Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

România are datorii, eu ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPaz, on 17 iulie 2019 - 14:26, said:

Nu! Eu nici nu l-as vota.

View Posttioopedi, on 17 iulie 2019 - 14:30, said:

promite si interzicerea comertului on line??
despre programul televiziunilor ce parere are respectivul partid??
benzina cartelata??
De ce nu vreti inghetarea pensiilor + restructurarea aparatului bugetar = incetarea imprumuturilor ?

View Postaaaa4567, on 17 iulie 2019 - 15:14, said:

Tu traiesti relativ bine comparat cu acum 20 de ani, dar, pentru Europa, traiesti prost, chiar sub standardul saraciei.
Este foarte interesanta aceasta atitudine: oamenii traiesc mai bine ca in trecut dar totusi sunt nemultumiti. Cu aceasta logica, niciodata nu vor fi multumiti pentru ca intotdauna va exista un loc de pe Planeta un se traieste mai bine. Imaginat-va ca in anii '80 oamenii din Romania ar fi avut nivelul de trai de astazi: in cativa ani ar fi fost nemultumiti ca au prea putin.
Cand omului ii creste nivelul de trai se bucura pe moment apoi se obisnuieste si vrea mai mult. Mereu vrea mai mult si niciodata nu este multumit.

Edited by PlatonX, 17 July 2019 - 15:26.


#38
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018

View PostPaz, on 17 iulie 2019 - 15:17, said:

Tu n-ar trebui sa deschizi topicuri cu intrebari daca stii ca nu esti capabil sa intelegi raspunsurile.
păi îi înţeleg, tu nu ar trebui să spui că eu nu înţeleg ceva, ca şi cum tu eşti "înţelegătorul" suprem.
de la persoanele normale am avut ce învăţa, păcat că ceilalţi sunt aşa de mulţi...

#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 15:21, said:

păi îi înţeleg, tu nu ar trebui să spui că eu nu înţeleg ceva, ca şi cum tu eşti "înţelegătorul" suprem.
de la persoanele normale am avut ce învăţa, păcat că ceilalţi sunt aşa de mulţi...

Intelegatorul Posted Image))))))))))))

mi-a placut intepretarea ta :))))

Edited by jimi91, 17 July 2019 - 15:27.


#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Platesti. Tu, parintii tai, bunicii tai, neamurile pana la ultima spita, copii tai, nepotii tai,.....

#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
btw, cati oameni stiu de inflatia dolar-la-dolar, de faptul ca si dolarul, tinut la saltea, se davalorizeaza, si nu chiar putin? Ah, nu, ei socotesc in EUR, ca referinta absoluta... :)

#42
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ah, si cel mai important, nu faceti credite. Nu acum, cel putin
A fost o moda, te duceai la banca si iti dadea credit cu buletinul, apoi te alerga sa iti ia si pielea dupa tine dupa ce ani ti-a cantat la televizor cat esti tu de fericit cu noua casa. Mi-e lehamite.
O sa vedeti ca bancile devin mai agresive, publicistic vorbind, in perioadele de ante-criza.
O sa-mi sariti in cap ca cu ce va luati case, dar mai bine stai cu chirie decat cu povara creditului, plastic vorbind creditul ala e ca un sac, usor de dus in primii doi ani cand aveti nu stiu ce promotii si imposibil de dus in anii urmatori. Si bancile stiu al dracului de bine sa ascunda lucrurile astea si sa iti tranteasca o hartie-n nas ca era si asta la momentul cand ai semnat.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostPlatonX, on 17 iulie 2019 - 15:18, said:

Este foarte interesanta aceasta atitudine: oamenii traiesc mai bine ca in trecut dar totusi sunt nemultumiti. Cu aceasta logica, niciodata nu vor fi multumiti pentru ca intotdauna va exista un loc de pe Planeta un se traieste mai bine. Imaginat-va ca in anii '80 oamenii din Romania ar fi avut nivelul de trai de astazi: in cativa ani ar fi fost nemultumiti ca au prea putin.
Cand omului ii creste nivelul de trai se bucura pe moment apoi se obisnuieste si vrea mai mult. Mereu vrea mai mult si niciodata nu este multumit.

Parte e asta, parte e faptul ca romanii au vazut ce e aia viata in Europa. Normal ca iti cresc standardele. ca unii au ajuns la fantasmagorii (tot felul de placi video necesare pentru copii) asta e alta poveste. Eu spun doar de lucrurile chiar utile: invatamant, infrastructura etc.

Si oamenii din 1980 traiau mult mai bine ca cei de acum 2 secole. In fapt, mai in secolul trecut, abia exista apa curenta in gospodarii, oameniis e spalau rar, in bai comunale, existau epidemii de tifos, paduchi etc. Cu toate astea, oamenii nu sareau in sus de bucurie pentru 2 ore de apa calda in anii 80. Nu stiu, te las sa ii intrebi de ce. Posted Image

View Postmyshyk, on 17 iulie 2019 - 15:27, said:

Platesti. Tu, parintii tai, bunicii tai, neamurile pana la ultima spita, copii tai, nepotii tai,.....
Si, ce "imi place" e ca platesti si nici nu iti dai seama. Luati numai sistemul medical, cata mafie e cu prescrierile stimulate de firme producatoare etc etc. Vestul renunta la compensarea homeopaticelor (UK, acum Franta), noi incaa le consumam. E fals ca esti asigurat medical. Esti, doar in teorie. real, depinde de calitatea umana a personalului. De exemplu, ai sanse mari sa nu scapi fara dizabilitati la un AVC, chiar in bucuresti fiind. Si daca scapi, nu are cine sa faca fizioterapie etc. Si daca platesti din buzunar (caci marile spitale nu au personal pt asa ceva), nu ai (statistic) medici buni, caci nu va inchipuiti ca cie mai pregatiti au ramas in Romania. Deci, esti asigurat full in teorie, insa real platesti, si ai mari sanse sa platesti degeaba.

Uite, si asa platesti: si cu bani, si cu zile de dizabilitatare, in care nu mai poti munci (mai ales ca la noi legislatia e laxa si probabil ca nu poti face mare lucru sa fii compensat). Deci, totul pe minus. Si de fapt platesti in sute de feluri: vorba aia cu 'traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul' e adevarata...

Edited by aaaa4567, 17 July 2019 - 15:42.


#44
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmyshyk, on 17 iulie 2019 - 15:27, said:

Platesti.

View Postaaaa4567, on 17 iulie 2019 - 15:40, said:

Luati numai sistemul medical
Uneori cu viata. :)

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7NZ04BG7TfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?

Iata pe scurt cateva idei :
* cel mai probabil, rostogolirea imprumuturilor se va face la dobanzi din ce in ce mai mari + se adauga imprumuturi noi pt. acoperirea deficitelor
* "absorbtia" primara se va face prin inflatie
* in cel mult 18 luni se vor vedea mari presiuni pe cursul de schimb
* alte influente negative sunt legate de deficitul de forta de munca + depopularea continua (spor natural negativ + migratie)


Solutii pt. dvs. :
* analiza datoriilor (daca aveti credite, migrati catre moneda nationala si dobanda fixa); nu va indatorati suplimentar
* analiza creantelor (recuperati rapid sumele imprumutate, daca e cazul)
* analiza cheltuielilor lunare (ordonare descrescatoare dupa ponderea fiecarei categorii)
* subscriu la ce a scris anterior onorabila colega @thalia despre aprovizionarea cu produse neperisabile
* nu neglijati cheltuielile cu consumabilele (eu am identificat 130 de produse consumabile distincte utilizate in decursul unui an, e incredibil ce sume sunt implicate)
* optimizati abonamentele pt. telefonie/comunicatii/utilitati
* treceti pe iluminare LED (daca nu ati facut-o deja)
* analizati situatia electrocasnicelor energofage (cele noi aproape ca "se platesc singure" pe durata de functionare)
* urmariti cursul de schimb RON/EUR; daca trece de 4.85 cumparati forward, in marja
* urmariti semnalele crizei (orizont 18-24 luni) si intrati short pe titlurile care vor avea cel mai mult de pierdut (de ex. institutii financiare); in vremurile bune se fac averi, in criza se fac marile averi ...

Edited by sdrc, 17 July 2019 - 15:51.


#47
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nu-i bai, la 100 miliarde datorie avem 70 miliarde in depozite =>" „Daţi un leu pentru.."; diferenta de 30 o imprumutam. Q.E.D.

#48
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postdiabolik213, on 17 iulie 2019 - 13:49, said:

emigrezi.
Cunosti o destinatie " fara datorii " ? Cred ca nu ! Asta inseamna ca nu datoriile sint problema , si cred ca initiatorul a deschis un topic total aiurea .
Problema este cum este administrata " tara " , nu nivelul datoriilor . O administratie performanta se poate face si cu datorii uriase , cum si marile capitaluri sint facute pe datorii uriase .
Dar noi nu avem asa ceva , si nici nu este posibil .

#49
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Post3matrix, on 17 iulie 2019 - 16:00, said:

cred ca initiatorul a deschis un topic total aiurea .
Topicul nu ar fi fost aiurea daca asa cum a fost interpretat, ar fi fost gandit cu o oarecare doza de ironie.

#50
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
Nu numai Romania face datorii. Traiesti in capitalism iar asta inseamna consum peste productie. Uita-te la datoria externa a SUA, Frantei, Germaniei, Angliei din ultimii ani si ai sa vezi ca si datoria lor externa creste in ritm ametitor. Cine spune ca NUMAI Romania face datorie externa prin imprumuturile care le ia face doar gargara de 2 lei in folosul altora care au descoperit ei apa calda si eu nu stiam.. Omenirea o sa intre intr-o noua criza macroeconomica, asa se intampla cand toti vor bani multi si uita sa mai munceasca, cumparand tot ce-si doresc pe imprumuturi in banci.

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?
Traiesti in capitalism.... societate de consum bazata pe credite... nu prea ai ce sa faci...poate doar sa te duci prin Coreea de Nord ca aia nu platesc taxe si impozite sau in China unde taxele sunt foarte mici. Din SUA pana in Romania tot ce faci in viata pe munca corecta se bazeaza pe credite, altfel n-ai cum sa te descurci... Vrei o electrocasnica, o masina, o casa... o iei pe rate in banca... ca daca ar fi sa strangi banul la ciorap n-ai sa reusesti in veci sa iei suma aia. Cine ar descoperi formula magica sa ne anunte pe forum si o sa obtina premiul Nobel in economie.

Edited by tico18, 17 July 2019 - 16:32.


#51
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Problema e ce faci cu banii imprumutati, nu am auzit ca SUA sa creasca salariile , pensiile si nivelul de "ciordeala""

#52
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostPololica, on 17 iulie 2019 - 13:54, said:

Muncesti. Clasa politica se schimba, tu ai nevoie de mancare si acoperis deasupra capului.

Unde si cum muncesti? Depinde cum te descurci.
"daca muncesti nu ai timp sa castigi bani" !
fa ca majoritatea romanilor, adica vinde mostenirea familiei !

#53
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
danb1961 tocmai asta mă îngrijorează mult, o grămadă de lume nu înţelege asta, avem specimene prezente şi-n discuţia asta...
când trei sferturi din împrumuturi sunt folosite pentru a plăti salarii şi pensii eu cred că o persoană normală intră în alertă.

#54
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
"multumiti frumos" politicienilor romani ptr asta !

Edited by benetusseryo, 17 July 2019 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate