Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

România are datorii, eu ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKres, on 17 iulie 2019 - 14:08, said:

Nu va cadea.. ca se perpetueaza datoria prin rostogolire.. se va trai doar mai prost.  Intr-o economie cvasi-dependenat de bani, nimeni nu scapa.. toti suporta dijmuiala din nivelul de trai - inflatie, taxe mai mari, salarii mai mici.. etc.

Scapa doar cei care cultiva terenul si cresc animale fara imputuri din afara.. pe care sa dea bani.  Pentru acei oameni, daca Wall Street se prabuseste maine.. oaia se trezeste la aceeasi ora pentru a merge pe pasune iar iarba creste in acelasi loc...
Da, insa realitatea e ca agricultura de subzistenta e buna doar atat: la subzistenta. Cam cum traiesc comunitatile alea izolate din motive religioase, fara curent, fara asistenta medicala, sau ma rog, fara unele din ele, dar din motive religioase. sau cum se traieste prin Asia si Africa rurala (nu stiu exact, dar spun din auzite - sigur ca noi avem apa potabila, ca avem fantani, dar in rest, acelasi grad de inapoiere, primitivism - tot la pietre se roaga si ei, ca sa dea ploaia...)

Dimpotriva, tarile care au ceva de spus depind putin spre foarte putin de agricultura. ia sa ne uitam aici:
https://en.wikipedia..._(%_of_employed)

Nordicii, japonezii nici ne se plang de agricultura. Noi cica putem cultiva grau pt jumatate din europa (sau cat o fi). Real, ne taraim fara irigatii, taranii tipa cum da o seceta, si importam 70% din mancare, sau pe acolo.

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostPlatonX, on 17 iulie 2019 - 14:22, said:

Daca vine un partid si spune ca nu se va imprumuta pe perioada cat este la guvernare, dar in schimb va plati o parte din datorii si astfel va ingheta pensiile si va restructura aparatul bugetar, va avea vreo sansa sa castige alegerile ?
Nu! Eu nici nu l-as vota.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostFlat, on 17 iulie 2019 - 14:21, said:

1 declaratiile acelor economisti au la fel de multa valoare ca cele ale fatucii care prezinta horoscopul
2 nu esti impovarat cu nimic, exista doar undeva intr-un excel niste biti care arata un minus in dreptul romaniei, atata tot. pentru noi semintele acelasi gust are
Probabil ca in functie de asta variaza si ratingul Romaniei (moody's) si de aici ceva apetit al investitorilor, dobanzi etc etc. Parca stiam ca rata dobanzilor la imprumuturi in Ro e sensibil mai mare decat in vestul EU.

Oricum, nu va faceti griji, tot la subansamble si marfuri brute sau low cost vin "marii investitori". Investitii inseamna cel mai adesea salarii de 4-500 de euro la banda, poate nici atat. fac pariu ca si acum mai sunt in rural firme care dau 300 de euro, sau cat o mai fi minimum.

Nimic high tech, nimic cash cows, niciun sediu mare de companie. In afara de cativa unicorni din IT (foarte putini) nimic statornic, care sa tina ecosistemul in Romania. Hai nu zic un Bombardier, sau macar ceva de subsansamble, ceva, stiu si eu, nah... Liebherr Aerospace. Pana si unicornii aia s-au extins, si au mentinut doar partile tehnice de programare pura in Ro. Nu va ingrijorati, stiu salarii in IT la unicorni d-astia de 6000 de lei (pe la 3-5 ani exp), deci nimic fenomenal. Si aia e crema de Romania, adica nici salariu de maturator in Franta. halal.

Nici macar nu au piata locala. Luati ce vreti voi: echipamente electrice pentru rezidenntial: romanul vrea prost si ieftin. ABB abia a patruns, Legrand cred ca la fel. Produsele chinezesti sunt la mare cautare, E un cerc vicios, majoritatea populatiei, din 500, chiar 1000 de euro pe luna nu isi permite sa plateasca, sau, nefiind nici educata, nu da atentie nici sigurantei, nici educatiei copiilor. De obicei, in afara de cateva bresle, e vorba de angajati la stat, deci bani nemunciti, cheltuiti pe mancare, haine, excursii, orice - numai active nu.
Si daca te apuci si chemi electrician bun, si ai bani, si spui sa puna lucruri bune in instalatie, ai sanse mari sa ti se faca lucrarea prost, fie pentru ca nu exista oameni calficati, sau/si pentru ca meseriasul sau firma vor sa maximizeze profitul./

Toti marii doar vand in Romania (daca vand), sau fabrica subansamble, si cred ca si alea putin sofisticate, si nu fac design. Cred ca sunt si exceptii prin industria auto, dar cu 3 flori nu se face primavara. Si alea se pot muta oricand. Daca Romania ar fi un stat intr-o federatie, ai vedea si bulgari, si unguri, si francezi veniti la lucru, ori eu nu am auzit decat in functii de conducere, cel mai adesea sa birjareasca, sa profite de lacunele din Romania. Companii de audit, care trebuie sa faca diverse chestii prin companiile de stat sau cele lucreaza cu statul (vezi RADET - audit (sau nu stiu exact ce, cred ca reorganizare) facut de o companie dein big4, vezi Bechtel etc etc)

Edited by aaaa4567, 17 July 2019 - 14:41.


#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posttioopedi, on 17 iulie 2019 - 14:16, said:

din lac in puță
Ma tem ca puța aia... e mai mult o coloana infinitului. :)

#23
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View PostPlatonX, on 17 iulie 2019 - 14:22, said:

Daca vine un partid si spune ca nu se va imprumuta pe perioada cat este la guvernare, dar in schimb va plati o parte din datorii si astfel va ingheta pensiile si va restructura aparatul bugetar, va avea vreo sansa sa castige alegerile ?
promite si interzicerea comertului on line??
despre programul televiziunilor ce parere are respectivul partid??
benzina cartelata??

Edited by tioopedi, 17 July 2019 - 14:30.


#24
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?
Imprumuturile nu sunt o problema, problema e pe ce se cheltuie banii. La noi banii se cheltuie pe pomeni si concerte unde bat fraierii din plame si smecherii iau banii in loc sa se investeasca in infrastructura si obiective economice...

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?
[ http://gif-finder.com/wp-content/uploads/2015/10/Awesome-3D-Animation-of-a-Bullet-Being-Fired.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://thumbs.gfycat.com/RepulsiveHeavenlyDuckbillplatypus-size_restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?

In mod intentionat se amesteca datoriile, cele facute de statul roman si cele facute de institutii private: firme, banci, etc. considerate drept ale Romaniei.

Datoriile statului roaman sunt mult mai mici decat cele ale privatilor.
Dar la statistica generala sunt considerate datoriile Romaniei.
Toate statele lumii au datorii la banci.
Un stat nu poate functiona fara imprumuturi.

Nimeni nu spune nimic despre datoririile USA (de exemplu) care sunt cele mai mari din lume, cu mii de miliarde de dolari.

Chiar si datoriile Germaniei sunt uriase. Vezi recentul scandal al Deutsche-Bank...

Edited by Sicosan, 17 July 2019 - 14:45.


#27
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Cu totii vom fi afectati, unii mai mult, altii mai putin.
Oricine vor veni dupa astia va avea un job foarte greu, pentru ca vor fi probabil de facut restructurari, de repus economia pe crestere sanatoasa si nu pe consum.
Acum ne imprumutam ca sa consumam, cum ar veni n-am bani da' ma imprumut la vecinu sa dau chef si sa dau la toata strada sa bea moka. Si cam facem treaba asta luna de luna. Acum ne-am imprumutat in niste dobanzi si mai mari ca nici aia de pe pietele internationale nu-s prost, adica te vad rupt in cur de amarat si iti da acolo cat sa ai o luna doua , apoi te intorci ca fraierul la el si tot sa te imprumuti si tot asa.
Nu e bine, deloc si viitorul se prezinta sumbru...
Incepusem bine cu Ciolos, aveam crestere economica sanatoasa , dar de cand curge cu lapte si miere, ne-am dus la vale si ne tot ducem..

Ce e de facut acum sau ce am facut in criza trecuta:
-cheltuiti cat mai putin, o sa radeti dar multi aveti cel putin 5 tricouri sau bluze sau nu stiu ce alte produse care nu le folositi si le-ati cam luat degeaba
-ganditi-va de 10 ori daca va trebuie sau nu un produs, daca nu va trebuie nu-l luati.
-orice suma mica convertiti-o in moneda forte cu sanse mai mici de devalorizare.
-faceti proviziii pe cateva luni pe produsele neperisabile.
Revin.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008

View PostFlat, on 17 iulie 2019 - 14:21, said:



1 declaratiile acelor economisti au la fel de multa valoare ca cele ale fatucii care prezinta horoscopul
2 nu esti impovarat cu nimic, exista doar undeva intr-un excel niste biti care arata un minus in dreptul romaniei, atata tot. pentru noi semintele acelasi gust are

Aha. Deci tu crezi că tot ce împrumutăm de-afară sunt biți în Excel. Ok. Păi, atunci, nu ar fi mai bine să vă plătim, pe voi bugetarii, și pe pensionari direct cu celule pline de biți în Excel? Că doar de aia ne împrumutăm. Măririle astea din ultimul timp pe care le papă sectorul bugetar și pensionarii de lux sunt biți în Excel? Eu nu cred.

Ontopic. Odată ce locuiești într-o țară falimentară și băgată în datorii nu ai cum să nu fii afectat. Dacă ai un job și ești plătit în lei vei fi afectat de inflație. Ideal este să fii plătit într-o valută solidă și eventual să ai niște active care să-ți aducă constant bani, terenuri, imobile. În ultimă instanță îți lucrezi o parcelă de teren și faci agricultură de subzistență. E păcat să ajungem într-o astfel de situație din cauza unor corupți sau incompetenți pe care îi votăm de bunăvoie dar ce să-i faci? Unde nu-i cap vai de picioare.

Edited by caiuscorneliu, 17 July 2019 - 15:05.


#29
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
doar un sfert dintre răspunsuri au fost scrise de persoane normale, mulţumesc celor normali.
poate vreun admin face curăţenie, n-am chef de dat report.
unele dintre sfaturi sunt chiar utile, pe linia thalia

#30
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postthalia, on 17 iulie 2019 - 14:49, said:

-orice suma mica convertiti-o in moneda forte cu sanse mai mici de devalorizare.
-faceti proviziii pe cateva luni pe produsele neperisabile.
Revin.

Nu exista in criza moneda cu grad mic de devalorizare.
Orice economie exprimata in valoare monetara e supusa riscului de fluctuatie nefavorabila. De ce crezi ca lumea cumpara aur?  

Cate provizii crezi ca poti sa faci?  Iti garantez ca nu poti tu economisi cat pot ei scumpi... Poti sa te scoti doar pe termen scurt.. pe termen lung tot in magazin, la decartat bani ajungi daca nu ai alte variante de hranan.

Edited by Kres, 17 July 2019 - 15:04.


#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Chiar nu vedeti o periodicitate, o recurenta aici?

Intre 90-96 PSDul a facut imprumuturi
In 97-98 tara era aproape de faliment, CDR a trebuit sa plateasca oalele sparte. Se stie ce populari devenisera.

...

Prin 2007-2008 cand economia crestea, s-a dat liber la pensii, la credite.
A venit criza, guvernul de dreapta a trebuit sa taie lefuri, sa creasca TVA - caci altfel nu se putea acoperi gaura. Niciun bugerat nu renunta de buna voie la job, desi se stia de atunci ca trebuia restructurat aparatul de stat. Prin urmare s-au luat masuri simple si eficiente, ca nu era timpd e altceva. Ce a urmat s-a vazut: scadere evidenta de popularitate, nu au supravietuit nici ministrii care luasera masuri dure, dar in alte domenii (Funeriu la invatamnt cu camerele, cu masurile anitplagiat etc)

...

Dupa 2013 a trecut criza, iar s-a dat drumul la pensii, la salarii, la imprumuturi. de data asta romanii mai stiu ceva economie, totul se afla. PSDul mizeaza pe faptul ca oricum pierde alegerile. Bun, va veni dreapta. ce credeti ca va urma?

Si mai observati ceva: cu cat trece timpul cu atat intra mai putin oameni valabili in politica*. Atat la stanga (uitati-va acum, ca PSDul nu mai are oameni, nici precum Andronescu, Nastase, chiar Ponta etc). Dreapta nu mai are de demult. Mai aratati-mi unul ca Basescu, sa se bage peste tot, cu tot circul lui, in fine. La noi cei prea spilcuiti nu castiga, suntem un popor de oameni mai... asa, certati cu bunele maniere, ma rog. Si Basescu e din politica de prin 2000. In stanga mai era Oprescu, tot cu bubele lui, dar macar nu era fara carte, a terminat-o cu cainii (dupa ce nu se mai putea) si a terminat Pasajul Basarab (o chestie mediocra, in fine). Macar ala a spus lucrurilor pe nume: faptul ca avem nevoie de un drum expres prin Bucuresti (real,de mai multe, dar cred ca gandul lui era: stai sa il fac pe asta, si dupa aia vad oamenii).  In rest, eu nu prea stiu oameni, in afara de locali, sau amatori, de abia intrati, care nu au prestanta de politician (ca nu prea poate fi oricine, trebuie sa treci sticla, asta e situatia...)

* - De ce? Pai, nu vrea nimeni sa isi sacrifice timpul si cariera, din moment ce statistic, nu are sanse sa faca mare lucru, ba chiar probabilitatea e sa iasa terfelit, cel putin. Ca in Romania sigur ti se gaseste cate ceva.

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cumperi EURO/USD/AUR

#33
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostKres, on 17 iulie 2019 - 15:01, said:


Nu exista in criza moneda cu grad mic de devalorizare. De ce crezi ca lumea cumpara aur?  Cate provizii crezi ca poti sa faci?  Iti garantez ca nu poti tu economisi cat pot ei scumpi... Poti sa te scoti doar pe termen scurt.. pe termen lung tot in magazin, la decartat bani ajungi daca nu ai alte variante de hranan.

Nu exista solutii pe termen lung in criza. M-am referit la alimentele sau consumabile la care mai poti economisi niste bani , gen ulei, faina zahar, detergenti, poti gasi la oferte .
Cred ca e mult mai avantajos sa ai 500 de euro deoparte decat in ron. Macar castigi din diferenta de curs.
Toti aveti tendinta de a minimiza planuri de economisire microeconomice, care par marunte dpdv dinanciar, dar care la sfarsitul lunii daca tragi linie iti aduc un plus sa zicem de 300-500 de ron. Atata timp cat esti pe plus, inseamna ca nu te afecteaza .

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 13:42, said:

prea multe împrumuturi ale României, sistemul va cădea, declaraţie făcută de mai mulţi economişti.
concret eu ce pot face ca trăiesc în România fără a fi împovărat? există paşi care m-ar putea ajuta să stau mai liniştit?
Nu poti, esti indatorat ca Romania esti tu, el eu noi voi samd...

#35
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Nu ai ce sa faci decat sa depinzi cat mai putin de economia locala, sau cel mai bine sa pleci. Sau sa tii active cat mai diversificat. dar oricum vei fi afectat, tu sau altii.

Mai sunt unii care si castiga in criza (aia de meserie, dar trebuie sa ai pregatirea si banii sa te poti afla in situatia asta).  Se stie treaba asta. de exemplu, aia care au bani de investit in criza si cumpara chilipiruri scoase la licitatie (oameni care nu putut plati case, diverse chestii scoase la licitatie de nevoie etc etc). Dar deja vorbim de oameni cu bani (sute bune de mii de euro), nu de romanul mediu.

Dar sansa e sa fi afectat, insa sa nu iti dai seama: vei creste mult mai putin (ca tara, implicit si salariul tau), vei avea o putere mai mica de cumparare. Tara va intra intr-un middle income trap, nivelul Spaniei, poate chiar Poloniei va fi greu de atins. Deci, iata te afecteaza. Tu traiesti relativ bine comparat cu acum 20 de ani, dar, pentru Europa, traiesti prost, chiar sub standardul saraciei.

Vei munci pe alune, firma ta va pleca si te vei trezi somer la 55, copilul tau, desi informatician va castiga 1300 de euro si nu 3000 ca in vest (salariu mare de Romania, dar cand constati ca te costa zeci de mii iun tratament in vest, ca o vacanta in locuri ca lumea necesita economii de 15 luni, constati ca e o diferenta...) Pensia mamei va fi de 500 de euro cu care va trai la fel de prost, caci kilul de rosii nu va mai fi 3 lei, va fi 10, si abonamentul la telefonie nu va mai fi 10 euro, ci 50... Deja se intampla treaba asta, cu 1000 de euro traiai excelent acum 15 ani (bine, daca faceai abstractie de multe chestii:), acum traiesti doar mediocru.

Pe scurt: nu ai ce sa faci nimic, decat sa pleci si/sau sa iti investesti banii strategic in active si/sau sa inveti sa profiti de degringolada din criza (apartamente vandute pe nimic).

Edited by aaaa4567, 17 July 2019 - 15:22.


#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmirceabarbulescu, on 17 iulie 2019 - 14:56, said:

doar un sfert dintre răspunsuri au fost scrise de persoane normale, mulţumesc celor normali.
poate vreun admin face curăţenie, n-am chef de dat report.
unele dintre sfaturi sunt chiar utile, pe linia thalia
Tu n-ar trebui sa deschizi topicuri cu intrebari daca stii ca nu esti capabil sa intelegi raspunsurile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate