Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#973
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Deci, sunt .... super incantat sa va confirm ce a spus colegul mai sus!!
DA, se poate incarca online contul HGS cu cardul!! (cel putin mie mi-a mers cu Revolut, cu YTL !!
Procedura este simpla, pe pagina de login in contul HGS: https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
in partea de sus, sunt 3 "butoane, de la stanga la dreapta:
HGS BAKIYE YUKLE = INCARCARE ECHILDUL HGS (asa traduce google)
GECIS IHLALI SOGURLA = INTREBATI INCALCAREA TRANZITIEI
MUSTERI HIZMETLERI GIRIS = SERVICIUL CLIENTI INTRODUCERE

Evident, ultimul va este cunoscut, pentru ca este cel pentru login in cont.
Primul din stanga este .... butonul magic.... (nu striu can a aparut, dar cred ca este de ceva vreme....
Deci, click si se deschide pagina asta: https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs
(poate sa ramana traducerea activa, functioneaza totul ok)
aici trebuie introdus nr de pasaport care a fost utilizat la achizitia initiala HGS (este foarte important asta!!) si nr de inmariculare. Selecteaza si suma cu care vrei sa incarci, si "continuare"
restul, este procesarea de plata ca la orice site online.
Cel putin la mine nu a fost nevoie de confirmare in aplicatie (probabil suma mica, am incarcar d eteste cu 25 YTL
Incarcarea s-a facut instant....

Toata stima pentru cei care au "corectat" situatia asta ca sa se poata plati cu cardul!!!

#974
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Confirm și eu funcționarea. La 25 lire încărcate cu Revolut mi-au luat 2 lire comision, total 27. Încărcarea a apărut instant în contul HGS.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   78.01K   43 downloads

Edited by callatis06, 25 March 2022 - 09:15.


#975
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Da, este cu comision, desi pe pagina de plata nu zicea de asta... dar 2YTL.... ce inseamna asta??? 50 bani...75 bani?

#976
MID1975

MID1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.08.2017
Începând cu 31 martie 2022, OGS va fi desființată și va continua colectarea taxelor de autostrăzi și poduri prin HGS.  Proprietarii de vehicule abonați OGS ar trebui să se adreseze băncii de care a fost achiziționat dispozitivul OGS înainte de 31 martie 2022 pentru a nu se confrunta cu nemulțumiri.

#977
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Au aparut preturile la O6, pentru toate tronsoanele. https://www.1915cana...=gelibolu-guney
astfel Malkara - pod 1915 Canakkale = 272.5 TL
Dar de interes este bucata de la Kavakkoy la pod 1915 Canakkale = 236.5 TL
Tariful cel mai mare il are podul, care este de 200 TL, idem si daca se intra pe la nodul Gelibolu Guney (sud)

#978
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 14.10.2018
Pai, este tariful de 235 TL + 200 TL pod sau 236 pod included?
LE e cu tot cu pod, am verificat. E foarte ok tariful.

Edited by officer_nats, 25 March 2022 - 17:26.


#979
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004

View Postdanutzu_1069, on 25 martie 2022 - 07:59, said:

Intrebare, folosesti google translate activ in chrome cand esti pe pagina de plata? Daca da, incearca inainte de a ok de plata sa treci pe turca...
EU am avut o ciudatenie in care, in orice alta limba in care traducea, inversa butoanele pe ecran fata de limba turca... erau doua butoane din care unul echivalent cu cancel.... si care "lua locul" celul cu functia de confirmare....

Email de activare pt cont HGS, ar trebui sa il gasesti la email-uri... daca nu l-ai sters... Dai cautare la adresa asta: [email protected]
email idem si pentru activare dupa schimbare de parola...

LE: am facut acum un mic experiment: pe pagina de login la cont HGS, exista optiunea de a solicita email de activare, am solicitat, moment in care mi-a "taiat" acces la cont si destul de repede a venit mail de activare... dar, vad ca este de la adresa asta de mail: [email protected]

Și eu am cerut de nenumărate ori linku de activare și îl primeam instant, doar așa îmi accesam contul. Acum am incercat de pe telefon (android cu Chrome) și am reușit să resetez parola. Acum a revenit totul la normal, mulțumesc.

Referitor la încărcare, eu încărcarea am făcut-o pe site la preț, tot un link de pe aici, am selectat suma 250lire, îmi apărea ceva de genul că achit 260 și ceva de lire (nu mai rețin exact suma) dar pe card îmi apare că mi-au retras mai puțin, respectiv 256lire.
Plata am făcut cu Revolut, aveam lire in cont, și am folosit card "de unică folosință".

Edited by sonykel, 26 March 2022 - 22:32.


#980
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008
Salut, vreau sa merg pe ruta Edirne, Canakkale, Bergama, Selcuk, Antalya, Konya, Goreme, Ankara, Istanbul, Edirne. Ma puteti ajuta va rog cu o estimare de cost HGS?

#981
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Cand zici Istanbul, te referi la oprire in oras sau cu ocolire pe O7 si pod YSS?

#982
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008
Vreau sa ma opresc in oras.

#983
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
1. O6 Kavakkoy - 1915 Canakkale: 236,5 TL (din care podul 1915 Canakkale: 200 TL)
2. O33 Candarli - Menemenn: 55 TL
3. O31 Işıkkent - Belevi: 7,25TL
4. O21 Alayhan - Ankara Alin: 111 TL
5. O4 Akıncı -  (Istanbul) Anadolu: 47 TL
6. Tunel Evrasia: 53 TL sau oricare din poduri: 15 Temmuz Sehitler sau FSM: 8,25 TL
7. O3 Mahmutbey - Edirne: 23,25 TL

#984
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008
Multumesc danutzu!

#985
reludan1234

reludan1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2008
Pentru ruta Edirne-Canakkale-Pamukkale-Antalya-Goreme-Istanbul-Edirne ma puteti ajuta va rog cu o estimare de cost HGS  (din Canakkale pana in Pamukkale ar fi 3 variante de drum E90, D210, E87 care ar fi mai buna?  ) .Multumesc!. - cu oprire in Istanbul

Edited by reludan1234, 03 April 2022 - 20:34.


#986
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Bine ar fii sa citesti și postarile anterioare...

#987
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Cred ca ar trebui sa scriu si aici sa ramana. Am (re)descoperit cum se creeaza contul HGS fie in aplicatia de mobil (dezavantaj, doar in turca), fie pe laptop/calculator aici: https://hgsmusteri.p...r/hgs.jsf#login
Pe optiunea: Üye Olun / Become a Member , la rubrica TCK se va scrie seria pasaportului cu care ati cumparat HGS dar trebuie adaugate doua zerouri in fata, astfel ca sa fie 11 cifre.
Restul campurilor sunt clare, se va astepta e-mail de confirmare.. apoi se intra in cont...

Rog colegii care inca nu au cont, sa incerce sa si-l faca folosind "tehnica" de mai sus si sa posteze rezultatul.

#988
leonardo2

leonardo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2020
Merge. Am reusit sa creez cont, DAR fara sa adaug 2 de zero la numarul pasaportului.
Am adaugat numarul pasaportului asa cum este in pasaport, adresa de e-mail si parola. Am bifat Capcha. Am primit mail de confirrmare, si apoi m-am logat direct.
Asa am putut vedea suma ramasa din concediul trecut pe cardul HGS.
Sper sa pot incarca cu cardul Revolut in aplicatie, din cont. Nu vreau sa ma mai opresc la Edirne la toll pentru incarcare. Plus ca trebuie cash, deci mai intai trebuie un drum la bancomat.
Mersi!

#989
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Merge incarcat cu revolut, daca accesezi pagina web https://hgsmusteri.p...r/mobil/hgs.jsf
Ai optiunea de incarcare cont.
Sau poți accesa link asta: https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs

#990
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă apar cu violations la o trecere de 35ytl, amenda redusa 135, întreaga 170 cum scap de ea? Efectiv nu înțeleg de ce o am, mai ciudat e ca o are și colegul cu care am fost deși nu am trecut jmpreuna prin punctul ala însă in aceiași zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate