Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

50 de ani de la Apollo 11

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 pasilla, on 16 iulie 2019 - 18:05, said:

Stim. Stim. Pamantul e plat.

 Quantum, on 16 iulie 2019 - 18:12, said:

Ca de pe Luna se vedea ca Pamantul e plat, ca biscuitele in dunga.
Saracii de voi....de unde tot apareti?

#20
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019
E incredibil cat de rapid a început sa vuiascã in presã  tâmpenii: daca acum câțiva ani era in trend teoria cu falsificarea aselenizãrii, apoi cu teoria heliocentrica , acum o arde cu pãmântul plat si eterul, ca si stelele si planetele sunt luminãtori falși luciferieni.



Trist, s-a umplut si internetul de prosti in ultimii 10 ani. Avem plasme si tefoane șmechere, dar am devenit din ce in ce mai prosti ca occidentali.

Maine poimâine apare pe net si teoria ca vântul, cutremurul  si ploaia sunt de la Dumnezeu când sufla , rade si plange.

Si așa ne întoarcem in evul mediu.

Edited by bucag, 16 July 2019 - 18:25.


#21
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

 bucag, on 16 iulie 2019 - 18:23, said:

E incredibil cat de rapid a început sa vuiască in presă  tâmpenii: daca acum câțiva ani era in trend teoria cu falsificarea aselenizării, apoi cu teoria heliocentrica , acum o arde cu pământul plat si eterul, ca si stelele si planetele sunt luminători falși luciferieni.



Trist, s-a umplut si internetul de prosti in ultimii 10 ani. Avem plasme si tefoane șmechere, dar am devenit din ce in ce mai prosti ca occidentali.
eterul există... nu există spaţiu gol.. experimentul Michelson-Morley a fost greşit intrepretat... viteza luminii are 4 viteze de fază diferite în funcţie de direcţia de propagare... vezi experimentul Bohm-Aharanov din anii 70... există mai multe dovezi ştiinţifice că eterul există: deplasarea Lamb în atom, efectul Casimir etc...

Edited by gladioc, 16 July 2019 - 18:27.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bucag, on 16 iulie 2019 - 18:23, said:

E incredibil cat de rapid a început sa vuiască in presă  tâmpenii: daca acum câțiva ani era in trend teoria cu falsificarea aselenizării, apoi cu teoria heliocentrica , acum o arde cu pământul plat si eterul, ca si stelele si planetele sunt luminători falși luciferieni.

Trist, s-a umplut si internetul de prosti in ultimii 10 ani. Avem plasme si tefoane șmechere, dar am devenit din ce in ce mai prosti ca occidentali.
Maine poimâine apare pe net si teoria ca vântul, cutremurul  si ploaia sunt de la Dumnezeu când sufla , rade si plange.
Si așa ne întoarcem in evul mediu.
Ca si afirmatii de genul:

 PopaXXX, on 16 iulie 2019 - 18:03, said:

Nu se dadeau in Romania programe americane la TV.

Nu am urmarit in direct la tv , in RSR, aselenizarea si nici Cupa Davis din 1969, doar am visat.

Edited by pasilla, 16 July 2019 - 18:31.


#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 pasilla, on 16 iulie 2019 - 18:01, said:

Parca a fost ieri.
A fost fascinant sa urmaresc aselenizarea. Tv Rubin 102.
ce varsta aveati?

 gladioc, on 16 iulie 2019 - 18:00, said:


dacã nu era rocket man nazist nu exista nici un apollo... americanii nici azi nu-s în stare sã facã moatoare de rachetã... le cumpãrã de la ruºi...
de ce nu faci tu motoare de rachete sa le vinzi la americani?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Ma gândesc, cine a urmărit in direct atunci, ce experienta trebuie sa fi fost... Sper ca acum companile private sa se ia la întrecere la fel cum au făcut - o atunci americanii cu rușii.

#25
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 PopaXXX, on 16 iulie 2019 - 18:15, said:

Saracii de voi....de unde tot apareti?
Tu poti merge pe principiul "  Nu-ți pune întrebări dacă ți-e teamă de ce poți afla!"

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tfmercedez, on 16 iulie 2019 - 18:35, said:

ce varsta aveati?
Nu mai tin minte ce varsta aveam acum 50 de ani, dar acum am 56+ Posted Image

Edited by pasilla, 16 July 2019 - 18:50.


#27
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 pasilla, on 16 iulie 2019 - 18:29, said:

Nu am urmarit in direct la tv , in RSR, aselenizarea si nici Cupa Davis din 1969, doar am visat.
Dar cati ani, ca asta s-a intamplat acum 50 de ani.
Cupa Davis s-a dat pentru ca erau romani la ea: Tiriac si Nastase, aselenizarea nu cred ca s-a bagat, ai vazut-o mai tarziu probabil si ai amestecat amintirile intre ele. Cu varsta memoria incepe sa joace feste.
In general nu se dadeau la TV chestii ce ii faceau pe americani sa arate superiori sau cu realizari marete: se mai bagau filme cu gangsteri, sau comedii cu tantalai, de regula lucruri care nu ii puneau pe americani intr-o lumina prea buna.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Sidorin, on 16 iulie 2019 - 17:58, said:

În 1969 destui români aveau televizoare. Tata, un muncitor, a luat un TV Miraj în rate pe data de 7 iulie 1969.
Si la mine in familie exista in anul 1969 televizor Miraj 2 alb/negu pe lampi...Posted Image

Attached File  000televizor miraj2.jpg   75.43K   22 downloads

Asa am vazut aselenizarea ....live!

Edited by xmanyacs77, 16 July 2019 - 19:10.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 xmanyacs77, on 16 iulie 2019 - 19:03, said:

Asa am vazut aselenizarea ....live!
Nu te cred. Te-ai ramolit si tu. :)

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 pasilla, on 16 iulie 2019 - 19:06, said:

Nu te cred. Te-ai ramolit si tu. Posted Image
Atunci aveam 5 ani si stateam la tv privind cum americanii pasesc pe Luna...Posted Image

*Tovarasii de la PCR nu au cenzurat nimic atunci.

Edited by xmanyacs77, 16 July 2019 - 19:18.


#31
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Inteleg ca la varsta de 5 ani, un film regizat de catre Stanley Kubrick ti s-a parut real.

#32
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Ca de obicei, primitivii (increzuti din cale afata) se baga imediat, sa-si arate prostia si ignoranta.

Transmisia in direct a fost atunci atat la lansare cat si la aselenizare. Apoi in direct si coborarea din modul (la 4 dimineata la noi) .
La Tv romana s-au transmis in direct si inregistrat si misiunea Apollo 8 (in jurul Lunii) precum si partial din misiunile 9  (vehiculele si manevrele lor ) si 10 (lansarea, si ceva din apropierea modulului lunar la cativa km de sol, ca test).
Dupa aceea, fiecare misiune a avut "emisiunea" ei, de obicei comentata de Bacalu, dar nu in direct.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 PopaXXX, on 16 iulie 2019 - 18:03, said:

Nu se dadeau in Romania programe americane la TV.
Right... și toate serialele de sîmbătă seara ce erau? Alde Mannix, Kojak et co. erau producții rusești? Dallas l-or fi filmat la Moscova...
Să-ți aduc aminte și de olimpiada de la Los Angeles?

#34
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019
Transmisiunea LIVE de atunci e redifuzata...in timp real

Acum patru  ore  racheta Saturn V a  decolat!
Au trecut de orbita Pamantului acum  doua ore!

Acum e faza de transport si andocare.
Peste 4 zile, vom revedea cum astronautii vor ateriza  pe Luna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbW3Nn134OM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bucag, 16 July 2019 - 19:28.


#35
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Ce ti se pare atat de neobisnuit? O filmare intr-un desert de pe planeta Pamant regizata de catre un regizor genial cu ajutorul unor efecte speciale putea simula asta.

#36
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

Quote

Pe 20 iulie 1969, la ora 02:56:48 GMT, a avut loc aselenizarea primei nave cu echipaj uman. Astronautul Neil Armstrong rostea memorabilia frază: "Acesta este un pas mic pentru om, un salt uriaş pentru omenire" de pe solul lunar. Televiziunea Română a fost singura din spaţiul ex-comunist care a transmis în direct evenimentul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W8XVOCGy_EY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate