Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paysera in ... Romania

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Daniel_Paysera

Daniel_Paysera

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2019
@SorinEu: Cu placere, te mai asteptam!

Si DA, Paysera este membra a SEPA Instant. Pentru cei care nu cunosc sistemul SEPA Instant, in cazul in care se efectueaza un transfer mai mic de 15.000 EURO, si atat Platitorul ( in cazul nostru clientul Paysera), cat si Beneficiarul, au conturi deschide in Institutii de Plata membre ale SEPA Instant, EURO se vireaza instantaneu.

@amami: Nu e cu suparare, asa este, platile in USD si RON sunt comisionate. Insa atunci cand ai de efectuat un transfer in RON din contul Paysera catre contul deschis in banca din Romania, si vrei sa ai banii cat mai repede, poate chiar in aceasi zi, nu cred ca 7 RON este o suma exorbitanta.

#20
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
email de la PAYSERA
cu noutati oferite de ei :

'' 10-09-2019
Dear Client,
As of September 12, 2019 Paysera Visa cards will fully comply with the European Union's new requirements for stronger security of online transactions called 3D Secure 2.0, which comes into effect on September 15, 2019.
Enrollment in this program is mandatory for all Visa cards and will be performed for you automatically by Paysera. There is absolutely nothing that you need to do to activate this security feature. This applies both to clients who have previously enabled 3D Secure for their cards and those who have not.
After September 15, 2019, all merchants in the EU will be required to perform 3D Secure 2.0 verification for online card transactions. Unlike the previous 3D Secure version, not all transactions will be subject to this additional verification.  
If Visa determines that a specific online transaction needs to be confirmed, you will be temporarily redirected to the following screens (see below) where you will be prompted to select whether to receive your verification code via email or via SMS, and enter the code. Thus, please make sure that your contact details in your Paysera account are up to date.

Clients who have previously set up a 3D Secure password will no longer need it. They will be verifying online purchases with the dynamic codes generated using the process described above.
3D Secure 2.0 verification cannot be turned off. However, due to the adaptable nature of the algorithm, it is expected that you will have to confirm only a fraction of the transactions you perform. This way, your funds will remain secure without compromising convenience.
Any transactions at POS terminals or ATMs will not be affected in any way by these changes.
If you have any questions, please contact our Client Service Center by phone +44 20 80996963 or email [email protected].
Sincerely,
Paysera
Customer Service Center
email [email protected]
Phone: +442 08 099 6963

Attached Files



#21
Alexandru9655

Alexandru9655

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2019
Salutare ! Am observat pe Facebook-ul lor ca au dat drumu la Samsung Pay si Google Pay si spun ca incurand vor implementa inclusiv Apple Pay

Edited by Alexandru9655, 27 September 2019 - 09:25.


#22
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
aveti integrare cu shopify ?

#23
Daniel_Paysera

Daniel_Paysera

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2019

 quantico2708, on 03 octombrie 2019 - 14:53, said:

aveti integrare cu shopify ?
Da: https://support.pays...1068/35/shopify

#24
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Daniel_Paysera, on 03 octombrie 2019 - 18:40, said:

pai si de ce nu apareti in lista asta : https://www.shopify....ateways/romania
?

Edited by quantico2708, 05 October 2019 - 18:20.


#25
ovidiu3

ovidiu3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2007
Pierdeti timp pretios din viata cu aceasta "banca" Paysera din Lituania cu birou si in Romania:

Am dat crezare celor de mai jos:
https://www.paysera....ti-pentru-eShop

"Probabil cele mai mici Tarife din piață
Economisiți bani cu Paysera Checkout. Tarifele noastre se numără printre cele mai bune din piață și aplicăm rate de schimb valutar foarte favorabile atunci când executăm transferuri de la bănci și sisteme de plăți străine. "

https://www.zf.ro/ba...omania-18237198
"În prezent, piaţa de plăţi internaţionale din România se caracterizează prin comisioane ridicate pentru transferuri în diferite valute. În plus, pentru o companie locală care operează pe orice piaţă externă este foarte greu şi costisitor să deschidă un cont în străinătate. Acesta este motivul principal pentru care lansăm serviciile Paysera în România", spune Daniel Turbatu, Country Manager pentru Paysera în România."

si am dorit colaborarea cu ei pentru mai multe magazine online din cadrul unui grup si pentru alte servicii.

Pentru a face un cont de business, trebuie mai intai sa completati si sa trimiteti datele online ale pesoanei fizice.
deloc simplu si foarte birocratic:
1. completati datele in browser (internet)
2. numar de telefon pentru confirmare mesaje
3. instalati aplicatia
4. confirmati prin sms codul
5. trimiteti cartea de identitate
6. cu telefonul live trimiteti o poza
7. completati alte date, apoi alte date
8. in final nu functioneaza sistemul pana nu completat un chestionar cu foarte multe date inutile:
EX: daca dvs sau rudele dvs sunt implicate in politica in Lituania ?!?

ati terminat cu activarea persoanei fizice.

Acum, incepeti cu activarea persoanei juridice:
1. aici totul e si mai birocratic, pasii de mai sus + multe documente in ceea ce priveste firma, actionarii, statut, buletin, imputerniciti, cine are cat are, etc.
2. daca veti reusi sa trimiteti formularul, deoarece la mandatar trebuie sa stiti cum sa compleati, explicati si dovedi cine are majoritate, cum e imputernicit administratorul, etc - dupa cateva ore se va activa contul de business.

Daca doriti sa intrati de pe desktop cu un browser in aplicatia bancii, desi scrie ca te poti autentifica cu email sau cu sms, trebuie sa selectezi activarea cu adresa de email - se transforma in activare in aplicatie, apoi dai click, trebuie sa intri in aplicatie - iti trimit ei un cod - apoi intri de pe desktop, cum ai vrut initial. Cred ca si cei de pe submarine cu arme sofisticate ar fi foarte invidiosi pe acest sistem.

Stati ca nu ati terminat.

Daca doriti sa activati ceva servicii, transfer bani catre alte conturi ale societatii sau Paysera Checkout - plata cu cardul pentru magazine online, va veti da seama ca nu aveti activat contul de Corporate !?!, pai cel de Business nu era acelasi cu cel de Corporate ???.

Trebuie sa reluati procedura cu pasii de mai sus, cu alte documente, unele diferite, altele similare cu cele trimise initial.

M-am oprit la 3-a etapa, deoarece era inutila in conditiile in care nu am primit datele cu privire la comisioanele practicate (macar cele la vedere).
Pe internet sunt multe pagini unde arata aceste comisoane ala Paysera, dar unele pagini le contrazic pe altele si cel putin pentru mine, cu studii economice si bancare - informatiile nu sunt clare.

Am cerut o oferta pentru servicii procesator plata cu cardul online pentru magazine online in data de 02-Oct-2019.
In scurt timp, 02-Oct-2019, 16:59:53, am primit un raspuns automat:
"Dragă client,
Mulțumim că ne-ai contactat. Vom răspunde în termen de 3 ore lucratoare.
Rețineți că răspundem la apelurile și mesajele clienților de luni pana vineri de la 9:00 la 17:30.
Paysera"

Am primit, tot in 02-Oct-2019 de la de la Daniel T. <[email protected]>, probabil dl de la alte postari, care, imediat ce ati deschis subiectul si-a facut cont (membru nou) sa intervina in afirmatiile evidente a celor de mai sus.
"Va multumim pentru interesul acordat serviciilor Paysera.
Intrucat in acest moment magazinul online .... are deja implementat plata cu cardul, dorim sa personalizam oferta, ca urmare va rugam sa ne transmiteti fie oferta actuala (daca este posibil, bineinteles), fie un volum/numar lunar de tranzactii. "

Dupa ce am gasit contractele si preturile cerute, am raspuns in data de 04-Oct-2019 si am trimis preturi, detalii, etc.

Deoarece nu am primit niciun raspuns, am trimis email in 07-Oct-2019 cu "Asteptam raspuns"

Am mai trimis o noua cerere completata in pagina de contact a celor de la paysera.com
07-Oct-2019, 13:34:03

Am primit acelasi raspuns cu "3 ore"
"
Dear Client,
Thank you for contacting us. We will respond within 3 business hours.
Please be aware that we respond to client calls and messages each day from 8 am till 8 pm (EEST).
Paysera "

In final, Total Neseriosi, Am cerut oferta in 02-Oct-2019, iar pana azi, 08-Oct-2019 dupa mai bine de 6 zile ! nu am primit niciun raspuns concret.
Sa calculez cum calculeaza paysera, in ore: 144 de ore. Dar poate au dreptate - ori fi zile si ore venusiene: O zi pe Venus este egala cu 243 de zile pamantesti.
Bine ca nu se ocupa cu servicii de tip resque: salvare, pompieri, etc.

Foarte Neseriosi. Nu recomand.
Eram nemultumit de bancile din Romania - acum cand am vazut alternativa, care tocmai se lauda ca este mai serioasa decat cea din Romania - am sa apreciez mai mult o parte bancile din Romania.

Stati acolo unde sunteti cu serviciile bancare, ca e destul de bine, sa nu ne mai amagim cu astfel operatori.

#26
ovidiu3

ovidiu3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2007
Dupa ce m-am chinuit si am introdus date, documente, am raspuns la chestionare si contul de business era activ, acum apare eroarea:
"Drepturi insuficiente pentru a vizualiza informațiile. Nu ați finalizat identificarea sau nu sunteți autorizat să accesați conturi."

Acum vreau sa inchid / sterg contul  si sa stearga datele trimise si nu se poate decat cu o cerere cu aprobare; probabil doresc si dosar cu sina !

#27
Daniel_Paysera

Daniel_Paysera

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2019

View Postovidiu3, on 08 octombrie 2019 - 10:13, said:

Pierdeti timp pretios din viata cu aceasta "banca" Paysera din Lituania cu birou si in Romania:

Am dat crezare celor de mai jos:
https://www.paysera....ti-pentru-eShop

"Probabil cele mai mici Tarife din piață
Economisiți bani cu Paysera Checkout. Tarifele noastre se numără printre cele mai bune din piață și aplicăm rate de schimb valutar foarte favorabile atunci când executăm transferuri de la bănci și sisteme de plăți străine. "

https://www.zf.ro/ba...omania-18237198
"În prezent, piaţa de plăţi internaţionale din România se caracterizează prin comisioane ridicate pentru transferuri în diferite valute. În plus, pentru o companie locală care operează pe orice piaţă externă este foarte greu şi costisitor să deschidă un cont în străinătate. Acesta este motivul principal pentru care lansăm serviciile Paysera în România", spune Daniel Turbatu, Country Manager pentru Paysera în România."

si am dorit colaborarea cu ei pentru mai multe magazine online din cadrul unui grup si pentru alte servicii.

Pentru a face un cont de business, trebuie mai intai sa completati si sa trimiteti datele online ale pesoanei fizice.
deloc simplu si foarte birocratic:
1. completati datele in browser (internet)
2. numar de telefon pentru confirmare mesaje
3. instalati aplicatia
4. confirmati prin sms codul
5. trimiteti cartea de identitate
6. cu telefonul live trimiteti o poza
7. completati alte date, apoi alte date
8. in final nu functioneaza sistemul pana nu completat un chestionar cu foarte multe date inutile:
EX: daca dvs sau rudele dvs sunt implicate in politica in Lituania ?!?

ati terminat cu activarea persoanei fizice.

Acum, incepeti cu activarea persoanei juridice:
1. aici totul e si mai birocratic, pasii de mai sus + multe documente in ceea ce priveste firma, actionarii, statut, buletin, imputerniciti, cine are cat are, etc.
2. daca veti reusi sa trimiteti formularul, deoarece la mandatar trebuie sa stiti cum sa compleati, explicati si dovedi cine are majoritate, cum e imputernicit administratorul, etc - dupa cateva ore se va activa contul de business.

Daca doriti sa intrati de pe desktop cu un browser in aplicatia bancii, desi scrie ca te poti autentifica cu email sau cu sms, trebuie sa selectezi activarea cu adresa de email - se transforma in activare in aplicatie, apoi dai click, trebuie sa intri in aplicatie - iti trimit ei un cod - apoi intri de pe desktop, cum ai vrut initial. Cred ca si cei de pe submarine cu arme sofisticate ar fi foarte invidiosi pe acest sistem.

Stati ca nu ati terminat.

Daca doriti sa activati ceva servicii, transfer bani catre alte conturi ale societatii sau Paysera Checkout - plata cu cardul pentru magazine online, va veti da seama ca nu aveti activat contul de Corporate !?!, pai cel de Business nu era acelasi cu cel de Corporate ???.

Trebuie sa reluati procedura cu pasii de mai sus, cu alte documente, unele diferite, altele similare cu cele trimise initial.

M-am oprit la 3-a etapa, deoarece era inutila in conditiile in care nu am primit datele cu privire la comisioanele practicate (macar cele la vedere).
Pe internet sunt multe pagini unde arata aceste comisoane ala Paysera, dar unele pagini le contrazic pe altele si cel putin pentru mine, cu studii economice si bancare - informatiile nu sunt clare.

Am cerut o oferta pentru servicii procesator plata cu cardul online pentru magazine online in data de 02-Oct-2019.
In scurt timp, 02-Oct-2019, 16:59:53, am primit un raspuns automat:
"Dragă client,
Mulțumim că ne-ai contactat. Vom răspunde în termen de 3 ore lucratoare.
Rețineți că răspundem la apelurile și mesajele clienților de luni pana vineri de la 9:00 la 17:30.
Paysera"

Am primit, tot in 02-Oct-2019 de la de la Daniel T. <[email protected]>, probabil dl de la alte postari, care, imediat ce ati deschis subiectul si-a facut cont (membru nou) sa intervina in afirmatiile evidente a celor de mai sus.
"Va multumim pentru interesul acordat serviciilor Paysera.
Intrucat in acest moment magazinul online .... are deja implementat plata cu cardul, dorim sa personalizam oferta, ca urmare va rugam sa ne transmiteti fie oferta actuala (daca este posibil, bineinteles), fie un volum/numar lunar de tranzactii. "

Dupa ce am gasit contractele si preturile cerute, am raspuns in data de 04-Oct-2019 si am trimis preturi, detalii, etc.

Deoarece nu am primit niciun raspuns, am trimis email in 07-Oct-2019 cu "Asteptam raspuns"

Am mai trimis o noua cerere completata in pagina de contact a celor de la paysera.com
07-Oct-2019, 13:34:03

Am primit acelasi raspuns cu "3 ore"
"
Dear Client,
Thank you for contacting us. We will respond within 3 business hours.
Please be aware that we respond to client calls and messages each day from 8 am till 8 pm (EEST).
Paysera "

In final, Total Neseriosi, Am cerut oferta in 02-Oct-2019, iar pana azi, 08-Oct-2019 dupa mai bine de 6 zile ! nu am primit niciun raspuns concret.
Sa calculez cum calculeaza paysera, in ore: 144 de ore. Dar poate au dreptate - ori fi zile si ore venusiene: O zi pe Venus este egala cu 243 de zile pamantesti.
Bine ca nu se ocupa cu servicii de tip resque: salvare, pompieri, etc.

Foarte Neseriosi. Nu recomand.
Eram nemultumit de bancile din Romania - acum cand am vazut alternativa, care tocmai se lauda ca este mai serioasa decat cea din Romania - am sa apreciez mai mult o parte bancile din Romania.

Stati acolo unde sunteti cu serviciile bancare, ca e destul de bine, sa nu ne mai amagim cu astfel operatori.

Salut.

Multumim pentru review, chiar daca este negativ. Da, acesta este motivul pentru care m-am inscris pe acest Forum, special pentru a vedea astfel de review-uri si sa fac tot ce imi sta in putere sa imbunatatesc serviciile Paysera destinate clientilor din Romania.

Ca reprezentant Paysera imi permit insa sa fac anumite observatii asupra acestui review, cum ar fi:
- contul de companie l-ati deschis la doar 1 ora si jumatate dupa ce ati deschis contul personal, doar introducand CUI-ul societatii: nu stiu ce alta Institutie Financiara din Romania mai ofera o astfel de facilitate. In continuare, la fel ca la orice deschdiere de cont din Romania, vi s-a cerut sa completati un formular ce cuprindea informatii asupra afacerii, si sa atasati un Certificat Constatator de la Registrul Comertului (in mod normal o "birocratie" ce nu dureaza mai mult de 5 minute): chestiuni normale, ne dorim sa stim ca ai nostri clienti nu fac trafic cu arme sau in spatele unui administrator onest nu sta un politician corupt.
- pentru serviciul de E-Commerce, normal ca se cer alte informatii: este un serviciu distinct de cel de cont curent, si atunci avem nevoie de alte informatii
- referitor la calculul orelor: aici cu tot respectul, insa in calcul acestora nu ati luat in considerare faptul ca, dupa cum si Dvs ati scris, noi am cerut anumite informatii pe care Dvs ni le-ati furnizat dupa apx 48 ore, Vineri, pe 4. De Vineri pana Luni cand v-am raspuns eu au trecut intr-adevar mai mult 50 ore, insa hai sa luam in calcul ca a fost Weekend, deci ore lucratoare mai putin de 8. Nu cred ca mai are rost sa continuam pe acest subiect...
- Nu dorim "dosar cu sina" pentru inchiderea contului, pentru ca vi l-ati inchis singur: acesta este motivul pentru care nu mai puteti accesa contul.

Si pentru ca la Paysera ne dorim sa fie totul cat mai transparent, linkul catre Tarife este afisat pe prima pagina in partea superioara, si este accesibil oricui doreste sa studieze inainte de a isi deschide cont: https://www.paysera....o-RO/comisioane

Spor in toate!

#28
ovidiu3

ovidiu3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2007
Afirmatii dvs sunt total neconforme cu realitatea.

Sunt socat sa constat ca la un asemenea nivel, veniti cu astfel de afirmatii.

Sa va raspund punctual:

" sa imbunatatesc serviciile Paysera destinate clientilor din Romania."

- cel mai bine ar fi sa imbunatatiti relatia dvs personala cu clientii si sa ii luati in considerare, sa ii respectati si sa nu ii mai ignorati; sa raspundeti mai rapid la email-uri.
Stiti cat de putin dureaza sa le scrieti personalizat, nu in mod automat sau sa schimbati mesajul de la 3 ore la ceva real: am primit, multumim, veti primi raspuns la cererea dvs in 3 zile sau 3 luni sau nicioadata si in functie de posibilitati, vom analiza, etc.

".... ce nu dureaza mai mult de 5 minute ..."

Am stat mai mult de 3 ore sa completez datele, poze, setare aplicatie, raspunsuri la multiple chestionare (a se vedea postarea anterioara), telefoane cu colega dvs, apoi ati sunat dvs, etc, iarasi completari, email-uri, etc. Sa va caut contractele cu ceilalti furnizori, etc.
Se pare ca nu apreciati timpul nostru.

Ceea ce descrieti dvs mai sus nu dureaza doar 5 minute, poate doar instalarea aplicatiei cu care confirmi unul din coduri.
Iarasi nu spuneti nimic de faptul ca s-au atasat pentru Chestionare si Certificate Constatatoare si de la ANAF si trebuie trimise si acte referitoare la dovada actiunilor membrilor fondatori (actionari), imputerniciri pentru administratori (nu ne deranjeaza asta, dar nu dureaza 5 minute !!! asa cum afirmati), iar in legatura cu Certificatul Constatator de la Registrul Comertului, am vorbit cu colega dvs si i-am comunicat ca nu are rost sa pierdem timp cu crearea de cont la RECOM sau/si sa platim 20 si 45 lei la Registrul Comertului pentru acest certificat pana nu vedem comisioanele si poate e mai bine unde suntem acum.
Un certificat constatator de la Registrul Comertului nu se poate trimite sau obtine in 5 minute (chiar online). Dvs ati cerut unul din 2019.

Nu vreau sa fac reclama altor banci, au ele alte probleme cu care ne confruntam, dar in mod corect va informez ca la un sediu ING Obregia am deschis 1 cont (acum multi ani) in 5 minute din momentul preluarii de catre ofiterul de cont (nu am completat personal niciun document; nu au cerut atatea acte; doar am semnat actele printate de catre dansii), in alte 10 minute am primit si cardul; La Banca Transilvania in ~ 20 min, e drept, acestea sunt conturi "REALE DIN Romania", cu care lucram de foarte multi ani.

"- referitor la calculul orelor: ..."
Nu spuneti nimic de faptul ca ati primit nenumarate email-uri si nu ati raspuns.
Eu nu am promis ca va raspund in 3 ore. V-am raspuns mai greu pentru ca a trebuit sa caut date reale din aplicatii, contracte, facturi.
Cel putin am avut bunul simt sa va raspund si sa imi cer scuze:
04-Oct-2019, 17:03
"Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului, dar ne-a luat ceva timp pana am gasit ofertele; contractele nu putem sa le trimitem deoarece sunt supuse legii confidedentialitatii"
Cum nu am primit raspuns toata ziua de Luni 07.10.2019 (nu e week-end ! si nu sunt doar 3 ore), am mai trimis un email:
07-Oct-2019, 19:01 "Asteptam raspuns."

Pentru corectitudine - afirmatia dvs ca a fost week-end si nu ati raspuns, nu are legatura cu faptul ca ati raspuns abia Marti (dupa Luni, Marti) in data de 08.10.2019, abia la orele 14:43 ! dupa insistentele celor de la paysera.com; mesaj pe care nu am mai dorit sa il citesc, deoarece aveam deja raspunsurile cu link-uri a celor de la Paysera.com.
Vazand ca dvs, cei din Romania nu raspundeti - asa se intampla de obicei - cu cei de "afara" lucrezi serios, pana intervine partea romana, care nici nu raspunde la email-uri -  am trimis cerere catre paysera.com, si dansii chiar daca dupa cateva zile, au raspuns, de mai mute ori - mii de multumiri -, referitor la comisioane si si-au cerut scuze:
"Dear Customer,
we apologize that you have to contact us more than once.
We can suggest you these ways as Business Service: ......."

Nu ne deranjeaza faptul ca nu ati raspuns in 3 ore, ci faptul ca dvs nu ati raspuns deloc si doar la insistentele celor de la paysera.com, care vazand ca nu raspundeti - au raspuns ei.
Ma intreb, daca nu aveti capacitatea sa dati un reply dupa multe zile, cum veti putea gestiona in / din Romania conturile clientilor cu milioane sau miliarde de euro? Sau daca au o problema cu un card accesat ilegal, furat, o alta problema, etc - cand le veti raspunde ? dupa cum am patit eu, nicioadata. Sau rezolva problema doar daca iau legatura cu cei de la paysera.com, care totusi raspund dupa cateva zile si dupa multe email-uri retrimise.

"- Nu dorim "dosar cu sina" pentru inchiderea contului, pentru ca vi l-ati inchis singur: acesta este motivul pentru care nu mai puteti accesa contul."

Ne pare rau, dar nu cunoasteti situatia.
Fata de situatia de fata., era mai bine sa fi fost cu dosar cu sina, poate se rezolva intr-un final.

Nu am inchis singur niciun cont. Contul de persoana fizica este functional.
Dupa activarea contului de persoana juridica si postarea pe acest forum (in mod onest - am anuntat prin tichet la paysera.com), probabil ca o masura punitiva din partea dvs sau poate ca o coincidenta, dintr-o "eroare" de sistem contul de business nu a mai fost activ si am primit eroarea "Drepturi insuficiente pentru a vizualiza informațiile. Nu ați finalizat identificarea sau nu sunteți autorizat să accesați conturi."

In final, dupa aceasta eroare, am facut o cerere catre pausera.com /.ro de stergere a acestui cont si a datelor completate / trimise, email la care nu am primit raspuns.

Contul nu se poate sterge (inchide) singur
"https://support.pays...count-deletion"
" ..........
  4. After you perform these actions, please send us a request to delete your Paysera account by an email to [email protected]. The request must be sent from the email address that has been confirmed in the Paysera system.
"

referitor la comisioane:
- am vazut acele comisioane si la o simpla analiza o sa vedeti ca unele pagini le contrazic pe altele; sau paginile din engleza de la paysera.com sunt diferite fata de cele din romana de la paysera.ro!
- dar dvs ati dorit sa trimiteti o oferta "personalizata";
"Va multumim pentru interesul acordat serviciilor Paysera.
Intrucat in acest moment magazinul online X are deja implementat plata cu cardul, dorim sa personalizam oferta, ca urmare va rugam sa ne transmiteti fie oferta actuala (daca este posibil, bineinteles), fie un volum/numar lunar de tranzactii. "
-in email nu ati trimis in mod simplu, acel link; nici la telefon colega dvs nu a comunicat acel link; de fapt cei de la paysera.com au trimis mult mai multe link-uri, dar asta e o alta problema.

referitor la:
"ne dorim sa stim ca ai nostri clienti nu fac trafic cu arme sau in spatele unui administrator onest nu sta un politician corupt."

In primul rand, pentru cultura dvs generala, va informez ca afirmatia dvs este contradictorie si va autocontraziceti:

ori e un administrator onest si ca atare nu se poate ascunde in spatele lui un politician corupt,

https://dexonline.ro/definitie/onest

ONÉST, -Ă adj. cinstit, corect, incoruptibil. (< lat. honestus, it. onesto) din

ori nu e onest pentru ca in spatele lui sta un politician corupt.

In al doilea rand, am inteles principiul dvs si cred ca intelegem cu totii aici, pe forum.

Dvs generalizati si nu plecati de la premiza "de nevinovatie si corectitudine" a clientilor, pentru dvs toti clientii sunt mai intai "traficanti de arme" !?!, sau au in spate administratori "onesti" iar in spatele lor stau politicieni "corupti", apoi trebuie sa dovedeasca cu acte si chestionare ca nu sunt traficanti de arme sau / si politicieni corupti.

Deja e penibil, e de ras, daca nu e de plans! Ma intreb care traficant de arme spune in chestionar ca e traficant de arme sau/si care politician spune in chestionar ca e corupt ?!?

Va solicit sa imi comunicati de la ce sucursala Paysera putem obtine aceste constatari sau certificate care constata/certifica faptul ca nu suntem traficanti de arme si/sau nu suntem administratori corupti = "administratori onesti avand in spate politicieni corupti"!

Sunt socat sa constat ca dvs va antepronuntati si va erijati in organ de cercetare penala si fixati deja sentinte fara a avea aceasta calitate.
Ceea ce nu stiti dvs (dupa propriile declaratii de mai sus) este faptul ca acele date pe care le colectati, nu sunt pentru a le folosi dvs si a va erija in organ de cercetare penala si a da sentinte. Acele date sunt pentru a le pune la dispozitie altor organe care au acest rol.

Probabil ca in Lituania si in alte tari Paysera sunt foarte seriosi si foarte respectati sau cel putin fac tot posibilul pentru aceste lucruri, spre deosebire de dvs, Paysera Romania si mai ales dvs Domnule Daniel Turbatu ca persoana imputernicita care o reprezentati;
cu astfel de "parteneri" care ne trateaza mai intai clienti traficanti de arme si ca in spatele nostru ca administratori stau politicieni corupti - nu dorim sa colaboram niciodata, dorim sa ne ferim, ne pare foarte rau ca v-am contactat si ca nu v-am identificat inainte mentalitatea si modul de lucru; noi, grupul de firme pe care il reprezint, v-am considerat inca de la bun inceput foarte onesti si foarte seriosi!!! Asa o sa procedam si cu altii.


In cel mai scurt timp posibil (exclus 3 ore - cum calculati dvs si nu raspundeti niciodata) voi depune o sesizare catre institutiile abilitate din Romania pentru a afla raspunsurile si punctele lor de vedere referitoare la procedurile derulate si a afirmatiilor grave postate de dvs mai sus, in numele Institutiei Bancare (Fintech) Paysera, in numele careia sunteti acreditat sa comunicati si sa postati ("Ca reprezentant Paysera"); precum si un raspuns referitor la metodologia dvs de respectare a normelelor GDPR, BNR, etc in vigoare referitoare la datele, documentele pe care le solicitati, prelucrati, stocati.

Datorita gravelor afirmatii pe care le postati, date despre care cei de la Paysera cred ca nu sunt informati, nu sunt de acord si poate ar fi socati sa le afle, vreau sa inchei aici aceasta discutie circulara cu dvs Domnule Daniel Turbatu, reprezentant Paysera Romania, country manager pentru Paysera in Romania.

Edited by althea, 11 October 2019 - 05:43.


#29
Daniel_Paysera

Daniel_Paysera

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2019
@ovidiu3
Nu am vrut sa detaliez si sa justific fiecare punct al comentariilor dvs , consider ca utilizatorii acestui Forum doresc si merita sa citeasca informatii concise in cadrul oricarui Topic deschis aici, nu disputele dintre Utilizatori si Reprezentantii companiilor.

Spor in toate!

#30
ovidiu3

ovidiu3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2007
Nu avem nicio disputa cu dvs, alti utilizatori au deschis acest topic, iar dvs, la fiecare postare nu relatati evidenta faptelor si din cand in cand veniti cu cate o "vrajeala" justificativa si neconstructiva. A se vedea si alte posturi.

La randul nostru am informat utilizatorii acestui forum cu informatii foarte concise si reale despre experienta noastra cu dvs.

Spune un vechi proverb ca fraierii invata din propriile greseli (recunoastem si din pacate, cazul nostru); iar cei informati din greselile altora!

#31
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
@Daniel_Paysera
intrebare :
sunt sanse
in viitorul apropiat
Paysera sa ofere clientilor posibilitatea de a creea link de plata din contul personal ? E un mijloc de plata foarte simplu . Multumesc .

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Am văzut că Paysera vor oferi cont IBAN de Romania pentru persoane fizice.
https://adevarulfina...YrW1vlGgoUV_n8k

#33
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
si inca o stire / informatie :

'' Este foarte probabil ca, până la sfârșitul anului în curs, fitech-ul lituanian Paysera, prezent în România din vara anului trecut, să lanseze primul său serviciu alternativ de inițiere a plăților (Payment Initiation Service – PIS) disponibil pentru magazinele online. ''

sursa : https://adevarulfina...a-platilor-pis/

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Inițial am văzut reclama plătită de Paysera pe Facebook cu teaserul că lansează în curând IBAN românesc pentru persoane fizice.

#35
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' Paysera lansează un serviciu de plată direct din Internet Banking pentru comercianții online: BCR, Banca Transilvania și ING, primii parteneri .''

sursa : https://www.wall-str...-ing-primi.html

#36
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019
Ce inseamna schimb valutar in limita a 1000 EUR "la pret de cost"?  La curs BNR cumva urmand ca ce depaseste sa fie schimbat la cursul paysera (un fel de happy hour de la Unicredit sau raiffeisen)? Sau inseamna ca doar 1000 euro poti schimba, cursul fiind cel paysera (o limitare a schimbului valutar). Voi ce ati inteles din anunt cand ati deschis aplicatia? Eu i-am dat repede citit si sa nu-mi mai apara, dar acum sunt nedumerit, mai ales ca nu vad nicaieri o explicatie a acestui "pret" la care se facea referire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate