, stresul, presiunea  si sarcinile de munca   clar nu au ce cauta in mediul privat.  
Daca ai principii, demnitate si moralitate ori ai o fire artistica/umanista/moralista, clar nu ai ce cauta in subordinea unui sef.

#33
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
Italia este tara UE unde exista cele mai multe companii private.
aproape fiecare locuitor are firma. chiar daca unii lucreaza in alte companii.
asadar, daca vrei sa te protejezi, sa nu mori de foame, sa nu accepti injosirile muncii, fa-ti o firma.

Edited by benetusseryo, 19 July 2019 - 17:27.


#34
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Aia au anaf, sau sclavi ca la noi?

#35
mariusica2012

mariusica2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.07.2012
Telekom a remis un comunicat oficial despre aceste concedieri? Sau sunt informatii preluate din emailuri interne, cărora presa din Romania  le-a conferit statutul de comunicat oficial? Dacă e comunicat, aș dori un link de pe pagina oficială Telekom, că eu nu îl găsesc. Vă mulțumesc.

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 SpeedDemon, on 19 iulie 2019 - 05:37, said:

Daca meseria ta poate fi facuta la fel de bine de un robot e cazul sa te reformezi profesional.
Eu ca tirist oricat ar insista astia cu camioanele autonome, n-am nici o grija ca mai lucrez 40 de ani. O sa decida un robot cand e cazul sa urce borduri sa ocoleasca masini parcate,sa treaca prin crengi sau sa se ingramadeasca prin cine stie ce locuri, o sa stea robotul sa lege marfa, la padure sau pe santier robotul isi da deja foc.
Robotul inlocuieste in general productia auto de masa, dar pielea la un automobil de calitate va fi cusuta in continuare manual de doamne pricepute, raman fara munca doar cei care tot ce aveau de facut era sa puna o piesa si sa stranga 3 suruburi. Personal lucru pt o fabrica auto si in ciuda robotizarii sunt inca multi oameni care nu o sa fie inlocuiti in veci de roboti.
Mare parte din angajatii astia concediati presupun ca erau aia de la call centere care trebuiau sa aduca abonati noi. Nu cred ca renunta la echipele de depanatori din teren ca se impusca singuri in picior.
Si totusi tinand cont ca decizia e in urma pierderilor financiare, nu m-ar mira sa scada calitatea serviciilor, adica ramas bun depanatori si stai 3 zile sa iti repare netul astfel sa ii tina pe aia care aduc bani in firma.
Pai și dacă renunță la multi din angajații de pe la call center-uri, tot e nasol, zic .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate