Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Tenerife sau Mallorca? - in lunile de vara...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mcrazvan

mcrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.11.2006
Cine le-a vizitat pe ambele si ne poate prezenta o comparatie si cateva pareri?

Edited by mcrazvan, 16 July 2019 - 12:42.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Vara Mallorca (Mediterana) fara discutie, nu se compara plajele Mediteranei cu cele din Canare. Pentru mine Canarele sunt alternativa la Mediterana cand deja in Europa e deja rece (oct, noiembrie).

Edited by atupi, 16 July 2019 - 12:45.


#3
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Vrei party --> Mallorca. Vrei liniste --> Tenerife.

#4
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Party __???????   Mallorca ......ma surpride , .....atunci IBIZA ce este       ..daca vrea liniste totala Menorca .Corect ce a zis mai sus  ,vara mediterana .....sezonul rece Canarias.

#5
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 Cristiann70, on 16 iulie 2019 - 22:38, said:

Party __???????   Mallorca ......ma surpride
Da, sunt zone unde distractia este la ea acasa. El Arenal pentru nemti si Magaluf pentru englezi.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Judas zice bine, singurele zone de party sunt in apropierea capitalei in rest sunt locuri ptr toata lumea, mai familiste sau exclusiv dedicate adulților fara copii. Chiar si in Ibiza e gasesc locuri ptr toate gusturile, ar fi aberant ca toata insula sa fie un big party.
Raman la parerea mea ca vara te duci in Mediterana, e mai verde, apa e mai calda. In toiul verii ai sanse ca oceanul sa fie rece, rece el fiind cel mai cald toamna tarziu dar nici atunci nu e f cald cum e Mediterana in timpul verii.
Problema este ca agentiile românesti ofera cazari preponderent in zona Las Palmas in hotelurile alea imense.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Observ idei ciudate pe-aici. În ghiduri scrie la unison că dacă vrei party te duci în Tenerife (zona Las Americas) sau Ibiza (capitala în special), şi nu în Mallorca.
Nu contest, sunt şi în Mallorca zone, aşa cum au spus Judas şi Atupi, dar Tenerife e mai celebră dacă vorbim de petreceri.

În fine, nu despre party era vorba neapărat.

Atupi, nu cumva ai vrut să spui Palma de Mallorca ? Nu de alta, dar Las Palmas parcă e-n Canare. Mai precis în Gran Canaria.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2019 - 16:30.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Asa este Ovidiu, am gresit, am confundat capitalele. Sorry!
Oricum, cred ca initiatorul a primit raspunsul. Daca as fi in locul lui as cauta o cazare in zona Alcudia daca este cu copil si as inchiria o masina d ela o companie locala, fara card, garantii si alte complicatenii.

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 atupi, on 16 iulie 2019 - 12:44, said:

Pentru mine Canarele sunt alternativa la Mediterana cand deja in Europa e deja rece (oct, noiembrie).

Atlanticul mai cald decat Mediterana, iarna?!

#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 OvidiuNS, on 17 iulie 2019 - 16:19, said:

Observ idei ciudate pe-aici. În ghiduri scrie la unison că dacă vrei party te duci în Tenerife (zona Las Americas) sau Ibiza (capitala în special), şi nu în Mallorca.
Nu contest, sunt şi în Mallorca zone, aşa cum au spus Judas şi Atupi, dar Tenerife e mai celebră dacă vorbim de petreceri.
Nu pot sa vorbesc despre Ibiza ca nu am fost, dar ce am vazut in El Arenal si Magaluf din Palma de Mallorca era cam la acelasi nivel de distractie / betivaneala cu Playa de Las Americas.

 Piscopescu, on 17 iulie 2019 - 17:37, said:

Atlanticul mai cald decat Mediterana, iarna?!
Da, intre noiembrie si mai e mai cald Atlanticul.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 Piscopescu, on 17 iulie 2019 - 17:37, said:



Atlanticul mai cald decat Mediterana, iarna?!

Da, e ca o sobă. Se încălzește mai greu dar se și răcește mai greu datorită cantității incomparabil mai mari de apă față de o mare.

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 caiuscorneliu, on 18 iulie 2019 - 07:06, said:

Da, e ca o sobă. Se încălzește mai greu dar se și răcește mai greu datorită cantității incomparabil mai mari de apă față de o mare.
se cheama latenta termica a apei :)

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 OvidiuNS, on 17 iulie 2019 - 16:19, said:

Observ idei ciudate pe-aici. În ghiduri scrie la unison că dacă vrei party te duci în Tenerife (zona Las Americas) sau Ibiza (capitala în special), şi nu în Mallorca.
Nu contest, sunt şi în Mallorca zone, aşa cum au spus Judas şi Atupi, dar Tenerife e mai celebră dacă vorbim de petreceri.
Sănătate şi tcb !

Da, Mallorca e o zona unde in general germanii si englezii merg pentru party . Acolo se tin sarbatorile nationale germane, tinerii germani mergi in grupuri foarte mari acolo, practic eu pana acum nu am intalnit german care sa nu fi fost macar odata in Mallorca. Exista corturi ca la Oktoberfest, se bea bere germana se mananca snitel, tot ce vrei. Majoritatea cluburilor sportive acolo isi petrec vacanta anuala impreuna.
Din orasele mari ale Germaniei in perioada mai-octombrie exista cam 5 zboruri pe zi spre Palma, in restul perioadei vreo 3.

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Este Thassos-ul nemților :)
Am fost de mai multe ori în Mallorca și mi-a plăcut, insula oferă de toate ptr toți

#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 OvidiuNS, on 17 iulie 2019 - 16:19, said:

Observ idei ciudate pe-aici. În ghiduri scrie la unison că dacă vrei party te duci în Tenerife (zona Las Americas) sau Ibiza (capitala în special), şi nu în Mallorca.

Mallorca nu este toata o insula a party-urilor. Asa cum s-a zis, s'Arenal si Magaluf sint principalele zone, dar situatia a depasit de multa vreme orice fel de limite. N-as recomanda nici macar amatorilor de discoteci zonele alea. Astea sint chestii, pe care niciun ghid nu ti le poate descrie. Doar cind vezi cu ochii tai realizezi dimensiunile.
Si Mallorca mai are o problema. Moare tineretul pe capete. Distractia se numeste balconing. Cam asa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hVipMhz2KiE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Mallorca nu are nicio problema, unora le lipsesc niste chestii prin capusor, sa moara daca nu au simtul masurii. Inteleg ca un copil de 3 ani sa nu priceapa riscurile unei sarituri dar la varsta de 15+ e dileala si poate selectie naturala. E prima oara cand aud de asa ceva si daca se intampla  tot in zonele Magaluf si Arenal se intampla insa e mare insula si cum am spus ofera de toate pentru toti. Sa nu speriem lumea totusi ca nu exista motive de ingrijorare ptr nimeni. Fiecare primeste ceea ce cauta pana la urma.

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 atupi, on 19 iulie 2019 - 17:39, said:

Mallorca nu are nicio problema, unora le lipsesc niste chestii prin capusor, sa moara daca nu au simtul masurii. Inteleg ca un copil de 3 ani sa nu priceapa riscurile unei sarituri dar la varsta de 15+ e dileala si poate selectie naturala. E prima oara cand aud de asa ceva si daca se intampla  tot in zonele Magaluf si Arenal se intampla insa e mare insula si cum am spus ofera de toate pentru toti. Sa nu speriem lumea totusi ca nu exista motive de ingrijorare ptr nimeni. Fiecare primeste ceea ce cauta pana la urma.

Am raspuns unui citat, nu pentru a provoca ingrijorare cuiva. Ideea este clara, cele doua zone sint de evitat, asa cum as evita Peguera pe motiv de rusi necivilizati.
Partea de sud cu golfurile este mai pentru familii, dar este plina pina la refuz. Daca vrei liniste inchiriezi un vapor. Am facut si treaba asta intr-un an, dar nu este pentru mine ca se lasa cu ameteli.
Tenerifa este mai aerisita, Gran Canaria la fel, dar spectacol gasesti mai degraba pe insula Capri. Vreti poze proapete? Acum doua saptamini am batut coasta Amalfi, iar marti m-am intors de pe Mallorca. Sta sa caut citeva poze si revin

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mno, coasta Amalfi vazuta de pe vapor, insula Capri, Vezuviu, Pompei si Mallorca.
Se vede ce ziceam de golfuri si de aglomeratie. In golfurile alea este in schimb liniste

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate