Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...
 Balcon inchis cu sticla pe cornie...

Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Sony a7RIV și o nouă cameră din seria RX

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

• Grup: Members
Inca nu am apucat sa testez Sony intensiv, abia l-am luat acum vreo luna si ceva...dar sper sa il testez cat de repede...am fost doar la balci cu el...ultimele 3 poze

Pentru a ilustra partea de ultrawide, adaug niste poze facute in Zanzibar cu un Canon 6d + 16-35,  si din Senegal cu Fuji xt-2 + 16mm (ultimele 9)...

Attached Files

StefanSC

StefanSC

Senior Member

• Grup: Senior Members
Foarte faine cadre. Multumesc si felicitari.

Edited by StefanSC, 19 July 2019 - 16:49.

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

View PostStefanSC, on 19 iulie 2019 - 16:49, said:

Foarte faine cadre. Multumesc si felicitari.

Multumesc si eu.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Bixdă cadrele. Nu-mi pasa cu ce sunt facute. La modul cel mai serios.
Bine, pentru noi, astia de la comunism, de aici, din Ro, ni se par exotice :)

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

Dada...cred ca si lor le-ar parea la fel, cele cu Romania...cand am fost la balci, pe unde am crescut, am fost surprins sa vad ca e lumea mai “exotica” decat stiam eu....

cristi_cost

cristi_cost

Member

Felicitati. O sa ajung curand in Zanzibar + Tanzania pt cateva zile. Ceva sfaturi?

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

View Postcristi_cost, on 19 iulie 2019 - 17:19, said:

Felicitati. O sa ajung curand in Zanzibar + Tanzania pt cateva zile. Ceva sfaturi?

Nu am fost in Tanzania, dar in Zanzibar, sa iei toate excursiile, desi eu am zis pas la snorkeling... Sunt destul de ieftine si sunt ok, aceleasi, de oriunde le-ai lua...

La excursia unde inoti cu definii, de fapt, inoti cu delfinii in aceeasi apa, ei fiind pe la vreo 20m :)

Nu cred ca nu o sa-ti placa...da-mi mesaj pentru alte intrebari, sa nu le faci pofta lnoameni, ca poate le-a ramas putin concediu...:)

xymzar

xymzar

Senior Member

Surprinzator ca Jason Lanier nu a postat nimic despre R4. Ce naiba s a rupt lantul de iubire cu Sony?

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

View Postxymzar, on 19 iulie 2019 - 20:10, said:

Surprinzator ca Jason Lanier nu a postat nimic despre R4. Ce naiba s a rupt lantul de iubire cu Sony?

Si el a fost printre primii care laudau mult Sony....

xymzar

xymzar

Senior Member

Stiu ca il urmaresc de la A6300.

Hatti

Hatti

Member

View PostTaxon, on 19 iulie 2019 - 09:51, said:

offtopic:
rucsac, cort de 3 persoane, sac de dormit, saltea, arzator,
chiar m-ar interesa ce anume ai luat, de iti ies mai putin de 10 kg la rucsac.
eu, la preturi modice, sunt pe la 15 kg fara artileria foto

Ok am spus ca revin cu lista:

Rucsac: Gregory Baltoro 75L - 2250 g (pt ture mai scurte folosesc un Gregory Z40 care e semnificativ mai usor)
Sac dormit: Rab Neutrino 200 (temp de confort pe la zero) - 616 g (iarna folosesc alt sac de dormit)
Cort: MSR Carbon Reflex 3 - 1200g
Saltea: Therm-a-Rest NeoAir Trekker - 540g
Arzator: MSR Windburner - vreo 600g cu tot cu butelie

Total: 5.2 kg

Restul pana la 10 kg sunt diverse maruntisuri (trusa prim ajutor, frontala, briceag, etc), imbracaminte si mancare, bete de trekking, manusi etc.

Ca mancare folosesc hrana liofilizata, vine in niste pungi speciale care pot fi folosite drept recipient pentru preparare, asadar nu trebuie sa car dupa mine oale si farfurii. Nu imi trebuie decat apa si o lingura.

La imbracaminte, in perioada asta folosesc cam asa:

Strat de corp: tricouri de la Patagonia si Arc'teryx (foarte usoare, se usuca aproape instant)
Strat termic intermediar: Norrona trollveggen Thermal Pro (cel mai tare polar pe care l-am avut ever) si o pereche de pantaloni termici (nu mai stiu exact de la cine).
Strat exterior: o geaca de la Mountain Hardwear si o pereche de pantaloni de la Norrona (ambele hardshell).

Mai am un windshell de la Arc'teryx, pantaloni scurti tot de la ei dar astea cantaresc ff putin.

Toate astea sunt pana in 10 kg. Daca iau rucsacul de 40L si cortul de doua persoane, ajung pe la vreo 7-8 kg. In felul asta pot sa imi permit sa car cu mine destul de multe chestii care tin de foto.

Lista asta e valabila pentru ture de 3 sezoane nu foarte tehnice. Iarna sau daca ma duc la catarat se schimba un pic problema.

Multe din lista asta sunt achizitionate din afara tarii. Magazinele de profil de la noi nu prea aduc marci de top (de exemplu Himalaya e perceput ca fiind un magazin unde gasesti chestii super profi, in realitate aduc marci de mana a 3-a, a 4-a dpdv calitativ).

Edited by Hatti, 22 July 2019 - 12:16.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

De la claia de păr. Că tot am zis în titlul că o să fie și un RX dar care aproape a trecut neobservat.
Super aparat și mi l-aș dori si mâine dar nu la 6500 de lei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rJyxAj2sCJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

edri

edri

Senior Member

La fotografiile prezentate anterior nu exotismul este cel care atrage privirea ci felul in care au fost realizate. Eu nu vad nici o diferenta intre cei din Zanzibar si neaoshii aia de la balci. ;)

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

View Postedri, on 01 august 2019 - 18:09, said:

La fotografiile prezentate anterior nu exotismul este cel care atrage privirea ci felul in care au fost realizate. Eu nu vad nici o diferenta intre cei din Zanzibar si neaoshii aia de la balci. ;)

Poate dacă i-aș găsi pe o plajă, ar aduce cu ceilalți....:)

edri

edri

Senior Member

View PostHatti, on 22 iulie 2019 - 11:59, said:

...... Magazinele de profil de la noi nu prea aduc marci de top (de exemplu Himalaya e perceput ca fiind un magazin unde gasesti chestii super profi, in realitate aduc marci de mana a 3-a, a 4-a dpdv calitativ).

OT: Mda, nu as spune, de exemplu ca Deuter ar fi de mana a 3a sau a 4a, daca te plimbi prin muntii mai din vest, cam 90% au rucsaci Deuter, restu Osprey Posted Image.  Se gasesc si la noi produse Patagonia, Arcteryx, Marmot, Vaude, MSR, Thermarest, Scarpa, La Sportiva, Salewa, etc ... la preturi chiar bune daca sunt cumparate la momentul potrivit.
Ce mancare liofilizata folosesti? La ce gust au unele prefer oala si farfuria si las un obiectiv acasa Posted Image
Ca tot suntem pe topic de Sony, dupa ultima tura montana am ajuns la concluzia ca vreau ceva mai mic, mai usor ... de la Oly Posted Image

Edited by edri, 01 August 2019 - 18:27.

Hatti

Hatti

Member

View Postedri, on 01 august 2019 - 18:22, said:

OT: Mda, nu as spune, de exemplu ca Deuter ar fi de mana a 3a sau a 4a, daca te plimbi prin muntii mai din vest, cam 90% au rucsaci Deuter, restu Osprey Posted Image.  Se gasesc si la noi produse Patagonia, Arcteryx, Marmot, Vaude, MSR, Thermarest, Scarpa, La Sportiva, Salewa, etc ... la preturi chiar bune daca sunt cumparate la momentul potrivit.
Ce mancare liofilizata folosesti? La ce gust au unele prefer oala si farfuria si las un obiectiv acasa Posted Image
Ca tot suntem pe topic de Sony, dupa ultima tura montana am ajuns la concluzia ca vreau ceva mai mic, mai usor ... de la Oly Posted Image

Deuter in niciun caz nu e top la rucsaci, Osprey cu atat mai putin. Rucsacul e printre cele mai importante chestii la munte, un rucsac prost sau chiar unul bun dar care nu e pe masura ta te poate incomoda rau de tot, mai ales la ture mai lungi. Ideal ar fi sa iti masori lungimea coloanei (e un pic tricky fiindca inaltimea nu e neaparat un indiciu, poti sa fii inalt dar sa ai coloana mai scurta) si apoi sa iti iei un rucsac bine facut pe marimea ta si sa-l ajustezi un pic). Daca e cineva interesat pot sa dau detalii despre cum se masoara lungimea coloanei cu un metru de croitorie. Un producator serios de rucsaci va avea masuri predefinite pt fiecare model (S, M, L) care apoi pot fi ajustate. Nu sunt sigur daca am vazut asta la Deuter... posibil sa ma insel nu am avut niciodata Deuter.

La ture usoare cu greutate mica sau umblat prin oras nu prea conteaza astea, dar incearca o tura mai lunga (5-7 zile) cu greutate mare si o sa vezi diferenta.

Himalaya aduce si produse bune, dar majoritarea sunt low quailty. Foarte rar am gasit ceva ok la ei, nu vorbesc numai de rucsaci. Bine, depinde si de model, adica o firma considerata slaba in general poate sa scoata un model super tare si invers.

Hrana liofilizata folosesc Adventure Food, e singura pe care am gasit-o la noi ca nu am ajuns pana acolo sa imi comand mancare din afara. Nici nu am stat sa caut prea mult ce e drept, mie cel putin mi se pare ca are un gust decent.Mai completez cu diverse chestii usor de carat. Atentie cu hrana liofilizata, trebuie sa iti planifici turele in asa fel incat sa ai acces la apa pe parcurs. Degeaba iti optimizezi echipamentul daca trebuie sa cari 5L de apa dupa tine.

Da, si eu cred ca Oly it's the way to go daca vrei sa reduci serios din greutate. Imi place ce face Aurel Manea (care se plimba destul de mult), dar el pare expert in procesare, eu nu stiu daca as putea sa scot atat cat scoate el din RAW-urile de la Oly. M-am obisnuit cu astea de la Pentax din care poti scoate foarte mult cu efort minim.

Edited by Hatti, 05 August 2019 - 23:09.

edri

edri

Senior Member

View PostHatti, on 05 august 2019 - 23:00, said:

Deuter in niciun caz nu e top la rucsaci, Osprey cu atat mai putin....

OT: Cel mai incomod rucsac dintre astia de "firma", pe care i-am incercat, a fost ceva de la Gregory, asa ca eu pe astia i-am scos din orice lista de cuparaturi, desi in topuri apar in fata, evident dupa ...Osprey. Posted Image In Europa sunt zone montane unde exista rucsacii Deuter si alti rucsaci. Poate e bine sa incerci, sa te documentezi, inainte de a face public anumite afirmatii. Evident, ca la orice brand exista si modele care se vand pentru eticheta. Dar, am cam deviat de la yopic, poate ar fi bun unul despre cum ducem la munte echipamentul care nu-i foto. :)

Edited by edri, 06 August 2019 - 11:06.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Tu defapt ai o problema cu TS bagdeseama.

Ce inseamna pentru voi rucsac usor, in kg? De asemenea ce inseamna drumetii de 5-7 zile, cate ore de mers pe zi, cat urcat/coborat?

Edited by crokodilu, 06 August 2019 - 12:46.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate