Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Recomandare lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 abac, on 18 iulie 2019 - 08:29, said:

Am mai comandat o pereche de ochelari cu rame Pierre Cardin cu cele mai ieftine lentile posibile, am folosit si un cod referral si i-am scos la 65 de euro. Cred ca azi-maine imi vin.

Mi-au venit si astia. Nu mai cumpar in viata mea lentile fara coating anti-reflex. Se reflecta totul in ei, imi vad inclusiv ochii reflectati in lentile cand ma uit pe o fereastra, imi vad inclusiv fata oglindita in lentila cand ma uit in oglinda de la baie. Deci strat anti-reflex prieteni, nu va scumpiti la tarate si ieftiniti la malai. Sunt incepator in ale ochelarilor, noroc ca am si ray-ban-ii cu lentile scumpe.

N-a fost mare damage-ul. Pentru 65 de euro merg purati la birou.

Edited by abac, 20 July 2019 - 18:06.


#20
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 MembruAnonim, on 20 iulie 2019 - 10:55, said:



Mulțumesc pt reclamă, dar nu i optica mea. = ))

Blue Control ul de la Hoya se pune doar pe sticlă organică, adică plastic. Dacă stai mai mult de 8 ore la calculator, da, este indicat să ți iei cu. Acest tratament vine Ă®nsoțit de toate celelalte tratamente ( antireflex, durificare, hidrofob oleofob, antistatic ) la cea mai Ă®naltă performanță. Dintre toate alea 3 pe care le ai enumerat, Hoya are lentila cu Blu cel mai aproape de incolor. Adică nuanța aia galbenă nu e atât de deranjantă ca a celorlalți producători.

ĂŽntre Hoya și Essilor, recomand Hoya. Durata de viață a lentilelor Hoya este mult mai mare. Pt că au tratamente fff bune. Spre deosebire de Essilor, dau și o garanție de 3 ani. Și s f serioși Ă®n privința asta. :)
Multumesc de răspuns. Am ales Essilor (chiar dacă filtrul este mai galben) pentru ca echivalentul de la Hoya al Crizal-ului este Recharge și nu ce mi-au oferit ei. Blue Control filtrează 10% din lumina albastra iar Crizal-ul 20% (nu sunt sigur, am găsit pe net asta).

#21
camypos

camypos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.11.2010

 AdiTwism, on 17 iulie 2019 - 20:02, said:

In afara de branding, nu ai nimic de ales. Am avut Zeiss de la o optica din oras, cu branding Z pe lentile si s-au zgariat repede. Mi-am facut la un atelier din Hong Kong online, ochelari no name Total (USD): $47.85 totul inclus + niste lentile(gen ochelari de soare) care vin peste, ORDER DATE: March 30, 2015 STATUS: ( Complete ) si anul asta au inceput sa se zgarie si vreau sa-i schimb ca vreau si alta rama, eu zic ca a meritat haha. Eu port zilnic, nu cand am chef, am -3.25.

3. Rhein Blue Protect

sau Hong Kong Posted Image)


Imi poti da un link cu magazinul ?

 AdiTwism, on 17 iulie 2019 - 20:02, said:

In afara de branding, nu ai nimic de ales. Am avut Zeiss de la o optica din oras, cu branding Z pe lentile si s-au zgariat repede. Mi-am facut la un atelier din Hong Kong online, ochelari no name Total (USD): $47.85 totul inclus + niste lentile(gen ochelari de soare) care vin peste, ORDER DATE: March 30, 2015 STATUS: ( Complete ) si anul asta au inceput sa se zgarie si vreau sa-i schimb ca vreau si alta rama, eu zic ca a meritat haha. Eu port zilnic, nu cand am chef, am -3.25.

3. Rhein Blue Protect

sau Hong Kong Posted Image)


Link cu magazinul, please

 abac, on 18 iulie 2019 - 08:29, said:

Eu mi-am cumparat ochelari de pe smartbuyglasses.com din hong kong (PM pentru cod de reducere de 10 euro la comenzi mai mari de 75 de euro)

Mi-am luat rame Ray Ban si lentile heliomate (190 de euro total). Asa cum a zis cineva mai sus, sunt cam moft. Adica dureaza 30 de secunde sa se inegreasca la soare dar mai mult de 5 minute sa devina clare. Daca intru intr-o cladire de afara lumea crede ca am ochelari de soare la ochi si se uita ca la urs. In rest multumit de lentile, pentru bicicleta sunt minunati. Lentilele se coloreaza in exterior inclusiv daca este inorat afara. Nu se fac negre, doar prind putina culoare.

Am mai comandat o pereche de ochelari cu rame Pierre Cardin cu cele mai ieftine lentile posibile, am folosit si un cod referral si i-am scos la 65 de euro. Cred ca azi-maine imi vin.


Un link catre magazin se poate?

#22
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ultima oara cand mi-am cumparat ochelari a fost sa fie cu clip-on solano 90053, nu cred ca au 50 de grame cu tot cu lentile. Lentile uvtech 1.6 de la ital-lenti prima. Blocheza uv si uvb 99%, filtru hidrofob si praf, 55% reducere lumina albastra(un mare fas ca nu ajuta lumina albastra la nimic pentru mine). Foarte multumit de lentile si de ochelari. Dupa ce se termina toata aceasta criza cred ca voi merge din nou la un control deoarece au trecut peste 2 ani de zile si ma indoiesc ca nu au mai crescut dioptriile.

#23
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 camypos, on 11 aprilie 2020 - 10:15, said:

Imi poti da un link cu magazinul ?

Am pus magazinul si o reducere, pe profil. Acum exista restrictii de coletarie din Hong Kong si nu vor comenzi, dar mai tarziu vor accepta.

#24
artdesign

artdesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 06.04.2007
Ce tip de lentile progresive imi recomandati ?

- Pentru lucrul la calculator
- Pentru citit
- Pentru sofat
- Pentru uitat la TV

#25
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

 ammaus, on 11 aprilie 2020 - 10:31, said:

Ultima oara cand mi-am cumparat ochelari a fost sa fie cu clip-on solano 90053, nu cred ca au 50 de grame cu tot cu lentile. Lentile uvtech 1.6 de la ital-lenti prima. Blocheza uv si uvb 99%, filtru hidrofob si praf, 55% reducere lumina albastra(un mare fas ca nu ajuta lumina albastra la nimic pentru mine). Foarte multumit de lentile si de ochelari. Dupa ce se termina toata aceasta criza cred ca voi merge din nou la un control deoarece au trecut peste 2 ani de zile si ma indoiesc ca nu au mai crescut dioptriile.

Salut.... ai fost multumit de aceste lentile Ital-Lenti,ce marca de  lentile ai acum?

#26
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Trebuie sa imi schimb ochelarii de vedere.Am probleme cu vederea la distanta.Actualele lentile sunt antiaburire, protectie in fata calculatorului/televizorului, heliomate, culoare maro, atunci cand se inchid, inclusiv in interiorul masinii, la condus.
Azi am gasit o oferta mai ieftina cu aproape 500 lei, pe culoare gri, pentru ambele lentile.Sigur ca conteaza foarte mult reducerea de pret insa nu as dori sa fac rabat de la calitate.Din ce am citit , maro, se pare  ar fi cea mai ok culoare.Sa ma cramponez de maro sau ar merge si gri?Multumesc frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate