Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA nou inregistrat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Salut,
Mi-am inregistrat de curand un PFA cu norma de venit dar sunt novice in ceea ce priveste domeniul asta
Ce ar trebui sa fac acum in relatia cu ANAF? Trebuie sa ma duc la ei si sa declar ceva anume?
Daca PFA-ul e inregistrat in Bragadiru la ce ANAF trebuie sa ma duc, in Bragadiru sau la ANAF Ilfov care e de fapt in Bucuresti?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Dupa inregistrarea PFA-ului la ONRC trebuie sa te duci la ANAF sa completezi niste formulare prin care sa declari forma de plata, tu ai scris ca e "cu norma de venit", unde ai declarat asta? Asta trebuie declarata la ANAF.
Trebuie sa mergi la sediul ANAF de care apartii, daca exista in Bragadiru, mergi acolo, daca nu mergi unde exista sediu ANAF de care apartii, cred ca-i aici: https://goo.gl/maps/jarddJn53N5k5k7B9

Edited by Ciubex, 17 July 2019 - 11:31.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Unde ai inregistrat "cu norma de venit"? Eu stiu ca la Registrul comertului unde te inregistrezi nu te lovesti de taxare asta. Apoi cu certificatu de inregistare mergi la ANAF (cel mai aproape de sediul unde ai trecut PFA) si completezi o declaratie de luare in evidenta, unde le spui ca vrei si norma de venit.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 pacapaca, on 17 iulie 2019 - 11:11, said:

Daca PFA-ul e inregistrat in Bragadiru la ce ANAF trebuie sa ma duc, in Bragadiru sau la ANAF Ilfov care e de fapt in Bucuresti?

La ANAF Ilfov cel mai probabil.. Nu trebuie sa faci mai nimic in afara de depus niste hartii si achitat impozitul si contributiile in avans, la norma de venit, pana la sfarsitul anului.

#5
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Multumesc pentru raspunsuri.
Am gresit eu, inca nu m-am declarat cu norma de venit ci doar m-am inscris la Registrul Comertului
Chiar trebuie sa platesc in avans impozit+contributii?
In cat timp de la inregistrarea la Registrul Comertului trebuie sa ma duc la ANAF?
Dupa ce fac treaba cu ANAF-ul in viitor pot sa fac totul ce tine de ei online?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Stiu ca ai la dispozitie 15 zile sau maxim 30 de la infiintarea PFA-ului si pana la depunerea actelor la ANAF.
Platile se fac trimestrial, din cate imi aduc aminte se plateste in avans pe intervalele:
- 25 martie;
- 25 iunie;
- 25 septembrie;
- 25 decembrie.
Deci teoretic, tu ai putea plati 1/4 din impozitul datorat pana pe 25 septembrie.

La ANAF trebuie sa platesti contributii pentru:
- impozit pe venit;
- contributia la asigurarile sociale de sanatate (sanatate/CASS).

Nu stiu daca nu cumva trebuie sa iti faci contract de contributii la asigurarile sociale (pensii/CAS).

Mai googaleste caci sunt multe informatii legate de PFA-uri, ANAF si pensii.
Eventual discuta cu un contabil.

Poti incepe prin a citi:
- Ghid complet infiintare PFA: pasi, acte, costuri, declaratii necesare.
- PFA și contribuțiile sociale în 2019: Ce se plătește la stat pentru CAS și CASS

Edited by Ciubex, 17 July 2019 - 13:04.


#7
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
^^ contributiile se platesc o data pe an acum, de cand cu declaratia unica; termenul de plata pt contributiile pe intreg 2019 va fi 15 martie 2020 (https://www.startupc...agricultura.htm)

#8
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Am ales sa apelez la o firma care sa faca asta pentru mine. Ei mi-au zis ca dpdv al relatiei PFA-ANAF trebuie doar sa depunb in SPV acea declaratie care contine ce trebuie sa platesc si forma de PFA.Asa este, nu mai trebuie depuse si ate hartii?

#9
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Nu, ti-au spus corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate