Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

De ce DIGI nu permite sa-i vezi pe cei din retea?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
De ce DIGI nu permite sa-i vezi pe cei din retea? (chiar daca nu poti folosi reteaua LAN prin Borg Chat sau alte metode) Cand eram la providerul de cartier, in ultimul timp nu-i mai puteam vedea pe cei din retea la Network, ci doar cu un program NirSoft Network Watcher, le vedeam ip-urile, stiam cate calculatoare sunt in retea, nu insa si numele respectivului (asa cum se intampla pe vremuri la Network and Neighborhood). Ei bine, la Digi, nu pot vedea cu acel program decat calculatoarele si dispozitivele mele. Da, stiu ca acum sunt pe PPOE si nu mai am ip fix, ci dinamic, dar de ce nu-i vad nici macar pe aia de la mine de pe strada legati la stalpul/cutia de la care sunt legat si eu?
De ce nu mai foloseste nimeni "reteaua" si de ce providerii ascund vizibilitatea celor din retea?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce te interesează cei din rețea?
Ești spion sovietic?

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Din motive de securitate. De ce ai vrea sa-i vezi pe restul, eventual, ce au pe HDD sau SSD? Suntem o mare familie sau ce?

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Intimitatea pe internet este respectata de catre Digi! Posted Image

Din punctul meu de vedere este o masura ok.

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Tu "vezi" doar vecinatatea de rețea din același domeniu de broadcast, ce mask ai la IP ? 255.255.255.254 cumva ? Motivele sunt de securitate în primul rând, providerii sunt obligați să asigure un nivel minim de securitate a datelor clienților, pe la rețelele de cartier care erau gestionate de tot felul de imbecili nu se punea problema asta.

#6
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
La inceput, cand au bagat PPPOE, puteai sa faci chestia asta, cel putin in Constanta. Dar trebuia sa fii legat direct prin cablu. Acum, de cand au fibra, nu am mai incercat, dar presupun ca nu mai poti.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Stiu ca acu vreo 10 ani, cand eram disperati dupa filme, vedeam pe torenti si reteaua in care e omul si mai aruncam un ochi la ce avea share-uit unul sau altul, dar era vorba de continut ilegal totusi.

Edited by Kres, 17 July 2019 - 06:48.


#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Posttoto_riina, on 17 iulie 2019 - 06:11, said:

De ce DIGI nu permite sa-i vezi pe cei din retea? (chiar daca nu poti folosi reteaua LAN prin Borg Chat sau alte metode) Cand eram la providerul de cartier, in ultimul timp nu-i mai puteam vedea pe cei din retea la Network, ci doar cu un program NirSoft Network Watcher, le vedeam ip-urile, stiam cate calculatoare sunt in retea, nu insa si numele respectivului (asa cum se intampla pe vremuri la Network and Neighborhood). Ei bine, la Digi, nu pot vedea cu acel program decat calculatoarele si dispozitivele mele. Da, stiu ca acum sunt pe PPOE si nu mai am ip fix, ci dinamic, dar de ce nu-i vad nici macar pe aia de la mine de pe strada legati la stalpul/cutia de la care sunt legat si eu?
De ce nu mai foloseste nimeni "reteaua" si de ce providerii ascund vizibilitatea celor din retea?

Din cauza de Wireshark si altele.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttoto_riina, on 17 iulie 2019 - 06:11, said:

De ce DIGI nu permite sa-i vezi pe cei din retea? (chiar daca nu poti folosi reteaua LAN prin Borg Chat sau alte metode) Cand eram la providerul de cartier, in ultimul timp nu-i mai puteam vedea pe cei din retea la Network, ci doar cu un program NirSoft Network Watcher, le vedeam ip-urile, stiam cate calculatoare sunt in retea, nu insa si numele respectivului (asa cum se intampla pe vremuri la Network and Neighborhood). Ei bine, la Digi, nu pot vedea cu acel program decat calculatoarele si dispozitivele mele. Da, stiu ca acum sunt pe PPOE si nu mai am ip fix, ci dinamic, dar de ce nu-i vad nici macar pe aia de la mine de pe strada legati la stalpul/cutia de la care sunt legat si eu?
De ce nu mai foloseste nimeni "reteaua" si de ce providerii ascund vizibilitatea celor din retea?
pentru ca nu esti pe lan cu ei

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttoto_riina, on 17 iulie 2019 - 06:11, said:

de ce providerii ascund vizibilitatea celor din retea?
Pentru ca protectie anonimitate. Lanurile sunt virtuale. Lumea nu e interesata sa fie detectata, floodata, abuzata etc... sistemul gpon are securitatea imbunatatita fata de docsis/coaxial.

Edited by andreic, 17 July 2019 - 08:09.


#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postericmario, on 17 iulie 2019 - 06:16, said:

De ce te interesează cei din rețea?
Ești spion sovietic?

Da de ce numai sovietic?
Crezi ca americanii nu ne spioneaza in daci?

Si nu, faptul ca suntem in nato NU le da acest drept, se cheama tot interventie ilegala in treburile altui stat!

Doar lingaii de boncanc yankeu sunt ok cu spionajul sua aici!

Oamenii normali nu sunt de acord cu nici un tip de spionaj!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O cerere la microsoft si se rezolva.....E precizat in EULA ca au acces la toate datele de pe toate sistemele cu windows instalat !

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil, pe vremuri, acel provider de cartier avea probabil un switch sau un router prin care dadea mai departe. Digi ofera routere individuale, deci ce este "in spatele" aparaturii lor din casa este invizibila pentru abonati.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpinguinul666, on 17 iulie 2019 - 07:14, said:

Da de ce numai sovietic?
Pentru ca sovieticii au pe agenda destabilizarea UE si anularea libertatilor, a liberalismului :) Adica e politica oficiala.
Americanii primesc datele de buna voie de la useri...

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019

View Postericmario, on 17 iulie 2019 - 06:16, said:

Ești spion sovietic?
Daca lucra pentru rusi nu cred ca setarile de securitate Digi i-ar fi pus vreo problema serioasa.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca vorbim de internet. Nu de o retea.

Retelele de cartier erau similare unei retele dintr-o firma. Nu se bazau pe protocoale de internet.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteugeniusro, on 17 iulie 2019 - 06:35, said:

Tu "vezi" doar vecinatatea de rețea din același domeniu de broadcast, ce mask ai la IP ? 255.255.255.254 cumva ? Motivele sunt de securitate în primul rând, providerii sunt obligați să asigure un nivel minim de securitate a datelor clienților, pe la rețelele de cartier care erau gestionate de tot felul de imbecili nu se punea problema asta.


Cu imbecilii aia a crescut gigi si a facut paula mare, datorita acelor imbecili avem netul care este acum, nu datorita lui gigi, gigi era un provider obscur plangeai la usa lor sa vina sa te cableze, nu cred ca au fost probleme vreodata cu datele clientilor in retelele de cartier,iar pentru cultura ta generala la birou am net de la o retea de cartier, ghinionul meu este ca nu pot sa ajunga si acasa cu o fibra ca ma pisam pe gigi instant, si nu, nu vad nici un computer al celorlalti clienti, nici nu scan nici cu nimic.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKres, on 17 iulie 2019 - 06:47, said:

Stiu ca acu vreo 10 ani, cand eram disperati dupa filme, vedeam pe torenti si reteaua in care e omul si mai aruncam un ochi la ce avea share-uit unul sau altul, dar era vorba de continut ilegal totusi.
Ilegal nu era conţinutul, ci distribuirea lui.
Deşi, atunci când chemam tot cartierul ca să ne uităm la video, la un film tras pe o casetă în regim de amator, ce să vezi - nu era ilegal... La fel, când închiriam CD-uri audio şi casete video de la chioşcuri, nu era distribuţie ilegală...

Edited by PSC, 17 July 2019 - 11:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate